ΑΠΑΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΙΑΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Tusis

Elef
Diamond Member
Diamond Member
45 29
Δημοσιεύσεις: 676
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 19:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αγίας Παρασκευής Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΑΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΙΑΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Tusis

Δημοσίευση από Elef » 18 Δεκ 2013, 14:27

Έγραφα χτες πόσην ώρα ένα μήνυμα και μόλις το τελείωσα πάτησα το ποντίκι και έκλεισα καταλάθως τον browser.
Βαριέμαι να τα ξαναγράφω οπότε θα πως συνοπτικά. ΚΟΙΤΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΥΤΟΥ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΧΑΡΙΖΟΥΜΕ. Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα και μόνο τα σωστά άτομα του χαρισετο μπορούν να σταματήσουν τους ζήτουλες. Σε αγγελία που χαρίζω 4 ζώνες κάποιος τις ζήτησε και τις 4. Βλέπωντας το 0-0 και το ότι το ιστορικό του τον δείχνει να μπαίνει σε αγγελίες και να ζητάει η (ευγενική) απάντηση που πήρε από εμένα είναι το να βελτιώσει τα στατιστικά του και μετά θα του τις δώσω. Αυτό δυστυχώς δε βλέπω να το κάνουν τα περισσότερα μέλη της κοινότητας. Και μιλάω για μέλη με εκατοντάδες πάρε δώσε άρα μέλη με εμπειρία. Αν σε αυτόν που ζητάει ασταμάτητα και χωρίς να έχει δώσει τίποτα δίνουμε ό,τι ζητάει γιατί να μπει στον κόπο να χαρίσει κάτι; Πριν λίγα λεπτά είδα άλλο ένα τέτοιο μήνυμα μέλους που δεν έχει χαρίσει τίποτα, ζητάει συνεχώς (ορισμένες φορές και πράγματα που έχουν δωθεί, δηλαδή πρώτο ποστ στην αγγελία και μετά ζήτηση, ούτε καν να διαβάσει τι έχει δωθεί) και κανείς δεν το έχει συμβουλέψει να διαβάσει τους κανόνες. Όλοι του απαντάνε θετικά.

Εγώ δε θα βιαστώ να αποκαλέσω κάποιον ζήτουλα. Θα σεβαστώ το ότι μπορεί να μην έχει καταλάβει το πως δουλεύει η κοινότητα και με τον καιρό θα φανεί το αν θα συμορφωθεί ή θα μετατραπεί σε ζήτουλας. Αλλά ξανα λέω από τη μη αδιαφορία των σωστών μελών της κοινότητας μπορεί να λυθεί το πρόβλημα αυτό.


Άβαταρ μέλους
katerina eyripidis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 20127
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 12:38
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΑΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΙΑΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Tusis

Δημοσίευση από katerina eyripidis » 19 Δεκ 2013, 00:42

καλα ολα αυτα,αλλα ολοι αρχιζουν απο το μηδεν και ολοι ειμασταν νεα μελη, καποιος πρεπει να σε εμπιστευθει για να κανεις την αρχη. το προβλημα με το συγκεκριμενο μελος δεν ειναι οτι μονο ζητουσε , εδωσε και 2. το προβλημα που προεκυψε με αυτον ειναι οτι ζητουσε για να μην τα παρει εξαρχης, εδωσε ψευδη στοιχεια,αρα αυτο το μελος ειχε καποιο αλλο σκοπο και δεν ειναι ζητουλας για μενα. μαλλον αλλο προβλημα υπαρχει , δεν θα ηθελα να προβω σε ασχημους χαρακτηρισμους αλλα η κινηση αυτη να στελνεις κουριερ για να χρεωσεις τελικα τον αλλο, δειχνει κατι "βαθυτερο"........ ο καθενας εχει δικο του τροπο σκεψης και πρατει οπως νομιζει,αρκει να μην ειναι εις βαρος αλλων ανθρωπων ειτε οικονομικα ειτε με οποιονδηποτε τροπο θα μπορουσε να φερει σε δυσκολη θεση τον αλλο.
εξαλλου εγω δεν κρινω μονο απο τα στατιστικα στις αγγελιες μου, με ενδιαφερει παρα πολυ ο τροπος και η συνεπεια του αλλου πολυ περισσοτερο απο τα στατιστικα του, γιατι δειχνουν και την ποιοτητα του σαν ανθρωπο

καλες γιορτες σε ολους και ολα μεσα στην ζωη ειναι! τα παθηματα μαθηματα!
Eδω ολες οι ενεργες αγγελιες μου

Εχω λογαριασμο σε εθνικη. ΔΕΝ κανω συναντησεις(εκτος αν κριθει απαραιτητο λογω ογκου κτλ)!στελνω με ελτα!

μου χρωστανε0,30 απο ομαδικη:tonia1990,marcor,marialena1992
χρωσταω:alikigr(0,80)
μου χρωστανε:katerina22 (0.40),αποστολια γρεβενα (0.50), Nancy.v(1.50),ΜΕΛΑΓΚΕΛ(0,50),tatis(3.10)
μου χρωστανε ευχαριστω:

Άβαταρ μέλους
marimari
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 4659
Εγγραφή: 01 Μαρ 2011, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΑΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΙΑΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Tusis

Δημοσίευση από marimari » 19 Δεκ 2013, 09:39

Η "Κατερίνα-Ευρυπίδης" εχει δίκιο!
Ο τρόπος που γράφει ο καθένας , ειναι εξίσου σημαντικός..
Δεν ειναι άσχημο που σου γράφουν στην αγγελια "το θέλω"
ή "ενδιαφέρομαι" ;;;;;;; Χωρις "ευχαριστώ", χωρις μια .."καλησπέρα" εστω;;;;
Και τα υπέρτατα! στατιστικά να εχει, δεν σου παει καρδιά να κανεις καμία συναλλαγή με την τόση ..αγένεια!

Καλημέρα μας!!!

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3665
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΑΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΙΑΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Tusis

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 20 Δεκ 2013, 02:01

εγώ σαν νέο μέλος θα πω ότι με πείραξε αφάνταστα που στην αρχή αρχή με αγνοούσαν μερικοί τελείως..
π.χ. σε κάποια αγγελία το μέλος απάντησε σε όλα τα παλαιότερα μέλη για το εάν τους χαρίζει ή όχι αλλά εμένα με αγνόησε εντελώς... η αγένεια λοιπόν δεν είναι μόνο από μέρους των νέων μελών..όσοι μήνες όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν αλλάζει το ότι ήσασταν κάποτε και εσείς καινούρια μέλη αλλά μάλλον το ξεχνάτε..κάθε αρχή και δύσκολη και είναι πραγματικά δύσκολη η αρχή εδώ ...παλιά μέλη το λένε ...σκεφτείτε λοιπόν για ένα καινουριο μέλος πόσο δύσκολο είναι...εγώ προσωπικά στην αρχή χρέωσα ειδικό φάκελο ένα μέλος γιατί δεν ήξερα ότι το δέμα μπαίνει σε ότι σακούλα θέλεις .. ούτε ταινία είχα σπίτι.. σιγά σιγά όλα γίνονται .. τα ζήτουλες όμως και όλα αυτά με πειράζουν... πιστεύω ότι δε χρειάζονται χαρακτηρισμοί ...δε σου αρέσει κάποιος ..δε του χαρίζεις τίποτα..είναι απλό .. θέλει ο άλλος να του χαρίσει 10 πράγματα μαζί , καλά κάνει .. ο καθένας δίνει τα πράγματά του όπου θέλει ...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

kg27gr
Platinum Member
Platinum Member
10 20
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 11:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Athina, Gr
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΑΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΙΑΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Tusis

Δημοσίευση από kg27gr » 20 Δεκ 2013, 06:13

δεν ξερω τι εγινε με το συγκεκριμενο μελος ομως σιγουρα καποιοι που θελουν να βαλουν κανονες ξεχναν οτι υπηρξαν και αυτοι νεοι στον χωρο.επιπλεον τα στατιστικα "πηρε-εδωσε" δεν αντικατοπτριζουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο την κατασταση του καθενος καθως υπαρχουν αγγελιες με πραγματα αναρτημενες καιρο απο μελη που δεν εχει ζητησει κανεις,ακομα υπαρχουν μελη που ζηταν οχι παντα για λογαριασμο τους αλλα για να τα δωσουν σε καποιον κοντινο (φιλο,γειτονα,γνωστο κτλ) (πχ γνωριζω πως ενα παιδακι στην πολυκατοικια χρειαζεται υπολογιστη,εχω τις γνωσεις να συναρμολογισω εναν απο κομματια που χαριζονται, δεν πρεπει να τα ζητησω - σημειωνω οτι η παραλλαβη τους θα επιβαρυνει τα στατιστικα μου - ωστε να εξυπηρετησω και να βοηθησω;;;) (πχ2 δινω αντικειμενα παραπανω απο ενα σε μια αγγελια και ζηταει να τα παραλλαβει ενα ατομο - αρα ενα ευχαριστω - στην στατιστικη φαινονται σαν ενα αντικειμενο - αρα τι πρεπει να κανω; να μην τα δωσω;να σπασω τα αντικειμενα;) ειναι θεματα που αντιμετωπιζουμε καθημερινα και μπορουν να υπαρξουν προτασεις για βελτιωση,(πχ τα ευχαριστω που μετρανε στο "εδωσε" να χρεωνονται τοσα οσα τα αντικειμενα και ομοιως για τα "πηρε")
1.δυνατοτητα παραδοσης - παραλαβης απο Θεσσαλονικη κατοπιν συνενοησης
2.προς ενημερωση και αποφυγη παρεξηγησεων σας ενημερωνω πως παραλαμβανω και για τριτους (γνωστους και φιλους) που δεν εχουν προσβαση στο internet τοσο συχνα αλλα εχουν εκφρασει ενδιαφερον για ανευρεση καποιου υλικου
3.παρακαλώ οποιος ενδιαφέρεται εκτό απάντηση να μου στελνει και πμ

Άβαταρ μέλους
katerina eyripidis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 20127
Εγγραφή: 28 Φεβ 2012, 12:38
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΠΑΤΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΙΑΚΕΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ Tusis

Δημοσίευση από katerina eyripidis » 20 Δεκ 2013, 09:50

κουκουτσάκι έγραψε:εγώ σαν νέο μέλος θα πω ότι με πείραξε αφάνταστα που στην αρχή αρχή με αγνοούσαν μερικοί τελείως..
π.χ. σε κάποια αγγελία το μέλος απάντησε σε όλα τα παλαιότερα μέλη για το εάν τους χαρίζει ή όχι αλλά εμένα με αγνόησε εντελώς... η αγένεια λοιπόν δεν είναι μόνο από μέρους των νέων μελών..όσοι μήνες όσα χρόνια κι αν περάσουν δεν αλλάζει το ότι ήσασταν κάποτε και εσείς καινούρια μέλη αλλά μάλλον το ξεχνάτε..κάθε αρχή και δύσκολη και είναι πραγματικά δύσκολη η αρχή εδώ ...παλιά μέλη το λένε ...σκεφτείτε λοιπόν για ένα καινουριο μέλος πόσο δύσκολο είναι...εγώ προσωπικά στην αρχή χρέωσα ειδικό φάκελο ένα μέλος γιατί δεν ήξερα ότι το δέμα μπαίνει σε ότι σακούλα θέλεις .. ούτε ταινία είχα σπίτι.. σιγά σιγά όλα γίνονται .. τα ζήτουλες όμως και όλα αυτά με πειράζουν... πιστεύω ότι δε χρειάζονται χαρακτηρισμοί ...δε σου αρέσει κάποιος ..δε του χαρίζεις τίποτα..είναι απλό .. θέλει ο άλλος να του χαρίσει 10 πράγματα μαζί , καλά κάνει .. ο καθένας δίνει τα πράγματά του όπου θέλει ...
καλημερα!
δεν καταλογισε κανεις το θεμα "αγενεια" σε νεα μελη. δεν νομιζω να καταλαβατε σωστα αυτο που ειπαμε. αντιθετως ειπα και εγω και η marimari οτι δεν μας επηρεαζουν τοσο τα στατιστικα ,οσο ο τροπος και η συνεπεια. την αρνητικη συμπεριφορα την αντιμετωπισαμε και εμεις σαν νεα μελη και δεν την επικροτω καθολου. επισης δεν μου αρεσει ο ορος ζητουλας και δεν με ενδιαφερει αν ο αλλος που θα του χαρισω δεν εχει δωσει πολλα, ισως να μην εχει τοσα, αλλα το να χαριζεις με την καρδια σου σε καποιον και να δειχνει γενικα αχαριστια σε ολα τα σταδια της συναλλαγης ε αυτο με εξοργιζει απιστευτα. να σου το ζηταει καποιος, να θεωρει δεδομενο οτι εσυ πρεπει να τον ψαχνεις για να το παραλαβει και αφου προσπαθεις να διευκοληνεις την παραλαβη και απο πανω να ακους και διαφορα η να σου κλεινουν το τηλ στα μουτρα, ειναι πολυ χοντρο. ε ναι τοτε προτιμω χιλιες φορες να το χαρισω σε μελος που εχω συναλλαγει μαζι του 20 φορες και ηταν συνεπεστατο με το χαμογελο και εκτιμησε και την βοηθεια αυτη. μην θιγομαστε ολοι και προσωποποιουμε την καθε κουβεντα, δεν ειναι ολα μεσα στο ιδιο σακι. σαφως ο καθενας χαριζει τα πραγματα του οπου νομιζει καλυτερα και οπου θεωρει οτι εχει μια υποχρεωση σε καποιον.
Eδω ολες οι ενεργες αγγελιες μου

Εχω λογαριασμο σε εθνικη. ΔΕΝ κανω συναντησεις(εκτος αν κριθει απαραιτητο λογω ογκου κτλ)!στελνω με ελτα!

μου χρωστανε0,30 απο ομαδικη:tonia1990,marcor,marialena1992
χρωσταω:alikigr(0,80)
μου χρωστανε:katerina22 (0.40),αποστολια γρεβενα (0.50), Nancy.v(1.50),ΜΕΛΑΓΚΕΛ(0,50),tatis(3.10)
μου χρωστανε ευχαριστω:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα με μέλη”