Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Άβαταρ μέλους
nrg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 04 Ιουν 2012, 22:30
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από nrg » 28 Οκτ 2015, 18:20

Καλησπέρα,
Μετά απο χρόνια στο site και έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις απο τα μέλη εδώ και τις μεταξύ μας συναλλαγές, είμαι στην δυσάρεστη θέση να αναφέρω πως είμαι πολύ δυσαρεστημένος με συναλλαγή που είχα με το μέλος kanarini.

Δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να το γράψω δημόσια, όμως επειδή με προβλημάτισε πολύ ο τρόπος που μου συμπεριφέρθηκε, κοιτώντας δημοσιεύσεις του σε άλλα θέματα, καταλήγω δυστυχώς στο συμπέρασμα πως πρόκειται για γενικευμένη συμπεριφορά και όχι ατυχές περιστατικό. Αναφέρομαι σε θέματα όπως ΑΥΤΟ και AYTO

Το όλο θέμα ξεκινάει απο αγγελία άλλου μέλους το οποίο χάριζε την συλλογή του απο κινητά. Όταν το μέλος λοιπόν ανέφερε σε ποιον χαρίζει τι, το μέλος kanarini μου στέλνει το παρακάτω μήνυμα:
kanarini έγραψε:καλησπερα θα ηθελες να μου δωσεις το ενα walkman το ασπρο κ να σου στειλω ενα sony w 205 λειτουργικο το θελω γιατι το δικο μου εχουν χαλασει πληκτρα,κ μικροφωνο δεν σ ακουνε οι αλλοι δηλαδη ακομα κ αν δεν δουλευει το χρειαζομαι γι ανταλλακτικα σ ευχαριστω
Αυτό έγινε την στιγμή που το μέλος που χάριζε το κινητό απλά ανέφερε σε ποιον θα χαρίσει τι και μάλιστα έστειλε και σ' εκείνο το μέλος ζητώντας του να αλλάξει γνώμη!!! Δεν θα σταθώ όμως εδώ.

Παραλαμβάνω τα κινητά και αναφέρω στο μέλος ότι ευχαρίστως να το κάνουμε όπως το ζήτησε. Τώρα όμως μου ζητάει δύο ακόμα πράγματα!! Να τεστάρω το κινητό πράγμα το οποίο ξεκάθαρα ανέφερα πως δεν προτίθεμαι να κάνω, όπως επίσης να του στείλω ένα ακόμα επιπλέον κινητό! Πράγμα το οποίο φυσικά και δεν έκανα ενημερώνοντας το μέλος. Και το μέλος μου απάντησε:
kanarini έγραψε:μην το τεσταρεις δεν πειραζει στειλτω ετσι οταν το στειλεις στειλε μνμ απλα ευχαριστω!(αν βρω φορτιστη θα σου βαλω εγω μην ψαχνεις)
Στέλνω λοιπόν το κινητό(πληρώνοντας τα μεταφορικά) και βλέποντας ότι το μέλος έχει παραλάβει και δεν έχει ενημερώσει(να στείλει σε 'μένα την συσκευή που υποσχέθηκε), διαπιστώνω πως παρέλαβε, κατέληξε πως το κινητό είναι μη λειτουργικό(ενώ ήξερε ότι υπήρχε η πιθανότητα και ανέφερε ρητά ότι ακόμα και έτσι τον ενδιαφέρει η συσκευή) και πως δεν έχει σκοπό να τηρήσει την υπόσχεση του.

Επειδή όμως πρόθεση μου ήταν πρωτίστως να εξυπηρετήσω το μέλος και όχι να λάβω το κινητό που ήθελε να μου δώσει, του αναφέρω ότι για να λήξει εδώ το θέμα, απλά να μου στείλει πίσω το κινητό που έλαβε με δικά του έξοδα, επιστρέφοντας και το 1,5€ που έδωσα για να το στείλω.

Δυστυχώς, πέρα απο το γεγονός πως το μέλος kanarini το παραπάνω που προτείνω ΔΕΝ το δέχεται, μου στέλνει εκτός των άλλων και προσβλητικά ΠΜ...

Τα συμπεράσματα δικά σας...


ΥΓ. Τονίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα επιθυμούσα το μέλος kanarini να μπει στην διαδικασία να τηρήσει έστω και καθυστερημένα στην υπόσχεση του δίνοντας μου δικό του κινητό(στην πορεία μου έταξε περισσότερα απο ένα!?!?!?!), καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός μου.

ΥΓ2. Για αποφυγή παρεξηγήσεων, να αναφέρω ότι τα ΠΜ παραπάνω είναι ακριβώς τα μηνύματα που έλαβα απο το μέλος kanarini πράγμα που πιστεύω μπορεί να επιβεβαιωθεί και απο τους διαχειριστές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εάν είσαι ικανός πάντα να χαμογελάς στη ζωή, τότε η ζωή πάντα θα χαμογελάσει σε σένα
~ Νίκολας Ραίριχ


Άβαταρ μέλους
kanarini
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
14 25
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: 04 Αύγ 2015, 18:21
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από kanarini » 28 Οκτ 2015, 19:05

εχεις προβλημα ρε φιλε??ειλικρινα>?? Δεν καταλαβαινεις τι σου λεω??? σου στελνω το ΑΣΠΡΟ πισω αφου θ ανεβασεις το ΜΑΥΡΟ δημοσια τι δεν καταλαβαινεις????Αν ηθελες απο την αρχη θα τα εστελνες κ τα 2 οκ δεν ηθελες το πονηροσκεφτηκες σκεφτηκες αλλιως anyway τωρα τι δεν καταλαβαινεις που εχεις κολλησει

σου εχω στειλει ειδη μνμ σου επιστρεφω το κινητο κ τα 3 ευρω σου το ειπα παρα πολλες φορες τι δεν καταλαβες?

ειναι τα μνμτα που εστειλα

βρισκετε καπου πατημα κ λετε διαφορα ε? ποια απαντηση δεν σε ικανοποιει? το θεμα ηταν δικο μας δεν εχει να κανει με το site δικη μας συναλλαγη ηταν-ειναι παρολαυτα παλι σε καλυπτω τι ειναι αυτο που ζητας?
Ίδιο μέλος με wildlife, marieta, -evaki-

Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 28 Οκτ 2015, 19:21

Φίλε kanarini μην μιλάς επιθετικά. Αλήθεια, πόσα κινητά έχεις μαζέψει? Λειτουργικά και μη? Από μένα ζήτησες κινητά (τα οποία παρέλαβες αλλά ευχαριστώ δεν έβαλες) και ένα hands free - ραδιόφωνο, χωρίς να βάλεις ευχαριστώ γιατί είχες πρόβλημα με τα στατιστικά σου. Από καλοσύνη στο έστειλα μαζί με τα κινητά. Αλλά δημιουργείς γενικά προβλήματα... Οι διαχειριστές μπορούν να δουν τα ΠΜ μου για του λόγου το αληθές.
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Άβαταρ μέλους
Dimitris&Alice
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7757
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από Dimitris&Alice » 28 Οκτ 2015, 19:34

Πολλά ηλεκτρονικά,κινητά,οτιδήποτε αξίας....Νέα μέλη στα ίδια θέματα....
Κάποιο λάκκο έχει η φάβα...
Παραλαβές ΜΌΝΟ χέρι - χέρι από Ηλιούπολη θεσ/νίκης , αποστολές δεν γίνονται πλέον
Προσωπική συλλογή τηλεκαρτών

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6800
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από vadaris » 28 Οκτ 2015, 22:47

Έχω παρατηρήσει εδώ και αρκετό καιρό ότι έχει μπει πολύ "επιθετικά" στο site. Ζητάει σχεδόν ότι "κινείται" από όλες σχεδόν τις αγγελίες τεχνολογίας.. Έχει όμως φροντίσει και να δώσει αντικείμενα ώστε τα στατιστικά να είναι εντάξει.
Επειδή είναι καινούργιο μέλος το αποδίδω στην "όρεξη" του πρωτάρη και δεν θέλω να σκεφτώ ότι γίνεται για κάποιο άλλο λόγο όπως άλλα μέλη παλαιότερα....
Ελπίζω να είμαι σωστός...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

lena s
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7641
Εγγραφή: 07 Φεβ 2014, 21:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από lena s » 29 Οκτ 2015, 00:03

Καλησπέρα κι από μένα!Είχα κι εγώ συναλλαγή με το εν λόγω μέλος κι έμεινα δυσαρεστημένη,όχι μόνο με την ποιότητα των ρούχων που έλαβα,αλλά και με την συμπεριφορά,τα ψέμματα και τα κατηγορώ από μέρους του.
https://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=250&t=134704
Και απ΄οτι φαίνεται από την αγγελία,εκτός από τα δικά μου ρούχα που άξιζαν μόνο 2-3.το ίδιο ίσχυε και σε άλλο μέλος (οι 2 στις 3 μέχρι τότε προσφορές της,είχαν μέσα ελαττωματικά πράγματα).Και απ' 'οτι είδα και στη συνέχεια,στα περισσότερα απ΄οτι χάριζε υπήρχε πρόβλημα (πχ πέτρες svarofski που απ΄οτι κατάλαβα δεν ήταν,της κατέθεσαν χρήματα για δέμα και το έστειλε σε απλό φάκελο κλπ)
Οπότε η γνώμη μου φίλε vadari,είναι ότι όλα αυτά έγιναν με δόλο και πονηριά και όχι τυχαία.Και πάντα με το πρόσχημα ότι μπήκε εδώ να χαρίσει και αδικείται και θίγεται...
Κι εγώ θ απευθυνθώ στη δική μου περίπτωση,εαν κι εγώ λέω ότι χαρίζω μια σακούλσ πράγματα κι απ αυτά αξίζουν 2-3 και τ αλλα είναι για πέταμα,έτσι μαζεύω πολλά ευχαριστώ και απ οτι διάβασα σ αυτή τη δημοσίευση προφανως αυτά που ζητάει δεν είναι ρούχα και παπούτσια αλλά κινητά και πράγματα τεχνολογίας
Αυτή είναι η δική μου γνώμη
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Σε αναμονή παραλαβής
Περιμένω κατάθεση από xavanaz,
Θα δωσω σε rialeon
Χρωστάω 0,30 σε Morfo212,katrinZ,,Marrianagr,fotini11,chrismother,Vicky_f

Άβαταρ μέλους
lizouli86
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 8650
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 18:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αττική,Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από lizouli86 » 29 Οκτ 2015, 09:06

nrg έγραψε: Στέλνω λοιπόν το κινητό(πληρώνοντας τα μεταφορικά) και βλέποντας ότι το μέλος έχει παραλάβει και δεν έχει ενημερώσει(να στείλει σε 'μένα την συσκευή που υποσχέθηκε), διαπιστώνω πως παρέλαβε, κατέληξε πως το κινητό είναι μη λειτουργικό(ενώ ήξερε ότι υπήρχε η πιθανότητα και ανέφερε ρητά ότι ακόμα και έτσι τον ενδιαφέρει η συσκευή) και πως δεν έχει σκοπό να τηρήσει την υπόσχεση του.
Επειδη εγινε λογος για την δικη μου αγγελια,θα ηθελα να τονισω οτι το μελος kanarini γνωριζε , μιας που αναφερεται με τεραστια γραμματα στην αγγελια(μαλιστα εξαιτιας των δικων της πμ εβαλα την σημειωση αυτη) οτι υπαρχει η πιθανοτητα μη λειτουργικοτητας των κινητων.
Νομιζω οτι το ειχα καταστησει απολυτως σαφες και ξεκαθαρο οτι τα κινητα ενδεχεται να μην λειτουργησουν μιας που επι 8 χρονια ηταν σε μια κουτα στο παταρι και δεν υπηρχαν οι φορτιστες να δοκιμαστουν.
Ακομη ημουν απολυτως ειλικρινης οτι τα κινητα απευθυνονται ειτε για συλλογη ειτε ως ανταλλακτικα. χωρις να κοροιδεψω κανεναν.

Τελος επιβεβαιωνω τα λεγομενα του Nrg οτι οντως το μελος Kanarini ενω ανεφερα δημοσια τι χαριζω,μου ζητησε σε πμ το λευκο sony ericcson σχετικα πιεστικα -γιατι μιλουσε σαν να ηταν λειτουργικα τα κινητα να δωσει ενα σε εναν παππου που ειχε αναγκη και ενα σε εναν νεαρο,κατι το οποιο οπως της ειπα και στα πμ καλυτερα θα ηταν να μην τα ζητησει και να μην νομιζει οτι τα κινητα θα ειναι ντε και καλα λειτουργικα,ετσι επειτα-αφου πιστεψα οτι ηταν απολυτα ξεκαθαρο την παροτρυνα να συννενοηθει με το μελος nrg,οτι αν εκεινον δεν το βολεψει-δεν το θελει μπορει να της το στειλει,ειτε για συλλογη ειτε για ανταλλακτικα μιας που ηδη η ''μοιρασια'' ειχε αναρτηθει δημοσια και δεν ηταν σωστο να πισωγυριζω τα λεγομενα μου και οχι με την προυποθεση οτι ηταν υποχρεωμενος να δοκιμασει-βεβαιωσει την λειτουργικοτητα του κινητου.
Λυπαμαι πολυ που εβαλα αθελα μου το μελος nrg σε τετοια διαδικασια,δεν φανταστηκα οτι θα επαιρνε τετοιες διαστασεις το θεμα,ειδικα απο την στιγμη που ηταν απολυτως ξεκαθαρο και ανεφερεται και γραπτως ακομα μεσα στην αγγελια οτι -ζητηστε με δικη σας ευθυνη,δεν μπορω να εγγυηθω την λειτουργικοτητα των κινητων.



Ευχαριστω τον nrg για αλλη μια φορα για την γρηγορη και αψογη συναλλαγη και λυπαμαι που του δημιουργησα προβλημα,σε περιπτωση μη συννενοησης (γιατι αυτο θελω να πιστευω οτι ειναι) μια κακη συννενοηση με την kanarini,στειλε μου σε πμ εναν λογαριασμο να σου καταθεσω τα μεταφορικα που πληρωσες να της το στειλεις.

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6710
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από klekat » 29 Οκτ 2015, 10:26

Καλημερα!
Αναρωτιεμαι, διαβαζοντας ολα αυτα, μηπως θα επρεπε , καθε φορα που ειχατε καποιο προβλημα με το μελος kanarini να ειχε γινει αναφορα στους υπευθυνους; (Η μηπως εχει γινει ΚΑΙ αναφορα;) Δεν ξερω αν ειναι σωστο, καθε φορα που προκυπτει προβλημα με τη συνεργασια μας με αλλο μελος, να κανουμε δημοσια ''καταγγελια''. Αν εχουμε το δικαιωμα να το κανουμε αυτο, τοτε ολοι μας κινδυνευουμε να μας το κανουν, ποτε δικαια και ποτε αδικα.
Δεν θελω να υπερασπιστω το μελος kanarini, δεν εχω κανει ποτε συναλλαγη μαζι του και δεν μου αρεσε και ο τροπος που εκφραστηκε, αλλα νομιζω οτι αν αποφυγουμε τις δημοσιες αναφορες, προστατευουμε πρωτα τους εαυτους μας απο δημοσιους ΄΄λιθοβολισμους''...

Άβαταρ μέλους
Dimitris&Alice
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7757
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 12:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από Dimitris&Alice » 29 Οκτ 2015, 10:36

Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται.....
viewtopic.php?f=15&t=136808#p1286800
Εγώ μυρίζω και τέταρτο....
Αχ nrg δεν πονηροσκεφτηκες όπως άλλοι :D :D :D
Παραλαβές ΜΌΝΟ χέρι - χέρι από Ηλιούπολη θεσ/νίκης , αποστολές δεν γίνονται πλέον
Προσωπική συλλογή τηλεκαρτών

Άβαταρ μέλους
Aria
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 23547
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011, 14:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περάματος Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με το μέλος kanarini

Δημοσίευση από Aria » 29 Οκτ 2015, 10:44

klekat σε οτιδήποτε περίεργο παρατηρείτε να κάνετε αναφορά. Το έχουμε πει τόσες πολλές φορές ΚΑΝΤΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ.
Δείτε πόσα μέλη είχαν ένσταση με το συγκεκριμένο μέλος, και κανείς όχι μόνο αναφορά δεν έκανε, αλλά ούτε καν μίλησε προσωπικά σε έναν συντονιστή .
Δεν είναι ρουφιανιλίκι, απλά προστατεύετε τον δικό σας/μας χώρο και φυσικά τα μέλη που είναι σωστά στις συναλλαγές τους δεν έχουν πρόβλημα ότι και να γράψει κάποιος στις αναφορές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα με μέλη”