To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Άβαταρ μέλους
kateuro
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6252
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 15:51
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από kateuro » 08 Ιαν 2016, 12:10

Το μελος πρεπει να δωσει οντως εξηγησεις...δεν εστιαζουμε και πολυ στο θεμα μιας και με τα σχολια των αλλων μελων παει αλλου(το θεμα ;) ) σιγα σιγα.

Αλλα δεν μπορω να μην κανω και το σχολιο μου για τα υπολοιπα που γραφονται.
Κι εγω εχω χαρισει πολλες φορες εκτος χαρισετο πραγματα τα οποια πηρα απο δω.
Εννοειται πως δεν θα τα μαζευω να κανω το σπιτι μου αποθηκη.
Πολλα εχω δωσει και στην εκκλησια..
Ουτε ξερω ποιος τα περνει και τι τα κανει..
Αν βρεθουν να πωλουνται σε καποιο σαιτ δεν θεωρω πως το προβλημα πρεπει να πεσει πανω μου.
Πας να κανεις μια καλη πραξη και θα φταις κι απο πανω;
:- :-
Κι αν εγω το πεταξω στον καδο και το παρει καποιος και το πουλησει;;Αυτο δεν το σκεφτηκατε;;

Κ για να κανουμε και λιγο χιουμορ..
Τελευταια ειναι στη μοδα...οπότε μηπως να κανουμε και κανενα συμφωνητικο σε αυτον που χαριζουμε..να υπογραφει πως δεν προκειται να το πουλησει..εκτος χαρισετο;;; :D :D
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ ΕΛΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΓΝΩΣΤΑ ΜΕΛΗ
ΟΧΙ ΠΑΡΑΛΑΒΗ Ή ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΜΕΣΩ ΤΡΙΤΩΝ
Tηρώ Black list


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από polvar » 08 Ιαν 2016, 12:23

Το θέμα ανοίχτηκε για μέλος που εβγαλε σε ανταλλαγή αντικείμενο που της χαρίστηκε.
Γιατί το πάτε αλλού;
Όλα αυτά έχουν βγει μετά από πολλή σκέψη
Το να πουλάτε ή να ανταλλάσσετε δημόσια δημιουργεί πρόβλημα γιατί βγήκατε και ζητήσατε να σας χαρίσουν και κάποιος σας χάρισε.
Εσάς δεν θα σας κακοφαινόταν το ρούχο που χαρίσατε σε ένα φιλικό σας πρόσωπο να το φοράει κάποιος άλλος ή να το δείτε να το πουλάει;
Από εκεί και πέρα όμως δεν μπορούμε να ελέγξουμε το τι κάνετε στην ιδιωτική σας ζωή.
Επομένως αν δεν θέλετε να εκτεθείτε ή να έχετε προβλήματα ή το χαρίζετε εντός xariseto ή το χαρίζετε σε άτομο που ξέρετε ότι το χρειάζεται ή θα μπορούσατε να το καταστρέφετε πριν το πετάξετε αφού θα είναι για πέταμα.
Απλά είναι τα πράγματα

Άβαταρ μέλους
nik_kost
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 06 Απρ 2015, 11:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από nik_kost » 08 Ιαν 2016, 15:37

να το καταστρεψουμε πριν το πεταξουμε??? αλλο παλι και αυτο!!! δηλαδη αν υπαρχει 1 πιθανοτητα να παρθει απο τα σκουπιδια εστω απο εναν ανθρωπο που το εχει αναγκη να πεταξουμε και αυτη την πιθανοτητα... υποτίθεται οτι εδω μεσα ειναι ανθρωποι με ευαισθησιες και για αυτο εγινε και το σαιτ...αλλα καθως φαινεται περισσοτερο εγωιστικα λειτουργει..η εδω ή πουθενα..να βγαλετε λοιπον ενα κανονα που να λεει πως οτι δεν χαριστει εδω μεσα γιατι κανεις δεν θα το θελει να το στελνουμε στο χαρισομαγαζο με δικα σας εξοδα να καθονται εκει..αν εγω εχω μια κουτα πραγματα που δεν μπορω να χαρισω δεν θα καθισω να τα καταστρεψω ενα ενα με τον φοβο μην τα παρει καποιος και τα πουλησει..εγω δεν πουλω και δεν χαριζω αλλου ετσι και αλλιως αλλα ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ! εχω μωρο , σπιτι , αντρα και εγκυμοσινη για να καθομαι να καταστρεφω τα....σκουπιδια μου!
ΣΥΝΉΘΩΣ ΖΗΤΆΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ, ΡΟΎΧΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΟΥ ΛΌΓΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΝΑ ΚΑΛΥΨΏ ΑΥΤΈΣ ΤΙΣ ΑΝΆΓΚΕΣ

Άβαταρ μέλους
miraida
Περιορισμένο μελος (σοβαρά παραπτώματα)
Δημοσιεύσεις: 1634
Εγγραφή: 15 Μάιος 2011, 18:44
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Χερσονήσου Ηρακλείου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από miraida » 08 Ιαν 2016, 16:37

Polvar απο τη στιγμη που ανοιξατε θεμα με το ονομα μου(nick name) και με προσβαλετε δημοσιως με αυτο τον τροπο...εχω κι εγω καθε δικαιωμα να <<σας τη λεω>>...Και το δικαιωμα αυτο,μου το δινει η συμμετοχη μου στο χαρισετο τοσα χρονια, πηγαινοντας αρχικα με τις σακουλες πραγματα στο μαγαζι της θεσσαλονικης,χωρις να περιμενω ευχαριστω για να μαζεψω bonus,η σε μελη που ερχοντουσαν και τα επαιρναν μαζικα απο το σπιτι και μετα τα χαριζαν ενα-ενα και ξεχωριστα σε αγγελιες εδω για να αυξανουν το θετικο τους προσημο!αυτο ομως μια χαρα επιτρεπεται...σωστα;;;το δικαιωμα επισης μου το δινει το οτι οσα εχω χαρισει εδω μεσα δεν ισοσταθμιζουν μ αυτα που εχω ζητησει...ειναι πολυ μεγαλυτερης αξιας αν μπορειτε να ανατρεξετε στα αρχεια σας!!και δεν επιτρεπω σε κανεναν να με κατηγορει και να με προσβαλει με αυτο τον τροπο επειδη τυγχανει διαχειριστης,συντονιστης η οτιδηποτε αλλο του δινει την ανεση να ανεβαζει και να γραφει ο,τι γουσταρει ,οπως το να αναφερεται στο ονομα μου σα να προκειται για ατομο που εκμεταλλευεται το site προς οικονομικο του οφελος!!Να το ξερουμε τοτε οτι ειναι εγκλημα και να προσεχουμε τις κινησεις μας σε αλλα site...αληθεια...θα πρεπει να δηλωνουμε και απο που προερχονται τα πραγματα που χαριζουμε εδω...η το αντιστροφο ειναι αδιαφορο για εσας;;;
Και για να ολοκληρωσω...φυσικα και διαβαζω τους κανονες...αλλα οταν γινεται ατυπη ανταλλαγη και μεταξυ μελων του χαρισετο...τυπου...χαριζω στο ταδε μελος γιατι μου χαρισε κατι αλλο χθες...καιρος να τους αλλαξετε-δε νομιζεις;;;
Στα περιορισμένα μέλη λόγω εμπορίας αντικειμένων του xariseto.gr (μέσω ανταλλαγής) σε άλλα site

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από polvar » 08 Ιαν 2016, 22:17

Το τι κάνατε στο χαρισομάγαζο δεν αφορά το site και δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί καθώς δεν καταγράφεται
Επομένως ότι και να λέτε σχετικά με αυτό καμιά ουσία δεν έχει
Το xariseto.gr και το χαρισομάγαζο απλά είναι δύο παράλληλες δραστηριότητες του ίδιου ατόμου, όχι συμπληρωματικές

Επί του προκειμένου:
Οφείλετε να επιστρέψετε το φόρεμα στο μέλος που σας το χάρισε αλλιώς θα επιστρέψετε την αξία του σε χρήματα ως καινούργιο

Τέλος για όσους πιάνονται από τις λέξεις μου για να βρουν κάτι να πουν αντίθετο έχω να πω τα εξής:
Εκτός από το ότι είναι ενάντια στους κανόνες που αποδεχτήκατε όταν γραφτήκατε, είναι και αδικία να βρεθεί να πουλιέται ή να ανταλλάσεται αυτό που σας χάρισαν
Όμως δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ελέγξουμε το τι κάνετε στην ιδιωτική σας ζωή, ούτε και θα το θέλαμε
Επομένως λάβετε τα μέτρα σας να μην συμβεί.
Το ποια μέτρα θα λάβετε αφορά εσάς, όχι εμένα. Εγώ απλώς είπα μια πρόταση.

Άβαταρ μέλους
ελενακι
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 10392
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 16:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από ελενακι » 09 Ιαν 2016, 09:52

Μιραντα ακομη περιμενω να μου ζητησετε στοιχεια για να μου στειλετε πισω το φορεμα....
δεν ηταν και οτι ευχαριστο να δω το φορεμα που σας χαρισα επειδη το ζητησατε να δινετε προς πωληση η ανταλλαγη προς οφελος σας...μπορουσα κ εγω ξερετε να το κανω αυτο....αλλα προτιμησα να το δωσω στο σαιτ γιατι πιστευω σε αυτο...
κατα τα ψεματα εχουμε μαθει στην ζωη μας να ακολουθουμε κανονες ετσι και εδω υπαρχουν καποιοι κ πρεπει να τους σεβαστουμε....
περιμενω κινηση σας!!!!!!
ελενα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα, νομισματα, τηλεκαρτες


-τα σκουπιδια επιστρεφονται.....
-δεν κρατω παντα σειρα προτεραιοτητας..
-δεν χαριζω σε ατομα που δε στελνουν αλλα μονο δεχονται..



Ευχαριστω!!!!
Χρωστουν ....sotos ster 0.80

Άβαταρ μέλους
nolan
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
65 76
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: 15 Σεπ 2013, 14:58
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από nolan » 09 Ιαν 2016, 10:11

βρε παιδια γιατι τοσος ντορος? πηρε ενα ρουχο η miraida που δεν ζητηθηκε απο αλλο μελος σε εκεινη την αγγελια. μολις το ελαβε δηλωσε οτι δεν της ταιριαζει ιδιαιτερα και μαλλον θα το ξαναχαρισει στο xariseto. το βαζει οντως για χαρισμα και δεν ζητειται απο καμια κοπελα. το βαζει λοιπον για ανταλλαγη σε αλλο σαϊτ αφου δεν το χρειαζεται κανεις. αν ειναι εγκλημα αυτο παω πασο. κριμα παντως εορταστικες μερες να πικραινεται ετσι ενα μελος για κατι μηδαμινο, ειδικα εφοσον δεν εχει δωσει δικαιωμα στο παρελθον

Άβαταρ μέλους
andromachi
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 12937
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 22:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από andromachi » 09 Ιαν 2016, 16:13

polvar έγραψε:Το τι κάνατε στο χαρισομάγαζο δεν αφορά το site και δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί καθώς δεν καταγράφεται
Επομένως ότι και να λέτε σχετικά με αυτό καμιά ουσία δεν έχει
Το xariseto.gr και το χαρισομάγαζο απλά είναι δύο παράλληλες δραστηριότητες του ίδιου ατόμου, όχι συμπληρωματικές

Επί του προκειμένου:
Οφείλετε να επιστρέψετε το φόρεμα στο μέλος που σας το χάρισε αλλιώς θα επιστρέψετε την αξία του σε χρήματα ως καινούργιο

Τέλος για όσους πιάνονται από τις λέξεις μου για να βρουν κάτι να πουν αντίθετο έχω να πω τα εξής:
Εκτός από το ότι είναι ενάντια στους κανόνες που αποδεχτήκατε όταν γραφτήκατε, είναι και αδικία να βρεθεί να πουλιέται ή να ανταλλάσεται αυτό που σας χάρισαν
Όμως δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ελέγξουμε το τι κάνετε στην ιδιωτική σας ζωή, ούτε και θα το θέλαμε
Επομένως λάβετε τα μέτρα σας να μην συμβεί.
Το ποια μέτρα θα λάβετε αφορά εσάς, όχι εμένα. Εγώ απλώς είπα μια πρόταση.
Συνήθως προσπερνώ τέτοιου είδους δημοσιεύσεις, αλλά επειδή αυτήν την διάβασα εξ ολοκλήρου, μήπως υπερβάλλετε λίγο?
Είμαι 6 χρόνια στο site και οι κανόνες έχουν αλλάξει δεκάδες φορές και όχι πάντα προς καλυτέρευση ή διευκόλυνση των συναλλαγών μεταξύ των μελών.
Άρα, ποιοί είναι οι κανόνες που αποδέχτηκα, όταν γράφτηκα?
Ο κανόνας τότε έλεγε, ότι δεν επιτρέπεται να πουλήσουμε αντικείμενο και το αποδέχομαι σαν λογικό.
Όχι γιατί δεν θεωρώ δικό μου, ότι μου χαρίστηκε, αλλά για να μην βρεθούν μέλη, που θα κερδοσκοπήσουν, εις βάρος άλλων μελών, πιο ανυποψίαστων ή καλοπροαίρετων.
Η κοπέλα, όμως, δεν το πουλάει, απλά το ανταλλάσσει με κάτι που θα την βολεύει καλύτερα, χωρίς χρήματα.
Επίσης, πολλές φορές, ζητούμε αντικείμενα για τρίτα άτομα, που βρίσκονται σε κάποια ανάγκη.
Είναι δυνατόν, να παρακολουθούμε, τί θα κάνουν με τα πράγματα που τους προμηθεύσαμε?
Ο απώτερος σκοπός του site δεν είναι, να μην πετιούνται χρήσιμα αντικείμενα στα σκουπίδια, αλλά να ανακυκλώνονται?
Αυτό δεν διατυμπανίζουμε με κάθε ευκαιρία?
Πώς συνάδει αυτό με την συμβουλή: καταστρέψτε ότι πήρατε απ΄το "χάρισέτο", πριν φύγει από τα χέρια σας?
Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, όποιον κάνει τον κόπο να το διαβάσει ή να μου απαντήσει.
Ανδρομάχη.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Έχω 3 εμβολιασμένες γάτες, οπότε, θα βρείτε τριχούλες στα αντικείμενα που χαρίζω.
Να το έχετε υπ' όψιν σας, αν είστε αλλεργικοί ή αν σιχαίνεστε.


Δεν κάνω αποστολές, πριν μου καταθέσουν, γιατί την έχω πατήσει.
Επίσης δεν χαρίζω, σε όσους χαρίζουν αποκλειστικά χέρι με χέρι, στον τάδε σταθμό, αλλά ζητούν, να πάρουν πράγματα από άλλες πόλεις, μέσω ταχυδρομείου.


Εδώ οι συλλογές μου με γραμματόσημα και μεταλλικά κουτιά και του γιου μου με ρολόγια

Άβαταρ μέλους
eli5avet
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5737
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2012, 01:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από eli5avet » 09 Ιαν 2016, 17:43

Με κάλυψε απόλυτα η Ανδρομάχη.
Και θα προσθεσω οτι εδώ άλλα κ άλλα γίνονται κ κάτι τέτοια σας ενοχλούν και βαράτε αλύπητα άτομα που δεν έχουν δώσει δικαίωμα ποτε...
Δεν ευκαιρώ για μακρινες συναντησεις λογω παιδιου, επισης πολυ δυσκολο με ΕΛΤΑ γιατι κλεινουν τωρα λογω κορονοϊου στις 14.30 και δεν τα προλαβαινω ανοιχτα. (Μπορω ομως με άλλο τροπο). Εχω i-banking Πειραιως.

-Εχω περισσοτερα 'πηρε' απο 'εδωσε' λογω παραλαβης πολλων παιδικων-

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
** Εδώ οι συλλογές μου με τηλεκάρτες και πετρώματα **

Οφείλω 'ευχαριστώ' στο viewtopic.php?f=293&t=196305

Άβαταρ μέλους
Rafablack20
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2814
Εγγραφή: 16 Μαρ 2015, 13:13
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πειραιά
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: To μέλος miraida να δώσει εξηγήσεις!

Δημοσίευση από Rafablack20 » 09 Ιαν 2016, 20:30

πιστευω αλλο να πουλας και αλλο να ανταλλαζεις, ειδικα οταν μενουν οι αγγελιες αναπαντητες για πολυ καιρο! γιαυτο μολις εγινα και εγω μελος σε αυτο το σαιτ για να χαρισω καμια αναπαντητη αγγελια γιατι εχει φουλαρει το σπιτι μου....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα με μέλη”