Το μέλος alkat να εξηγήσει

Άβαταρ μέλους
maniakass
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
40 69
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 30 Απρ 2018, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάνω;

Δημοσίευση από maniakass » 11 Νοέμ 2018, 18:25

Τι γινετε εαν εχεις χαρισει ολοκαινουργιο ηλεκτρικο πραγμα σε μελος του χαρισε το και δεις το πραγμα σ να χαριζετε σε αλλη ομαδα απο το ιδιο μελος?
Γινετε να χαριζουμε πραγματα που δν μας κανουν πια σε αλλες χαριστικες?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

καταθεση σε εθνικη
στελνω καθε τελος του μηνα
Τα πραγματα που χαριζω δν μπορω να τα κρατησω για πολυ λογο περιορισμενου χωρου οποτε ριξτε μια ματια στις αγγελειες μ μπορει να σας ενδιαφερει κατι

χρωσταω δεμα σε
:roll:εχω κοκκινο αβαταρ γιατι παιρνω κυριως παιδικα για τα παιδια μ προσπαθω να τα βελτιωσω κοιταξτε τις αγγελιες μ μηπως σας ενδιαφερει κατι


Υπαρχουν δικα μ πραγματα σε μαρκετπλεις και σε ομαδες του φβ


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάνω;

Δημοσίευση από polvar » 11 Νοέμ 2018, 19:49

Οι κανόνες απαγορεύουν την εμπορία ή την ανταλλαγή
Το χάρισμα δεν απαγορεύεται αλλά δεν είναι ηθικό να το παίρνει κανείς από εδώ και να το χαρίζει αλλού αντί μέσα στο site
Ποιο μέλος είναι αυτό και πού το είδατε να χαρίζεται;

Άβαταρ μέλους
maniakass
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
40 69
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 30 Απρ 2018, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάνω;

Δημοσίευση από maniakass » 12 Νοέμ 2018, 01:20

Την ζωνη σαουνα της την χαρισα εγω πριν μερικες εβδομαδες

Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

καταθεση σε εθνικη
στελνω καθε τελος του μηνα
Τα πραγματα που χαριζω δν μπορω να τα κρατησω για πολυ λογο περιορισμενου χωρου οποτε ριξτε μια ματια στις αγγελειες μ μπορει να σας ενδιαφερει κατι

χρωσταω δεμα σε
:roll:εχω κοκκινο αβαταρ γιατι παιρνω κυριως παιδικα για τα παιδια μ προσπαθω να τα βελτιωσω κοιταξτε τις αγγελιες μ μηπως σας ενδιαφερει κατι


Υπαρχουν δικα μ πραγματα σε μαρκετπλεις και σε ομαδες του φβ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Το μέλος alkat να εξηγήσει

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2018, 10:11

Οι φωτογραφίες από το screenshot και από την αγγελία αποδεικνύουν ότι πρόκειται για το ίδιο αντικείμενο

Το πρόβλημα βασικά δεν βρίσκεται στο ότι τα χαρίζει, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν ανάγκες και αγνοούν το xariseto.gr ή δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση
Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι τα χαρίζει σε ανταγωνιστικές σελίδες! Πολύ "έξυπνο" δεν είναι αυτό;
Σαν την λαϊκή ρήση : "Κάνει μνημόσυνο με ξένα κόλυβα"
(Αν δεν χρειάζεται το αντικείμενο αυτό ή δεν της ταίριαξε θα μπορούσε κάλλιστα να προτρέψει άτομα από εκείνες τις σελίδες να γραφτουν στο xariseto για να λάβουν το αντικείμενο)


Επίσης στο screenshot αναφέρεται ότι θέλει να την χαρίσει μετά "διαγωνισμό"
Τι σημαίνει αραγε αυτό; Ότι θα υπάρχει κάποιου είδους αντάλλαγμα;

Επομένως, για τα παραπάνω και για το ότι είναι συνεχώς τον τελευταίο καιρό σε υπέρβαση ορίου ζήτησης (άρα προφανώς και άλλα αντικείμενα από εδώ θα χαρίζει στις ομάδες
https://www.facebook.com/groups/153111332070064/ Εικόνα
https://www.facebook.com/groups/1801109356830796/ Εικόνα
στις οποίες βρήκα ότι είναι διαχειριστής με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα και μπορεί να είναι και σε άλλες) παρακαλείται να δώσει εξηγήσεις

Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Το μέλος alkat να εξηγήσει

Δημοσίευση από alkat » 12 Νοέμ 2018, 14:06

Δεν έχω καταλάβει τι κανόνες έχω παραβεί...παρακαλώ ενημερώστε με ...Ούτε πούλησα κάτι... σε μια χαριστικη ομάδα στο face book μιας και δεν αποφασίζει το μέλος που χαρίζει που θα πάει το αντικειμενο αλλά η διαχείριση..."Διαγωνισμός " σημαίνει κλήρωση...Όσο για το θέμα να προτρέπω άτομα να εγγραφούν στο χαρίσετο....θέλει πολύ συζήτηση....Εάν πιστεύετε ότι εκανα κατι μεμπτό μπορείτε να με διαγράψετε από την σελίδα σας ..ευχαριστω
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6724
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Το μέλος alkat να εξηγήσει

Δημοσίευση από makis » 12 Νοέμ 2018, 15:52

Δεν απαγορεύεται , αλλά είναι λάθος όταν υπάρχουν κακά στατιστικά.
Αρα είναι λάθος να προσπαθούμε να μην κάνουμε αποκλεισμό μέλη τα οποία δεν έχουν καλά στατιστικά και αυτά να παίρνουν αντικείμενα καινούργια τα χαρίζουν σε άλλες ομάδες εκτός του xariseto.gr

και παλαιότερα μέλη με χαλιά στατιστικά έπαιρναν καλά αντικείμενα από το xariseto.gr δημιουργούσαν μία ομάδα στο facebook ως διαχειριστές και προσπαθούσαν να κάνουν την δικιά τους ομάδα , που τελικά τα παράτησαν.

Άρα δεν είναι ηθικό !
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7860
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Το μέλος alkat να εξηγήσει

Δημοσίευση από GeorgeF » 12 Νοέμ 2018, 16:17

alkat έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:06
Δεν έχω καταλάβει τι κανόνες έχω παραβεί
Ο κανόνας που έχετε παραβεί είναι ότι έχετε ξεπεράσει το όριο ζήτησης.
viewtopic.php?f=2&t=2
"ΚΑΝΟΝΑΣ 2 : Μην ζητάτε ανεξέλεγκτα! Μπορείτε να ζητήσετε μέχρι 5 αντικείμενα το μήνα στην αρχή και μέχρι 10 αντικείμενα περισσότερα από όσα έχετε δώσει (αν έχετε περάσει τα 100 χαρίσματα τότε μπορείτε να ζητήσετε μέχρι 20% περισσότερα από όσα έχετε δώσει)."

Και παρότι δείχνουμε ανοχή γιατί τα μέλη έχουν ανάγκες οπότε ο κανόνας είναι ελαστικός,όταν ξεπερνάτε το όριο παίρνοντας αντικείμενα τα οποία χαρίζετε σε άλλη πλατφόρμα για λόγους αυτοπροβολής ή οτιδήποτε άλλο τότε στην περίπτωση σας ο κανόνας του ορίου γίνεται ανελαστικός.
Προτείνω να σταματήσετε άμεσα τις ζητήσεις και να διορθώσετε τα στατιστικά σας.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
alkat
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 5782
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 23:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Περιστερίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Το μέλος alkat να εξηγήσει

Δημοσίευση από alkat » 12 Νοέμ 2018, 17:16

GeorgeF έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 16:17
alkat έγραψε:
12 Νοέμ 2018, 14:06
Δεν έχω καταλάβει τι κανόνες έχω παραβεί
Ο κανόνας που έχετε παραβεί είναι ότι έχετε ξεπεράσει το όριο ζήτησης.
viewtopic.php?f=2&t=2
"ΚΑΝΟΝΑΣ 2 : Μην ζητάτε ανεξέλεγκτα! Μπορείτε να ζητήσετε μέχρι 5 αντικείμενα το μήνα στην αρχή και μέχρι 10 αντικείμενα περισσότερα από όσα έχετε δώσει (αν έχετε περάσει τα 100 χαρίσματα τότε μπορείτε να ζητήσετε μέχρι 20% περισσότερα από όσα έχετε δώσει)."

Και παρότι δείχνουμε ανοχή γιατί τα μέλη έχουν ανάγκες οπότε ο κανόνας είναι ελαστικός,όταν ξεπερνάτε το όριο παίρνοντας αντικείμενα τα οποία χαρίζετε σε άλλη πλατφόρμα για λόγους αυτοπροβολής ή οτιδήποτε άλλο τότε στην περίπτωση σας ο κανόνας του ορίου γίνεται ανελαστικός.
Προτείνω να σταματήσετε άμεσα τις ζητήσεις και να διορθώσετε τα στατιστικά σας.
Κολλησατε σε ένα μόνο αντικείμενο που πήρα και δεν μου ταιριαξε..Και σταματήστε αυτά τα περί αυτοπροβολής....Δεν είναι δα και κανένα αντικείμενο υπερβολικής αξίας....Όσο για τις ζητήσεις μου θα δείτε ότι είναι τα περισσότερα ρούχα η παπούτσια...Και εαν δείτε και τα χαρίσματα μου...πιστέψτε με ...Αυτά που έχω πάρει δεν φτάνουν ούτε στο μισό με αυτά που έχω χαρίσει...Αυτά ήθελα να πω...Και με αυτό κλείνω....Και απλά αποχωρώ γιατι με προσβάλλει σαν άνθρωπο....ευτελιζετε τον όρο χάρισμα και το κάνετε να φαίνεται λες και σας εκμεταλευτηκα
Καλή συνέχεια να εχετε
δειξτε υπομονη...ειναι λιγο δυσκολα λογω χρονου.. . οι αποστολές μου ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ λογω του ότι προσπαθώ να μαζεύω ομαδική......
Μου χρωσταει:eiritsel
. να με συγχωρείτε για τα χάλια στατιστικά μου...οι ανάγκες μεγαλώνουν όσο μεγαλώνουν και τα παιδιά....προσπαθώ να τα διορθώσω 😁...
Για αποστολες εχω μονο εθνική (και ebanking)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
maniakass
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
40 69
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 30 Απρ 2018, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Πήρα κάτι και τελικά δεν το θέλω ή είναι άχρηστο, τι κάνω;

Δημοσίευση από maniakass » 12 Νοέμ 2018, 19:16

polvar έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 19:49
Οι κανόνες απαγορεύουν την εμπορία ή την ανταλλαγή
Το χάρισμα δεν απαγορεύεται αλλά δεν είναι ηθικό να το παίρνει κανείς από εδώ και να το χαρίζει αλλού αντί μέσα στο site
Ποιο μέλος είναι αυτό και πού το είδατε να χαρίζεται;
Εαν παρουμε απο μελος καποιο αντικειμενο η ρουχο και τελικα για τον α β λογο δν μας καλυπτει και εν συνεχεια το ξαναχαριζουμε εδω απο οπου το πηραμε αλλα δν το θελει κανεις τοτε μπορουμε να το βαλουμε σε αλλη χαριστικη ?ισως και με την αδεια απο το μελος απο οπου το πηραμε οσο ειναι εφικτο αυτο γιατι καποιος που εχει παρει 1000 πραγματα και εχει δωσει αλλα τοσα δν μπορει να κατσει να ψαχνει τις αγγελειες μια μια για να θυμηθει απο ποιον το πηρε για να παρει "αδεια" ,γινετε λοιπον αυτο?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

καταθεση σε εθνικη
στελνω καθε τελος του μηνα
Τα πραγματα που χαριζω δν μπορω να τα κρατησω για πολυ λογο περιορισμενου χωρου οποτε ριξτε μια ματια στις αγγελειες μ μπορει να σας ενδιαφερει κατι

χρωσταω δεμα σε
:roll:εχω κοκκινο αβαταρ γιατι παιρνω κυριως παιδικα για τα παιδια μ προσπαθω να τα βελτιωσω κοιταξτε τις αγγελιες μ μηπως σας ενδιαφερει κατι


Υπαρχουν δικα μ πραγματα σε μαρκετπλεις και σε ομαδες του φβ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Το μέλος alkat να εξηγήσει

Δημοσίευση από polvar » 12 Νοέμ 2018, 19:25

Δεν υπάρχει πρόβλημα το πού θα το χαρίσετε ούτε χρειάζεστε άδεια.
Το πρόβλημα με την alkat προέκυψε γιατί εδώ έχει αρνητικά στατιστικά, άρα παίρνει αντικείμενα από εδώ και αντί να χαρίζει ισόποσα εδώ, χαρίζει (αυτά που παίρνει από εδώ ή άλλα δικά της) αλλού

Καλό είναι να φροντίσετε να το ξαναχαρίσετε εντός του xariseto
Αν δεν μπορεί να γίνει αυτό τότε φροντίστε να το χαρίσετε σε κάποιον εκτός ιντερνετ
Γιατί αυτός που θα το πάρει μπορεί να προσπαθήσει να το πουλήσει κλπ και τότε μπορεί να προκύψει πρόβλημα από τον αρχικό ιδιοκτήτη του αντικειμένου, ο οποίος κάλλιστα θα μπορούσε να το πουλήσει ο ίδιος αντί να μπει στην διαδικασία χαρίσματος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα με μέλη”