Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anid716
Diamond Member
Diamond Member
47 31
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 17:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαμά Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από Anid716 » 23 Νοέμ 2013, 19:08

Καλησπέρα! Αρχικά δεν ξέρω αν έβαλα σε σωστή ενότητα την ερωτηση μου αλλά δεν έβρισκα κάτι άλλο! Ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ ,μόνη μου,να χαράξω πάνω σε κάποια μεταλλική επιφάνεια (όχι χρυσό η ασήμι ).Να κάνω δηλαδη κάτι σαν αυτο :

Εικόνα

Υπάρχει κάποιο μηχανηματάκι που να κάνει αυτή τη δουλειά?Το χρειάζομαι γιατί φτιάχνω κοσμηματα και θα μου ηταν χρησιμο αλλά όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω κατι! Το μονο που μου έδωσε αποτελέσματα ήταν το "metal stamper tool"! Ετσι το εψαξα στο google και βγαζει αποτελεσματα αλλα για το εξωτερικό! Για Ελλάδα τίποτα! :/ Έχετε μήπως κάτι κατα νου!Ευχαριστω πολυ!! :D


Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από chipakos » 23 Νοέμ 2013, 19:20

Καλησπέρα Anid716. Αυτό έτσι όπως το βλέπω έχει χτυπηθεί από κάποια πρέσα διότι μοιάζει με χάραγμα όμως στην πραγματικότητα είναι χτύπημα. Υπάρχουν λοιπόν γράμματα όλη η αλφάβητος η Αγγλική μικρά και μεγάλα γράμματα και μέσα στο σετ είναι το κάθε γράμμα ξεχωριστό όπου τοποθετείς το γράμμα εκεί που θέλεις και με ένα μικρό σφυράκι το χτυπάς στο επάνω μέρος και εκείνο αφήνει το ίχνος του πάνω στο μέταλλο.Ετσι σιγά-σιγά γράφεις την λέξη που θέλεις. Δεν είναι καθόλου παραγωγικό αλλά θα σου δώσει αυτό το αποτέλεσμα που βλέπω στη φωτογραφία.

Άβαταρ μέλους
Anid716
Diamond Member
Diamond Member
47 31
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 17:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαμά Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από Anid716 » 23 Νοέμ 2013, 19:40

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για τη άμεση ανταπόκριση! :) Φανταζόμουν ότι κάπως έτσι θα γίνεται!!Υπάεχει περίπτωση να το βρω αυτό το σετ που λετε εδώ στην Ελλάδα? Γιατί άπο ότι έψαξα δεν βρήκα κάτι! :/

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από chipakos » 23 Νοέμ 2013, 20:00

Είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι ο Ρέπας στην Αθηνάς θα τα έχει.Λίγο πιο κάτω από την Βαρβάκειο και ένα στενό πριν βγείς στην Ερμού δεξιά μέσα σε ένα στενό δρομάκι. Ακόμα και τα πεζοδρόμια τον γνωρίζουν γιατί είναι από τους πολύ παλιούς. Η τεχνική ονομασία τους είναι >>πατροναρίσματα<< για χάραξη σε μέταλλο. Μόνο που δεν έχω τηλέφωνό του. Google αρε και θα το βρεις.Τα πατροναρίσματα τα χρησιμοποιούν πολύ εκείνοι που κατεργάζονται μέταλλα και θέλουν να τυπώσουν επάνω κάποιον αναγνωριστικό αριθμό ή γράμματα.Βέβαια υπάρχουν και ενναλακτικές λύσεις όπως..... http://www.youtube.com/watch?v=Gevt13lgawU

Άβαταρ μέλους
Anid716
Diamond Member
Diamond Member
47 31
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 17:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαμά Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από Anid716 » 23 Νοέμ 2013, 20:03

Χιλια ευχαριστω!!!! Θα το ψαξω οπωσδήποτε!!!!!! :thank: :hapi:

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από chipakos » 23 Νοέμ 2013, 20:05

Υπάρχουν και ενναλακτικές λύσεις όπως..... http://www.youtube.com/watch?v=Gevt13lgawU

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από polvar » 23 Νοέμ 2013, 21:38

Αν το μέταλλο είναι σκληρό τότε μπορείτε να ρίξετε πάνω του λιωμένο κερί, να χαράξετε με ένα αιχμηρό αντικείμενο το σχέδιο ή τα γράμματα που θέλετε, και μετά να ρίξετε πάνω οξύ το οποίο θα φάει το μέταλλο μόνο εκεί που χαράξατε. Αργότερα ξεπλένετε το οξύ και αφαιρείτε με θέρμανση το κερί, τρίβετε με κάποιο γυαλόχαρτο ή βούρτσα και είστε έτοιμοι.

Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1486
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 23 Νοέμ 2013, 23:11

chipakos έγραψε:Είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι ο Ρέπας στην Αθηνάς θα τα έχει.Λίγο πιο κάτω από την Βαρβάκειο και ένα στενό πριν βγείς στην Ερμού δεξιά μέσα σε ένα στενό δρομάκι. Ακόμα και τα πεζοδρόμια τον γνωρίζουν γιατί είναι από τους πολύ παλιούς. Η τεχνική ονομασία τους είναι >>πατροναρίσματα<< για χάραξη σε μέταλλο. Μόνο που δεν έχω τηλέφωνό του. Google αρε και θα το βρεις.Τα πατροναρίσματα τα χρησιμοποιούν πολύ εκείνοι που κατεργάζονται μέταλλα και θέλουν να τυπώσουν επάνω κάποιον αναγνωριστικό αριθμό ή γράμματα.Βέβαια υπάρχουν και ενναλακτικές λύσεις όπως..... http://www.youtube.com/watch?v=Gevt13lgawU
Καλησπέρα. Για να βοηθήσω, ο Ρέππας βρίσκεται Αθηνάς 15 και Κακουργοδικείου 3. Να και το ηλεκτρονικό κατάστημα τους: http://www.reppas.gr/store/
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Άβαταρ μέλους
Anid716
Diamond Member
Diamond Member
47 31
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 17:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαμά Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Πως να χαραξω πάνω σε μέταλλο;

Δημοσίευση από Anid716 » 24 Νοέμ 2013, 21:08

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για τη βοηθεια!! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπι - Ελεύθερος χρόνος”