[DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από Aliki1984 » 06 Απρ 2016, 10:40

Καλημέρα κι από μενα! Τα ντουλάπια έτσι όπως τα βλέπω, νομίζω δεν μπορείς να τα κάνεις μόνη σου... Θα φαίνονται οι πινελιές. Είναι πολύ λείο(τουλάχιστον έτσι φαίνεται). Αν το πιάσεις, νιώθεις τα νερά του ξύλου; ή είναι λείο όπως τα σύνθετα πχ ή τα τραπεζάκια σαλονιού;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)


guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από guzelina » 06 Απρ 2016, 23:57

οχι ειναι λειο δικιο εχεις :-)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από Aliki1984 » 07 Απρ 2016, 00:03

Θα σου συνιστούσα να μην το πειράξεις! Συνήθως αυτά είναι με πιστόλι και θέλουν ειδικό! Άμα ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις διάφορους αλλά κοστίζει κάμποσο. Ένας φίλος έβαψε μόνο το εξώτερο και τα πορτακια. Το μέσα δεν φαίνεται!!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από guzelina » 07 Απρ 2016, 00:48

και εγω μονο εξωτερικα θελω αλλα δυστυχως ολα κοστιζιυν :-) και νομιζω δεν βρισκεις και ατομο για τετοια δουλεια ευκολα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από Aliki1984 » 07 Απρ 2016, 06:06

Δυστυχώς σε κάποια πράγματα ισχύει το "ό,τι πληρώσεις παίρνεις"... Εγώ της κουζίνας μου τα άλλαξα ένα - δυο τόνους μόνη μου αλλά η υφή του ξύλου είναι εμφανής. Οπότε ρούφηξε το βερνίκι. Αλλά το λείο, είναι άλλη ιστορία.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
tzilivak
Platinum Member
Platinum Member
13 18
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Οκτ 2012, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Δήμος - Κοινότητα: Σούδας Χανίων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από tzilivak » 07 Απρ 2016, 09:40

guzelina έγραψε:καλημερα :-)
Δεν εχω ιδεα απο ξυλο δλδ τι ειναι βαζω φωτο απο τα ντουλαπια της κουζινας.Η κουζινα πουεβαλες ειναιωραιο το χρωμα το αλλο με τα νερα ποιο ειναι?Ειναι δυνατον μια φωτο σε παρακαλω?

Εικόνα

Εικόνα
Λογικα ειναι πορτακια "ημιμασίφ",δηλαδη ξυλο η κορνιζα και το μεσα κολλημενος καπλαμας,δηλαδη φυλο ξυλου λεπτο,περασμενα χρωμα με πιστολι και μετα λουστρο-βερνικι...

Για να τα κανεις ό,τι θες πρεπει πρωτα να τα τριψεις να φυγει ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΗ η επιφανεια να φανει το ξυλο,φυσικα με τριβειο παλμικο και θες και τριβειο ποντικι για τις πατουρες...Ουτε εγω που εχω 3 τριβεια και δυο "ποντικια" δεν θα καθομουνα να κανω αυτη τη δουλιά...Δυστυχως θελει επαγγελματία αλλιως θα φαινεται μαυρο χάλι...Μα οι λουστραδόροι αυτη τη στιγμη ειναι λιγοι και η ωρα τους παει πανακριβα...Με πινελο δεν γινεται αυτη η εργασία,θα φαινονται οι πινελιες απο το λούστρο...Και ασπρη λακα να τα περασεις που δεν φαινονται καθολου τα νερα του ξυλου παλι πιστολι θελει για να γινει σωστα η εργασια...

Αν παρ αυτα θες να ασχοληθεις,πρεπει με γυαλοχαρτο νούμερο 120 αρι,τριβείο ή χερι να "σπάσεις" το βερνικι,δηλαδη να το τριψεις και να θαμπώσει το ξυλο (κανονικα ξεκιναμε με 40 αρι που γδερνει αγρια ,και περναμε στο 100 αρι και μετα στο 180 αρι)...Εχε υποψη σου ότι μπορείς να τα βαψεις ΜΟΝΟ σε πιο σκουρα αποχρωση μόνος-μόνη σου ,αλλιως παμε παλι στο "Τριβω ολη την επιφανεια με παλμικο...κ.τ.λ.).Αφού "σπάσει' ο λούστρος-βερνικι και αγριεψει λίγο το χρώμα για να κατσει πανω το νέο το ξεσκονίζεις και περνας το χρωμα π.χ. μηλια νομιζω ότι θα επερναν ενα ωραιο χρωμα,(αυτο το χρωμα λέω https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%C ... D4hUczM%3A)

Μετα περνας το βερνικι σε χωρο ομως που δεν φυσα καθολου για να μην κατσουν μπιμπίκια σκονης στον λούστρο...

Για πιο ευκολία μπορείς να ζητησεις απο τον χρωματοπώλη να σου δωσει χρωμα ΚΑΙ βερνικι στο ιδιο κουτι ωστε να κανεις διπλη εργασία!!!Αλλά ειπαμε ΜΟΝΟ πιο σκουρα αποχρωση αλλιως αν θες πιο ανοιχτη ή αλλη πρεπει να φυγει εντελως το παλιο χρωμα...

Απο την αλλη υπάρχουν τα χρωματα νερού και τα χρωματα διαλύτου,τα δευτερα βρωμανε πολυ και δεν γινεται να τα περασεις και να τα μυριζεις,θα βγαλεις τριτο ματι ή θα χασεις τα αυτια σου!!! του νερου παλι εχουν περιορισμούς στην εφαρμογη τους...

Είδες ,ειναι πολλοι οι παραμετροι...Μεχρι και η επιλογη πινελου για βαψιμο με το χερι παιζει μεγαλο ρολο,εννοείται ότι με το πινελο των 2 ευρω η εργασία θα ειναι για πεταμα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”