DIY Θερμοπρόσοψη σε πάνελ αλουμινίου

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tzilivak
Platinum Member
Platinum Member
13 18
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Οκτ 2012, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Δήμος - Κοινότητα: Σούδας Χανίων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

DIY Θερμοπρόσοψη σε πάνελ αλουμινίου

Δημοσίευση από tzilivak » 05 Απρ 2016, 22:11

Με απλά λόγια τι είναι η θερμοπρόσοψη: ντύνεις μια επιφάνεια εξωτερική με ένα παχύ μονωτικό (πάνελ εξηλασμένης πολυστερίνης ΧΡS) έτσι που ούτε οι εξωτερικές συνθήκες έρχονται σε επαφή με τον τοίχο ,ξέχνα τη μούχλα και τις υγρασίες,δεν περνάει τίποτα!!!, ,ούτε από μέσα φεύγει η ζέστη ή το κρύο .Προτερήματα :δεν φεύγει η ζέστη το χειμώνα, άρα κάνεις οικονομία στη θέρμανση ,ούτε η δροσιά του κλιματιστικού το καλοκαίρι ,σταθερή θερμοκρασία χώρου για μεγάλο χρονικό διάστημα ,δεν ξυπνάς το πρωί το χειμώνα κι εκεί που είχες με το τζάκι 22 βαθμούς έχεις 12!!! Επίσης έχεις ένα καλαίσθητο νέο-επιχρισμένο τοίχο!!!(Που θελει ξανά βαψιμο!!!)Μειονέκτημα: εμένα το σπίτι ήταν πετρόκτιστο οπότε δεν με ένοιαξε ,το έκανα όλο θερμοπροσοψη ,μα το να καλύπτεις όλο τον εξωτερικό τοίχο ,λένε κάποιοι, οδηγεί στο μην μπορείς να καταλάβεις σοβαρές φθορές σε σίδερα του «φέροντος οργανισμού» ,οι κολόνες ,τα δοκάρια και τα πρέκια ντεεε!!! που σε κάποια χρόνια μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στην επιδιόρθωση τους όταν φουσκώσουν από τη σκουριά…

Δειτε βημα βήμα εδω, για τιμη εγω,με τη δικη μου εργασία,δεν ειναι και ιδιαίτερα κουραστικη, με τα καλυτερα υλικα γνωστης εταιρίας μου επιασε τα 15 τετραγωνικα γυρω στα 150 ευρω...


https://www.youtube.com/watch?v=FTLmmq1rFtA

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”