Posca μαρκαδορος μουντζουρωσε μετά από βερνίκι

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Posca μαρκαδορος μουντζουρωσε μετά από βερνίκι

Δημοσίευση από Aliki1984 » 08 Ιούλ 2018, 18:43

Φιλοι μου καλησπερα! Χρειαζομαι τη βοηθεια οσων ασχολουνται με ζωγραφικη. Χρησιμοποιησα 1η φορα μαρκαδορο posca μαυρο σε ζωγραφικη. Τα αλλα χρωματα τα εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες και δεν ειχα ποτε προβλημα...
Το μαυρο λοιπον , αφου το αφησα 3 μερες να σταθει, το περασα βερνικι αλλα μουτζουρωσε τα παντα... τι εκανα λαθος??
Να σημειωσω οτι παντα χρησιμοποιουσα το ιδιο βερνικι...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)


Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Posca μαρκαδοροι

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 08 Ιούλ 2018, 23:15

Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα, όμως μου έτυχε κάτι παρόμοιο.
Έβαψα ένα τραπέζι με χρώματα κιμωλίας .Κανονικά θα περνούσα κερί από πάνω, αλλά είχα κάνει και ντεκουπάζ σε μεγάλη επιφάνεια και μου είπαν καλύτερα να βάλω βερνίκι νερού.
Χρησιμοποίησα ένα εξαιρετικό που βάζω πάνω από ακρυλικά χρώματα.Το αποτέλεσμα ήταν ένα χάλι.Πρώτον αλλοίωσε το χρώμα και έδωσε μια διαφορετική απόχρωση που δε μου άρεσε.Το χειρότερο, αντί να καλύψει τις μικρές ατέλειες που υπήρχαν τις τόνισε πολύ.Η επιφάνεια έδειχνε ανάγλυφη,θαρρείς και πότισε σε κάποια σημεία και τα φούσκωσε.Ευτυχώς το έσωσα αλλά έκανα διπλό κόπο.Τελικά έβαλα πάλι βερνίκι νερού αλλά πήρα της ίδιας εταιρείας με το χρώμα και έδεσε.
Το συμπέρασμά μου είναι ότι παίζει ρόλο η χημική σύσταση.Φαίνεται το βερνίκι που βάλατε είχε μέσα υλικό που είναι διαλύτης του μαρκαδόρου κι ας είναι ανεξήτηλος
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Posca μαρκαδοροι

Δημοσίευση από Aliki1984 » 09 Ιούλ 2018, 09:46

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
08 Ιούλ 2018, 23:15
Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα, όμως μου έτυχε κάτι παρόμοιο.
Έβαψα ένα τραπέζι με χρώματα κιμωλίας .Κανονικά θα περνούσα κερί από πάνω, αλλά είχα κάνει και ντεκουπάζ σε μεγάλη επιφάνεια και μου είπαν καλύτερα να βάλω βερνίκι νερού.
Χρησιμοποίησα ένα εξαιρετικό που βάζω πάνω από ακρυλικά χρώματα.Το αποτέλεσμα ήταν ένα χάλι.Πρώτον αλλοίωσε το χρώμα και έδωσε μια διαφορετική απόχρωση που δε μου άρεσε.Το χειρότερο, αντί να καλύψει τις μικρές ατέλειες που υπήρχαν τις τόνισε πολύ.Η επιφάνεια έδειχνε ανάγλυφη,θαρρείς και πότισε σε κάποια σημεία και τα φούσκωσε.Ευτυχώς το έσωσα αλλά έκανα διπλό κόπο.Τελικά έβαλα πάλι βερνίκι νερού αλλά πήρα της ίδιας εταιρείας με το χρώμα και έδεσε.
Το συμπέρασμά μου είναι ότι παίζει ρόλο η χημική σύσταση.Φαίνεται το βερνίκι που βάλατε είχε μέσα υλικό που είναι διαλύτης του μαρκαδόρου κι ας είναι ανεξήτηλος
Μα μονο στο μαυρο? Δηλαδη το μαυρο τους εχει αλλη συσταση λετε απο το λευκο και το ροζ? Αυτο με μπερδεψε πολυ... γιατι λευκο καθ ροζ χρησιμοποιουσα χρονια (με το που τους ανακαλυψα!!)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 11348
Εγγραφή: 22 Σεπ 2010, 11:24
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Posca μαρκαδοροι

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ » 09 Ιούλ 2018, 12:01

Aliki1984 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 09:46
Μα μονο στο μαυρο? Δηλαδη το μαυρο τους εχει αλλη συσταση λετε απο το λευκο και το ροζ? Αυτο με μπερδεψε πολυ... γιατι λευκο καθ ροζ χρησιμοποιουσα χρονια (με το που τους ανακαλυψα!!)
Μπορεί να είναι άλλη η σύσταση.Ίσως επειδή το μαύρο είναι έντονο ,ενώ το λευκό και το ροζ είναι απαλά χρώματα. :mm: μπορεί το μαύρο να χρειάζεται ένα ενισχυμένο υλικό για να σταθεροποιηθεί σαν χρώμα :mm:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR
Αναστάσιος-Ξανθίππη
Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΜΙΞ ΚΑΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ *DISNEY*
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ, ΕΑΝ ΣΕ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ.

Άβαταρ μέλους
Aliki1984
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 2780
Εγγραφή: 30 Μαρ 2014, 01:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Posca μαρκαδοροι

Δημοσίευση από Aliki1984 » 09 Ιούλ 2018, 17:42

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 12:01
Aliki1984 έγραψε:
09 Ιούλ 2018, 09:46
Μα μονο στο μαυρο? Δηλαδη το μαυρο τους εχει αλλη συσταση λετε απο το λευκο και το ροζ? Αυτο με μπερδεψε πολυ... γιατι λευκο καθ ροζ χρησιμοποιουσα χρονια (με το που τους ανακαλυψα!!)
Μπορεί να είναι άλλη η σύσταση.Ίσως επειδή το μαύρο είναι έντονο ,ενώ το λευκό και το ροζ είναι απαλά χρώματα. :mm: μπορεί το μαύρο να χρειάζεται ένα ενισχυμένο υλικό για να σταθεροποιηθεί σαν χρώμα :mm:
Σωστο!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ οι συλλογές μου με νομίσματα, γραμματόσημα, αλληλογραφίες, κάρτες, κτλ

Προτιμώ το ταχυδρομείο λόγω φορτωμένου προγράμματος.
Έχω Πειραιώς. Μπορώ και Εθνική, αλλά πρέπει να βάλω άλλον.
Αν δείτε καθυστερώ κάποια αποστολή ή κατάθεση, σημαίνει το ξέχασα! Σας παρακαλώ στείλτε μου ένα πμ να μου το θυμίσετε! 'Ενα μυαλό είναι αυτό!
(να στείλω πιατάκι μπλε στο μέλος olem)
Κατά καιρους [απαγορευετε η πωληση] καποια πραγματα σε διαφορες σελιδες (χειροποίητα ή 2ο χερι ρουχα μου και παπουτσια)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”