[ΖΗΤΑΩ] ΡΕΓΟΥΛΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για τον εξοπλισμό, τη συντήρηση και την προστασία του αυτοκινήτου ή της μηχανής σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
basketballer
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 12 Απρ 2011, 17:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] ΡΕΓΟΥΛΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευση από basketballer » 03 Ιούλ 2017, 16:30

Χαίρετε.
Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει καλά από ποδήλατα, θα ήθελα να βρεθούμε κάποια στιγμή, ώστε να ρυθμίσει ό,τι χρειάζεται το ποδήλατο, για να είναι πλήρως λειτουργικό.
Οι ακριανές ταχύτητες δεν πιάνουν καθόλου και αν πας να τις βάλεις, τότε βγαίνει ή μαγκώνει η αλυσίδα.
Το ποδήλατο είναι τύπου mountain.
:arrow: Συλλέγω παιχνιδομηχανές & παιχνίδια τους (Playstation 2 και 1, Nintendo 64, Game Boy, Xbox, κ.α.), επιτραπέζια παιχνίδια, φανέλες αθλητικών ομάδων

>>>ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ<<<

- Χέρι με χέρι: Πλησίον μου ή σταθμός Μετρό «Κορυδαλλός». Αποστολή: Boxnow, ΕΛΤΑ Courier

- Τηρώ 24ωρη+ αναμονή στις αγγελίες προσφοράς μου.

- ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

- ΚΑΝΟΝΕΣ XARISETO.GR (ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ)

Να σκέφτεσαι θετικά!!! :D


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: ΡΕΓΟΥΛΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευση από polvar » 03 Ιούλ 2017, 18:42

Δεν είναι κάτι δύσκολο
Για τις πίσω ταχύτητες δείτε το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=0lvAxzxPdsI
Για τις μπροστά ταχύτητες δείτε το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=SvXu_k_DCsE
Αρκεί να είναι μόνο θέμα ρυθμίσεων και να μην έχει στραβώσει κάτι από το σύστημα ή να έχει σπάσει κάποιο δόντι από τους οδοντωτούς τροχους

Άβαταρ μέλους
giveaway
Silver Member
Silver Member
4 4
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 11:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μοσχάτου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: ΡΕΓΟΥΛΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευση από giveaway » 29 Ιούλ 2017, 21:27

Πιθανόν να το έχεις φτιάξει μέχρι τώρα, αλλά αν θέλεις βγάλε μερικές φωτογραφίες από την πίσω πλευρά του οπίσθιου εκτροχιαστή (ντεραγιέ), να δούμε λίγο σε τι κατάσταση είναι το όλο θέμα.

Γιατί αν είναι όλα εντάξει, τότε ακολουθώντας τις οδηγίες των βίντεο (ειδικά αν ξέρεις και αγγλικά, υπάρχουν πολλά περισσότερα βίντεο σχετικά με την ρύθμιση του ποδηλάτου στο youtube) θα μπορέσεις να το φτιάξεις μόνος σου πολύ εύκολα.

Πιθανοί λόγοι προβλήματος:
Στραβό ντεραγιέ
Στραβό νύχι του ντεραγιέ (αν υπάρχει). Πρέπει να πας να το ισιώσεις, χρειάζεται ειδικό εργαλείο.
Προβληματικό ντεραγιέ
Προβληματικός λεβιές
Μπορεί να είναι και θέμα απλού ρυθμίσματος των πάνω και κάτω ορίων του ντεραγιε. Έχει 2 βιδούλες οι οποίες περιορίζουν το ντεραγιέ ώστε να μην πετάει την αλυσίδα εκτός των γραναζιών.

Άβαταρ μέλους
basketballer
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 12 Απρ 2011, 17:03
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Πειραιά
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: ΡΕΓΟΥΛΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ

Δημοσίευση από basketballer » 20 Αύγ 2017, 02:13

Παιδιά, μιας και δεν είχα χρόνο για να κάνω έλεγχο στο ποδήλατο, θα παρακολουθήω το βίντεο και θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου.
Θα σας ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη.
Ευχαριστώ!!
:arrow: Συλλέγω παιχνιδομηχανές & παιχνίδια τους (Playstation 2 και 1, Nintendo 64, Game Boy, Xbox, κ.α.), επιτραπέζια παιχνίδια, φανέλες αθλητικών ομάδων

>>>ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ<<<

- Χέρι με χέρι: Πλησίον μου ή σταθμός Μετρό «Κορυδαλλός». Αποστολή: Boxnow, ΕΛΤΑ Courier

- Τηρώ 24ωρη+ αναμονή στις αγγελίες προσφοράς μου.

- ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

- ΚΑΝΟΝΕΣ XARISETO.GR (ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ)

Να σκέφτεσαι θετικά!!! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ποδήλατο - Μηχανή - Αυτοκινητο”