Πρόβλημα με τη μίζα του αυτοκινήτου

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για τον εξοπλισμό, τη συντήρηση και την προστασία του αυτοκινήτου ή της μηχανής σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με τη μίζα του αυτοκινήτου

Δημοσίευση από meletiadis » 28 Ιαν 2013, 00:05

μια και είδα ότι οι προηγούμενοι βρήκαν λύση στα προβλήματά τους εδώ είπα να δοκιμάσω και εγώ την τύχη μου.
Έβγαλα την μίζα από το αυτοκίνητό μου γιατί τον τελευταίο καιρό χρειαζόταν χτύπημα για να συνεργαστεί.
Την τελευταία όμως φορά, αντί να βάλει μπρός το αυτοκίνητο έκανε εκείνο το άγριο-μονότονο, υψηλό ήχο που κάνει όταν κολλάει (νομίζω)
βρήκα καρβουνάκια και αντικατέστησα τα παλιά, αλλά είπα να την δοκιμάσω πριν τη ξαναβάλω.
πρίν όμως της δώσω ρεύμα είπα να την μετρήσω με πολύμετρο. παρατήρησα ότι έχει πολύ μικρή αντίσταση στα άκρα της
και την ξαναέλυσα και έφτασα στον κινητήρα και παρατήρησα ότι και τα διάφορα τμήματα του σπιρώματος έχουν την ίδια μικρή αντίσταση (0.1Ω). τη να κάνω; να την δοκιμάσω δίνοντας τάση στα άκρα της; μήπως πρέπει κάτι να καθαρίσω;
μέτρησα ένα άλλο κινητήρα που βρήκα στην αποθήκη μου και είδα ότι δεν έχει τόσο μικρή αντίσταση...
ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39399
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για κάποιο ηλεκτρολόγο (αυτοκινήτων...)

Δημοσίευση από polvar » 28 Ιαν 2013, 09:23

Η μίζα συνοδεύεται από το μπουτόν της (ρελέ θα ήταν καλύτερα να το λέγαμε, είναι δίπλα της ένας πιο μικρός κύλινδρος) στο οποίο πάει το ρεύμα από τον διακόπτη του τιμονιού και ως ρελέ, κλείνει το κύκλωμα για να περάσουν τα πολλά αμπέρ που χρειάζεται η μίζα ως κινητήρας για να δουλέψει αλλά και σπρώχνει την μίζα για να εμπλακεί στο βολάν του κινητήρα.

Σχεδιάγραμμα και άλλες πληροφορίες μπορείς να δεις στο http://iceal.wikidot.com/ilektriko-systima-aytokiniton

Αν μέτρησες τα άκρα της μίζας είναι φυσιολογικό να έχει τόσο μικρή αντίσταση!
12V/0,1Ω=120Α
Τόσα χρειάζονται για την εκκίνηση του κινητήρα στιγμιαία, μετά από λίγο εξαιτίας της αυτεπαγωγικής αντίστασης θα πέσουν.

Αν μέτρησες τα άκρα του μπουτόν είναι πολύ μικρή η αντίσταση αυτή και ίσως υπάρχει βραχυκύκλωμα αλλά σε αυτή την περίπτωση θα σου είχε κάψει τον διακόπτη του τιμονιού.

Για το κόλλημα της μίζας έλεγξε τον μηχανισμό του μπουτόν, προφανώς δεν σπρώχνει καλά την μίζα και δες σε τι κατάσταση είναι το γρανάζι εμπλοκής της. Πιθανόν να θέλει λίπανση

Και μετά από την επισκευή, για να μη λύνεις και δένεις καλό είναι να δοκιμαστεί αλλά προσοχή: Με διάταξη τέτοια που θα μιμείται το κύκλωμα του αυτοκινήτου (ρεύμα απευθείας από μπαταρία με καλώδιο αρκετά χοντρό και διάταξη διακόπτη στις απολήξεις του μπουτόν).

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για κάποιο ηλεκτρολόγο (αυτοκινήτων...)

Δημοσίευση από meletiadis » 29 Ιαν 2013, 13:24

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
έλυσα και το υπόλοιπο κομμάτι μετά τα λόγια σας, αλλά δεν μπορώ να φτάσω στο μηχανισμό του μπουτόν για να το μελετήσω και αυτό.
τα υπόλοιπα φαίνονται σε καλή κατάσταση.

μένει μόνο το ξανα δέσιμο και η δοκιμή.
ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

meletiadis
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2338
Εγγραφή: 15 Δεκ 2008, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για κάποιο ηλεκτρολόγο (αυτοκινήτων...)

Δημοσίευση από meletiadis » 03 Φεβ 2013, 22:24

φαίνεται να έγινε και θέλω να σας ευχαριστήσω για μια φορά ακόμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ποδήλατο - Μηχανή - Αυτοκινητο”