[ΖΗΤΑΩ] Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του μπάνιου και κουζίνα σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
μαρία2
VIP Member
VIP Member
92 92
Δημοσιεύσεις: 1944
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 15:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από μαρία2 » 05 Φεβ 2018, 10:38

Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη
Εχει φαγωθει ο πάτος και λιμνάζουν νερά.Επίσης γύρω γύρω έχει χαρακιες και μαζεύονται μαυρα στίγματα.
Για τριβείο που ρώτησα είναι ακριβά.
Τι προτείνετε.
Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
skrissos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6544
Εγγραφή: 15 Μαρ 2010, 14:12
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από skrissos » 05 Φεβ 2018, 15:09

καλησπέρα
Ένα τέτοιο παλιό νεροχύτη έχει μια θεία μου στο χωριό και όποτε πηγαίνω της το κάνω πεντακάθαρο. Άκου λοιπόν. Θα κλείσεις την αποχέτευση με μια τάπα και θα στεγνώσεις όλο το νεροχύτη να μην είναι ούτε καν υγρός. Στην έσχατη περίπτωση χρησιμοποίησε και πιστολάκι για μαλλιά ώστε να μην υπάρχει ίχνος υγρασίας. Τότε μόνο άδειασε μέσα στο νεροχύτη ένα ολόκληρο μπουκάλι καζάπ η το λεγόμενο υδροχλωρικό οξύ που το αγοράζουμε από τα σούπερ μάρκετ. Αμέσως θα παρατηρηθεί ένας έντονος βρασμός που σημαίνει ότι καθαρίζει και ξεκολλάει όλες τις βρομιές. Θα το αφήσεις να δράσει τουλάχιστον 45 λεπτά και μετά απλά θα ανοίξεις τη τάπα να φύγει το υγρό και με απλό νερό με σαπουνάδα το ξεπερνάς. Θα δεις τρελά αποτελέσματα που δε θα το πιστεύεις. Αν παρεμπιπτόντως συνεχίζουν να υπάρχουν κάποια μαύρα σημάδια επαναλαμβάνεις τη διαδικασία απ' την αρχή.....καλή σου επιτυχία.
ΧΑΡΙΖΩ σ'ολους τους νομους ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ εξυπηρετω και χαριζω μονο σε φιλικα προς εμενα προσωπα απο εδω μεσα γιατι η γαιδουρια ορισμενων μελων δεν εχει ορια. ΔΙΑΤΗΡΩ BLACK LIST... Δε σκαω πλεον αλλα χαριζω επιλεκτικα εκει που θελω..........................................................ΔΕ ΚΑΝΩ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από polvar » 05 Φεβ 2018, 18:51

Επειδή λέτε ότι έχει ξεφτίσει ο νεροχύτης, πρέπει να επιβεβαιώσουμε ότι μιλάτε για μαρμάρινο νεροχύτη και όχι για πορσελάνινο ( ο πορσελάνινος έχει την υφή του νιπτήρα του μπάνιου και αν χάσει την γυαλάδα της πορσελάνης τότε εμφανίζεται από κάτω η χωμάτινη πορσελάνη που είναι μπεζ. Αντίθετα ο μαρμάρινος νεροχύτης δεν ξεφλουδίζει εύκολα ούτε χαράζεται εκτός αν τον κακομεταχειριστεί κανείς)
Στην περίπτωση που ο νεροχύτης είναι από πορσελάνη μπορείτε να τον στοκάρετε με εποξειδικό στόκο και μετά να τον βάψετε με εποξειδικό χρώμα ειδικό για νιπτήρες και μπανιέρες. Είναι κάπως ακριβό αλλά κάνει καλή δουλεια
Στην περίπτωση που είναι μαρμάρινος ή θα πρέπει να λειανθεί με ειδικό μηχάνημα μαρμαροτεχνίτη ή μπορείτε να τον στοκάρετε με μαρμαρόστοκο αλλά μετα η εμφάνιση δεν θα είναι όπως του μαρμάρου

Το κεζάπι είναι οξύ και τρώει το μάρμαρο και αν δεν προσέξετε μπορεί να δημιουργηθούν τρύπες εκεί που δεν υπάρχουν ή να βαθύνουν οι ήδη υπάρχουσες
Αντίθετα η χλωρίνη δεν προσβάλει το ασβέστιο, οπότε μπορείτε να την χρησιμοποιήσετε άφοβα για την λεύκανση των μαύρων στιγμάτων

μαρία2
VIP Member
VIP Member
92 92
Δημοσιεύσεις: 1944
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 15:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από μαρία2 » 06 Φεβ 2018, 13:06

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
O νεροχύτης είναι μαρμάρινος.Ρώτησα μαρμαροτεχνίτες και οι τιμές ήταν 80-150 ευρώ.Πολύ υψηλές.Γιαυτό ψάχνω να βρω τι μπορώ να κάνω μόνη μου.
Αλλά και χλωρίνη που χρησιμοποίησα δεν είδα αποτέλεσμα.Είναι συγκεκριμένα στα πλάγια τα στίγματα, οπότε ότι βάλεις εύκολα κυλάει προς τα κάτω.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από polvar » 06 Φεβ 2018, 13:31

Μπορείτε να μουλιάσετε ένα πανί στη χλωρίνη και να το βάλετε να κρέμεται στο πλάι του νεροχύτη και σε επαφή με αυτόν
Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε να τρίψετε με σφουγγάρι βουτηγμένο σε οξύ ή άλλα όξινα καθαριστικά μαρμάρου που κυκλοφορούν στο εμπόριο αλλά με προσοχή για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω
Τρίψιμο μπορείτε να κάνετε και μόνη σας με τροχό όπου θα προσαρμόσετε δίσκο τριβής του τύπου αυτού
Εικόνα
ή βάση τριβής αυτού του τύπου
Εικόνα
στην οποία προσαρμόζονται γιαλόχαρτα velcro
και να τρίψετε πρώτα με ένα χοντρό νούμερο και μετά με ένα ψιλό
Τα αποτελέσματα θα εξαρτηθούν από το πόσο βαθύ φάγωμα υπάρχει και από την επιδεξιότητα σας

μαρία2
VIP Member
VIP Member
92 92
Δημοσιεύσεις: 1944
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 15:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από μαρία2 » 06 Φεβ 2018, 17:27

Σας ευχαριστώ πολύ.Θα τα δείξω στο άντρα μου να δούμε τι θα κάνουμε.

Άβαταρ μέλους
Secret Agent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από Secret Agent » 06 Μαρ 2019, 22:12

μαρία2 έγραψε:
06 Φεβ 2018, 17:27
Σας ευχαριστώ πολύ.Θα τα δείξω στο άντρα μου να δούμε τι θα κάνουμε.
Βρε βρε! Αν τον έχετε ακόμα, ένα κόλπο που έλεγαν οι γιαγιάδες μας για να κρατηθεί ο μαρμάρινος νεροχύτης γυαλιστερός και άσπρος είναι το...
Γάλα. Ρίξε μία μικρή ποσότητα γάλα στον νεροχύτη και μετά με ένα Βετέξ άπλωσέ το σε όλον τον νεροχύτη. Άφησέ το 10 λεπτά
και μετά ρίξε λίγο νερό και με ένα καθαρό βετέξ πέρασέ τον να στεγνώσει. Αυτό μία φορά τον μήνα.
Το πόσο αποτελεσματικό είναι δεν το ξέρω. Ίσως αν το κάνεις να μας πεις εσύ.
ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΖΗΤΑΩ
Εξαρτήματα ή οχήματα (ποδήλατο-πατίνι) ηλεκτροκίνησης
Παντός είδους κόμικς παλιά ή και νεότερα
GTX 750Ti
Intel Core2 Quad Q9650
Μητρική Socket LGA 775 DDR3, 16GB RAM
DDR3 μνήμη, για υπολογιστή desktop τουλάχιστον 4GB στα 1600MHz (4 ή 8GB ανά μνήμη
)
Αν χρειάζεστε κάτι από αυτά που έχω στις ενεργές μου αγγελίες μην διστάσετε να μου το ζητήσετε.

Άβαταρ μέλους
ΦΑΙΗ22/08
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4380
Εγγραφή: 02 Φεβ 2018, 15:24
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από ΦΑΙΗ22/08 » 06 Μαρ 2019, 22:18

καλησπέρα και από εμένα,
μεγάλωσα σε σπίτι με μαρμάρινο νεροχύτη και το διατηρούμε μέχρι σήμερα κάτασπρο χρησιμοποιώντας παχύρευστη κρέμα καθαρισμού (κυκλοφορούν διάφορες επώνυμες και μη). Την απλώνεις στο σημείο που θες, την αφήνεις καμιά ώρα να δράσει και τρίβεις ελαφρά με σφουγγαράκι που δεν χαράζει. Εάν ο νεροχύτης είναι σε άσχημη κατάσταση πρέπει να επαναλάβεις κάμποσες φορές, όμως το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει.
Καλή επιτυχία
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οφείλω: στην Nasa 0,10, στρουμφίτα 0,70, Χρυσα33 1,20, vickoula86 0.20, LPs 0,50
Μου οφείλουν:

Black List:
giotasar: ζήτησε παραλαβή εκ μέρους της και αφού έγινε η παραλαβή, απέσυρε .... έμεινε το μίξερ στα χέρια μου αμανάτι!

μαρία2
VIP Member
VIP Member
92 92
Δημοσιεύσεις: 1944
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 15:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από μαρία2 » 19 Μαρ 2019, 08:59

Eυχαριστώ για τις συμβουλές.Αλλά δεν είναι λείος , Εχει χαρακιές ύστερα από επέμβαση με σφουράκι που τρίβεις επιφάνειες.Πρέπει να αντικατασταθεί.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Συμβούλες για καθαρισμό παλιού μαρμάρινου νεροχύτη

Δημοσίευση από polvar » 19 Μαρ 2019, 11:06

Από όσα έχουν ειπωθεί, το κόστος αντικατάστασης είναι μεγαλύτερο από το κόστος τριψίματος που θα κάνει μαρμαροτεχνίτης
Εκτός και αν οι χαρακιές είναι τόσο βαθιές που με το τρίψιμο θα λεπτύνει πολύ ο νεροχύτης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μπάνιο - Κουζίνα”