[DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
crystallyn
Platinum Member
Platinum Member
16 22
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 14:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παπάγου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από crystallyn » 08 Φεβ 2014, 19:34



πολύ καλή τεχνική και δοκιμασμένη επίσης

με μπλε σκούρη βάση και εκρου απο πάνω.

Μπορεί να συνδιαστεί και με ντεκουπάζ (τεχνική χαρτοπετσέτας)
συναλλαγές μεσω eurobank


Άβαταρ μέλους
ελενακι
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 10394
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 16:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από ελενακι » 08 Φεβ 2014, 20:58

δυστυχως νο ισπανικα......
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα, νομισματα, τηλεκαρτες


-τα σκουπιδια επιστρεφονται.....
-δεν κρατω παντα σειρα προτεραιοτητας..
-δεν χαριζω σε ατομα που δε στελνουν αλλα μονο δεχονται..



Ευχαριστω!!!!
Χρωστουν ....sotos ster 0.80

crystallyn
Platinum Member
Platinum Member
16 22
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 14:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παπάγου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από crystallyn » 08 Φεβ 2014, 21:24

Δεν εχει σημασια. Το εβαλα γιατι δειχνει πολυ καλα τι κανει
Στα περισσοτερα ελληνικα ζηταν πολλα υλικα που δεν τα βρισκεις ευκολα και ειναι κριμα το κοστος
Θα βρω κατι σε ελληνικα αλλιως καλυτερα να γραψω οδηγιες για τελειως αρχαριους ;)
συναλλαγές μεσω eurobank

Άβαταρ μέλους
ελενακι
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 10394
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 16:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από ελενακι » 08 Φεβ 2014, 21:26

ναι αλλα χρησιμοποιησε πολλα βαφτικα να τα πω και μπερδευτηκα....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα, νομισματα, τηλεκαρτες


-τα σκουπιδια επιστρεφονται.....
-δεν κρατω παντα σειρα προτεραιοτητας..
-δεν χαριζω σε ατομα που δε στελνουν αλλα μονο δεχονται..



Ευχαριστω!!!!
Χρωστουν ....sotos ster 0.80

Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 10965
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από trelis » 08 Φεβ 2014, 23:11

καποιος,καποια για μεταφραση των βασικων; εχω ενα φιλο που μπορει να βοηθησει. θα του στειλω το link και περιμενω.



:thank:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

crystallyn
Platinum Member
Platinum Member
16 22
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: 02 Μαρ 2012, 14:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παπάγου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από crystallyn » 09 Φεβ 2014, 16:10

εγω θα γράψω πάντως δικές μου οδηγιες :)

1) τρίβουμε το ξύλο με γυαλόχαρτο να φυγει το βερνίκι ή η βαφη που υπήρχε
2) καθαρίζουμε με ενα πανί να φυγουν τυχων σκόνες
3) περνάμε βελατούρα νερού (είναι αστάρι και το χρησιμοποιούμε όταν προκειται να περασουμε ακρυλικό χρώμα νερού)
4) αφού στεγνώσει περνάμε ενα χέρι (πρόχειρα σχετικά) το χρώμα (εγώ π.χ. εβαλα μπλε. στο βιντεο βάζει καφέ)
5) αφου στεγνώσει περνάμε το κερί στις άκρες κυρίως. δεν ειναι υποχρεωτικό να μπει κερι σε ολη την επιφάνεια. το βάζουμε
συνηθως στα σημεια που θελουμε να τρίψουμε για να φαινεται σαν παλιο. οτι κερι περισσευει το παίρνουμε με μια σπατουλίτσα ώστε να μην μεινει περιττό)
6) αφού στεγνώσει περνάμε το ακρυλικό χρώμα (π.χ. λευκό). Εγω το κανω με πινελιες να φαινεται εξ αρχης σαν παλιο. οσο πιο "τσαπατσουλικα" βάφεις τοσο καλύτερο το αποτελεσμα τελικα (γνωμη μου)
7) αφου στεγνώσει παίρνουμε γυαλοχαρτο και τρίβουμε τις άκρες και τις γωνιες απαλα ώστε να βγει το απο κάτω χρώμα στην επιφάνεια. στη περιπτωση μου το μπλε :)

Φυσικα αν θελετε το περνάτε διάφανο βερνίκι (προτιμώ το ματ αλλά υπάρχει και σατινε και γυαλιστερο)

Αυτές είναι οι βασικες τεχνικες

στο βιντεο πάντως το επανω μέρος το κάνει είτε με βερνίκι αλλά μπορείτε και με κερωμα όπου αυτο γινεται οταν το επανω μέρος το θελουμε να ακουμπάμε τρόφημα.

Ενας επίσης εύκολος τρόπος οπου εγώ ετσι εβαψα ταβανι ραμποτε (αυτο που μοιαζει με γραμμές) είναι αφού τρίψω το ταβανι
περνάμε χρώμα λευκο εμποτισμού. Περνιέται με σφουγγαράκι και το χρώμα το λευκό δεν αφηνει το ξύλο και να σκουρίνει (η ελάτη σκουρενει αρκετα) αλλα επισης και μονώνει και χρωματιζει.ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ. μέχρι 2-3 χερια ειναι υπερ αρκετο :)
συναλλαγές μεσω eurobank

Άβαταρ μέλους
tzilivak
Platinum Member
Platinum Member
13 18
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Οκτ 2012, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Δήμος - Κοινότητα: Σούδας Χανίων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από tzilivak » 05 Απρ 2016, 22:19

Kαι ενα μυστικο για την συμπλήρωση υλικου απο παλιο επιπλο που λειεπει ή επειδη χτυπήθηκε ή επειδη το εχει φαει το σκουλίκι,το οποιο όμως σκοτωσαμε,αυτο χρησιμοποιουν οι αρχαιολογοι στα Βυζαντινα τεμπλα και γενικα στα ξυλινα για αποκατασταση:

ΣΙΔΗΡΟΣΤΟΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ!!!!!

Ναι ,αυτο που στοκαρουνε οι φαναρτζηδες το αμαξι σου που ειναι δυο συστατικων,υλικο επιστρωσης και σκληρηντης !!!

Το εχω χρησιμοιποιήσει πολλές φορες σε συντηρηση παλιων επιπλων,κασέλες ή χτυπημενα επιπλα, αφού σκοτωσω το σαρακι και φυγει όλη η σκόνη...Τριβεται και βαφεται... Μειονεκτήματα δυο;ο στοκος στεγνωνει σε μισό λεπτο οποτε πρεπει να εισαστε γρηγοροι και το χρωμα το στόκου ειναι ανοιχτο οποτε αν το ξυλο ειναι σκουροχρωμο ...

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από guzelina » 05 Απρ 2016, 22:36

καλησπερα ,βρηκα το θεμα πολυ ενδιαφερον και εχω καποιες ερωτησεις αν ξερετε μου λετε.Αγαπω πολυ το λευκο χρωμα στα επιπλα και απο καιρο σκεφτομαι να βαψω τα ντουλαπια της κουζινας λευκα ,μια ντουλαπα καθως και ενα γραφειο.Λιγω οικονομικων δεν το εψαξα αλλα ειναι δυσκολο νομιζω και να ειχα να βρω λουστραδορο πιυ τα κανει αυτα.Πως μπορω να μαθω καταρχην για το καθενα αν βαφεται και μετα υπαρχουν βιντεο να παρακολουθησω? Αυτο στη παραπανω δημοσιρυση δεν παιζει σε εμενα δυστυχως
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
tzilivak
Platinum Member
Platinum Member
13 18
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 25 Οκτ 2012, 12:13
Νομός κατοικίας: Ν. Χανίων
Δήμος - Κοινότητα: Σούδας Χανίων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XXL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από tzilivak » 06 Απρ 2016, 09:11

guzelina έγραψε:καλησπερα ,βρηκα το θεμα πολυ ενδιαφερον και εχω καποιες ερωτησεις αν ξερετε μου λετε.Αγαπω πολυ το λευκο χρωμα στα επιπλα και απο καιρο σκεφτομαι να βαψω τα ντουλαπια της κουζινας λευκα ,μια ντουλαπα καθως και ενα γραφειο.Λιγω οικονομικων δεν το εψαξα αλλα ειναι δυσκολο νομιζω και να ειχα να βρω λουστραδορο πιυ τα κανει αυτα.Πως μπορω να μαθω καταρχην για το καθενα αν βαφεται και μετα υπαρχουν βιντεο να παρακολουθησω? Αυτο στη παραπανω δημοσιρυση δεν παιζει σε εμενα δυστυχως

Καλημερα φίλε ή φιλη μου!!!Το βασικο όμως ΔΕΝ αναφερεις,από τι ξύλο ή "ξυλο" είναι τα ντουλαπια σου;;;Από ότι κταλαβα θες λευκη λακα;;;Σαν αυτο;;;Να γυαλίζει ή θα φαινονται λιγο και τα νερα του ξυλου;;;Πολλές οι ερωτησεις...

https://www.google.gr/search?q=λευκη+λα ... 8wEa461UhM%

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: [DIY] Τεχνική ντεκαπέ (αναπαλαίωση επιπλων)

Δημοσίευση από guzelina » 06 Απρ 2016, 09:42

καλημερα :-)
Δεν εχω ιδεα απο ξυλο δλδ τι ειναι βαζω φωτο απο τα ντουλαπια της κουζινας.Η κουζινα πουεβαλες ειναιωραιο το χρωμα το αλλο με τα νερα ποιο ειναι?Ειναι δυνατον μια φωτο σε παρακαλω?

Εικόνα

Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”