Οικονομικοι τροποι να μυρισει υπεροχα η ντουλαπα σας !

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tatianoula
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5475
Εγγραφή: 11 Ιουν 2011, 19:23
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλιάκμονα Καστοριάς
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Τι αρωματικα χρησιμοποιειτε στις ντουλαπες;

Δημοσίευση από tatianoula » 19 Απρ 2013, 17:37

Εχω ενα θεμα θελω να ανοιγω την ντουλαπα κ να μοσχοβολαει οσο κ αν προσπαθω δεν τα καταφερνω!
εχω παρει διαφορα αρωματικα που πουλανε στα σουπερ μαρκετ κανουν δουλιτσα αλλα για μερικες μερες κ μετα τιποτα!
Επισης εχω ακουσει αν σταξεις μερικες σταγονες αιθεριο ελαιο στο ραφι πχ η σε ξυλο τοτε θα μοσχοβολαει για μερες ,,το δοκιμασα κ αυτο αλλα παλι τιποτα (κ πηρα κ βιολογικο ελαιο λεβαντα 15,50ε :wall: :yikes: ,,βεβαια για αλλη δουλεια το πηρα αλλα το δοκιμασα κ εκει)...

εσεις τι χρησιμοποιειται???
εχετε δοκιμασει κατι κ ειστε ευχαριστημενοι???

αντε νοικοκυρουλες μου περιμενω απαντησεις!


ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Μαζι με την διευθυνση να γραφετε κ το κινητο σας.το ζητανε στα Ελτα!


morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειται στις ντουλαπες???

Δημοσίευση από morfo212 » 19 Απρ 2013, 17:43

Ότι έκανες εσύ το έκανα και εγώ + κάτι κανελογαρύφαλλα, τη βανίλια που πήρα από τη Λαρισαία....τίποτα όλα χάνουν το άρωμά τους!!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειται στις ντουλαπες???

Δημοσίευση από polvar » 19 Απρ 2013, 17:44

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα αρωματικό κερί (εννοείται χωρίς να το ανάψεις :lol: :lol: ) και να το βάλεις σε ένα σημείο. Θα αρωματίζει για πολύ καιρό!!

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειται στις ντουλαπες???

Δημοσίευση από Julia21 » 19 Απρ 2013, 17:53

Καλησπέρα :D
Εγώ έκανα ενα πείραμα κάποια στιγμή και τελικά έκανε δουλειά .. είχα κάποια αρωματικά λαδάκια, από αυτά που καις με κερί.. Έριξα λίγες σταγόνες μέσα σε μπουκαλάκι που ψεκάζει, έριξα και αρκετό νεράκι το ανακάτεψα και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!!!! Το δοκίμασα με σανταλόξυλο, orient musk και λεβάντα.. Φυσικά όταν ψέκαζα στην ντουλάπα, πρόσεχα να μην έρχεται σε απευθείας επαφή με τα ρούχα....
Το ίδιο έκανα και στο συρτάρι με τα εσώρουχα..
Κάνει δουλειά πολύ καλή και σαν αποσμητικό χώρου... Μπορείς να έχεις δύο διαφορετικά μπουκαλάκια με άλλο έλαιο για την ντουλάπα και για το σπίτι..
Μπορείς να το δοκιμάσεις, είναι σχεδόν ανέξοδο (3-4 σταγόνες και γέμιζα ένα μπουκαλάκι 330ml που το κρατούσα μήνες) και άκρως οικολογικό (λόγω παιδιών δεν χρησιμοποιώ τα τυποποιημένα ποτέ)..
Αυτά!
:D

Άβαταρ μέλους
maristef
Banned member !!
Banned member !!
Δημοσιεύσεις: 7722
Εγγραφή: 17 Οκτ 2009, 13:10
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Φύλο: Γυναίκα
Μπλούζα: XL
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειται στις ντουλαπες???

Δημοσίευση από maristef » 19 Απρ 2013, 17:55

εγώ βαζω κλειστά σαπούνια(μπορείς να το άνοιξης από την μια πλευρά η να τρυπησεις την συσκευασία του),αρωματικά χαρτιά ειδικά για συρτάρια και ξύλινα μπαλάκια που ψεκάζεις με αιθέρια έλαια ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maristef την 19 Απρ 2013, 18:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Έμπορος που πουλάει πράγματα που της χαρίζουν!!! (https://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f=264&t=129044)

Άβαταρ μέλους
νοπη
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3485
Εγγραφή: 05 Μάιος 2012, 23:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Συκεών Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειται στις ντουλαπες???

Δημοσίευση από νοπη » 19 Απρ 2013, 18:10

Γεια σου Τατιανα! Μπορεις να βαλεις σαπουνι που σου αρεσει σε τουλενιο πουγκι η καποιο αρωματικο βοτανο οπως λεβαντα η λουιζα σε πουγκακι.

Άβαταρ μέλους
polina27
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5581
Εγγραφή: 06 Φεβ 2013, 13:26
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Επανομής Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειται στις ντουλαπες???

Δημοσίευση από polina27 » 19 Απρ 2013, 18:14

εγώ ειχα 2 αρωματικα ντουλάπας πάνω απο 10 χρόνια μου τα είχε φέρει η νυφη μου απο γαλλια και ακόμα μυρίζουν :shock:
αλλά επειδή δεν μου φτάνουν για όλα τα συρτάρια ανακάλυψα και εγώ την λύση με τα σαπουνάκια....
εχω και μια φιλη που φτοιαχνει και τα έχω καταευχαριστηθεί μιλάμε..
τωρα για τις νεες ντουλάπες πάλι σαπουνακια θα βάλω...
Αποστολές κάνω 2 φορες τον μήνα!
Εχω 3 μωρά,το τελευταιο ειναι ακομα βρεφος
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΛΟΙΠΌΝ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΖΗΤΆΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΆΝΕΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΕ 1.5 ΜΗΝΑ!


ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ PAYPAL
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

επομενη αποστολη θα γινει 1 ή 4/4

Άβαταρ μέλους
athanasiamak
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 15989
Εγγραφή: 09 Ιουν 2012, 10:07
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Σικυωνίων Κορινθίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειται στις ντουλαπες???

Δημοσίευση από athanasiamak » 19 Απρ 2013, 18:31

Θα συμφωνήσω προσωπικά με το μέλος πιο πάνω μιας και το ανέξοδο είναι σημαντικό! Μια γλάστρα λεβάντας στο μπαλκόνι και τα άνθη κάθε φορά που βγαίνουν κόψιμο και αποξήρανση. Μέσα σε πουγκάκι από τούλι και... έτοιμο! ;)

Άβαταρ μέλους
tatianoula
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5475
Εγγραφή: 11 Ιουν 2011, 19:23
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Αλιάκμονα Καστοριάς
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Τι αρωματικα χρησιμοποιειτε στις ντουλαπες;

Δημοσίευση από tatianoula » 19 Απρ 2013, 22:28

Ευχαριστω πολυ νοικοκυρουλες μου :D
θα δοκιμασω αυτο με το πουγκι κ τα αρωματικα να δω!!!
σαπουνι εχω δοκιμασει αλλα δεν εχει εντονη μυρωδια (κ κραταει λιγο)..

βρηκα κ αυτα: http://www.life2day.gr/2012/02/%CF%86%C ... %84%CE%B1/

http://woman-meetingpoint.blogspot.gr/2 ... lapas.html

http://www.fytokomia.gr/permalink/5345.html


ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ. Δείτε εδώ πως συμφέρει

Μαζι με την διευθυνση να γραφετε κ το κινητο σας.το ζητανε στα Ελτα!

Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7052
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Οικονομικοι τροποι να μυρισει υπεροχα η ντουλαπα σας !

Δημοσίευση από lamprinavrt » 01 Νοέμ 2014, 13:57

Μπορείτε να αρωματίστε τις ντουλάπες σας χωρίς να χρησιμοποιήσετε αρωματικά εμπορίου.

Εκτός από τα διάφορα πάνινα πουγκάκια που μπορείτε να φτιάξετε και να τα γεμίσετε με αποξηραμένα λουλούδια (π.χ. λεβάντα) τα οποία στη συνέχεια θα βάλετε στα συρτάρια σας ή θα κρεμάσετε στις ντουλάπες σας, μπορείτε και να κόψετε ένα κομμάτι μάλλινο ύφασμα το οποίο θα αρωματίσετε ως εξής:
Βρέξτε το με οινόπνευμα και αφήστε το για 5 λεπτά περίπου μέχρι να εξατμιστεί και να στεγνώσει. Κατόπιν ρίξτε του 3 σταγόνες από την εσάνς του αγαπημένου σας αρώματος και αφήστε το να στεγνώσει. Κόψτε το ύφασμα σε μικρά κομμάτια και βάλτε τα ανάμεσα από τα ρούχα σας.
Γιατί όμως να αγοράσεις ειδικά αντισκωρικά από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο και να μην χρησιμοποιήσεις, άλλα πιο φυσικά προϊόντα;

1. Η δύναμη του κέδρου. Βάλε κομματάκια από ξύλο κέδρου μέσα στην ντουλάπα, στην αποθήκη ή στη σοφίτα. Όπου αποφασίσεις να αποθηκεύσεις τα ρούχα. Κάθε έξι μήνες, μάλιστα, φρόντισε να περάσεις τα κομματάκια αυτά με λάδι κέδρου έτσι ώστε να ανανεώνεται η μυρωδιά την οποία απεχθάνονται οι σκώροι.

2. Μυρωδικά πουγκάκια. Όπως αναφέραμε και ανωτέρω, μπορείς να προμηθευτείς μικρά πουγκάκια από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο και να τα γεμίσεις με αποξηραμένα μυρωδικά: λεβάντα, δενδρολίβανο και ροδοπέταλα. Θα αφήσουν μια πολύ ευχάριστη μακριά και θα κρατήσουν μακριά ανεπιθύμητες επισκέψεις.

3. Λεμονάκι μυρωδάτο. Καθάρισε μερικά λεμόνια, κόψε τις φλούδες της σε μικρά κομμάτια και αποξήρανέ τα. Στη συνέχεια βάλ’ τα σε μικρά δοχεία μέσα στις ντουλάπες και στην αποθήκη σου.

Επίσης, σπάσε μερικά σαπούνια σε μικρά κομμάτια και βάλε τα επάνω σε πιατάκια και μετά στις ντουλάπες. Θα κρατήσουν τους σκώρους μακριά.

4. Στεγνό καθάρισμα. Τα χημικά που χρησιμοποιούνται κατά τη διάρκεια του στεγνού καθαρίσματος έχουν την ιδιότητα να κρατούν μακριά τους σκώρους. Άρα, για όσα ρούχα έχεις πρώτα καθαρίσει με αυτό τον τρόπο, δεν χρειάζεται να ανησυχείς περισσότερο.

Η λεβάντα έχει έντονη αντισκωριακή δράση. Αποξήρανέ την και τοποθέτησέ την μέσα σε μικρά πουγκάκια.

5. Σαπούνι πάνω από όλα. Όλο και κάποια κομμάτια σαπούνι θα έχεις στο σπίτι σου… Μην τα πετάξεις. Βάλ’ τα όλα μαζί σε μικρά πιατάκια ή σε μικρά πουγκάκιά και τοποθέτησέ τα ανάμεσα από τα ρούχα που θέλεις να προφυλάξεις. Εναλλακτικά, πάρε ένα καινούριο αχρησιμοποίητο σαπούνι, σπάσε το σε μικρά κομματάκια και κάνε το ίδιο. Μην το χρησιμοποιήσεις ολόκληρο, αφού στην αντίθετη περίπτωση, η μυρωδιά είναι πολύ πιο έντονη.

6. Πολικό ψύχος. Βάλε τα ρούχα σε μικρότερες τσάντες, ή σακούλες και τοποθέτησέ τα στην κατάψυξη για 24 με 48 ώρες. Το πολύ κρύο σκοτώνει τα αβγά και τις νύμφες.
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”