Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6712
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από klekat » 23 Ιαν 2016, 14:07

Το ηλεκτρικο μας σιδερο μαζεψε πολλη μαυριλα στην πλακα, οταν σιδερωνουμε μαυριζουν τα ρουχα μας... :<
Το καθαρισαμε με κερι, οπως με συμβουλεψε η μητερα μου, αλλα μετα απο 2-3 ρουχα ξαναμαυρισε...
Μια και ειναι δυσκολο αυτην την εποχη να προχωρησουμε σε αγορα καινουριου, αναρωτιεμαι αν καποιος-καποια απο εσας εχει την λυση! :8

Ευχαριστω! :D


Άβαταρ μέλους
ελενακι
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 10394
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 16:47
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από ελενακι » 23 Ιαν 2016, 14:22

μου το ειπε μαστοραε..
σε χλιαρο σιδερο καθαριζεις απαλα με το σκληρο σφουγγαρι της
κουζθνας κ αβα-- εγω βαζω cif ..μετα με μαλακο πανι κμολις
κρυωσει στην βρυση με την μυτη του σιδερου προς τα κατω..
μπολικο νερο μην το φοβηθεις με απαλο τριψιμο..
αυτα το εχω κανει αλλα καποια στιγμη θαξαναπιασει
αν δεν αφηνεις το σιδερο να σβησει πριν το χρησιμοποιησεις..
ελενα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εδώ η συλλογή μου με γραμματοσημα, νομισματα, τηλεκαρτες


-τα σκουπιδια επιστρεφονται.....
-δεν κρατω παντα σειρα προτεραιοτητας..
-δεν χαριζω σε ατομα που δε στελνουν αλλα μονο δεχονται..



Ευχαριστω!!!!
Χρωστουν ....sotos ster 0.80

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6712
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από klekat » 23 Ιαν 2016, 14:33

Θα το κανω σημερα κιολας! Ελπιζω να κρατησει καμποσο :D κι οχι μονο για 2-3 ρουχα!
Σε ευχαριστω πολυ πολυ! :D

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από polvar » 23 Ιαν 2016, 14:55

Ο τρόπος καθαρισμού με το κερί είναι ο καλύτερος
(Αυτός που ακολουθώ εγώ είναι ο εξής:
Αναποδογυρίζουμε το σίδερο ώστε να είναι οριζόντιο και να βλέπουμε την πλάκα
Το θερμαίνουμε στο 2
Ακουμπάμε ένα λευκό κερί στο σημείο μαυρίσματος ώστε να απλωθεί λιωμένο κερί στον λεκέ
Τρίβουμε με μάλλινο ύφασμα
Επαναλαμβάνουμε ώσπου να καθαρίσει όλο)

Από εκεί και πέρα όμως, το ότι ξαναπιάνει το σίδερο επικαθήσεις οφείλεται είτε στο ότι η πλάκα έχει αμυχές και "γδέρνει" τα ρούχα, είτε ότι το σίδερο εργάζεται σε υψηλότερη θερμοκρασία από αυτή που αντέχουν τα ρούχα
Στην 1η περίπτωση θα πρέπει να λειάνετε την πλάκα με πάρα πολύ πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (να ζητήσετε γυαλόχαρτο νερού Νο2000 ή και μεγαλύτερο και να τρίψετε την πλάκα στις αμυχές μέχρι να μην τις βλέπετε βουτώντας το γιαλόχαρτο κατά περιόδους στο νερό) ενώ στην 2η περίπτωση θα πρέπει να σιδερώνετε σύμφωνα με τις οδηγίες σιδερώματος του κάθε ρούχου ξεκινώντας το σιδέρωμα από τα ευαίσθητα/συνθετικά και αυξάνοντας σιγά σιγά την θερμοκρασία της πλάκας καθώς θα προχωράτε προς τα βαμβακερά και τα λινα.
Οχι το ανάποδο, δηλαδή από τα ρούχα υψηλών θερμοκρασιών προς τα χαμηλών θερμοκρασιών καθώς αν σιδερώσετε ευαίσθητο ύφασμα ώσπου να κρυώσει η πλάκα μπορεί να σας κολλήσει.
Τέλος ενδέχεται να έχει χαλάσει ο θερμοστάτης και να πρέπει να αντικατασταθεί

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6712
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από klekat » 23 Ιαν 2016, 15:11

Σας ευχαριστω και εσας! :D
Με τη θερμοκρασια σιδερωματος τα παω καλα γενικα, καθως υπαρχει γνωση στην οικογενεια μου λογω επαγγελματος των γονεων :8 (καθαριστηριο)και εχω μαθει να προσεχω...Παντως, αν εχει χαλασει ο θερμοστατης, δεν αξιζει η αντικατασταση, καθως ειναι φθηνο μοντελο.
Αν δεν δω φως με την αλλη μεθοδο, θα δοκιμασω και γυαλοχαρτο! Ευχαριστω και παλι!

give
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3181
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2015, 07:55
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Ορεστιάδας Έβρου
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από give » 23 Ιαν 2016, 15:29

Αν έχεις την ξύστρα της κουζίνας που ξύνει τις κεραμικές εστίες, κάνει καλή δουλειά και στο σίδερο! Τη δοκίμασα μια φορά τυχαία και καθάρισε... δοκίμασε το, θα σωθείς! :D

Άβαταρ μέλους
klekat
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 6712
Εγγραφή: 20 Μαρ 2013, 13:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από klekat » 23 Ιαν 2016, 15:40

give έγραψε:Αν έχεις την ξύστρα της κουζίνας που ξύνει τις κεραμικές εστίες, κάνει καλή δουλειά και στο σίδερο! Τη δοκίμασα μια φορά τυχαία και καθάρισε... δοκίμασε το, θα σωθείς! :D
Ναι! Εχω! Πρεπει να βαλω καποιο καθαριστικο, η ετσι το ξυνω;

give
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 3181
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2015, 07:55
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Ορεστιάδας Έβρου
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από give » 23 Ιαν 2016, 15:57

Εγώ χωρίς καθαριστικό το έκανα και έγινε, δοκίμασε έτσι, πιστεύω να καθαρίσει και με ένα βρεγμένο σφουγγάρι με σκέτο νερό μετά. Εκτός κι αν είναι τόσο πολύ προχωρημένο, οπότε προσθέτεις μετά κανένα καθαριστικό αν δεις ότι δε βγαίνει...

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6804
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από vadaris » 23 Ιαν 2016, 16:33

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να καθαρίσετε την μαυρισμένη σας πλάκα και μάλιστα με υλικά που έχετε στο σπίτι σας. Δείτε τους τρόπους που σας προτείνουμε και διαλέξτε αυτόν που σας αρέσει περισσότερο ανάλογα με τα υλικά που έχετε στο σπίτι σας.
Δοκιμάστε και τους τρόπους που σας δίνουμε για να βγάλετε την μαυρίλα και σίγουρα θα βρείτε αυτόν που θα κάνει το σίδερό σας και πάλι καινούργιο.

Μαγειρική σόδα Αφού βγάλετε από την πρίζα το σίδερό σας και το αφήσετε να στεγνώσει, φτιάξτε ένα μείγμα από 2 κ.γ. μαγειρική σόδα και λίγο νερό. Ανακατέψτε καλά το μείγμα και έπειτα απλώστε λίγο από αυτό σε ένα ελαφρώς νωπό πανί. Καθαρίστε το σίδερό σας με το πανί.

Αλάτι Πάρτε μια βαμβακερή πετσέτα που δεν χρειάζεστε και απλώστε την πάνω στη σιδερώστρα. Ρίξτε 1 κ.σ. χοντρό αλάτι πάνω στην πετσέτα. Βάλτε το σίδερο στην πρίζα, απενεργοποιήστε τον ατμό και ανεβάστε το στη μέγιστη θερμοκρασία. Έπειτα σιδερώστε την επιφάνεια με το αλάτι και ό,τι βρωμιά υπάρχει πάνω στο σίδερό σας θα βγει στην πετσέτα. Επαναλάβετε την ίδια διαδικασία όσες φορές θέλετε.

Το πήρα από εδώ

Αλλοι τρόποι καθαρισμού αναγράφονται στο http://www.mama365.gr/14898/pos-na-kath ... idero.html
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
skrissos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6540
Εγγραφή: 15 Μαρ 2010, 14:12
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πως να καθαρισω το ηλεκτρικο σιδερο;

Δημοσίευση από skrissos » 23 Ιαν 2016, 20:26

καλησπέρα
Εγώ έχω να σου προτείνω το υλικό της φωτογραφίας. Είναι κάτι σαν κερί αποσμητικό που το αλείφεις πάνω σε ζεστό σίδερο και μετά με ένα μαλακό πανί σκουπίζεις και καθάρισε. Είναι πολύ απλό. Παλιά το έβρισκα και Ελλάδα αλλά τώρα όχι και κατά ΄λάθος το βρήκα σε ένα μαγαζί στο Βελιγράδι φέτος τα Χριστούγεννα και πήρα δύο κομμάτια. Αν θέλεις σου στέλνω το ένα. Εσύ αποφασίζεις.........
Εικόνα
ΧΑΡΙΖΩ σ'ολους τους νομους ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ εξυπηρετω και χαριζω μονο σε φιλικα προς εμενα προσωπα απο εδω μεσα γιατι η γαιδουρια ορισμενων μελων δεν εχει ορια. ΔΙΑΤΗΡΩ BLACK LIST... Δε σκαω πλεον αλλα χαριζω επιλεκτικα εκει που θελω..........................................................ΔΕ ΚΑΝΩ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Εικόνα Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”