[πως] θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[πως] θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 20 Ιουν 2019, 12:50

Το τρεχάτε ποδαράκια μου το ξέρω....
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.


Άβαταρ μέλους
VickyV
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 18029
Εγγραφή: 02 Σεπ 2012, 15:59
Νομός κατοικίας: Ν. Καρδίτσας
Δήμος - Κοινότητα: Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από VickyV » 20 Ιουν 2019, 14:12

μια λυση ειναι οι καλοι φιλοι που σε κατι τετοια τρωνε το χωσιμο αλλα ετσι ειναι αυτα :-)
θα στειλω πραγματα σε:
εστειλα πραγματα σε:
περιμενω πραγματα απο:
εκανα καταθεση :
θα παρω πραγματα απο:
----------------------------------------------------------------------------------------------

εχω λογαριασμο εθνικη
δεν κανω ομαδικες, δεν προλαβαινω

Άβαταρ μέλους
Sofi08
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από Sofi08 » 20 Ιουν 2019, 14:17

Εγώ έκανα μετακίνηση πριν ένα μηνα. Το μόνο που πλήρωσα ήταν η μεταφορά 120ευρω. Είστε Θεσσαλονίκη αλλιώς θα σας έδινα το τηλ του κυρίου μεταφορέα εξαιρετικός κύριος. Λοιπόν εγώ άρχισα κ έβαζα τα πάντα σε μεγάλες σακούλες σκουπιδιών τις σκληρές όμως που κάνουν κ για μπάζα ρούχα κ αντικείμενα όπως ήταν κ ότι είναι εύθραυστο το έβαζα τυλιγμένο με κάτι ανάμεσα στα ρούχα!! Απέξω έκοβα ένα φύλλο τετραδίου κ έγραφα τι περιέχει η σακούλα κ το κολλαγα για να μην χαωθω στο καινούργιο σπιτι. Για τα έπιπλα τώρα επιστρατευσαμε φίλους και συγγενείς σήκωσαν όλοι από κάτι κ ο άντρας μου κ ο μεταφορέας όλοι μαζί οπότε σε μια ώρα το σπίτι είχε αδειάσει . Σε δύο σακούλες μόνο είχα αφήσει τα είδη πρώτης ανάγκης στην μια κ στην άλλη τα πολύτιμα όπου αυτές τις δύο τις πήραμε με το αυτοκίνητο για να μην μπλεχτούν με τα άλλα γιατί κάπου να τακτοποιήσετε δεν γίνεται πχ να ψάχνεται ένα βουνό από σακούλες για να βρείτε μια πετσέτα!! Οπότε η μία τσάντα θα έχει λίγα εσώρουχα απορίες αλλάξιες δικές σας κ τον παιδιών πάνες χαρτιά υγείας υγρό πιάτων μπρικακι γκαζακι δηλαδή σαν να πηγαίνατε για ένα τριήμερο κάμπινγκ εγώ έτσι το σκέφτηκα κ στην άλλη θα βαλεται τάμπλετ λάπτοπ φωτογραφίες κοσμήματα τέτοια πράγματα. 40 σακούλες χρησιμοποιήσαμε με το κιλό πάνε αυτές οι χοντρές περίπου 10 ευρώ κ μια ταινία που τις έκλεινα. Σε 3 μερες μάζεψα μόνη μου όλο το σπίτι είχα κ τα δυο μωρά στα πόδια μου μόνο έτσι αν το κάνετε με κούτες δύσκολα τα πράγματα κ πιο χορικό στην μεταφορά. Σας για τα πιάτα κ τα γυάλινα πήρα κλούβες από ένα γνωστό μας μανάβικο καθαρές τις έπλυνα κιόλας κ έβαλα τα εύθραυστα κ εκεί βόλεψε πολύ κ στην μεταφορά. Όσο για την αμοιβή του μεταφορέα ήταν αυτή για 50 χιλιόμετρα απόσταση. Πάντως μπορείτε να την διαπραγματευτείτε την τιμή. Εγώ πήρα 6_7 προσφορές μου είχαν πει μέχρι κ 300ευρω αλλά τελικά βρήκα την τιμή που με εξυπηρετούσε. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα!

Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 20 Ιουν 2019, 15:00

καταρχην ευγε !!! κ εγω με 2 μικρες οχι μωρα 7,5 κ 3,5χρονων
τις κλουβες δεν τις σκέφτηκα και εχω τρόπο να δανειστω. δεν εχουμε πολλοι κοσμο για βοήθεια αλλα θα δειξει.
καλη ιδεα κ τα ειδη πρωτης αναγκης σε μια βαλιτσουλα !
επειδη δεν υπαρχει ασανσερ μαλλον χρειαζόμαστε ανεβατορι για τα μεγαλα πράγματα κ ως τωρα η πιο συμφερουσα προσφορα ειναι 360 ευρω και δεν μπορω να το καλυψω.
πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου !
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 46
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από onyx_girl » 20 Ιουν 2019, 15:06

Εξοικονόμιση χώρου, μπορείτε να κάνετε βάζοντας τα πράγματα το ένα μέσα στο άλλο. Όπως πχ είπαν πιο πάνω τα εύθραυστα μέσα στα ρούχα, τα πιάτα μέσα στη κατσαρόλα, τα χαλάκια μέσα στο πλυντήριο.... Η μεταφορική συνήθως πληρώνεται με το χώρο που της πιάνεις στο φορτηγό, αν έχεις εξοικονομίσει χώρο, εξοικονομείς και χρήμα.
Εγώ προσωπικά στη μετακόμιση που κάναμε πρόσφατα, έκανα τις οικονομικότερες διαδρομές που μπορούσα με το αμάξι του πατέρα μου (μόνο τις βενζίνες του έδωσα και άμα είχε καμιά δουλειά εκεί κοντά, τις γλίτωνα και αυτές). Εάν υπάρχουν φίλοι να βοηθήσουν, επιστρατεύονται και αυτοί με όποιο τρόπο (είται κουβάλημα, βαψίματα, είται διαδρομές) μπορούν.*
Άλλη λύση που είχαμε σκεφτεί αλλά τελικά δεν εφαρμόσαμε, ήταν ενοικίαση αυτοκινήτου (δεν ξέρω πως πάνε αυτά με τις κατηγορίες διπλωμάτων κτλ). Εάν η μετακόμιση είναι στον ίδιο νομό, μπορείς να γλυτώσεις περίπου το 40% των χρημάτων που θα έπαιρνε μια οικονομική μεταφορική, όμως το κακό της ιστορίας είναι το κουβάλημα...

*Και φίλοι να μην υπάρχουν, υπάρχει και η τράπεζα χρόνου ή μπορείτε να βάλετε μια αγγελία εδώ για εθελοντές...

:poze:
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 20 Ιουν 2019, 15:21

Tα πιο πολλα θα τα κουβαλησουμε μονοι μας αλλα τα χαλακια στο πληντηριο δεν το ειχα σκεφτει .....εξου κ η αγγελια !
2-3 περιοχες παραπέρα ειναι μεσα στην Θεσσαλονικη
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.

Άβαταρ μέλους
onyx_girl
Diamond Member
Diamond Member
38 46
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: 05 Οκτ 2010, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από onyx_girl » 20 Ιουν 2019, 16:06

Κάντε ένα search στο youtube για "moving hacks" να πάρετε πολύ ωραίες ιδέες... και ενα άλλο search για "ενοικίαση βαν Θεσσαλονίκη" ;) ;) ;)

Υ.Γ.: οι πιό ΓΕΡΕΣ κούτες από σουπερμάρκετ που μπορείτε να βρείτε είναι αυτές από μπανάνες!!!! Δεν τις δίνουν εύκολα πια γιατί οι επιχειρήσεις παίρνουν αντάλλαγμα από την εταιρία ανακύκλωσης, αλλά αν καταφέρετε να βρείτε δε θα πιστεύετε τι ευκολία και ανθεκτικότητα που χαρίζουν..!!!
Τσα! Επέστρεψα μάχιμη! Αυτό το διάστημα όμως, ο ελεύθερος χρόνος μου είναι ελάχιστος και ζητώ τη κατανόηση σας εάν αργώ να απαντήσω. Ευχαριστώ.
Δίνω προτεραιότητα σε μέλη που μου χάρισαν.
Ενδέχεται να βρείτε σκυλότριχες ή γατότριχες στα δέματα μου, εάν έχετε αλλεργία παρακαλώ ενημερώστε. :oups:
Έχω Paypal, Eurobank, Revolut & Εθνική. Θα βρείτε αγγελίες μου και σε metabook, marketplace, vendora, xe.gr κ.α.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Sofi08
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 00:35
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από Sofi08 » 20 Ιουν 2019, 19:01

Να πάρετε προσφορές από πολλούς έχουνε μεγαλη αποκλιση μεταξύ τους συνήθως. Καλή δύναμη εύχομαι!!

Άβαταρ μέλους
FRESKOTATO
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6059
Εγγραφή: 26 Απρ 2010, 13:33
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

[πως] Re: IΔΕΕΣ για το πως θα γίνει οικονομικά μια μετακόμιση.

Δημοσίευση από FRESKOTATO » 20 Ιουν 2019, 20:27

Sofi08 έγραψε:
20 Ιουν 2019, 19:01
Να πάρετε προσφορές από πολλούς έχουνε μεγαλη αποκλιση μεταξύ τους συνήθως. Καλή δύναμη εύχομαι!!
Σημερα μιλησα κ αλλου..θα ρθουν απο βδομαδα...να στε καλα για τις συμβουλες αγχωθηκα κ πελαγωσα..
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Τηρω σειρά προτεραιότητας οταν χαριζω εκτός εξαιρέσεων για μελη που με βοηθάνε κ μενα πολυ!

Ρωτηστε με για ασφάλεια αυτοκινήτου αν χρειάζεστε μια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”