Πώς φεύγει το μανό από ύφασμα

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από Angela_Lar » 19 Αύγ 2010, 20:47

Έμ,έπρεπε να διευκρινήσεις οτι όλα αυτά τα κάνουμε σε υπαίθριο χώρο!!! :lol:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από theosve » 19 Αύγ 2010, 20:54

Εισαι άπαικτη!!! :lol: :lol: :lol:
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39604
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από polvar » 19 Αύγ 2010, 21:22

Ας ελπίσουμε ότι δεν έπαθε τίποτα από τα εντομοκτόνα. :lol: :lol: :lol:

Πάντως βάζοντας τις "τεχνικές" μου γνώσεις κάτω θα πρέπει το μανό (ως βερνίκι) να διαλύεται πέρα από το ασετόν (που εξατμίζεται αστραπιαία) και με όλα τα πετρελαιοειδή (καθαρό πετρέλαιο, νέφτι) αλλά φυσικά πιο αργά από ότι με το ασετόν που είναι ισχυρότερο.
Υποψιάζομαι κιόλας ότι η καθαριστική ισχύς του εντομοκτόνου οφείλεται στο πετρέλαιο που έχει ως βάση διάλυσης του καθαυτό φαρμάκου.
Οπότε αν δεν δει καθάρισμα με το εντομοκτόνο ας δοκιμάσει (με υπομονή στην αναμονή) με πετρέλαιο (που δεν καίει και το ρούχο) και εφόσον διαλυθεί το βερνίκι μετά είναι εύκολα τα πράγματα, μπορεί να το καθαρίσει με απορρυπαντικό κουζίνας ή με καλό πλύσιμο

Ας ελπίσουμε ότι θα βοηθήσει η συμβουλή μου και δεν θα μου έρθει κανένα μανό στο κεφάλι :hump:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από theosve » 19 Αύγ 2010, 21:58

Λοιπον Polvar αυτο το τρυκ μου το ειχε μαθει η συγκατοικος μου στην Αμερικη. Στην πραγματικοτητα κανεις μια μιξη απο εντομοκτονο λακ και ενα ελαιο που εκει το λενε tea tree oil (καμια σχεση με τσαι, ενα δεντρο ειναι).
Ισως ολα αυτα τα συστατικα να δρουν με τον τροπο που περιγραφεις. Χωρις το tea tree oil θελει πιο πολλες εφαρμογες για να δρασει αλλα κανει δουλεια.
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από gogo » 20 Αύγ 2010, 04:03

παντως να πω κατι σχετικο ασχετο εγω εχω ενα μικρο μπουκαλακι καθαρη βενζινη και οτι λεκε απο λαδι και τα συναφι εχω βαζο λιιιιγο επανω στο λεκε και μετα στο ολλυντηριο δε μενει τιποτα

Άβαταρ μέλους
Telia
Platinum Member
Platinum Member
41 24
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2010, 20:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από Telia » 21 Αύγ 2010, 21:14

Κορίτσια μου...Ζω ακόμα...Δυστυχώς ή μάλλον ευτυχώς τώρα ξαναμπήκα νετ απο προχθες!!Ήμουν μινι ταξιδάκι έκπληξη 2μερο!! :hapi: :hapi: Μόλις επέστρεψα και ακόμα δεν πρόλαβα να δοκιμάσω την μαγκιά με το εντομοκτόνο!Αύριο το πρωί τώρα θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα!!Ευχααριστώ για όλες τις υπέροχες συμβούλες σας!!
Το καλύτερο κομμάτι στη ζωή ενός ανθρώπου είναι οι μικρές, ανώνυμες, αξέχαστες πράξεις καλοσύνης και αγάπης....
Ευτυχισμένος δεν είναι ο άνθρωπος που απολαμβάνει πολλά υλικά αγαθά αλλά εκείνος που αρκείται σε αυτά που έχει...


Υ.Γ ολες οι αποστολες έχουν γινει!με οποιον-α έχω εκκρεμμότητες παρόδοσης πραγμάτων απο κοντά ας με τηλεφωνήσει η ας στείλει ενα πμ γιατι δεν θυμάμαι τι είναι για ποιον!Συγχωρήστε με!φταει η πιεση των ημερων η εξεταστική ,η δουλειά κτλ....

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από theosve » 21 Αύγ 2010, 21:16

Πες το βρε κοπελα μου και κατατρομαξα!!!!
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
Telia
Platinum Member
Platinum Member
41 24
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2010, 20:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από Telia » 21 Αύγ 2010, 21:25

χεχεχε :hapi:
Το παραδέχομαι συγνώμηηηηη αλλά ξεχάστηκα εντελώς!επιτέλους πήγα θάλασσα 2 μέρες!!!!Απο αύριο ξανά στους φυσιολογικούς μας ρυθμούς!! :wall: :wall:
Το καλύτερο κομμάτι στη ζωή ενός ανθρώπου είναι οι μικρές, ανώνυμες, αξέχαστες πράξεις καλοσύνης και αγάπης....
Ευτυχισμένος δεν είναι ο άνθρωπος που απολαμβάνει πολλά υλικά αγαθά αλλά εκείνος που αρκείται σε αυτά που έχει...


Υ.Γ ολες οι αποστολες έχουν γινει!με οποιον-α έχω εκκρεμμότητες παρόδοσης πραγμάτων απο κοντά ας με τηλεφωνήσει η ας στείλει ενα πμ γιατι δεν θυμάμαι τι είναι για ποιον!Συγχωρήστε με!φταει η πιεση των ημερων η εξεταστική ,η δουλειά κτλ....

Άβαταρ μέλους
Telia
Platinum Member
Platinum Member
41 24
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2010, 20:00
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από Telia » 22 Αύγ 2010, 15:31

theosve έγραψε:Με ασετον απλα θα απλωσεις τον λεκε.
Θα σου πω τι θα κανεις και αν δεν πιασει μην μπεις στον κοπο να παραγγειλεις τιποτα, δε θα σε βοηθησει.
Μην γελασεις, δε σου κανω πλάκα.
Θα ψεκασεις τον λεκε πολυ καλα με λακ μαλλιων και εντομοκτονο!!!
Σε βλεπω να γελας και δε μ'αρεσει!!! :lol: :lol:
Αφου το κανεις και μουσκεψει, τριψε τον λεκε με οδοντοβουρτσα, επανελαβε αν χρειαστει 2-3 φορες.
Μετα θα σε συμβουλευα να το πλυνεις καλά!!! :lol:
Αληθεια λεω, δεν κανω πλάκα. Δοκιμασε το και πες μου.
Παιδιά λειτουργεί!!ο λεκές σχεδόν ξεθώριασε φαίνεται ελάχιστα!!
:thank: :thank: :thank:
Το καλύτερο κομμάτι στη ζωή ενός ανθρώπου είναι οι μικρές, ανώνυμες, αξέχαστες πράξεις καλοσύνης και αγάπης....
Ευτυχισμένος δεν είναι ο άνθρωπος που απολαμβάνει πολλά υλικά αγαθά αλλά εκείνος που αρκείται σε αυτά που έχει...


Υ.Γ ολες οι αποστολες έχουν γινει!με οποιον-α έχω εκκρεμμότητες παρόδοσης πραγμάτων απο κοντά ας με τηλεφωνήσει η ας στείλει ενα πμ γιατι δεν θυμάμαι τι είναι για ποιον!Συγχωρήστε με!φταει η πιεση των ημερων η εξεταστική ,η δουλειά κτλ....

Άβαταρ μέλους
gogo
Πιστοποιημένο Μέλος
Πιστοποιημένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 5022
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 20:41
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Κατερίνης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Επικοινωνία:

Re: ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ...

Δημοσίευση από gogo » 22 Αύγ 2010, 19:02

αχ! ειδες? πως φαινονται οι νοικοκυρες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”