Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση του σπιτιού και κήπου σας.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από Angela_Lar » 23 Σεπ 2011, 20:23

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει κάποια βαφή για να τονιστεί και πάλι το χρώμα στα μαύρα ρούχα.Μαύρη βαφή δλδ για τα ρούχα που έχουν ξασπρίσει.Έχετε δοκιμάσει κάποια?Αν ναι πού μπορώ να βρώ στο εμπόριο?
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h


Άβαταρ μέλους
Αθηνά Σ
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2476
Εγγραφή: 14 Απρ 2010, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από Αθηνά Σ » 23 Σεπ 2011, 20:41

Υπάρχει σε κάποια μικρά φακελάκια,σε όποιο χρώμα θέλεις,είχα πάρει παλιότερα από μαγαζί με κλωστές,ραφτικά,είδη πλεξίματος.
Βέβαια με τα πλυσίματα πάλι ξεθωριάζει.
Ο τρόπος που δίνεις,έχει περισσότερη αξία απ' το ίδιο το δώρο!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από pisicasissy » 23 Σεπ 2011, 20:52

Ηπαρχει στο Hondos Center και βρισκεται σε κουτακια,λεγεται Dylon και ειναι περιπου στα 9 Ευρο. Ηπαρχει για πλυντηριο και για βαψιμο στο χερι. Εγω παντα πηρα για το πλυντηριο και τα ρουχα μου βγηκαν ΤΕΛΕΙΑ και ουτε το πλυντηριο χαλαει ποτε διοτι στης οδηγειες θα δεις,γραφει να βαζεις στον καδο 500 γρ. αλατι (μαγειρικο) πρωτα και επειτα τη βαφη. Και μην ξεχνας ποτε__ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΝΑ'ΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΕΓΝΑ. Καλο βαψιμο σου ευχομαι :wink:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

Άβαταρ μέλους
ΖΗΝΑ
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
65 84
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 21:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σελλάνων Καρδίτσας
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από ΖΗΝΑ » 23 Σεπ 2011, 21:08

pisicasissy έγραψε:Ηπαρχει στο Hondos Center και βρισκεται σε κουτακια,λεγεται Dylon και ειναι περιπου στα 9 Ευρο. Ηπαρχει για πλυντηριο και για βαψιμο στο χερι. Εγω παντα πηρα για το πλυντηριο και τα ρουχα μου βγηκαν ΤΕΛΕΙΑ και ουτε το πλυντηριο χαλαει ποτε διοτι στης οδηγειες θα δεις,γραφει να βαζεις στον καδο 500 γρ. αλατι (μαγειρικο) πρωτα και επειτα τη βαφη. Και μην ξεχνας ποτε__ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΝΑ'ΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΒΡΕΓΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΕΓΝΑ. Καλο βαψιμο σου ευχομαι :wink:

Αυτή τη βαφή ,την είχα πάρει πριν απο πολλά χρόνια, στην αρχή φοβήθηκα να τη βάλω στο πλυντήριο, αλλα όταν είδα οτι μου ηταν δυσκολο στο χέρι (έβαλα για βάψιμο πετσέτα μπάνιου μεγάλη, και είχε βάρος με το νερό), όπως ητανε το έβαλα στο πλυντήριο, μια χαρά χωρίς κόπο, και ουτε έπαθε τίποτα το πλυντήριο.
Ετσι έκανα και με βαφή που είχα πάρει χύμα απο ένα παλαιο καταστημα στο καπάνι.
Καλή επιτυχία!!!!

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από Angela_Lar » 23 Σεπ 2011, 21:17

Τέλεια κορίτσια ,σας ευχαριστώ,ο άντρας μου θα καταχαρεί όταν το μάθει!Ένα φακελάκι για τί ποσότητα ρούχων είναι?
Μπορείς και κάτι το οποίο είναι άσπρο να το κάνεις μαύρο?Ή θα φαίνεται γκρί? :mm:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από Angela_Lar » 23 Σεπ 2011, 21:28

Και φαντάζομαι αν υπάρχουν ατέλειες,κάθεται η μαύρη βαφή απο πάνω και δεν φαίνεται :mm:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
pisicasissy
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5016
Εγγραφή: 21 Μαρ 2011, 06:57
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Φερών Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από pisicasissy » 23 Σεπ 2011, 21:30

Αυτο που θα παρεις αυτο ακριβος θα σου βγει,απλα πρεπει να προσεχεις λιγο στη ζυγαρια. Αν θα βαζεις περισσοτερα γραμμαρια ρουχα και βεβαια θα σου βγει λιγο πιο ανοιχτο. Ενα κουτακη κανει για 1μηση αντρικα τζιν (περιπου 700 γρ αν θυμαμαι καλα). Η αρχη ειναι δυσκολη :lol: μετα θα το συνηθηζεις και δεν θα εχεις αγχος πια :?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

- Εχω στο μελος spyros_tazz 1,50Ε για μελλωντικη συναλλαγη (απο τα ρολογια).

theosve
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 9560
Εγγραφή: 28 Απρ 2010, 01:59
Νομός κατοικίας: Ν. Δράμας
Δήμος - Κοινότητα: Δοξάτου Δράμας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: XXL
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από theosve » 23 Σεπ 2011, 22:16

Angela_Lar έγραψε:Τέλεια κορίτσια ,σας ευχαριστώ,ο άντρας μου θα καταχαρεί όταν το μάθει!Ένα φακελάκι για τί ποσότητα ρούχων είναι?
Μπορείς και κάτι το οποίο είναι άσπρο να το κάνεις μαύρο?Ή θα φαίνεται γκρί? :mm:
Αντζελινο μου εξαρταται απο τη συνθεση του ρουχου. Τοσο δραματικες αλλαγες σε μενα δεν ειχαν πετυχει ποτε. Παντως οταν εχει στη συνθεση συνθετικο η βαφη δεν "πιανει" τοσο καλά.
Επισης το κουτακι της dylon ειναι για 0.5 κιλο ρουχα. Εγω χρησιμοποιουσα συχνα στο παρελθον. Καποια στιγμη μου χαλασε το πλυντηριο και οταν ηρθε ο τεχνικος μου ειπε οτι εφταιγαν οι βαφες αυτες (το αλατι που προσθετεις επικαθεται στις αντιστασεις και αν το κανεις συχνα το πλυντηριο τα φτυνει) Ειναι σαν να πλενεις με ενα εξαιρετικα σκληρο νερο (που παλι δεν υπαρχει συγκριση γιατι νερο με τοσα αλατα δεν μπορεις να βρεις στις βρυσες μας)
Προσφατα μου χαρισε η littlesmiling monster καποιες βαφες της Rit που ειναι επισης εξαιρετικες και βαφουν πολυ ωραια στο χερι. Αν σε βολευει κιτρινο ή στο χρωμα denim μου εχουν περισσεψει να σου στειλω. :D
θα επιστρεψω την Πεμπτη 25/5

Οφείλει σταλτικά στο viewtopic.php?f=173&t=129786

Άβαταρ μέλους
Angela_Lar
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4988
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010, 16:03
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από Angela_Lar » 23 Σεπ 2011, 23:40

Μαριάννα μου εγώ το πλυντήριο το έχω για πέταμα γι'αυτό και δεν με πολυαπασχολεί,χαλασμένο είναι έτσι κι αλλιώς κι επειδή είναι θέμα 1-2 μηνών να το αλλάξω είπα να φρεσκάρω εσώρουχα!Και κάτι δικά μου παντελόνια μαύρα.Αρκεί να έχω καλό αποτέλεσμα.Το μισό κιλό το μετράμε σε στεγνά ρούχα ή βρεγμένα?Γιατί αν είναι σε βρεγμένα θα χρειαστώ πολλά πολλά φακελάκια :mm:
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

ΣΤΕΛΝΩ ΕΛΤΑ,ΠΡΟΠΛΗΡ,
ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΚΟΥΡΙΕΡ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,ΜΟΝΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ ΕΛΤΑ ΑΝ ΘΕΛΈΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ

Αν υπάρξει ζήτηση απο μέλος στη Λάρισα,θα δωθεί προτεραιότητα λόγω διευκόλυνσης σαφώς
Όλες οι ανοιχτές αγγελίες μου εδώ:
http://bit.ly/dB1P1h

Άβαταρ μέλους
ΖΗΝΑ
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
65 84
Δημοσιεύσεις: 490
Εγγραφή: 08 Μάιος 2010, 21:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σελλάνων Καρδίτσας
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλή σχετικά με μαύρα ρούχα!

Δημοσίευση από ΖΗΝΑ » 23 Σεπ 2011, 23:48

Αυτό το θυμάμαι καλά, σε στεγνά ρούχα το μετράμε, (είχα πάει ένα υφασμα παλια , μου το ζυγισε η κυρία,και μου έδωσε τη ποσοτητα που επρεπε. το κατάστημα πωλούσε χύμα)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σπίτι - Κήπος”