[DIY] Φτιάχνουμε Χριστουγεννιάτικες Χιονόμπαλες

Βρείτε συμβουλές και ιδέες για το σπίτι, τον κήπο και τον ελεύθερο χρόνο! Εδώ σας προτείνουμε πρακτικές συμβουλές & ιδέες, έξυπνες λύσεις & χρήσιμες οδηγίες για απλές κατασκευές ή επισκευές, ή για τη διακόσμηση εποχικών.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7042
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[DIY] Φτιάχνουμε Χριστουγεννιάτικες Χιονόμπαλες

Δημοσίευση από lamprinavrt » 30 Νοέμ 2015, 12:48

Δεν υπάρχει τίποτα πιο θλιβερό στον κόσμο από το να ξυπνάς ανήμερα Χριστούγεννα και να μην είσαι παιδί!

Χιονόμπαλες
Τα υλικά που θα χρειαστούμε είναι
μικρή γυάλα ή βαζάκι με καπάκι

μικρά Χριστουγεννιάτικα δεντράκια ή άλλες φιγούρες

κόλλα στιγμής

γκλίτερ

γλυκερίνη

εμφιαλωμένο νερό

καλαμάκι ή κουτάλι

διακοσμητική κορδέλλα (προαιρετικά)

Πάμε να δημιουργήσουμε τώρα

1. Ξεκινάμε φτιάχνοντας το σκηνικό της χιονόμπαλας, αφού πρώτα σιγουρευτούμε ότι οι φιγούρες μας χωράνε στα βαζάκια/γυάλες με κλειστό καπάκι.

Παίρνουμε την κόλλα στιγμής και κολλάμε το δεντράκι μας ή ότι άλλο διαλέξαμε, έχουμε
δύο επιλογές

Κολλάμε στον πάτο της γυάλας

Κολλάμε στο καπάκι της γυάλας

Αφήνουμε να στεγνώσει καλά και στις 2 επιλογές

2. Γεμίζουμε τα 3/4 της γυάλας με εμφιαλωμένο νερό

3. Προσθέτουμε στο νερό λίγο από την γλυκερίνη για να βοηθήσει το γκλίτερ *χιόνι* να πέφτει πιο αργά

4. Ρίχνουμε μέσα το γκλίτερ στην επιθυμητή ποσότητα, ανάλογα με το μέγεθος της γυάλας που έχουμε, μια μικρή ποσότητα αρκεί, ιδιαίτερα αν χρησιμοποιήσουμε μικρό βαζάκι.

5. Με το καλαμάκι η το κουτάλι ανακατεύουμε, με αυτό τον τρόπο θα ελέγξουμε πόσο γρήγορα ή αργά πέφτει το γκλίτερ μας. Αν πέφτει πολύ γρήγορα, προσθέτουμε λίγο ακόμη από την γλυκερίνη

6. Αν έχουμε επιλέξει να το κάνουμε με τον δεύτερο τρόπο, τώρα και αφού έχει στεγνώσει καλά βάζουμε το καπάκι με την κολλημένη φιγούρα μας και κουμπώνουμε κανονικά

7. Και στους δύο τρόπους ίσως να χρειαστεί να συμπληρώσουμε λίγο νεράκι για να μην δείχνει μισογεμάτο.

8. Αν θέλουμε διακοσμούμε το βαζάκι μας με κορδελίτσα και ΕΤΟΙΜΟ.
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.


orka
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2567
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011, 22:32
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[DIY] Re: Φτιάχνουμε Χριστουγεννιάτικες Χιονόμπαλες

Δημοσίευση από orka » 30 Νοέμ 2015, 14:12

Πολύ ωραία ιδέα
Ευχαριστούμε πολύ
Καλά Χριστούγεννα :D :poze: :poze:

morfo212
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11195
Εγγραφή: 05 Ιαν 2010, 16:53
Νομός κατοικίας: Ν. Λέσβου
Δήμος - Κοινότητα: Μυτιλήνης Λέσβου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[DIY] Re: Φτιάχνουμε Χριστουγεννιάτικες Χιονόμπαλες

Δημοσίευση από morfo212 » 30 Νοέμ 2015, 16:13

Καλά η κόλλα στιγμής δεν θα ξεκολλήσει με το νερό, εγώ το έχω κάνει με σιλικόνη!! καλά Χριστούγεννα όπως και να έχει!!
Έχω E- BANKING στις τράπεζες Αγροτική- Πειραιώς ,Αλφα, Eurobank και Εθνική.Όταν μου καταθέτετε παρακαλώ να γράφετε το username σας και όταν με ενημερώνετε για την κατάθεση να μου στέλνετε και τη δ/νση σας μαζί γιατί δεν κρατάω παλιά μηνύματα και διευθύνσεις. Ζητάω μαύρες μπαλαρίνες ή άλλου χρώματοςΧαρίζω κηραλοιφές με βαλσαμόλαδο και μαστίχα Χίου ιδανική για δερματικές παθήσεις επίσης χαρίζω κηραλοιφές με βάλσαμο, τζίντζερ και κανέλα για μυϊκούς πόνους και άλλα πολλά ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ!!!
Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί για ένα νέο xariseto.

Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

[DIY] Re: Φτιάχνουμε Χριστουγεννιάτικες Χιονόμπαλες

Δημοσίευση από lanciateo » 30 Νοέμ 2015, 23:57

Θελω να μαθω ποιες ανηκουν στο group των ''Ελληνιδων Μαμαδων στο Facebook''!!! :rofl: :hapi:

Παρα πολυ καλη ιδεα σου. Περυσι το καναμε αυτο με φωτογραφια του μικρου μας πλαστικοποιημενη.
Για φετος λεμε σαν κατασκευη, να φτιαξουμε χιοναθρωπο, απο καλτσες.... για δες το και αυτο!!
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lamprinavrt
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7042
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 15:55
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ζωγράφου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[DIY] Re: Φτιάχνουμε Χριστουγεννιάτικες Χιονόμπαλες

Δημοσίευση από lamprinavrt » 01 Δεκ 2015, 02:48

Καλησπερα σας κι ευχαριστω πολυ
- Εγω δεν ανηκω μιας και δεν ειμαι μαμα ακομα αλλα το εκανα ηδη με μαθητες μου και βγηκε αρκετα καλο το αποτελεσμα .Η ιδεα βρεθηκε σε ενα περιοδικο αρκετα παλιο ''ετσι απλα''
-Επισης εμεις χρησιμοποιησαμε (εγω δηλαδη για να μην παθουν τιποτα τα χερακια τους )μια ισχυρη κολλα με ενα βυσσωνα απο εξω που κολλαει σχεδον τα παντα :yikes: και τα αφησαμε μεχρι την αλλη μερα να στεγνωσει πριν βαλουμε νερο ....
Φωτο δεν μπορω να βαλω πολυ απλα γιατι καθε παιδακι καμαρωνει αγκαλια με την χιονομπαλα του στη φωτογραφια του και δεν θελω να φανουν τα προσωπακια τους ......αλλα μολις σκεφτηκα την καθε φωτο να την κανουμε μια καρτουλα με ευχες ......!!!Καλο μηνα και καλες προετοιμασιες!!!
Ο σεβασμος και η ευγένεια είναι η καλύτερη αρχή για μια ακόμα καλύτερη συναλλαγή .

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Εχω μόνο Εθνική για καταθεσεις μεταφορικών.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εποχικά”