Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από panteleon1 » 21 Δεκ 2017, 18:39

σύν ΦΠΑ όλο το ποσό
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης


Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από Euphoria9 » 22 Ιουν 2019, 16:49

panteleon1 έγραψε:
21 Δεκ 2017, 15:56

στείλτε την απόδειξη κάτω του ποσού των 22 ευρώ είναι ελεύθερο, αν δεν τη στείλετε, το προϊόν θα κατασχεθεί και δεν θα πάρετε τα χρήματά σας πίσω
και εγω ημουν σιγουρη για αυτο, αλλα τωρα περιμενω ενα δεμα απο την Αμερικη (αξια + shipping = 18 euro total), και στο tracking της ΕΛΤΑ βλέπω

Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

τους εστειλα αποδειξη πληρωμης απο το paypal (18 euro) και τωρα τι θα γινει? Θα πρεπει να πληρωσω κατι??
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από panteleon1 » 22 Ιουν 2019, 17:03

Νομίζω 3 ευρώ για το άνοιγμα του δέματος
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Στέλλα Τσακάλωφ
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Δεκ 2019, 06:39
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

αποφεύγω το φόρο σε δέμα από ΗΠΑ

Δημοσίευση από Στέλλα Τσακάλωφ » 11 Δεκ 2019, 07:01

Θα ήθελα να παραλάβω ένα δέμα από τις ΗΠΑ,πως μπορώ να αποφύγω τον φόρο?θα μου το στείλει ο ξάδερφος μου,αγόρασα κάτι μπότες και δεν θέλω να περιμένω ως το καλοκαίρι που θα έρθει.Ευχαριστώ πολύ.

κουκουτσάκι
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3678
Εγγραφή: 14 Οκτ 2013, 21:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Δέμα από ΗΠΑ

Δημοσίευση από κουκουτσάκι » 11 Δεκ 2019, 09:14

Θα στις στείλει χωρίς το κουτί τους και χωρίς καρτελάκι και απόδειξη ..ας βάλει μέσα και μια παλιά μπλούζα ...
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

είμαι μέλος σε κάποιες χαριστικές ομάδες όπως επίσης και σε κάποιες ομάδες πωλήσεων στο facebook

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: αποφεύγω το φόρο σε δέμα από ΗΠΑ

Δημοσίευση από panteleon1 » 11 Δεκ 2019, 10:38

22€ τα δέματα εμπορικού χαρακτήρα απο χώρες εκτός ΕΕ και 45€ μη εμπορικού πχ απο συγγενείς.
Και μην το στείλετε με κούριερ γιατί έξοδα εκτελωνισμού κούριερ στην ελλάδα είναι απο 50 ευρώ με ΕΛΤΑ είναι 15
ΠΑΚΕΤΑ ΜΗ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

Η νομοθεσία που εφαρμόζεται, κατά τον εκτελωνισμό, βασίζεται στον κανονισμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης ο οποίος επιβάλει ότι σε οποιαδήποτε εισαγωγή προϊόντος από τρίτη χώρα (χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης) επιβάλλονται οι ανάλογοι φόροι και δασμοί από την εκάστοτε χώρα προορισμού. Με απλά λόγια, σε οποιαδήποτε εισαγωγή από τρίτη χώρα επιβάλλεται ο τοπικός ΦΠΑ και οι ανάλογοι δασμοί (αν υπάρχουν).

Ο νόμος δεν κάνει διάκριση αν πρόκειται για αντικείμενα εμπορικού ή μη εμπορικού χαρακτήρα εφόσον η αξία τους ξεπερνά το κατώτατο όριο το οποίο είναι 22 ευρώ για τα εμπορικού και 45 ευρώ για τα μη εμπορικού χαρακτήρα δέματα.

Με απλά λόγια, αν θέλετε να στείλετε στο ανιψάκι σας ένα λάπτοπ (ακόμα και μεταχειρισμένο) η αξία του οποίου μαζί με τα μεταφορικά υπερβαίνει τα 50 ευρώ, τότε αυτό θα πρέπει να περάσει από τελωνειακό έλεγχο και να του επιβληθούν οι ανάλογοι φόροι και δασμοί.

ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Αν το πακέτο σας τελικά σταματήσει στο τελωνείο για έλεγχο υπάρχουν τρία σενάρια. Το πρώτο είναι να το ελέγξουν γρήγορα και να δουν ότι δεν εμπίπτει σε φόρους και δασμούς και να το αφήσουν αμέσως.

Το δεύτερο είναι να προχωρήσει σε τελωνειακό έλεγχο να αναζητηθεί η αξία του και όταν εξακριβωθεί ότι δεν πρέπει να επιβληθούν δασμοί ή φόροι, τότε να το αφήσουν. Αυτό συνήθως συμβαίνει σε μεταφορές με απλό ταχυδρομείο και το επιπλέον κόστος είναι τις περισσότερες φορές μόνο 3 ευρώ για την παρουσία του εκτελωνιστή των ΕΛΤΑ.

Το τρίτο σενάριο είναι το πακέτο να προχωρήσει σε εκτελωνισμό, στον οποίο θα επιβληθούν οι ανάλογοι φόροι και δασμοί οι οποίοι προκύπτουν από το συνυπολογισμό της αξίας του αντικειμένου και των εξόδων μεταφοράς ως εξής:

1. Κόστος εκτελωνιστή
Με βάση το πιο πρόσφατο τιμολόγιο των Ελληνικών Ταχυδρομείων, για δέματα αξίας έως 150 ευρώ, το τέλος ανέρχεται στα 15 ευρώ, για δέματα αξίας 150 – 500 ευρώ, το τέλος ανέρχεται στα 20 ευρώ και για δέματα αξίας 500 – 1.000 ευρώ, το τέλος ανέρχεται στα 50 ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο χρόνος εκτελωνισμού με τα ΕΛΤΑ είναι συνήθως μία έως τρεις εβδομάδες.
Αν η μεταφορά είναι με ταχυμεταφορική, το κόστος είναι σαφώς πιο υψηλό και κυμαίνεται μεταξύ 50 έως 150 ευρώ.

Στα ποσά αυτά προστίθεται και ο ΦΠΑ που για τα περισσότερα προϊόντα είναι 24% επί της συνολικής αξίας.
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”