Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lanciateo
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 03 Αύγ 2012, 23:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Σταυρουπόλεως Θεσσαλονίκης
Φύλο: Οικογένεια
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Βιτσι
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από lanciateo » 10 Μαρ 2017, 23:39

Δηλαδη εγω που παραγγελνω digitizer απο Κινα, με τιμες δηλαδη στα 2-8 ευρω!!, σε ενα πακετο που περιμενω να ερθει, με συνολικη αξια 36και κατι ευρω, τι θα κανω! Θα σταυροκοπιεμαι για να μην την φαμε την λυπητερη!
Ο κουμπαρος μου παλαιοτερα καμια 5ετια, πηρε ενα Gps απο Κινα στα 80 ευρω και τελωνεια κτλ του βγηκε αλλο ενα 30αρι. Κατι αντοιστιχο δεν ειχε Ελλαδα ομως για αυτο και τα πληρωσε.
Δεν θέλω χαρίσματα από elenica.
viewtopic.php?p=1478261#p1478261

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

--Για παραλαβη απο τον χωρο σας, κατοπιν συννενοησης, πιθανον να υπαρχουν καθυστερησεις λόγω δουλειας!!!...Και αν δειτε οτι καθυστερω παααρα πολυ, στειλτε ενα μηνυμα.!!!
--Οσο αφορα σε αποστολες, δεχομαι και στελνω μονο δεματα.

Η συλλογη απο Zippo εδω
Η συλλογή από κινητά εδώ

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από panteleon1 » 11 Μαρ 2017, 00:29

Μάλλον έχει να κάνει και με το τελωνείο Θεσ/νίκης
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από nicnt » 11 Μαρ 2017, 01:41

Απ' όσο ξέρω για ποσά κάτω από 25 ευρώ δεν έχει καμία χρέωση στο τελωνείο των ΕΛΤΑ.
ΑΡΚΕΙ να αποδείξεις ότι το αγόρασες τόσο.
Ζητάνε πλέον αποδείξεις πληρωμής ή τη σελίδα που το αγόρασες για να διασταυρώσουν την τιμή επειδή γινότανε πολλές "λαδιές"
όπως πχ έγραφε ο πωλητής ότι είναι δώρο, ότι κάνει 20 ευρώ και ας έκανε 500 κτλ
Σε κάθε περίπτωση ρωτάς πόσο είναι το επιπλέον κόστος, αν προκύψει, και μετά αποφασίζεις.
Δεν έχει να κάνει με Κίνα, απ' όποια χώρα εκτός ΕΕ και αν αγοράσεις κάτι περνάει από τελωνείο.
Άσχετα αν δεν τα ελέγχουν όλα τα δέματα λόγω φόρτου.
Εκεί που δεν θα τη γλιτώσεις με τίποτε είναι αν σου έρθει με κούριερ.
Για 50 ευρώ πραγματικό κόστος αγοράς θα σου βγει τελική κοντά στα 200! με τους κλέφτες.
Μέχρι και τα μεταφορικά επιβαρύνονται με ΦΠΑ.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
chris kings
Diamond Member
Diamond Member
11 51
Δημοσιεύσεις: 648
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 15:41
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερέων Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

ΤΕΛΩΝΕΙΟ για αγορά απο εξωτερικό

Δημοσίευση από chris kings » 23 Ιούλ 2017, 23:29

:welcome: Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι εκανα 8 παραγγελια απο το ebay αξιας 3 με 4 ευρω το καθε αντικειμενο γνωριζει καποιος αμα θα πληρωσω τελωνειο????
Και κατι ακομα σκεφτομαι να κανω μια παραγγελια απο το gearbest αξιας 56 ευρω [ενα κινητο] γνωριζεται αμα θα περασει τελωνειο και εαν ναι υπαρχει καπιος τροπος να το αποφυγω η να μην πληρωσω επιπλεον εξοδα :mm: :mm: :mm:
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

---------
Όποιος αποφασίσει να συναλλαχθεί με το μέλος ας ρίξει πρώτα μια ματιά στα καμώματα του

Άβαταρ μέλους
Marinaki88
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: 01 Φεβ 2016, 07:28
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλυβίων Θορικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 41
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Δημοσίευση από Marinaki88 » 23 Ιούλ 2017, 23:32

Επειδή αγοράζει ο άντρας μου από εξωτερικό για ένα πράγμα αξίας 3-4 € πλήρωσε τελωνείο πρόσφατα 3€ για να το παραλάβει ενώ ποτέ δεν είχε ξανά πληρώσει...
Το ξέρω ότι τα στατιστικά μου δεν είναι καλά, θα προσπαθήσω να τα φτιάξω!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ

Άβαταρ μέλους
chris kings
Diamond Member
Diamond Member
11 51
Δημοσιεύσεις: 648
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 15:41
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερέων Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Δημοσίευση από chris kings » 23 Ιούλ 2017, 23:40

Marinaki88 έγραψε:
23 Ιούλ 2017, 23:32
Επειδή αγοράζει ο άντρας μου από εξωτερικό για ένα πράγμα αξίας 3-4 € πλήρωσε τελωνείο πρόσφατα 3€ για να το παραλάβει ενώ ποτέ δεν είχε ξανά πληρώσει...
Μα γιατι να πληρωσει δηλαδη προχθες παραγγειλα ενα βραχιολι αξιας 0.60 λεπτων δηλαδη αμα ειναι να πληρωσω 3 δεν συμφερει
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

---------
Όποιος αποφασίσει να συναλλαχθεί με το μέλος ας ρίξει πρώτα μια ματιά στα καμώματα του

Άβαταρ μέλους
taou
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
59 42
Δημοσιεύσεις: 786
Εγγραφή: 03 Απρ 2011, 19:09
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Δημοσίευση από taou » 23 Ιούλ 2017, 23:46

Πληρώνει τον εκτελωνισμό για αντικείμενα εκτός ΕΕ.
Κανένας δεν έγινε ποτέ φτωχός δίνοντας. Άννα Φρανκ
Εδώ οι αγγελίες μου

nesserim
Platinum Member
Platinum Member
78 51
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 04 Δεκ 2012, 05:31
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Δημοσίευση από nesserim » 23 Ιούλ 2017, 23:50

Κι εγώ πρόσφατα πλήρωσα 3 ευρώ για παραγγελία 60ε από το gearbest. Έχουν βάλει και επιλογή να έρχεται από αποθήκη στην ευρώπη και να μη περνάει τελωνείο, αλλά χρεώνεσαι εξτρά μεταφορικά. Γενικά τελευταία όλα από κίνα τα περνάν τελωνείο και δεν σου εγγυάται κανείς πόσο θα σε χρεώσουν. Βλέπουν βέβαια τι περιέχει. Το βραχιόλι μπορεί να μη το πληρώσεις πχ αλλα το κινητό δύσκολα θα γλυτώσεις τα 3ευρώ. Νομίζω πως αν είναι από ΕΕ δε περνάει.

Άβαταρ μέλους
chris kings
Diamond Member
Diamond Member
11 51
Δημοσιεύσεις: 648
Εγγραφή: 23 Μάιος 2016, 15:41
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερέων Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Δημοσίευση από chris kings » 23 Ιούλ 2017, 23:52

nesserim έγραψε:
23 Ιούλ 2017, 23:50
Κι εγώ πρόσφατα πλήρωσα 3 ευρώ για παραγγελία 60ε από το gearbest. Έχουν βάλει και επιλογή να έρχεται από αποθήκη στην ευρώπη και να μη περνάει τελωνείο, αλλά χρεώνεσαι εξτρά μεταφορικά. Γενικά τελευταία όλα από κίνα τα περνάν τελωνείο και δεν σου εγγυάται κανείς πόσο θα σε χρεώσουν. Βλέπουν βέβαια τι περιέχει. Το βραχιόλι μπορεί να μη το πληρώσεις πχ αλλα το κινητό δύσκολα θα γλυτώσεις τα 3ευρώ. Νομίζω πως αν είναι από ΕΕ δε περνάει.
απο κινα ειναι και δε ειναι απο ευρωπαικη αποθηκη
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

---------
Όποιος αποφασίσει να συναλλαχθεί με το μέλος ας ρίξει πρώτα μια ματιά στα καμώματα του

LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ για αγορά απο εξωτερικό

Δημοσίευση από LPs » 24 Ιούλ 2017, 01:05

Πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα ΔΡΑΣΤΙΚΑ. Συνοπτικά, τα Ελτά τους τελευταίους μήνες έκαναν πρόσληψη ιδιώτες τελωνειακούς και έχει αλλάξει το σύστημα ελέγχου με αποτέλεσμα να περνάνε όσα περισσότερα πακέτα μπορούν και εξαιτίας αυτού σε συνδυασμό με το ότι έχουν έλλειψη υπαλλήλων στα άλλα πόστα της διαχείρισης των πακέτων, στοιβάζονται τα πακέτα με παραδόσεις έως και 2 μήνες.

Οι πιθανότητες πλέον να περάσει τελωνείο κάτι είναι τεράστιες, μεγαλύτερες σε συστημένα-registered πακέτα. Επιπλέον, άλλαξε ο τιμοκατάλογος και μπήκαν νέα τέλη. Όχι μόνο χρεώνουν 3ευρα αριστερά και δεξιά σε ευτελούς αξίας αντικείμενα, αλλά σύμφωνα με τα νέα τέλη χρεώνουν και 15ευρα σε πακέτα ακόμα κι αν είναι κάτω της ατέλειας. Δηλαδή μπορεί να πάρεις κάτι των π.χ 10-13-17-21 ευρώ, και επειδή η ατέλεια είναι τα 22 (θα καταργηθεί κι αυτό κάποια στιγμή) να μην χρεωθείς μεν το +24% φπα, αλλά να σου χρεώσουν το 15ευρω ως τέλη τελωνείου για τον έλεγχο και μόνο. Το 3ερω το βάζουν σε ψιλολόγια χωρίς καν να ελέγχουν, απλά επειδή πέρασε από το τελωνείο κι ας μην ελέγθηκε, τα βάζουν και τα βγάζουν και φασούλι το φασούλι μαζεύουν 3ευρα.

Ναι, βάσει νόμου και το 3 ευρω και το 15ευρω είναι παράνομα και καταχρηστικά για αντικείμενα κάτω της ατέλειας των 22 ευρώ. Δεν τους νοιάζει και δεν τους ακουμπάει και κανείς, οπότε περαστικά μας και καλή τύχη για αγορές εκτός Ευρώπης, αυτά που ξέραμε τα ξεχνάμε.

Ο νέος τιμοκατάλογος:
http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_ei ... nismou.pdf

Δεν θα προσθέσω κάτι πέρα από αυτό το ποστ, μπείτε στα νήματα περί τελωνείου και Ελτα που συζητιέται αναλυτικά σε μεγάλα τεχνολογικά φόρουμ και ενημερωθείτε περαιτέρω.

υγ. Όποιος παραλαμβάνει κινητό και την γλυτώνει φθηνά έστω με 3ευρω (σημαίνει δεν το ανοίξανε, αλλιώς θα έπεφτε πέλεκις), να παίξει και τζόκερ. Γενικά, τα μεσαίας αξίας κινητά συνήθως τα αξιολογούν στο 100άρικο (κι ας το πήρες π.χ. 60), που σημαίνει κανένα 30-40ρι το κοστούμι του τελωνείου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LPs την 24 Ιούλ 2017, 01:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”