Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Gemma
Platinum Member
Platinum Member
17 27
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 05:10
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ για αγορά απο εξωτερικό

Δημοσίευση από Gemma » 24 Ιούλ 2017, 01:18

Αα υπέροχα νέα...... #not

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, τουλάχιστον μην την πατήσουμε χωρίς να αξίζει τον κόπο το ρίσκο.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Θα προσπαθώ να συγκεντρώνω ομαδικές αποστολές.

[ΧΑΡΙΖΩ] Ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών online


Άβαταρ μέλους
lanaK
Gold Member
Gold Member
28 4
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 31 Οκτ 2016, 01:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αργολίδας
Δήμος - Κοινότητα: Ναυπλίου
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ για αγορά απο εξωτερικό

Δημοσίευση από lanaK » 24 Ιούλ 2017, 02:28

Αγοράζω συνέχεια απο ebay μικροπράγματα μικρής αξιας απο 1 μεχρι 20ε και δεν εχω πληρωσει τελωνειο. Με ηλεκτρονικα νομιζω οτι πρεπει να προσεχεις.
Paypal, ΕΘΝΙΚΗ και Eurobank για καταθέσεις. Στέλνω με ΕΛΤΑ.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

deathrider
Platinum Member
Platinum Member
6 12
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2015, 23:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ημαθίας
Δήμος - Κοινότητα: Βέροιας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΛΩΝΕΙΟ για αγορά απο εξωτερικό

Δημοσίευση από deathrider » 24 Ιούλ 2017, 21:17

Τα 3 ευρώ ΔΕΝ είναι χρέωση τελωνείου. Είναι ο νταβατζής που λέγεται ελτα και είναι το τέλος παραμονής στο τελωνείο...δηλαδή μερικά αντικείμενα όπως π.χ. ρολόγια τα παίρνει το ελτά και τα πηγαίνει δίπλα στον τελώνη ο οποίος "κρίνει" αν αυτό το αντικείμενο είναι για τελωνείο. Ακόμη και αν ΔΕΝ είναι (δηλ. είναι κάτω από 150 ευρώ - εδώ να πω ότι για ιδιώτες ισχύει κάποιος συνδιασμός νόμων που άλλοι λένε 45 ευρώ ατελώς , άλλοι 150 ευρώ , οπότε έχουν καταλήξει στα 150 ευρώ) , ο τελώνης κολλάει ένα χαρτάκι που λέει ότι αυτό το αντικείμενο ελέγχθηκε και δεν υπόκειτε στα άρθρα τάδε και τάδε και ο νταβατζής ξαναλέω ελτα , επειδή το πήγε εκεί , παρέμεινε για λίγες μέρες και το ξαναπήρε και κουράστηκε, σε χρεώνει τέλος παραμονής στο τελωνείο 3 ευρώ. Μου έτυχε εμένα σε παπούτσια.
Υγ: Το τελωνείο ανακάτεψε τη δουλειά γιατί του περνούσανε μικροδέματα με αντικείμενα μεγάλης αξίας
Υγ2: ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΡΕ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ? ΚΑΙ ΕΣΥ ΡΕ ΕΛΤΑ ΠΑΡΤΑ ΤΑ 3 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ !!! ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ. ΑΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ !!!!!

Αυτά και συγνώμη γιατί με πνίγει το δίκιο!

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από panteleon1 » 28 Ιούλ 2017, 14:40

ήμουν στο ταχυδρομείο σήμερα και έχει γίνει ένας κακός χαμός, για 50 ευρώ αντικείμενα μια κοπέλα της ήρθε 47 ευρώ τελωνείο. Όλα τα δέματα πακέτο απο τον εκτελωνισμό και οι περισσότεροι τα αφήνουν πίσω και δεν τα παραλαμβάνουν, μόλις επιστραφούν στη Κίνα και επιστραφούν τα χρήματα απο το EBAY θα φάμε μια ωραιότατη μαύρη λίστα απο το EBAY και τελειώσαμε απο τη Κινέζικη αγορά έτσι απλά...
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

ippotis22
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 03:07
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από ippotis22 » 29 Ιούλ 2017, 00:44

καλησπερα παιδια και απο εμενα.βλεπω καποια ατομα βγαζουν απιστευτο πονο και το καταλαβαινω.ασχολουμαι με δεματα γιατι ειναι η δουλεια μου τα τελευταια 4 χρονια.αυτο που κανουν αυτα τα πιονια δεν θα τους πω ανθρωπους ειναι καθαρα αλητεια..τα εχουν γ@μησει ολα κυριολεκτικα.τον τελευταιο καιρο εχω πληρωσει 140 ευρω τελωνειο.φυσικα ειμαι απτους τυχερους αν σκεφτουμε οτι το δεμα δεν ειχε ενα προιον μεσα.ενα τηλεφωνο που εφερα χθες το κρατησαν τελωνειο.θα πληρωσο λογικα 40 ευρω δηλαδη το κερδος μου που θα το πουλαγα.τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις στρεφομαστε εναντιον του υπουργειου και των ελτα μεχρι να δικαιωθουμε.διαφορετικα καθομαστε και τα δεχομαστε.το σιγουρο ειναι ενα.δεν θα τους βγει σε καλο στο τελος.καταρχην δεν γινεται να πληρωνουν ολοι τελωνειο τους κλεφτες.ναι κατεμε ειναι κλεφτες και αλητες γιατι σε αναγκαζουν να πληρωσεις.τωρα οι θα σταματησουν οι ελληνες να αγοραζουν απεξω η αλιως η κινα θα μας αποκλεισει.σιγουρα απο ολο αυτο καποιοι θα τριβουν τα χερια τους βλεπε την εταιρεια στην ελλαδα που εχει την xiaomi.σου λεει ο ελληναρας δεν θα γλυτωσει το φπα οποτε θα το παρει απο ελλαδα και οχι απο εξωτερικο.μιλαμε φιλοι μου για αλητεια.ειναι αλητες και δεν αξιζουν ουτε φτυσιμο.οσο για εμενα θα την βρω την ακρη δεν θα πληρωνο για πολυ ακομα τους κλεφτες.και να πω και κατι συριζα ψηφισα πλεον δεν θα ξαναψηφισω ποτε τιποτα και κανεναν καλυτερα να μου κοπει το χερι με τους παλιοαλητες.ωρες ωρες ντρεπομαι που ειμαι ελληνας.ντρεπομαι που με πατανε και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισο.αυτα.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από polvar » 29 Ιούλ 2017, 14:46

Οι κινέζοι τα ξέρουν όλα αυτά τα τερτίπια με τους δασμούς κλπ και άλλωστε και ο Trump εξήγγειλε ότι θα αυξήσει τους δασμούς για εισαγωγές από Κίνα για να προστατεύσει την οικονομία των ΗΠΑ
Δεν είναι κορόιδα για να κάτσουν με σταυρωμένα τα χέρια κι έτσι αγοράζουν λιμάνια και θα μπάζουν τα προϊόντα τους στην ζούλα
http://www.analyst.gr/2013/09/17/1675/

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από GeorgeF » 31 Ιούλ 2017, 13:20

ippotis22 έγραψε:
29 Ιούλ 2017, 00:44
φυσικα ειμαι απτους τυχερους αν σκεφτουμε οτι το δεμα δεν ειχε ενα προιον μεσα.ενα τηλεφωνο που εφερα χθες το κρατησαν τελωνειο.θα πληρωσο λογικα 40 ευρω δηλαδη το κερδος μου που θα το πουλαγα.
Και για πείτε μας,που ακριβώς θα το πουλούσατε;Διατηρείτε επιχείρηση για την πώληση των κινητών;Αποδίδετε φπα;Πληρώνετε ασφαλιστικές εισφορές;Γιατί αν η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι "όχι" τότε είστε μέρος του προβλήματος καθώς αυτός είναι ένας από τους λόγους που οι έλεγχοι έχουν εντατικοποιηθεί.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Gemma
Platinum Member
Platinum Member
17 27
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 11 Απρ 2017, 05:10
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Χαλκίδας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από Gemma » 03 Αύγ 2017, 00:55

Εδώ υπάρχει ένας τρόπος για να αποφεύγουμε το τελωνείο, αλλά αφορά αγορές μέσω Gearbest και συμφέρει μόνο για σχετικά μεγάλης αξίας πράγματα και όχι για μικροαγορές κάτω των 50 ευρώ.

https://www.pcsteps.gr/85848-%ce%ba%ce% ... %bd%ce%b1/
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Θα προσπαθώ να συγκεντρώνω ομαδικές αποστολές.

[ΧΑΡΙΖΩ] Ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών online

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από telismush » 04 Αύγ 2017, 14:25

Νέες τακτικές χρησιμοποιεί πλέον ο ΕΛΤΑ. Κάπου εδώ το "γλέντι" τελειώνει.
"για δέματα αξίας έως 150€, οι παραλήπτες τους θα πληρώνουν 15€ δασμούς εκτελωνισμού. Για δέματα αξίας από 150€ έως και 500€, η χρέωση του τελωνείου φτάνει τα 20€. Τέλος, από 500€ έως 1000€, ο εκτελωνισμός πάει στα 50€.
Επιπλέον θα προστίθεται ΦΠΑ 24% πάνω στην αναγραφόμενη τιμή.

https://gr.gizchina.com/2017/08/02/agor ... ton-elta/

Εικόνα
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ippotis22
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 03:07
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Μαραθώνος Αττικής
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από ippotis22 » 08 Αύγ 2017, 00:49

GeorgeF θα σου απαντησω εστω και αργα γιατι λατρευω τα ατομα που μιλανε ετσι.τα κινητα θα τα πουλαγα σε ιδιωτες.με μεγαλη μου λυπη σου λεω οτι δεν εχω καταστημα γιατι δεν εχω την δυνατοτητα να πληρωσο οτι ζηταει το συγκεκριμενο συστημα οπως και δεν προσφερω το πολυ μικρο φπα24% στους νομοταγεις πολιτες...με λιγα λογια δουλευω μαυρα και το κανω μαυρα γιατι πρεπει και εγω με καποιο τροπο να επιβιωσο.λες ειμαι μερος του προβληματος.φυσικα ειμαι αφου το προβλημα ειναι το συστημα που δεν προσφερει εργασια με μισθο αξιοπρεπειας στους πολιτες του.ειμαι μερος του προβληματος γιατι αναγκαζομαι να δουλευω μαυρα.ειμαι μερος του προβληματος γιατι υπαρχουν ατομα σαν και εσενα που ναι συνεχιζου και υποστηριζουν το συστημα.εγω αγαπητε george βαζω πανω απολα την επιβιωση μου την δικια μου και της οικογενειας μου οπως και το συστημα κοιταει να με κλεβει καθε τρεις και λιγο.μηπως λεω ψεματα?οχι δεν λεω ψεματα και δεν ειναι η ευκολη λυση για να κανω μαυρες δουλειες, ειναι η αληθεια....πλεον ψαχνομαι για βουλγαρια να πληρωνο φορο και να κανω την δουλεια μου καθως στην ελλαδα ειναι απαγορευτικο.αν λεω σε κατι ψεματα μαθε ποσα καταστηματα κλεισανε τα τελευταια χρονια και γιατι.τωρα αν εσυ εισαι υπερ του νομου οτι και να κανει το συστημα ειναι δικαιωμα σου εγω σου λεω τα πραγματα οπως εχουν ειμαι περηφανος για εμενα και δεν ντρεπομαι για τιποτα.ειμαι 30 ετων και το κρατος δεν μου προσφερει τιποτα μονο ζηταει.οχι λοιπον δεν θα ειμαι εγω το θυμα και καθηστε καποιοι να βριζετε αυτους που φοροδιαφευγουν σημερα...για ολα τα σημερινα αυτοι φταινε.αληθεια η λιστα λαγκαρ που πηγε?γαργαρα ε?καλα μας κανουν...πλεον george να υποθεσω πληρωνεις με καρτουλα ε?γιατι εισαι και εσυ κατα της φοροδιαφυγης..σε λιγο καιρο επειδη ψωνιζεις με καρτουλα και οχι μονο εσυ θα πει το κρατος το σωστο και δικαιο απο 20 ευρω και πανω μονο με καρτα.το ρευστο θα το παρουν οι γερμανοι που λατρευουν να πληρωνουν με μετρητα και καποιοι εξυπνοι ελληνες και εσυ θα μεινεις με την καρτουλα και μην σου φανει καθολου παραξενο αν σου πουν αυριο θα πληρωνεις φορο και για τον αερα που αναπνεεις η θα σου βαλω καμερα στο σπιτη για ποιο λογο?μα για την προστασια σου αγαπητε george.πραγματικα οταν ακουω ατομα ενω βλεπουν τι γινεται και μιλανε ετσι πιστευω μεσα μου οτι δεν ειμαστε αξιοι οχι επανασταση να κανουμε ουτε να παμε μεχρι το συνταγμα. για ενα πραγμα φταιω ξερεις ποιο?που δεν εχω ακομα σηκωθει να φυγω απτο μπουρδελο που κανανε καποιοι και δεν λεγετε ελλαδα αλα ελαντα...δεν θελω να σου πω τιποτα αλο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”