Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Χρέωση τελωνείου σε δέμα από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από Euphoria9 » 16 Σεπ 2016, 10:41

καλησπερα,
θελω να αγορασω κατι απο Αμερικη, €43.68 μαζι με τα εξοδα αποστολης, Global Mail.

Θα πληρωσω τα τελώνια? Είναι σίγουρο αυτό? :{
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Άβαταρ μέλους
makedon
Gold Member
Gold Member
16 24
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2011, 09:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από makedon » 16 Σεπ 2016, 11:03

Η μόνη περίπτωση να μη χρεωθείς δασμούς ή να πληρώσεις πολύ λίγα είναι η αποστολή να γίνει με USPS, που είναι τ' αμερικάνικα ΕΛΤΑ (το αναφέρω εκ πείρας).

Άβαταρ μέλους
toutsif
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
47 54
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009, 13:52
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από toutsif » 16 Σεπ 2016, 12:18

Να ενημερωσετε τον πωλητή να το στείλει με τον πιο απλό τρόπο που μπορεί, usps για Αμερική, και να αναγράφει από έξω το δέμα ή ο φάκελος οτι είναι gift under 25 dollars. Δε θα έχετε κανένα πρόβλημα και θα παραλαβετε σε 2 βδομαδες περίπου
Οσοι ζητάνε και παίρνουν κάτι που ουσιαστικά δεν χρειάζονται ή ζητάνε και παίρνουν 2-3 φορές το ίδιο είδος και το στερούν από κάποιον που το έχει ανάγκη και έχει και αγγελία ζήτησης, θα αποκλείονται από τα είδη που χαρίζω.
ΔΙΝΩ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΖΗΤΗΣΗΣ!!!

Έχω λογαριασμό στο ebay και σε διάφορα site αγοραπωλησιών ηλεκτρονικών παιχνιδιών, όπου μόνο αγοράζω, και πολύ σπάνια πουλάω μόνο προσωπικά αντικείμενα!

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε.

Δημοσίευση από Euphoria9 » 16 Σεπ 2016, 13:49

δεν είναι ιδιώτης και δεν μπορει να το κανει.. :z τα στέλνει μόνο με Global Mail (DHL δεν ειναι αυτο..?)
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από telismush » 10 Μαρ 2017, 15:09

Καλησπέρα, σήμερα πήγα στα ΕΛΤΑ για να δω τι γίνεται με ένα δέμα από Κίνα μιας που το δέμα κόλλησε από το περασμένο Σάββατο στο Κ. Δ. Θεσσαλονίκης. Με μεγάλη απογοήτευση με ενημερώνει ο υπάλληλος πως το δέμα το έχουν κρατήσει στο τελωνείο Ωραιοκάστρου και μόνο για να ανοιχτεί χρειάζεται αρχικά 3 ευρώ και μετά ανάλογα με την αξία του δέματος θα πληρώσω και πρόσθετα γα#@$%.τικα.
Τον λέω πως από Κίνα κανονικά δεν υπάρχουν χρεώσεις τελωνείου και μου λέει πως καθιερώθηκε αυτό το νέο καθεστώς εδώ και περίπου ένα μήνα και ότι στα 1000 δέματα το τελωνείο επιλέγει 10 τυχαία και γίνεται αυτή η διαδικασία.
Τέλος με παρέπεμψε να μιλήσω από βδομάδα στο τηλέφωνο 2310601797 (ΥΕΔ) για να μιλήσω με κάποιο αρμόδιο.
Έχεις κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Μπορώ να ψάξω καμιά νομική παράγραφο για να αποφύγω τις επιπρόσθετες πληρωμές;
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από Muttley Black » 10 Μαρ 2017, 15:21

Που το διαβάσατε ότι δέματα από Κίνα δεν περνάνε τελωνείο; Δέματα από χώρες που δεν ανήκουν στην Ευρωπαϊκή ένωση περνάνε κανονικότατα τελωνείο, ασχέτως αν αρκετές φορές κάνουν τα στραβά μάτια οι τελώνες για διαφόρους λόγους. Έχει να κάνει και με τον όγκο και την αξία του δέματος.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από telismush » 10 Μαρ 2017, 15:25

Χρόνια τώρα που παραγγέλνω από Κίνα περνούσαν κανονικά χωρίς πρόσθετες χρεώσεις. Μόνο μία φορά είχε από Αμερική. Εσείς έχετε πληρώσει από Κίνα ποτέ σας;
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από Muttley Black » 10 Μαρ 2017, 15:46

Κάντε μια αναζήτηση στο Google με τις απορίες σας γιατί το θέμα είναι εξαντλημένο σε πολλά forum.

Με λίγα λόγια η νομοθεσία προβλέπει δέματα εκτός Ευρωπαϊκή ένωσης να περνάνε τελωνείο αναλόγως το κόστος τον εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22 ευρώ, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ. (Ίσως κάτι να έχει αλλάξει στα ποσά)

Τώρα το αν εφαρμόζεται το παραπάνω κατά γραμμα, η απάντηση είναι όχι 100% - Αλλά μην δένετε τον γάιδαρο σας. Και μην εκπλαγείτε αν σας έρθει το μπουγιουρντί.

Έχει να κάνει με το πως ξύπνησε εκείνη την ημέρα ο τελωνειακός. Ναι καλά διαβάσατε.

Και ναι, έχω πληρώσει τελωνείο από Κίνα. Όπως επίσης δεν έχω πληρώσει τελωνείο από Κίνα για δέμα που το είχα σίγουρο πως θα πληρώσω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από panteleon1 » 10 Μαρ 2017, 16:55

πόσο ήταν το ποσό της αξίας του δέματος αν επιτρέπεται; Έχω την εντύπωση ότι το όριο του τελωνείου είναι 30€
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Χρέωση τελωνείου σε δέμα εξωτερικού από Κίνα;;

Δημοσίευση από LPs » 10 Μαρ 2017, 17:11

Εντάξει, ο telismush όπως και πολύς κόσμος που δεν γνώριζε τις τελωνειακές λεπτομέρειες, είχε αναπόφευκτα σχηματίσει αυτή την εντύπωση περί Κίνας, γιατί όντως στην πράξη τα τελευταία χρόνια που μάθανε όλοι τις αγορές από Κίνα, με τα ΕΛΤΑ δεν περνούσαν τελωνείο (με κούριερ ναι, αυτό ήταν γενικά γνωστό) ούτε αυτά που ξεπερνούσαν την ατέλεια ασχέτως αν και θεωρητικά θα έπρεπε. Οπότε τους έμεινε αυτή η εντύπωση, δεν είναι περίεργο.

Το θέμα telismush, είναι πως έχει αλλάξει το καθεστώς και τους τελευταίους 4-5 μήνες γίνεται πλέον χαμός με το τελωνείο, θα το δεις στις συζητήσεις σε όλα τα τεχνολογικά φόρουμ... απλά πλέον πήρανε εντολή από το Υπ. Οικονομικών (δια στόματος τελωνειακού αυτό, όχι πως είναι και δύσκολο να το καταλάβουμε βέβαια) να κάνουν αυτό που ισχύει και που δεν έκαναν τόσα χρόνια.

Και φαίνεται πως οι τελώνες έχουν μια ιδιαίτερη αγάπη-στόχευση πλέον ειδικά στα κινητά: αν κρίνουμε από τον κόσμο που γράφει τι γίνεται με τα πακέτα του, 7/10 κινητά μπαίνουν τελωνείο και φαίνεται πως τα πράγματα γενικά, είναι ακόμη πιο 'σφιχτά' στο τελωνείο υεδ Θεσσαλονίκης.

Η ατέλεια είναι όπως αναφέρθηκε τα 22 ευρώ για τα εμπορικού χαρακτήρα προϊόντα. Κάτω από τα 22 δεν θα έπρεπε να μπαίνουν τελωνείο, αλλά κάποια μπαίνουν να ελεγχθούν. Αν διαπιστώσουν πως όντως είναι χαμηλής αξίας που δεν επιδέχεται φόρο, βάζουν ΦΙΞ τέλη το ποσό των 3 ευρώ, απλά επειδή πέρασε από το τελωνείο για έλεγχο.

Οτιδήποτε πάνω από 22 ευρώ, χρεώνεται με 24% επί της τιμής του προϊόντος, την οποία τουλάχιστον για τα κινητά-τάμπλετ, ανοίγουν το πακέτο, βλέπουν προϊόν και ψάχνουν την τιμή του στο ιντερνετ (μιας και ξέρουν τα κόλπα με τις ψευδές αναγραφόμενες αξίες, οπότε και δεν πιστεύουν το τι έχει γράψει ο Κινέζος ως αξία). Μπορεί να στο υπολογίσουν και πιο ακριβά απ' ότι το πήρες (π.χ. εσυ μπορεί να το πήρες σε προσφορά, αλλά αυτοί θα δούνε και υπολογίζουν με την κανονική τιμή και διάφορα τέτοια, έχουν υπάρξει προς τα πάνω αρκετές περιπτώσεις, προς τα κάτω λίγες). Επιπλέον από το 24%, για τα άνω των 22 ευρώ, μπαίνουν και ΦΙΞ 12 ευρώ τέλη ελτά.

Πέρα από το χρηματικό πλέον του πράγματος, το προβληματικό της υπόθεσης είναι πως αν το πακέτο μπει τελωνείο, υπολογίζεις πλέον κοντά στις 40 μέρες μέχρι να βγει, αυτοί είναι οι χρόνοι αναμονής στην πλειοψηφία αυτών που το πακέτο τους μπήκε τελωνείο σύμφωνα με τις μαρτυρίες του κόσμου στα φόρουμ τους τελευταίους μήνες (και δια στόματος τελώνη επίσης). Το οποίο είναι και "λογικό" αν σκεφτείς πως πλέον με τα ίδια άτομα κάνουν υπερδεκαπλάσια δουλεια πια, οπότε και στιβάζονται τα πακέτα προς έλεγχο εις τον αιώνα τον άπαντα μέχρι να τα ελέγξουν.

Αν θες να δεις ακόμη πιο αναλυτικά τι παιζει, μπες σε τεχνολογικά φόρουμ, τα συζητάνε σε όλα τα θρεντ περί ελτα και τελωνείο, ποστάρουν όλοι τα τρακινγκ με τα πακέτα τους και βλέπουν τι χρεώνεται πόσο κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LPs την 10 Μαρ 2017, 17:28, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”