ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ!!! Phishing email σε αγορά τάχα μέσω paypal

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ!!! Phishing email σε αγορά τάχα μέσω paypal

Δημοσίευση από nicnt » 08 Ιουν 2017, 02:02

Εάν σχετίζεστε με ηλεκτρονικές αγοραπωλησίες προσέξτε αυτό:
Κάποιοι "επιτήδειοι" από το εξωτερικό βλέπουν τις αγγελίες (όπου και αν τις έχετε καταχωρήσει, ακόμα και στα Ελληνικά και σε Ελληνικά site) και ζητάνε το αντικείμενο που πουλάτε.
Παρ' ότι το κόστος αποστολής είναι ενδεχομένως πολύ μεγάλο επιμένουν να αγοράσουν το αντικείμενο. (ένα το κρατούμενο)
Ότι και τους πεις για να τους μεταπείσεις, από ευθιξία ίσως όπως εγώ, επιμένουν με διάφορες προφάσεις. (δύο τα κρατούμενα)
Τελικά αφού επέμενε ντε και καλά να αγοράσει κάτι πολύ ακριβά του δίνω το paypal να κάνει κατάθεση.
Έρχεται επιβεβαίωση από το paypal (...και καλά) ότι έκανε την κατάθεση υπό όρους και στο "καπάκι" δεύτερο εμαιλ από το paypal (...και καλά) που μου λέει ότι σύμφωνα με τους νέους όρους του paypal και για λόγους προστασίας των αγοραστών θα φανούν και θα εκταμιευτούν τα χρήματα αφού στείλω σε σύνδεσμο που είχε στο εμαιλ το tracking number του δέματος.

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή το θεώρησα ψιλο-φυσιολογικό αλλά ψάχνοντας μου έκαναν εντύπωση και άλλα...
Όπως πχ
1. Μπαίνοντας στο paypal δεν βρήκα πουθενά πεδίο να καταχωρήσω το tracking number
2. Ότι στο εμαιλ του paypal δεν φαινόμουνα εγώ ως πωλητής αλλά το εμαιλ άλλου
3. Κάποια link του paypal (υποτίθεται) στο εμαιλ δεν μου έβγαζαν "χεράκι"

Οπότε ψάχνοντας από που μου ήρθε το εμαιλ βλέπω ότι ήρθε από τον jack.roland10@gmail.com και όχι από το paypal!!
Το όνομα που μου είχε δώσει ήταν jacob james και το εμαιλ του jacobjamezz1977@gmail.com, απ' το οποίο φάνηκε να έκανε (και καλά) την κατάθεση στο paypal.
Δοκίμασα μετά και το link (του paypal και καλά) που έδινε στο εμαιλ για καταχώρηση του tracking number.
Σε οδηγούσε σε phishing σελίδα.

ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΛΟΙΠΟΝ!!!
ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΣ!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nicnt την 08 Ιουν 2017, 22:25, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ!!!

Δημοσίευση από LPs » 08 Ιουν 2017, 04:17

Αυτή η ιστορία είναι πασίγνωστη, τουλάχιστον 10ετίας και πάντα εκπλήσσομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ενώ χρησιμοποιούν το νετ, δεν το έχουν πάρει χαμπάρι... ευτυχώς τη γλύτωσες. Ψάξε "Nιγηριανή Απάτη" ή "Nigerian Scam" και θα βρεις ελληνικά και ξένα άρθρα-εκπομπές- θέματα σε φόρουμ και ότι άλλο υλικό μπορείς να φανταστείς, που θα 'χεις να διαβάζεις με τη σέσουλα, υπάρχουν και εναλλαγές ως προς το 'σενάριο' που έτυχε σε 'σένα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

Sotos_ster
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1651
Εγγραφή: 30 Απρ 2016, 07:29
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Εγνατίας Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ!!! Phising email σε αγορα ταχα μεσω paypal

Δημοσίευση από Sotos_ster » 08 Ιουν 2017, 12:33

Επειδη πουλάω στο aggeliopolis πολύ συχνά , μου έχει τύχει κι εμένα και μου έλεγε κάτι για western union να κάνω κατάθεση κλπ και μετά μου είπαν ότι είναι απάτη . Συνεχίζουν και μου στέλνουν πάντως, ότι ταχα ενδιαφέρονται για κάποια πράγματα που έχω κ αν είναι ακόμα διαθέσιμα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

:arrow: ΖΗΤΑΩ πλυντήριο πιάτων Morris πάγκου παλαιού τύπου είτε λειτουργικό είτε χαλάσμενο .
Παραδίδω/παραλαμβάνω Ημαθία και Θεσσαλονίκη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”