Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Secret Agent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από Secret Agent » 12 Φεβ 2020, 12:27

Από 3 Φεβρουαρίου έχει μπει καινούργιο καπέλο 15 ευρώ σε όλες τις αγορές εκτός ευρωπαϊκής ένωσης,
όποιος έχει αγοράσει/παραλάβει ας γράψει να ενημερώσει, επίσης όποιος έχει κάποιο τρόπο για πιο οικονομική αγορά
από AliExpress ας μας τον πει εδώ.

Τα ΕΛΤΑ στις 03 Φεβρουαρίου 2020 αναπροσάρμοσαν την τιμολογιακή τους πολιτική, στα «Ειδικά Τέλη Εκτελωνισμού». Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική
ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΖΗΤΑΩ
Εξαρτήματα ή οχήματα (ποδήλατο-πατίνι) ηλεκτροκίνησης
Παντός είδους κόμικς παλιά ή και νεότερα
GTX 750Ti
Intel Core2 Quad Q9650
Μητρική Socket LGA 775 DDR3, 16GB RAM
DDR3 μνήμη, για υπολογιστή desktop τουλάχιστον 4GB στα 1600MHz (4 ή 8GB ανά μνήμη
)
Αν χρειάζεστε κάτι από αυτά που έχω στις ενεργές μου αγγελίες μην διστάσετε να μου το ζητήσετε.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από vadaris » 12 Φεβ 2020, 12:39

ΤΑ ΕΛΤΑ προχώρησαν σε Διευκρινίσεις σχετικά με αυτο το θεμα που προεκυψε και αναπαράγεται σε πολλα sites. Ισχύει ότι ίσχυε. ΘΑ υπάρχει τέλος εκτελωνισμου σε ότι κρίνουν πως πρέπει να εκτελωνιστεί. Ενώ όσα ελέγχονται και τα θεωρουν εέυθερα θα φευγουν με το πρασινο αυτοκόλλητο.

http://www.aek365.org/a-703254/elta-die ... -enwsh.htm
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
Secret Agent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παιανίας Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από Secret Agent » 12 Φεβ 2020, 12:51

"Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική"

Που σημαίνει πως θα πληρώνουμε "Τέλος εκτελωνισμού" (15 ευρώ) αν ελεγχθεί στο τελωνείο ασχέτως τής αξίας τού αντικειμένου (Ακόμα και αν κάνει 1 λεπτό.
ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΖΗΤΑΩ
Εξαρτήματα ή οχήματα (ποδήλατο-πατίνι) ηλεκτροκίνησης
Παντός είδους κόμικς παλιά ή και νεότερα
GTX 750Ti
Intel Core2 Quad Q9650
Μητρική Socket LGA 775 DDR3, 16GB RAM
DDR3 μνήμη, για υπολογιστή desktop τουλάχιστον 4GB στα 1600MHz (4 ή 8GB ανά μνήμη
)
Αν χρειάζεστε κάτι από αυτά που έχω στις ενεργές μου αγγελίες μην διστάσετε να μου το ζητήσετε.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από GeorgeF » 12 Φεβ 2020, 13:58

Secret Agent έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:51
Που σημαίνει πως θα πληρώνουμε "Τέλος εκτελωνισμού" (15 ευρώ) αν ελεγχθεί στο τελωνείο ασχέτως τής αξίας τού αντικειμένου (Ακόμα και αν κάνει 1 λεπτό.
Ουσιαστικά δεν είναι "τέλος εκτελωνισμού" και εκ του πονηρού έχει ονομαστεί έτσι.Τα ελτα αποφάσισαν πως για το κομμάτι της δουλειάς που τους αναλογεί (για το οποίο οι υπάλληλοι τους ούτως ή άλλως πληρώνονται από την υπηρεσία των ελτα) θέλουν εξτραδάκι 15 ευρώ με τη δικαιολογία ότι είναι πολλά τα πακέτα.Βέβαια η εν λόγω χρέωση είναι παράνομη σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ, η οποία αναφέρει πως απαγορεύεται να επιβάλλονται χρεώσεις από τους shipping providers μεγαλύτερες από τις πραγματικές τελωνειακές χρεώσεις:
https://ec.europa.eu/taxation_customs/i ... Ve4HRXkKmE
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3138
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από regent » 12 Φεβ 2020, 14:10

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα "έξτρα" για τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ. Έτσι και αλλιώς δεν θα πάνε στις δικές τους τσέπες.

Την διαλογή για το ποιο πακέτο θα περάσει τελωνείο και ποιο όχι το έχουν οι τελωνειακοί υπάλληλοι.

Το όλο θέμα, όπως και αυτό που είχαμε με τον εκτελωνισμό εξ αρχής, είναι οδηγία της ΕΕ για να μπουν εμπόδια στην συνεχώς αυξανόμενη εισαγωγή εμπορικών αγαθών από τρίτες χώρες και πιο συγκεκριμένα την Κίνα.
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από GeorgeF » 12 Φεβ 2020, 14:40

regent έγραψε:
12 Φεβ 2020, 14:10
Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα "έξτρα" για τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ. Έτσι και αλλιώς δεν θα πάνε στις δικές τους τσέπες.
Την διαλογή για το ποιο πακέτο θα περάσει τελωνείο και ποιο όχι το έχουν οι τελωνειακοί υπάλληλοι.
Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα.Να σου το διευκρινίσω.
GeorgeF έγραψε:
12 Φεβ 2020, 13:58
Τα ελτα αποφάσισαν πως για το κομμάτι της δουλειάς που τους αναλογεί (για το οποίο οι υπάλληλοι τους ούτως ή άλλως πληρώνονται από την υπηρεσία των ελτα) θέλουν εξτραδάκι 15 ευρώ
Την αύξηση την αποφάσισε η διεύθυνση,όχι οι υπάλληλοι.Οι υπάλληλοι τους πληρώνονται ήδη για αυτή τη δουλειά.
Τη διαλογή μπορεί να την αποφασίζει το τελωνείο,αλλά δεν χρεώνει εξτρά γι'αυτό.
regent έγραψε:
12 Φεβ 2020, 14:10
Το όλο θέμα, όπως και αυτό που είχαμε με τον εκτελωνισμό εξ αρχής, είναι οδηγία της ΕΕ για να μπουν εμπόδια στην συνεχώς αυξανόμενη εισαγωγή εμπορικών αγαθών από τρίτες χώρες και πιο συγκεκριμένα την Κίνα.
Αυτό πάλι σαν θεωρία συνομωσίας ακούγεται.Αν υπάρχει κάπου αυτή η οδηγία online παρέθεσε τη μας να τη διαβάσουμε.
Η αλήθεια είναι πως ενώ στην Ελλάδα οι υπεύθυνοι προσπαθούν να ανακαλύψουν ευφάνταστα χαράτσια για κλείσουν τρύπες,υπάρχουν χώρες της ΕΕ όπως το Βέλγιο ή η Ολλανδία οι οποίες κάνουν συμφωνίες με κινέζικους κολοσσους για να κερδίζουν από αυτήν την αυξανόμενη εισαγωγή.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από vadaris » 12 Φεβ 2020, 19:39

Secret Agent έγραψε:
12 Φεβ 2020, 12:51
"Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθεί «Τέλος Εκτελωνισμού» για τα ταχυδρομικά αντικείμενα που φέρουν τελωνειακή διασάφηση, ακόμη κι αν κατά την διαδικασία εκτελωνισμού αυτή προσδιοριστεί ως μηδενική"

Που σημαίνει πως θα πληρώνουμε "Τέλος εκτελωνισμού" (15 ευρώ) αν ελεγχθεί στο τελωνείο ασχέτως τής αξίας τού αντικειμένου (Ακόμα και αν κάνει 1 λεπτό.
Στο νέο τιμοκατάλογο έχει προστεθει Τελος εκτελωνισμου. Γι αυτο εχει γινει τόσος ντόρος. Αλλα οι διευκρινισεις των ΕΛΤΑ αν τις διαβασατε νομιζω καλυπτουν το όλο θεμα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3138
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Νέo τέλος εκτελωνισμού για αγορές εκτός ευρώπης;

Δημοσίευση από regent » 13 Φεβ 2020, 10:27

GeorgeF έγραψε:
12 Φεβ 2020, 14:40
regent έγραψε:
12 Φεβ 2020, 14:10
Το όλο θέμα, όπως και αυτό που είχαμε με τον εκτελωνισμό εξ αρχής, είναι οδηγία της ΕΕ για να μπουν εμπόδια στην συνεχώς αυξανόμενη εισαγωγή εμπορικών αγαθών από τρίτες χώρες και πιο συγκεκριμένα την Κίνα.
Αυτό πάλι σαν θεωρία συνομωσίας ακούγεται.Αν υπάρχει κάπου αυτή η οδηγία online παρέθεσε τη μας να τη διαβάσουμε.
Η αλήθεια είναι πως ενώ στην Ελλάδα οι υπεύθυνοι προσπαθούν να ανακαλύψουν ευφάνταστα χαράτσια για κλείσουν τρύπες,υπάρχουν χώρες της ΕΕ όπως το Βέλγιο ή η Ολλανδία οι οποίες κάνουν συμφωνίες με κινέζικους κολοσσους για να κερδίζουν από αυτήν την αυξανόμενη εισαγωγή.
Καμία θεωρία συνωμοσίας. Εμπορικοί πόλεμοι με επιβολή δασμών γίνονται συνεχώς. Βλέπε ΗΠΑ σε Κίνα, Κίνα σε ΗΠΑ, Ρωσία σε ΕΕ κτλ. Αν με την λέξη "οδηγία" θεώρησες πως υπάρχει κάτι τέτοιο γραπτώς ήταν άστοχη η επιλογή της αλλά από κει και πέρα νομίζω πως είναι κάτι κοινώς γνωστό. Απλώς η ΕΕ που είναι υπέρ της "ελεύθερης" οικονομίας δεν βάζει (προς το παρόν) δασμούς αλλά βρίσκει έμμεσους τρόπους.

Ψάχνοντας βρήκα πως και στην Γερμανία έχουν τα 22€ σαν μέγιστο ποσό ατέλειας (Link).
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”