Οδηγός αγορών-πωλήσεων στο e-bay & απορίες

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: αγορά προϊόντος από Ebay

Δημοσίευση από Muttley Black » 19 Ιούλ 2015, 08:55

LPs έγραψε:To ιδιο το paypal (και όποια άλλη ξένη εταιρία) δεν έχει μπλοκάρει τίποτα, δεν ήταν δική τους απόφαση , εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ολοκληρώσει διαδικασίες, αφού το κράτος μας είναι που μπλόκαρε τις ελληνικές καρτες για χρήση έξω. Κι οπότε αν πας να την χρησιμοποιήσεις, "χτυπάει" και δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία επειδή δεν το δέχεται η (εδώ) τράπεζα. Αν έχεις χρήματα μέσα στο ίδιο το παυπαλ, το χρησιμοποιείς κανονικά (αφού δεν θα τραβήξει από την κάρτα αλλά από το balance), αγοράζεις από όπου θέλεις.
Αυτό ακριβώς.
Μια λύση είναι να πουλήσεις κάτι και με τα λεφτά που θα εισπράξεις, να αγοράσεις αυτό που θες.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.


Άβαταρ μέλους
tolis287
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 08 Μάιος 2009, 13:41
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: αγορά προϊόντος από Ebay

Δημοσίευση από tolis287 » 19 Ιούλ 2015, 10:09

Εγω την πατησα ετσι.Κερδιζω μια δημοπρασια και ο πωλητης αργει να μου στειλει το invoice με αποτελεσμα να αρχισουν να ισχυουν τα capital controls και να μη δεχεται την καρτα μου.Τελικα βρηκα λυση απο εναν φιλο που ειχε μεγαλο balance στο paypal και πληρωσε αυτος για μενα.Πριν μερικες μερες εκανα μια πωληση και ετσι εχω 40 ευρω μεσα.Ερωτηση:υπαρχει περιπτωση αυτο το αποθεματικο να το τραβηξει η καρτα μου για να αφαιρεθει απο τον επομενο λογαριασμο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”