Οδηγός αγορών-πωλήσεων στο e-bay & απορίες

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Ebay Global Postage Programme! Βοήθεια!!!

Δημοσίευση από cactus » 19 Σεπ 2013, 18:47

Το τηλέφωνο που θέλω να αγοράσω ο πωλητής το προσφέρει μέσω του Global Postage Programme, που αν κατάλαβα καλά η τιμή είναι τελική (δηλ. αγορά συσκευής, έξοδα αποστολής και εκτελωνισμού).

http://pages.ebay.com/help/buy/shipping-globally.html

Έχει αγοράσει κάποιος μέσω αυτού του προγράμματος; Υπάρχει περίπτωση να ξαναπληρώσω έξοδα εκτελωνισμού;

Παρακαλώ ας με διαφωτίσει όποιος γνωρίζει!!! :please:

Φιλικά,

Μαριάννα
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:






LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω βοήθεια για την αγορά κινητού μέσω ebay

Δημοσίευση από LPs » 19 Σεπ 2013, 18:54

1. Sim free σημαίνει 100% αυτό ακριβώς που είπε ο Speed7. Είναι ελεύθερο=ξεκλειδωμένο και δέχεται κάθε sim/δίκτυο.

2. Mε τίποτα από πωλητή κάτω από 99,5%, άντε το λιγότερο 99% αξιολόγηση για 'ευκαιρίες' (και κατά προτίμηση το % σε μεγάλο αριθμό πωλήσεων), πόσο μάλλον μηδέν πωλήσεις/αξιολόγηση. Οι περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις είναι μουφα λογαριασμοί, σκάβεις το λάκκο σου. Δεν διακινδυνεύουμε με τέτοια ποσά, να ήταν κάτι των 5 ευρώ να πεις ρώσικη ρουλέτα κι ότι γίνει. Μακριά. Διότι όσο κι αν προστατεύει το paypal/ebay, δεν ισχύει για 100% των περιπτώσεων κι ακόμη κι έτσι δεν θα είναι χωρίς ταλαιπωρία.

Επίσης, οι 99 λίρες που βλέπεις ότι -και καλά- πωλήθηκε (στο 1ο λινκ) έγινε με δημοπρασία και μάλιστα *με 1 bid*. Φωνάζει από χιλιόμετρα ότι ήταν σικέ πώληση/δημοπρασία.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω βοήθεια για την αγορά κινητού μέσω ebay

Δημοσίευση από cactus » 19 Σεπ 2013, 19:08

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! Ήταν πολύ κατατοπιστικές!!! ;) Να σε ρωτήσω μήπως γνωρίζεις; Έχεις κάνει κάποια αγορά από Αμερική μέσω του Global Postage Programme; Αν ναι, μπορείς να με διαφωτίσεις;

Φιλικά,

Μαριάννα
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





LPs
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
73 69
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009, 04:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω βοήθεια για την αγορά κινητού μέσω ebay

Δημοσίευση από LPs » 19 Σεπ 2013, 19:21

Μπα, δεν το χρησιμοποίησα ποτέ και δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει και μαρτυρίες τρίτων ώστε να έχω έστω σφαιρική άποψη γι'αυτό, σόρρυ.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Προς αλλεργικούς: υπάρχουν ζωάκια στο σπίτι.

thgr72
new member
new member
1
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 11:46
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Παπίγκου Ιωαννίνων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω βοήθεια για την αγορά κινητού μέσω ebay

Δημοσίευση από thgr72 » 20 Σεπ 2013, 10:25

cactus έγραψε:Όσον αφορά έναν άπειρο πωλητή λες να μην το εμπιστευτώ γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα; Το ebay δεν σου παρέχει προστασία αν κάτι πάει στραβά; :z
Καλημέρα και πάλι! Δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλά εγώ στην θέση σου ΔΕΝ θα τον εμπιστευόμουν! Έχουν συμβεί πάρα πολλά στο ebay χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν σωστοί "επαγγελματίες".
cactus έγραψε:Για το τηλέφωνο από Κύπρο, επειδή είναι "βιτρίνας" λες να είναι ελλατωματικό κτλ;
Σχετικά με το τηλ. από Κύπρο επειδή κοστίζει 145 λίρες, δηλαδή πάνω από 175-180 € δεν ξέρω αν αξίζει να πάρεις αυτό το ρίσκο. Δηλαδή πιστεύω πως γύρω στα 200 μπορείς να το βρεις κι εδώ καινούργιο και να έχεις και την original εγγύησή!

Ελπίζω να σε βοήθησα ...και πάλι στην διάθεση σου!

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω βοήθεια για την αγορά κινητού μέσω ebay

Δημοσίευση από cactus » 20 Σεπ 2013, 10:40

thgr72 έγραψε:
cactus έγραψε:Όσον αφορά έναν άπειρο πωλητή λες να μην το εμπιστευτώ γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα; Το ebay δεν σου παρέχει προστασία αν κάτι πάει στραβά; :z
Καλημέρα και πάλι! Δεν θέλω να σε επηρεάσω αλλά εγώ στην θέση σου ΔΕΝ θα τον εμπιστευόμουν! Έχουν συμβεί πάρα πολλά στο ebay χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν σωστοί "επαγγελματίες".
cactus έγραψε:Για το τηλέφωνο από Κύπρο, επειδή είναι "βιτρίνας" λες να είναι ελλατωματικό κτλ;
Σχετικά με το τηλ. από Κύπρο επειδή κοστίζει 145 λίρες, δηλαδή πάνω από 175-180 € δεν ξέρω αν αξίζει να πάρεις αυτό το ρίσκο. Δηλαδή πιστεύω πως γύρω στα 200 μπορείς να το βρεις κι εδώ καινούργιο και να έχεις και την original εγγύησή!

Ελπίζω να σε βοήθησα ...και πάλι στην διάθεση σου!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!!!! :D
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





Άβαταρ μέλους
Xaraaa
Platinum Member
Platinum Member
10 15
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 21 Οκτ 2012, 10:33
Νομός κατοικίας: Ν. Χίου
Δήμος - Κοινότητα: Τριγώνου Έβρου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: M
Τοποθεσία: Χιος
Επικοινωνία:

ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ EBAY ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Δημοσίευση από Xaraaa » 01 Οκτ 2014, 08:17

Καλημερα,ψαχνω ενα ατομο που να ξερει απο ebay.θελω να αγορασω καποια ποδηλατικα ρουχα μοιας και σε λιγο καιρο εχω αγωνες,και απο το σαιτ ειναι πολυ φθηνα.Ομως pay pal δεν μπορω να βγαλω γιατι ειμαι ΑΝΗΛΙΚΗ,(17)ΘΑ ημουν ευγνωμων αν καποιος μπορουσε να μου παραγγελει αυτα τα πραγματα,και εγω να του στειλω τα λευτα,η για να ειναι ποιο σιγουρος να το κανουμε με αντικαταβολη!Σας ευχαριστω πολυ!!! :thank: :hapi:
Bοη8ησε για να σε βοη8ησουν :P :D

Ζηταω συγνωμη παιδια που αργω να απαντησω λογω σχολειου :(

Περιμένω φακελο απο ---->

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ EBAY ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Δημοσίευση από guzelina » 01 Οκτ 2014, 09:04

Kαλημερα :D .Καταρχην απο το ebay δεν μπορεις να αγορασεις με αντικαταβολη παρα μονο να προπληρωσεις μεσω της πιστωτικης ειτε χρεωστικης καρτας πχ των γονιων σου ειτε με το paypal που ειναι και ασφαλεστερο.Επισης μπορεις να βγαλεις προπληρωμενη καρτα με το ποσο που χρειαζεσαι πχ απο την πειραιως σιγουρα βγαινει και να την χρησιμοποιησεις μια φορα και τελος να μην κινδυνευει λογαριασμος σου.Προσεξε επισης τον τροπο που θα διαλεξεις για την αποστολη των ρουχων διοτι πολυ πιθανο να σε πιασει το τελωνειο και να χρειαστει για να εκτελωνισεις πολυ μεγαλυτερη διαδικασια και κοστος πολυ υψηλοτερο απο το να τα παρεις απο εδω.Θα σε συμβουλευα να μην διαλεξεις εαν τελιακ αγορασεις να ερθουν με κουριερ γιατι αυτες τα σταματανε τελωνειο αλλα με το συστημενο ταχυδρομειο.Εαν χρειαζεσαι κατι πιο αναλυτικα στειλε πμ να σε βοηθησω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
Euphoria9
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 4609
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010, 12:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Σμύρνης Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

ebay.de, amazon.de - πωλητης δεν στελνει Ελλαδα

Δημοσίευση από Euphoria9 » 08 Οκτ 2014, 09:17

Θελω να παρω κατι απο τη Γερμανια, αλλα ο πωλητης δεν στελνει Ελλαδα

Τι μπορώ να κάνω? βρηκα καποιες εταιρειας για αποστολες απο UK, USA, οχι ομως Γερμανια..



αλλη ερωτηση ειναι με το βαρος - το δεμα ειναι 60*60*106εκ, και ειναι 15 κιλα. dpd to μετραει σαν 74 κιλα! DHL express το ιδιο! Με DHL τι γινεται? Στη σελίδα τους λεει

DHL Paket International,
min. 15 x 11 x 1 cm
max. 120 x 60 x 60 cm

bis 20 kg* 31,99euro

ετσι ειναι? η παλι θα μου πει οτι ειναι 74 κιλα? :}
Κανένας δεν έγινε φτωχός δίνοντας
-------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ebay.de, amazon.de - πωλητης δεν στελνει Ελλαδα

Δημοσίευση από Muttley Black » 08 Οκτ 2014, 10:07

Στείλε του ένα mail για το αν μπορεί να κάνει μια εξαίρεση και να σου στείλει το δέμα.
Έχω ανάλογη εμπειρία με πάνω από 5-6 πωλητές που τελικά μου το έστειλαν.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”