[ΖΗΤΑΩ] πληροφορία σχετικά με τα τελωνεία Αμερικής

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] πληροφορία σχετικά με τα τελωνεία Αμερικής

Δημοσίευση από cactus » 26 Μάιος 2012, 13:36

Καλησπέρα! :D Έχω την εξής απορία: αν πας ταξίδι στην Αμερική και φτάνοντας στη χώρα, έχεις μαζί σου το laptop ή το ipad σου... και ξαφνικά βλέπεις μια πολύ καλή προσφορά σε ένα laptop/ipad και λες, ας το πάρω μιας και στην Ελλάδα θα είναι πολύ ακριβότερο, αλλά όταν είναι να φύγεις από Αμερική και πας στον έλεγχο, δεν θα σου πουν που πας με 2 laptop; Πώς μπορείς να αποδείξεις ότι είναι για προσωπική χρήση και όχι για εμπόριο;

Παλαιότερα μια φίλη που έχει όμως Αμερικάνικη υπηκοότητα, είχε αγοράσει ένα ipad για δώρο μεν, αλλά για να μην υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο το είχε βγάλει από το κουτί του και είχε πετάξει και τις αποδείξεις και είπε πως ήταν για προσωπική χρήση. Μου είχε πεί πως επιτρεπόταν να έχει μαζί της 1 ηλεκτρονική συσκευή, γιατί πάνω από 1 θεωρείται εμπόριο.... Αλλά μέσα στο αεροπλάνο που ήταν είδε πάρα πολλούς που είχαν μαζί τους 2 laptop κτλ... Ίσως γιατί τα είχαν αγοράσει εκτός Αμερικής και δεν ήταν πρόβλημα; Αλλά και κάτι να αγοράσεις από Αμερική δεν θα πληρώσεις το φόρο ούτως ή άλλως (αφού η τιμή είναι πχ 100$, σε αυτά τα 100 δεν είναι μέσα και το Φ.Π.Α); Άρα γιατί να φορολογηθείς και στο τελωνείο;

Αν κάποιος έχει ταξιδέψει προς Αμερική και έχει ανάλογη εμπειρία, παρακαλώ ας ενημερώσει.... :thank:
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:






Άβαταρ μέλους
happinessva
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2384
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 18:32
Νομός κατοικίας: Ν. Λάρισας
Δήμος - Κοινότητα: Λάρισας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] πληροφορία σχετικά με τα τελωνεία Αμερικής

Δημοσίευση από happinessva » 26 Μάιος 2012, 14:20

Πριν λίγες μέρες ένας φίλος μου γύρισε από Αμερική από όπου αγόρασε ένα ipad για δώρο. Είχε πάρει μαζί του και το δικό του όμως. Στην επιστροφή κράτησε το παλιό στις χειραποσκευές(την τσάντα που πήρε μαζί του στο αεροπλάνο)και το καινούριο το έβαλε ανάμεσα στα ρούχα στη βαλίτσα που παρέδωσε στις αποσκευές. Φυσικά και δεν έγινε έλεγχος στις δευτερες και έτσι δεν πλήρωσε τίποτα. Αν σου κάνουν έλεγχο στις αποσκευές όμως στην επιστροφή σου στην Ελλάδα(πράγμα που συμβαίνε που και που)θα πληρώσεις κάποιο φόρο σίγουρα.
Αγορές αξίας κάτω των 430 ευρώ δεν φορολογούνται απότι ξέρω. Αλλιώς πρέπει να το δηλώσεις.
Μην πλησιάζεις κατσίκα από μπροστά,
γάιδαρο από πίσω
και ηλίθιο από πουθενά!


ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
cactus
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1744
Εγγραφή: 17 Σεπ 2010, 23:15
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Ηρακλείου Κρήτης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: [ΖΗΤΑΩ] πληροφορία σχετικά με τα τελωνεία Αμερικής

Δημοσίευση από cactus » 26 Μάιος 2012, 14:50

happinessva έγραψε:Πριν λίγες μέρες ένας φίλος μου γύρισε από Αμερική από όπου αγόρασε ένα ipad για δώρο. Είχε πάρει μαζί του και το δικό του όμως. Στην επιστροφή κράτησε το παλιό στις χειραποσκευές(την τσάντα που πήρε μαζί του στο αεροπλάνο)και το καινούριο το έβαλε ανάμεσα στα ρούχα στη βαλίτσα που παρέδωσε στις αποσκευές. Φυσικά και δεν έγινε έλεγχος στις δευτερες και έτσι δεν πλήρωσε τίποτα. Αν σου κάνουν έλεγχο στις αποσκευές όμως στην επιστροφή σου στην Ελλάδα(πράγμα που συμβαίνε που και που)θα πληρώσεις κάποιο φόρο σίγουρα.
Αγορές αξίας κάτω των 430 ευρώ δεν φορολογούνται απότι ξέρω. Αλλιώς πρέπει να το δηλώσεις.

Σ´ ευχαριστώ για την απάντηση! ;) να είσαι καλά! Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, ευπρόσδεκτη! :D
Με ΤΣΑΤΙΖΕΙ η ΑΓΕΝΕΙΑ και η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ!!!!!!!!!!! Όταν στέλνετε φάκελο να γράφετε username, τι ζητάτε και να συμπληρώνετε τα στοιχεία σας ΚΑΙ στον εσωτερικό φάκελο! Παρακαλώ η αποστολή φακέλων/γραμματοσήμων να γίνεται εντός 10 ημερών, αλλιώς το αντικείμενο θα δίνεται αλλού!

Έστειλα σε:

Περιμένω φάκελο από :


Περιμένω δέμα από:





Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”