Πώς βάζω χρήματα σε λογαριασμο PAYPAL;

Συντονιστής: polvar

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Πώς βάζω χρήματα σε λογαριασμο PAYPAL;

Δημοσίευση από makis » 20 Ιούλ 2013, 03:08

Καλησπερα ,
θελω να κανω μια ερώτηση αν ξερει καποιος πως γινετε.
Θελω να βαλω χρηματα στο λογαριασμο μου στο paypal μεσω τραπεζικης καταθεσης σε λογαριασμο του Paypal

ΟΧΙ μεσω χρεωστικης-πιστωτικης !

Εχω κουμπωμενες 2 χρεωστικες καρτες αλλα :
Η TTBank ειναι "κλειδωμενη" για αγορες μεσω ιντερνετ
Η Εθνικη μπορω να κανω "αγορες" μονο με εξτρα κωδικο (αρα οχι αυτοματα μεσω paypal)
και εχω και μια τις πειραιως που μπορωψ να την "φορτίσω" αλλα εχει μπελα (αν και μαλλον ετσι θα το κανω)
Και εχω θεμα γιατι πρεπει να πληρωσω τον σερβερ και δεν ξερω πως να κανω καταθεση γιατι δεν φτανουν τα χρηματα που εχω μεσα !




Αλλιως αν εχει καποιος υπολοιπο paypal και μου το μεταφερει και του τα δωσω εγω με καταθεση η στο χερι


ευχαριστω
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ


Άβαταρ μέλους
trelis
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 03:21
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Μεσσαπίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από trelis » 20 Ιούλ 2013, 05:27

αποτι ξερω και εχω ψαξει 'χαλαρα' μπορεις να κανεις οτι κανουν πολλοι. κανεις μεσω πειραιως εμβασμα απο το λογαριασμο και πηγαινουν με πολυ μικρη επιβαρυνση 0,5€ σε 2 μερες εργασιμες. αλλα μονο μεσω e-banking.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ορθη χρηση, προϋποθετει εγκαιρη γνωση

Για άμεσα μηνύματα έχω viber το 69406*******

ζεις για να τρως ή τρως για να ζεις ;

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιούλ 2013, 09:15

trelis έγραψε:αποτι ξερω και εχω ψαξει 'χαλαρα' μπορεις να κανεις οτι κανουν πολλοι. κανεις μεσω πειραιως εμβασμα απο το λογαριασμο και πηγαινουν με πολυ μικρη επιβαρυνση 0,5€ σε 2 μερες εργασιμες. αλλα μονο μεσω e-banking.
Σε ποιο λογαριασμό όμως τα στέλνεις; Παλιά θυμάμαι ότι υπήρχε ένας αλλά τώρα που έψαξα στην βοήθεια του PayPal για να βρω τον αριθμό του δεν υπάρχει πουθενά.

Εγώ αυτό που ξέρω και που είναι πιο απλό, είναι ότι προσθέτεις στον λογαριασμό σου στο PayPal έναν λογαριασμό τραπέζης.
(Από την καρτέλα My Account-Profile-Add or edit bank account, γράφεις τον ΙΒΑΝ αριθμό του λογαριασμού και το όνομά σου όπως εμφανίζεται στον λογαριασμό-πρέπει τουλάχιστον το επίθετο στον λογαριασμό της τράπεζας να συμφωνεί με το επίθετο που δήλωσες στο Paypal. Καλό είναι να επιλέξεις έναν λογαριασμό που δεν έχει πολλά χρήματα μέσα, για ασφάλεια σε περίπτωση που διαρρεύσουν οι κωδικοί σου στο PayPal και που θα μπορείς να βάζεις χρήματα όποτε θέλεις).
Μετά επιλέγεις να "τραβάει" χρήματα το PayPal από αυτόν, οπότε θα τα τραβάει αυτόματα κάθε φορά που θες να κάνεις οποιαδήποτε πληρωμή και δεν έχεις υπόλοιπο στο PayPal, και μάλιστα το σημαντικότερο δεν χρεώνει προμήθεια!

Άβαταρ μέλους
nikoletta09
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: 23 Ιουν 2011, 19:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από nikoletta09 » 20 Ιούλ 2013, 11:15

polvar έγραψε: Μετά επιλέγεις να "τραβάει" χρήματα το PayPal από αυτόν, οπότε θα τα τραβάει αυτόματα κάθε φορά που θες να κάνεις οποιαδήποτε πληρωμή και δεν έχεις υπόλοιπο στο PayPal, και μάλιστα το σημαντικότερο δεν χρεώνει προμήθεια!
Και εγώ έτσι το κάνω κάθε φορά , που θέλω να πληρώσω με το PayPal, έχω "κολλημένη" στο λογαριασμό PayPal μια απλή κάρτα της MasterCard , και μου βγάζει από 'κει τα λεφτά , χωρίς επιβάρυνση και επιπλέον χρέωση.
Έχω PAYPAL και Εθνική

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιούλ 2013, 11:37

Όχι, για τράβηγμα χρημάτων από κάρτα χρεώνει προμήθεια 0,35€ + 3,4% επί του ποσού που αντλεί

Άβαταρ μέλους
nikoletta09
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: 23 Ιουν 2011, 19:01
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Paypal
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από nikoletta09 » 20 Ιούλ 2013, 11:40

Πλήρωσα πάνω από δύο φορές και δεν μου χρέωσε επιπλέον από την κάρτα μου , ίσως θα μου το βγάλει στο τέλος του χρόνου))) , δεν το ξέρω.
Έχω PAYPAL και Εθνική

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιούλ 2013, 11:45

Αν έχει κανείς υπόλοιπο στο Paypal από καταθέσεις που του έκαναν άλλοι, τότε δεν τραβάει από την κάρτα και δεν χρεώνει προμήθεια. Αν πάρει από την κάρτα, χρεώνει εκείνη τη στιγμή, σε καμιά περίπτωση στο τέλος του χρόνου.

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από makis » 20 Ιούλ 2013, 12:38

polvar έγραψε: Μετά επιλέγεις να "τραβάει" χρήματα το PayPal από αυτόν, οπότε θα τα τραβάει αυτόματα κάθε φορά που θες να κάνεις οποιαδήποτε πληρωμή και δεν έχεις υπόλοιπο στο PayPal, και μάλιστα το σημαντικότερο δεν χρεώνει προμήθεια!
εχω βαλει λογαρισμο τραπεζας (το εχω εδω και καιρο) αλλα πως του λεω να τραβαει αυτοματα ;
Η το κανει μονο του (αν και δεν νομιζω)

ευχαριστω
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Άβαταρ μέλους
madis5
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 27 Οκτ 2011, 17:06
Νομός κατοικίας: Ν. Χαλκιδικής
Δήμος - Κοινότητα: Ζακύνθου
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από madis5 » 20 Ιούλ 2013, 13:26

Καλημέρα, τον λογαριασμό τον συνδέεις στον λογαριασμό σου, αλλά για να σταλούν τα χρήματα θα πρέπει να πας σε κατάστημα(αν γίνετε ηλεκτρονικά έμβασμα δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ e-banking) και να στείλεις μέσω του λογαριασμού σου έμβασμα στο paypal. Σημαντικό ο λογαριασμός τραπέζης θα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα που είναι και ο λογαριασμός στο paypal.
στην επιλογή Τop up στο μενού Μy Αccount σου δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, αριθμό λογαριασμου, τράπεζα ΙΒΑΝ κτλ του paypal.
Εγώ κάθε φορά που έβαλα χρήματα είτε ήταν 100ευρω είτε 500 ευρω η τράπεζα κρατούσε 10 ευρώ έξοδα(η αγροτική)
Το μέλος dimkar είναι η αδερφή μου!!
Επειδή οι υποχρεώσεις μου καθημερινά αυξάνονται όσο "ανοίγει" ο καιρός και συνεχώς έχω την αίσθηση ότι κάτι ξεχνάω, παρακαλώ πολύ αν ξεχάσω κάτι, είτε να απαντήσω σε αγγελία είτε να μετρήσω κάτι να μου το υπενθυμίσετε!
Δεν το κάνω επίτηδες αλλά ο χρόνος μου λιγοστεύει δραματικά μέρα με την μέρα!
Σας ευχαριστώ πολύ!

Εχω και εγώ paypal!!
Προσωπικοι λογοι με κρατησαν εκτος πολυυυυ καιρο!!! Τωρα που σιγα σιγα ολα στρωνουν επιστρεφω δριμύτερη!!
Επειδη δεν θυμαμαι αν χρωσταω κατι σε καποιον παρακαλω πολυ να μου στειλει ενα μνμ!
Ευχαριστω πολυ και καλως σας ξαναβρηκα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερωτηση για τραπεζικη καταθεση για λογαρισμο PAYPAL

Δημοσίευση από polvar » 20 Ιούλ 2013, 13:43

makis έγραψε:εχω βαλει λογαρισμο τραπεζας (το εχω εδω και καιρο) αλλα πως του λεω να τραβαει αυτοματα ;
Η το κανει μονο του (αν και δεν νομιζω)

ευχαριστω
Πρέπει να ορίσεις τον λογαριασμό αυτό ως κύρια πηγή χρημάτων
Γι αυτό:
Μπαίνεις στον λογαριασμό σου στο PayPal,
Κάνεις κλικ στην καρτέλα My Account και μετά στη λέξη Profile
Στην καρτέλα των στοιχείων σου που ανοίγει κάνεις κλικ αριστερά στο My money
Εκεί βλέπεις το email σου, τις συνδεδεμένες κάρτες σου και τον τραπεζικό λογαριασμό.
Κάνεις κλικ στο Update δεξιά από τον τραπεζικό λογαριασμό που θες να ενεργοποιήσεις και μετά κάνεις κλικ στο Make Primary

Μπορεί να ζητήσει ότι ο τραπεζικός λογαριασμός θέλει επιβεβαίωση πριν γίνει Primary. Για να γίνει η επιβεβαίωση θα κάνει 2 δοκιμαστικές χρεώσεις το Paypal μεταξύ 0,01 και 0,99€. Θα πρέπει στα αντίστοιχα εικονίδια που ζητά κατά την επιβεβαίωση να μπει το ποσό των χρεώσεων αυτών.

madis5 έγραψε:Καλημέρα, τον λογαριασμό τον συνδέεις στον λογαριασμό σου, αλλά για να σταλούν τα χρήματα θα πρέπει να πας σε κατάστημα(αν γίνετε ηλεκτρονικά έμβασμα δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ e-banking) και να στείλεις μέσω του λογαριασμού σου έμβασμα στο Paypal. Σημαντικό ο λογαριασμός τραπέζης θα πρέπει να είναι στο ίδιο όνομα που είναι και ο λογαριασμός στο paypal.
στην επιλογή Τop up στο μενού Μy Αccount σου δίνει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, αριθμό λογαριασμου, τράπεζα ΙΒΑΝ κτλ του paypal.
Εγώ κάθε φορά που έβαλα χρήματα είτε ήταν 100ευρω είτε 500 ευρω η τράπεζα κρατούσε 10 ευρώ έξοδα(η αγροτική)
Ααααα στο Top Up είναι λοιπόν τα στοιχεία κατάθεσης σε τραπεζικό λογαριασμό!
Θυμάμαι ότι τα είχα δει αλλά επειδή δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ δεν θυμόμουν πού και τα έψαχνα αλλού!
Άρα με τα στοιχεία που λέει εκεί (δεν είναι ίδια για όλους καθώς περιλαμβάνεται ο προσωπικός σου κωδικός για να καταλάβει ποιος έκανε την κατάθεση και να επιβεβαιώσει ότι δεν το κάνει κάποιος τρίτος) κάνεις την κατάθεση. Προφανώς θα κρατήσει προμήθεια η τράπεζα, το πόσο μπορείς να το ρωτήσεις στην τράπεζά σου, εγώ πάντως ξέρω και επιβεβαιώνω αυτό που είπε ο trelis ότι μέσω winbank (e-banking δηλαδή της Πειραιώς) είναι 0,50€ και δεν νομίζω να υπάρχει λιγότερο σε άλλη τράπεζα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips για αγορές από εξωτερικό”