sse σε επεξεργαστες μπορω να το παρακαμψω?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikosthereal2
Platinum Member
Platinum Member
3 9
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 13:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

sse σε επεξεργαστες μπορω να το παρακαμψω?

Δημοσίευση από nikosthereal2 » 05 Μάιος 2022, 10:32

προσφατα αναβαθμησα μια μητρικη που πηρα απο δω με επεξεργαστη via c3 nemehia 1ghz σε windows 7 starter και δεν μπορω να λαβω τελευταιες ενημερωσεις σε browser εφτασα μεχρι το 48 σε mozila ξαιρει κανεις να βοηθησει?


Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7860
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: sse σε επεξεργαστες μπορω να το παρακαμψω?

Δημοσίευση από GeorgeF » 05 Μάιος 2022, 10:50

Η μητρική είναι παλιά και o επεξεργαστής της δεν υποστηρίζει σύγχρονα sse instructions,οπότε όχι, δεν μπορείς να το παρακάμψεις.
Σε αυτό το μηχάνημα καλύτερα να βάλεις μια ελαφριά έκδοση linux. Έτσι θα μάθεις και κάτι καινούριο.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
nikosthereal2
Platinum Member
Platinum Member
3 9
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 13:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

Re: sse σε επεξεργαστες μπορω να το παρακαμψω?

Δημοσίευση από nikosthereal2 » 05 Μάιος 2022, 11:57

GeorgeF έγραψε:
05 Μάιος 2022, 10:50
Η μητρική είναι παλιά και o επεξεργαστής της δεν υποστηρίζει σύγχρονα sse instructions,οπότε όχι, δεν μπορείς να το παρακάμψεις.
Σε αυτό το μηχάνημα καλύτερα να βάλεις μια ελαφριά έκδοση linux. Έτσι θα μάθεις και κάτι καινούριο.
τι θα προτεινατε σε linux εσεις ?

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7860
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: sse σε επεξεργαστες μπορω να το παρακαμψω?

Δημοσίευση από GeorgeF » 05 Μάιος 2022, 14:25

nikosthereal2 έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:57
τι θα προτεινατε σε linux εσεις ?
Τώρα που το βλέπω δεν έχεις και πολλές επιλογές,επειδή όπως είπαμε είναι παλιός ο επεξεργαστής. Q4OS πιθανώς θα παίξει.
Γενικώς δεν υπάρχει υποστήριξη για αυτόν τον επεξεργαστή πια,είναι αρχαίος.Αν θέλεις να κάνεις πειράματα καλύτερα να βρεις μια άλλη μητρική τουλάχιστον με Pentium 4,αν και βλέπω πως έχεις πάρει ήδη ολόκληρο υπολογιστή από άλλη αγγελία.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
nikosthereal2
Platinum Member
Platinum Member
3 9
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 13:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

Re: sse σε επεξεργαστες μπορω να το παρακαμψω?

Δημοσίευση από nikosthereal2 » 06 Μάιος 2022, 10:36

GeorgeF έγραψε:
05 Μάιος 2022, 14:25
nikosthereal2 έγραψε:
05 Μάιος 2022, 11:57
τι θα προτεινατε σε linux εσεις ?
Τώρα που το βλέπω δεν έχεις και πολλές επιλογές,επειδή όπως είπαμε είναι παλιός ο επεξεργαστής. Q4OS πιθανώς θα παίξει.
Γενικώς δεν υπάρχει υποστήριξη για αυτόν τον επεξεργαστή πια,είναι αρχαίος.Αν θέλεις να κάνεις πειράματα καλύτερα να βρεις μια άλλη μητρική τουλάχιστον με Pentium 4,αν και βλέπω πως έχεις πάρει ήδη ολόκληρο υπολογιστή από άλλη αγγελία.
ναι για πειραματα τον εχω παρει του εβαλα ελαφρυ browser δεν υποστηριζει τα κερνελ αλλα τον εκανα να εχει windows 7 starter
και να μπαινει ιντερνετ μιας και το socket 370 που ειναι γυρω στο 1997 ? ετσι ειμαι περιφανος που μπαινει εστω και σε μερικες σελιδες ιντερνετ

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7860
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: sse σε επεξεργαστες μπορω να το παρακαμψω?

Δημοσίευση από GeorgeF » 07 Μάιος 2022, 20:15

nikosthereal2 έγραψε:
06 Μάιος 2022, 10:36

ναι για πειραματα τον εχω παρει του εβαλα ελαφρυ browser δεν υποστηριζει τα κερνελ αλλα τον εκανα να εχει windows 7 starter
και να μπαινει ιντερνετ μιας και το socket 370 που ειναι γυρω στο 1997 ? ετσι ειμαι περιφανος που μπαινει εστω και σε μερικες σελιδες ιντερνετ
Επειδή σου έχει γίνει έμμονη ιδέα, καλύτερα ανακύκλωσε την και βάλε αγγελία για μια μητρική με επεξεργαστή Pentium 4 που είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί άμεσα.Και περισσότερα πειράματα μπορείς να κάνεις με μια τέτοια μητρική,και θα αξιοποιήσεις πιο εποικοδομητικά το χρόνο σου.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”