Ζητάω Καθαρισμό Η/Υ από το Metropolitan Police Virus

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vasdegr
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
3 16
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 20:04
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Μύρινας Λέσβου
Επικοινωνία:

Αφαίρεση ιού

Δημοσίευση από vasdegr » 04 Ιαν 2013, 18:48

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία κε δύναμη
Παραμονή πρωτοχρονιάς μου βγήκε μπλε οθόνη κε μετά ένα σήμα δήθεν από δίωξη ηλεκτ.εγγληματος ότι έκανα παραβάσεις αόριστα κε ότι πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ πρόστιμο για να ανοίξει ο υπολογιστής
Έκτατε δουλεύει μόνο σε ασφαλή λειτουργία
Προσπάθησα να τον καθαρίσω δούλεψε μια μέρα κε σήμερα επανήλθε
Τι μπορώ να κάνω

NoOne
Banned member !!
Banned member !!
19 25
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2012, 21:50
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΥΙΟ

Δημοσίευση από NoOne » 04 Ιαν 2013, 18:59

Καλησπέρα και καλή χρονιά vasdegr. Διάβασε το παρακάτω άρθρο που έχει στο link.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/03 ... _3630.html

Ενδεικτικά σου γράφω ένα μέρος από όσα λέει.

Καλούνται οι πολίτες που τυχόν έχουν εντοπίσει ή έχουν προσβληθεί από το συγκεκριμένο κακόβουλο λογισμικό να μην εισαγάγουν τα ποσά που δήθεν απαιτούνται για την απεμπλοκή του ηλεκτρονικού υπολογιστή τους και να ενημερώσουν τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Ως λύση προτείνεται η επανεκκίνηση του ηλεκτρονικού υπολογιστή σε ασφαλή λειτουργία (F8 αι επιλογή safe mode κατά την εκκίνηση) και στη συνέχεια να πραγματοποιηθεί επαναφορά του συστήματος σε ημερομηνία προγενέστερη από την ημερομηνία που εμφανίσθηκε το μήνυμα (Εργαλεία Συστήματος Επαναφορά συστήματος).

Για πληροφορίες και τεχνικές λεπτομέρειες σχετικά με την προσβολή από το κακόβουλο λογισμικό μπορείτε να καλείτε στους αριθμούς: 210-6476464 και 210-6476461, καθώς επίσης να επικοινωνείτε μέσω της ηλεκτρονικής διεύθυνσης : ccu@cybercrimeunite.gov.gr,, της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
Μέλος ζήτουλας και μέλος απάτη
Ίδιο μέλος με Captain_America και Milwaukee_Bucks

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39604
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από polvar » 04 Ιαν 2013, 19:20

Aν δεν λειτουργεί η επαναφορά συστήματος διάβασε αυτό για να το αφαιρέσεις τον ιό "με το χέρι":
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _5974.html

Επίσης μπορεί να βοηθήσει το malwarebytes ή το Kaspersky Removal Tool

Αφού "γιατρευτείς" να κοιτάξεις να απενεργοποιήσεις την Java τόσο στον Internet Explorer όσο και το πρόσθετο Java στον Firefox ή να την απεγκαταστήσεις τελείως

Τέλος, καλό είναι να έχεις ένα καλό αντιϊικό/firewall σε λειτουργία
Προτείνω το free comodo internet security
Οποιοδήποτε αντιϊικό εγκαταστήσεις, πρέπει μετά να κάνεις έναν πλήρη έλεγχο για να εξαφανιστούν τα ύποπτα αρχεία.

Άβαταρ μέλους
xdespoina
Platinum Member
Platinum Member
34 16
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:12
Νομός κατοικίας: Ν. Κορινθίας
Δήμος - Κοινότητα: Κορίνθου
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Μπλούζα: S
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από xdespoina » 04 Ιαν 2013, 23:32

Η καλύτερη λύση είναι να κατεβάσεις το Kaspersky Boot CD και να bootάρεις από αυτό το PC σου. Είναι ένα ISO αρχείο που μπορείς να φτιάξεις το boot CD. Ξεκινάει εύκολα, έχει γραφικό περιβάλλον και κάνει update πριν το τρέξεις. Θα αφαιρέσει τον ιό και θα είσαι μια χαρά.

gbr1gr
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:31
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νίκαιας Λάρισας
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από gbr1gr » 05 Ιαν 2013, 01:18

vasdegr έγραψε:Καλή χρονιά σε όλους με υγεία κε δύναμη
Παραμονή πρωτοχρονιάς μου βγήκε μπλε οθόνη κε μετά ένα σήμα δήθεν από δίωξη ηλεκτ.εγγληματος ότι έκανα παραβάσεις αόριστα κε ότι πρέπει να πληρώσω 100 ευρώ πρόστιμο για να ανοίξει ο υπολογιστής
Έκτατε δουλεύει μόνο σε ασφαλή λειτουργία
Προσπάθησα να τον καθαρίσω δούλεψε μια μέρα κε σήμερα επανήλθε
Τι μπορώ να κάνω
μονο φορματ να βρεις την υγεια σου .

Άβαταρ μέλους
chipakos
Platinum Member
Platinum Member
11 15
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: 16 Μαρ 2012, 22:43
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Βουκολιών Χανίων
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 45
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από chipakos » 05 Ιαν 2013, 08:34

Πριν από 3 μήνες μου έφερε μία φίλη τον υπολογιστή της με αυτό το μύνημα και αν θυμάμαι καλά το έβγαζε μόνο όταν είχα συνδέσει το router .Οταν δεν είχα internet δεν έβγαζε τίποτα και άνοιγε κανονικά ο υπολογιστής. Δεν έκατσα να το ψάξω πολύ. Εκανα format και επανεγκατάσταση έβαλα και το avg και όλα καλά.

Άβαταρ μέλους
globus
Silver Member
Silver Member
10 12
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 06 Ιουν 2009, 23:56
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από globus » 05 Ιαν 2013, 08:44

Μια διεργασία είναι που τρέχει,δεν είναι τίποτα. Μπορείς να μπεις σε ασφαλή λειτουργία και να την αφαιρέσεις, έχει tutorials στο ίντερνετ για τον τρόπο. Η διεργασια είναι κατι_αριθμοί.exe

Άβαταρ μέλους
taramas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3360
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011, 11:35
Νομός κατοικίας: Ν. Βοιωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Λειβαδιάς Βοιωτίας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από taramas » 05 Ιαν 2013, 10:07

polvar έγραψε:Aν δεν λειτουργεί η επαναφορά συστήματος διάβασε αυτό για να το αφαιρέσεις τον ιό "με το χέρι":
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/ ... _5974.html

Επίσης μπορεί να βοηθήσει το malwarebytes ή το Kaspersky Removal Tool

Αφού "γιατρευτείς" να κοιτάξεις να απενεργοποιήσεις την Java τόσο στον Internet Explorer όσο και το πρόσθετο Java στον Firefox ή να την απεγκαταστήσεις τελείως

Τέλος, καλό είναι να έχεις ένα καλό αντιϊικό/firewall σε λειτουργία
Προτείνω το free comodo internet security
Οποιοδήποτε αντιϊικό εγκαταστήσεις, πρέπει μετά να κάνεις έναν πλήρη έλεγχο για να εξαφανιστούν τα ύποπτα αρχεία.
καλημερα και χρονια πολλα να σε ρωτησω εγω στο pc μου εχω το Malwarebytes' Anti-Malware μονο χρειαζετε να περασω κατι αλλο για να ειμαι καλυμενος γενικα???με μπερδευουν τα advirirus adware jordan κτλ.τι πρεπει να εχει ενας υπολογηστης για να ειναι ενταξει???
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Διαθετω λογαριασμο στην ALPHA BANK , ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ,ΠΕΙΡΑΙΩΣ και στη paypal

ΠΡΟΣΟΧΗ οταν καποιος μπαινει στον κοπο να σας στειλει κατι το οποιο ΕΣΕΙΣ εχετε ζητησει, εστω κ αν αυτο δεν σας ικανοποιει. το ευχαριστω νομζω ειναι θεμα καλων τροπων...η ευθυνη για οτι παραλαμβανεται ειναι δικη σας κ οχι αυτου που σας το στελνει...!Αν δεν ειστε σιγουροι μην το ζητατε....

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39604
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από polvar » 05 Ιαν 2013, 10:31

Φυσικά και δεν είμαι ο ειδικότερος για να μιλήσω με ακρίβεια.
Φυσικά και δεν μπορεί να εξαντληθεί το θέμα της ασφάλειας των windows σε 1 post.

To Malwarebytes έχει 2 εκδόσεις, επί πληρωμή και δωρεάν. Η δωρεάν έκδοση εκτός από ένα διάστημα δοκιμής ενός μηνός δεν προστατεύει σε πραγματικό χρόνο (την ώρα δηλαδή της μόλυνσης). Μπορεί μόνο να ανιχνεύσει εκ των υστέρων όταν το βάλουμε να κάνει έλεγχο.
Η επί πληρωμή λέει ότι προστατεύει σε πραγματικό χρόνο (δεν την έχω δοκιμάσει).

Κατά την γνώμη μου για προστασία σε πραγματικό χρόνο χρειάζεται αντιϊικό και firewall σε λειτουργία. Από όσα έχω δοκιμάσει (από τα δωρεάν) είμαι ευχαριστημένος από το comodo internet security που αναφέρω πιο πάνω, αν και είναι λίγο βαρύ για παλιότερους υπολογιστές, και από το avast! που είναι πιο ελαφρύ. Βέβαια και αυτοί λεφτά θέλουν να πάρουν οπότε στις δωρεάν εκδόσεις δεν δίνουν όλες τις λειτουργίες των πληρωμένων αλλά κατ' εμέ είναι επαρκείς λύσεις για τον μέσο χρήστη.
Επίσης υπάρχει και το Panda Cloud Antivirus που είναι πανάλαφρο αλλά όχι τόσο επαρκές κατ' εμέ.

Όλοι θα πρέπει να έχουν λειτουργικό ενημερωμένο με τις τελευταίες ενημερώσεις και τα service pack που διορθώνουν προβλήματα ασφαλείας. Επίσης όσοι έχουν νόμιμα windows να έχουν εγκαταστήσει το Windows Defender/Microsoft security Essentials καθώς ενσωματώνονται στο λειτουργικό και τρέχουν χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα.

Από εκεί και πέρα πρέπει και ο χρήστης να κοιτάζει να μην ανοίγει περίεργες ιστοσελίδες ή να μην κατεβάζει προγράμματα που υπόσχονται "παππάδες" ή να μην ανοίγει email που περιέχουν συνημμένα αρχεία κατάληξης .exe .scr .com κλπ.

Επίσης πρέπει να απενεργοποιήσει την java στον browser γιατί μέσω αυτής εγκαθίστανται αρκετοί ιοί. Ο Chrome και ο Firefox είναι καλύτεροι από αυτή την άποψη γιατί την έχουν σε πρόσθετο που εύκολα απενεργοποιείται. Αν μάλιστα δεν χρειάζεστε την java για άλλο πρόγραμμα, καλύτερα να την απεγκαταστήσετε τελείως.

Τέλος, όποιος θέλει βάζει linux και απαλλάσσεται κατά μεγάλο μέρος από τους ιούς και τα malware που κυκλοφορούν και το άγχος που επιφέρουν.

Σημείωση: Αυτά που είπα παραπάνω βασίζονται στην εμπειρία μου από τα windows μέχρι και τα ΧΡ που ακόμα σε αυτά δουλεύω και από διάφορα linux που δούλεψα κατά καιρούς. Vista-7-8 τα έχω μόνο για λίγο δουλέψει αλλά γενικά είναι ασφαλέστερα λειτουργικά συστήματα και πιθανώς να μην χρειάζονται άλλη προστασία πέραν των Essentials και ενός καλού firewall (υπάρχει και σκέτο comodo firewall). Για τα MacOS δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη καθώς δεν είχα ποτέ. Αλλά ας μη γίνει εδώ πεδίο αντιπαράθεσης λειτουργικών συστημάτων.

Άβαταρ μέλους
nicnt
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 7867
Εγγραφή: 22 Μάιος 2009, 16:01
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Κ.ΤΟΥΜΠΑ
Επικοινωνία:

Re: ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΙΟ

Δημοσίευση από nicnt » 05 Ιαν 2013, 16:03

Συγχωρέστε μου το ύφος αλλά τσαντίζομαι αφάνταστα όταν διαβάζω λύσεις-παπαριές από άσχετους του είδους.
Δεν αναφέρομαι φυσικά σε όσους απάντησαν αλλά σε κάτι ειδήμονες που γράφουν σε διάφορα blog.
Ειδικά με την επαναφορά συστήματος δεν θα πετύχετε τίποτε απολύτως ενώ παράλληλα θα χάσετε
πολύτιμες πληροφορίες του συστήματος και θα γεμίστετε (ενδεχομένως) με διπλά αρχεία το δίσκο.

Η λύση για αυτόν τον ιό είναι πολύ απλή.
Boot-άρετε από ασφαλή λειτουργία ή με κάποιο boot-cd
Πηγένετε στο ...\All Users\Application Data και εκεί θα βρείτε δυο αρχεία.
Ένα με όνομα ms.exe και ένα ακόμα με τυχαία όνομα-ασυνάρτητα γράμματα.
Διαγράψτε τα και τα δυο και είστε οκ.

Βέβαια σε κάθε επρίπτωση ένα καλό antivirus θα σας σώσει από τέτοιες περιπέτειες ή ακόμα και χειρότερες.
Ο Ρώσσος πάντως δεν αφήνει τίποτε να περάσει!
"Κανένας δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν δεν σκύψεις πρώτα εσύ"(Μάρτιν Λούθερ Κινγκ)

Συνήθως προηγούνται όσοι παραλαμβάνουν άμεσα με συνάντηση
Παρακαλώ τα μέλη που μου χάρισαν κάτι να μου το υπενθυμίζουν όταν μου ζητάνε.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”