Ξαφνικά αρχίζουν και πετάγονται διαφημίσεις στον υπολογιστή μου

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Ξαφνικά αρχίζουν και πετάγονται διαφημίσεις στον υπολογιστή μου

Δημοσίευση από lilapause » 09 Απρ 2014, 01:52

Καλησπέρα σας, από σήμερα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Κάθε φορά που πάω να πατήσω οτιδήποτε μέσα στο site όπως π.χ "προβολή δημοσιεύσεων σας" ή "μηνύματα" ή "αρχική" 'η οπουδήποτε κάνω "κλικ" μέσα στο site μου ανοίγουν διάφορα παράθυρα.
Έκανα copy+paste και σας τα αναφέρω παρακάτω.
(Να τονίσω ότι δεν άλλαξα καμία ρύθμιση στον υπολογιστή μου)
links:

http://gr.4story.gameforge.com/landing/ ... 02-a380715

http://www.gr.n-mobile.net/pictio/?id_p ... 45b0fb6919

http://gr.metin2.gameforge.com/landing? ... 0-a38071ac[/b]

Από τότε που χρησιμοποιώ το site ουδέποτε δεν είχαν εμφανιστεί τέτοιου είδους παράθυρα.
Ευχαριστώ
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από Muttley Black » 09 Απρ 2014, 02:01

Αν έχεις browser τον firefox: https://addons.mozilla.org/el/firefox/a ... lock-plus/
Αν έχεις browser τον Chrome: https://chrome.google.com/webstore/deta ... idom?hl=el
Αν έχεις browser τον Opera: https://addons.opera.com/en/extensions/ ... display=ca
Αν εχεις brower τον Explorer: Τότε βάλε έναν από τους παραπάνω!

Κανε εγκατάσταση και δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπλοκάρει τα αναδυόμενα παράθυρα και οι διαφημίσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Muttley Black την 09 Απρ 2014, 02:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από lilapause » 09 Απρ 2014, 02:11

Αγαπητή-ε Muttley Black Η Εφαρμογή AdBlock for Chrome είναι εγκατεστημένη στον υπολογιστή μου.Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει σήμερα με τα αναδυόμενα παράθυρα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από Muttley Black » 09 Απρ 2014, 02:17

Δεν αν για κάποιο λόγο από λάθος έχεις απενεργοποιημένο το ADBLOCK στην σελίδα του xariseto.gr . Επίσης δοκίμασε να κάνεις απεγκατασταση/εγκατάσταση το adblock από την αρχή.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από panteleon1 » 09 Απρ 2014, 02:21

Είναι γνωστό πρόβλημα, έχεις εγκαταστήσει πρόσφατα κάποιο λογισμικό πχ παιχνίδι απο το ίντερνετ και στα παράθυρα ¨αποδέχτηκες" και κάποιο απο τα εκατοντάδες ανεπιθύμητα λογισμικά που μας κάνουν τη ζωή δύσκολη. Πρέπει να έχεις καλό αντίβάιρους για να τα προλαμβάνει και να τα μπλοκάρει. Άμα είναι πρόγραμμα απεγκατέστησέ το, αλλιώς δοκίμασε να κάνεις επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία. Άμα είναι ιός τότε το καλύτερο είναι φορμάτ και σετάπ...
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από lilapause » 09 Απρ 2014, 02:41

Muttley BlackΗ εφαρμογή ADBLOCK λειτουργεί κανονικά και είναι ενεργοποιημένη για το site του xariseto, βλέπω και τον αριθμό των αναδυόμενων παραθύρων που αποκλείει κάθε φορά.



" panteleon1

Είναι γνωστό πρόβλημα, έχεις εγκαταστήσει πρόσφατα κάποιο λογισμικό πχ παιχνίδι απο το ίντερνετ και στα παράθυρα ¨αποδέχτηκες" και κάποιο απο τα εκατοντάδες ανεπιθύμητα λογισμικά που μας κάνουν τη ζωή δύσκολη. Πρέπει να έχεις καλό αντίβάιρους για να τα προλαμβάνει και να τα μπλοκάρει. Άμα είναι πρόγραμμα απεγκατέστησέ το, αλλιώς δοκίμασε να κάνεις επαναφορά συστήματος σε προηγούμενη ημερομηνία. Άμα είναι ιός τότε το καλύτερο είναι φορμάτ και σετάπ..."

Χρησιμοποιώ το avast ως αντιβάϊρους, το μόνο λογισμικό που κατέβασα είναι το "CyberLink PhotoDirector 4" (fhoto editor) αλλά αυτό έγινε στις 2/4/2014 που μπήκα στο site και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τα αναδυόμενα παράθυρα. Σήμερα το αντιμετώπισα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από Muttley Black » 09 Απρ 2014, 03:02

Λοιπόν...Διάβασα οτι ο Chrome εχει δυσλειτουργίες με το adblock εδω και λιγο καιρο. Σου ειναι ευκολα να δοκιμασεις να δεις αν ολα ειναι καλα με firefox;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
lilapause
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2819
Εγγραφή: 14 Μαρ 2014, 01:27
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 37
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από lilapause » 09 Απρ 2014, 03:27

O firefox λειτουργεί στην εντέλεια Muttley Black !
Άρα το πρόβλημα είναι καθαρά στην δυσλειτουργεία του adblock στο chrome!

Tο πρόβλημα λύθηκε!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ SITE, ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΖΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ - ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ
Εαν καθυστερώ να παραλάβω τα δέματα μην μου στεναχωριέστε- μου τα κρατάνε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ


Δέχομαι μόνο δέματα ΟΧΙ ΠΠΦ -Στέλνω και παραλαμβάνω μαζικά, όταν καθυστερεί ένας καθυστερεί κ τα υπόλοιπα μέλη
Στην κατάθεση ως αιτιολογία να γράφετε ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΤΕΛΗ και το nickname σας στο xariseto.

ΛΟΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΩΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΙΔΙΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ , ΣΤΕΙΛΤΕ Π.Μ+ΛΙΝΓΚ ΑΓΓΕΛΙΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από Muttley Black » 09 Απρ 2014, 03:34

lilapause έγραψε: Tο πρόβλημα λύθηκε!
:}
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: ΕΔΩ ΑΝΑΦΟΡΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ !

Δημοσίευση από polvar » 09 Απρ 2014, 09:05

Λοιπον αυτά τα παράθυρα δεν είναι απλά διαφημίσεις αλλά malware που ακόμα κι αν μπλοκάρεται από το adblock εξακολουθεί να υπάρχει στον υπολογιστή

Θα κατεβάσετε, εγκαταστήσετε και τρέξετε το malwarebytes (από το http://www.malwarebytes.org/mwb-download/)
Αφού κάνει τις εκκαθαρίσεις θα φροντίσετε να εγκαταστήσετε αντιϊικό+Firewall
Από τα δωρεάν προτείνω το comodo internet security (http://www.comodo.com/home/internet-sec ... curity.php)
Το avast! στην δωρεάν έκδοση δεν έχει firewall για προστασία πριν κολλήσετε τον ιό

Τέλος κυκλοφορούν πολλά adblock. Ενδέχεται το δικό σας να μην λειτουργεί 100% καλά. Εγώ έχω εγκατεστημένο το https://chrome.google.com/webstore/deta ... kkbiglidom. Υπάρχει και για firefox

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”