ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΘΟΝH LAPTOP

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΘΟΝH LAPTOP

Δημοσίευση από Julia21 » 29 Δεκ 2014, 22:04

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους...έχω το εξής πρόβλημα με την οθόνη του laptop μου...είτε παγώνει, είτε μαυρίζει, είτε παγώνει και γεμίζει πίξελ και πρασινίζει...αν όμως βάλω ένα κομμάτι χαρτόνι ανάμεσα στο κάτω μέρος της οθόνης και του κυρίως σώματος του laptop(φανταστείτε δηλαδή ότι της ασκώ πίεση με το χαρτόνι που σφηνώνω στο κάτω μέρος της) λειτουργεί κανονικά..στο τεχνικό που το πήγα μου είπε ότι θέλει αλλαγή η οθόνη με κόστος 115 ευρώ με την εργασία(την οποία την κοστολογεί 30 ευρώ και τα υπόλοιπα το κόστος του ανταλλακτικού) και μου δίνει εγγύηση 1 έτος, στο ebay που κοίταξα λίγο βρίσκω οθόνες με 45 ως 55 ευρώ που γράφουν πως είναι ΟΕΜ( ο τεχνικός μου είπε πως δεν υπάρχουν ΟΕΜ) με εγγύηση απο 3 μήνες ως 2 έτη με αποστολή για το service η στην αγγλία η στην ανατολή γενικότερα και το ερώτημα μου είναι αν οι οθόνες του ebay είναι ποιοτικά ίδιες με αυτήν που θα μου βάλει ο τεχνικός..εκείνος λέει πως όχι...το ίδιο μου λέει και για το keyboard που θέλει και αυτό αλλαγή λόγω κουμπιών που λείπουν,παρακαλώ όποιος έχει άποψη και εμπειρία πάνω στο θέμα ας μου δώσει τα φώτα του γιατι η διαφορά των 40 περίπου ευρώ μόνο για την οθόνη είναι σημαντική για τα ήδη ζορισμένα οικονομικά μου...ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6810
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΘΟΝH LAPTOP

Δημοσίευση από vadaris » 29 Δεκ 2014, 23:45

Στο ebay βρίσκεις τα πάντα. ΚΑι ποιοτικά και χαμηλότερης ποιότητας. Εγώ έχω πάρει οθόνη για laptop και πληκτρολόγιο άριστα. Πρέπει να βάλεις όμως το σωστό κωδικό της οθόνης που γράφει στο ταμπελάκι πίσω για να είσαι σίγουρη ότι θα είναι η σωστή.Επίσης στην περίπτωση μου έπρεπε να δω αν η καλωδιοταινία έβγαινε από δεξιά ή αριστερά. Ό τεχνικός μπορεί να σου λέει ότι θέλει. ΄Αλλωστε τα ανταλλακτικά εδώ είναι ακριβότερα και φυσικά πρέπει να πληρωθεί και ο άνθρωπος για την εργασία του. Θα πρότεινα να σιγουρευτεις ότι είναι οθόνη πρίν προχωρήσεις στην αγορά. ίσως να είναι το το inverter ή η καλωδιοταινία.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΘΟΝH LAPTOP

Δημοσίευση από Julia21 » 30 Δεκ 2014, 00:51

Και πώς να το κάνω αυτό...δεν έχω τις γνώσεις για να διαπιστώσω αν πράγματι θέλει αλλαγή η οθόνη η όχι...φυσικά και πρέπει να πληρωθεί για την δουλειά του ο άνθρωπος γι' αυτό και ξεχώρισα τα κόστη σε εργασία και ανταλλακτικό...εκεί είναι η διαφορά...αυτός μου την περνάει την οθόνη αν του την πάω εγώ απλά προσπαθώ να ρίξω το κόστος του ανταλλακτικού και θέλω να μάθω αν φτηνότερη οθόνη απο ebay σημαίνει και κατώτερη ποιότητα η αν απλά η υψηλότερη τιμή που μου δίνει εκείνος είναι προιόν καλύτερης οθόνης, μεγαλύτερου κόστους ανταλλακτικού για τον τεχνικό η μεγαλύτερου κέρδους...το πληκτρολόγιο και να είναι λίγο χαμηλότερης ποιότητας δεν χάλασε ο κόσμος αλλά η οθόνη είναι σημαντική

Άβαταρ μέλους
Λίτσα Γιούτη
Diamond Member
Diamond Member
41 37
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: 03 Δεκ 2014, 00:49
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΘΟΝH LAPTOP

Δημοσίευση από Λίτσα Γιούτη » 30 Δεκ 2014, 02:42

καλησπέρα σου

Είμαι τεχνικός . απο θεσσαλονίκη.

Μάλλον το καλωδιάκι σου έχει θέμα Τζούλια το οποίο ο τεχνικός για να σου το αλλάξει παίζει να σου πάρει και 60ε .. ενώ κοστίζει 5ε.
Για την οθόνη έχει όπως λέει και το παλικάρι επάνω ένα αγγλικό site με φθηνές τιμές ... θέλεις να σου δώσω τηλέφωνο αν μπορέσω να σε βοηθήσω έστω τηλεφωνικώς;;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η Ευγένεια και η Ειλικρίνεια πάντα με κερδίζει.

Δίνω προτεραιότητα σε ανθρώπους με θέματα υγείας!

υγ- Δεν μπορώ τις κλάψες ... τύπου "είμαι άνεργη με 15 παιδιά, το έχει ανάγκη ο αντρούλης μου να το κανει δώρο στον προπάππου του προπάππου του παππού του που είναι ετοιμοθάνατος κτλ κτλ"

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

Άβαταρ μέλους
thanos....
Platinum Member
Platinum Member
12 18
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 09 Απρ 2009, 21:55
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Παπίγκου Ιωαννίνων
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: XS
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΘΟΝH LAPTOP

Δημοσίευση από thanos.... » 30 Δεκ 2014, 11:02

τελευταια δηλαδι πριν λιγες μερες ειχα και εγω το ιδιο προβλημα , ανοιξα το λαπτοπ το καθαρισα φυσοντας το , και σε ενα σημειο διπλα στην ψυκτρα , εγω ειχα μια πλακετα , απο κατω ειχε δυο αυτοκολιτα σαν τσιχλες , αυξησα λιγο την αποσταση απο το αλουμινιο που ειχε η πλακετα απο κατω και .... βουαλα ..... η οθονη ,, ουτε μπλε , ουτε πιξελ, ουτε χαζα!!!!! κοστος .... 2ωριτσες .... ευρο....??? 0000000000000000000000000000!!!!!!!!!
NAI! Eιμαι και εγω σχεδον σε ολα τα site πωλησεων!και δεν ξερω και που αλλου !ΑΠΟΦΕΥΓΩ και ΔΕΝ εχω πουλησει εως τωρα!ΕΧΩ αγορασει ομως παρα πολλα και νομιζω οτι αυτο μου δεινει και το δικαιωμα να π.ουλ.αω. νομιζω οτι μεχρι στιγμης εχω φωτογραφιση οτι ειχα πριν ξεκινησω να ζηταω και να ανταλασσω μεχρι σημερα απο το xariseto.gr ΘΕΛΩ ΦΑΚΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΑΧΥΔΡΟΜΗΜΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΛΗΡΟΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΖΗΤΑΩ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΠΗΣΩ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ SITE ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ!Αν καποιος δεν συμφωνη με αυτους τον παρακαλω να μου το λεει πριν την συναλλαγη και να βρισκουμε λυση!

Julia21
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3344
Εγγραφή: 11 Αύγ 2010, 10:02
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέας Ιωνίας Αττικής
Φύλο: Ζευγάρι
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΘΟΝH LAPTOP

Δημοσίευση από Julia21 » 30 Δεκ 2014, 13:33

Το πήγα και αλλού και μου είπε χωρίς να το ανοίξει πως κατά 90% είναι καλωδιοταινία με κόστος 10 ευρώ και το υπόλοιπο 10% οθόνη...περιμένω να το ανοίξει και να μου πεί το απόγευμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”