Sony Cyber-shot 7.2 ψάχνω για επαναφορτιζόμενη μπαταρία

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Sony Cyber-shot 7.2 ψάχνω για επαναφορτιζόμενη μπαταρία

Δημοσίευση από Poudim » 25 Ιαν 2017, 12:14

1. Camera Sony Cyber-shot 7.2MegaPixeles σε windows 7 64bit
Στα windows XP που είχα στο παρελθόν , ή camera αντήλλασσε στοιχεία με το PC με καλώδιο USB , πράγμα που δεν γίνεται με τα windows 7 . Το ποια προγράμματα θα κατεβάσω μάλλον θα το βρω απ'το διαδίκτυο . Το ερώτημα είναι αν και πως μπορώ να ελέγξω την ασφάλεια και την αξιοπιστία/αποτελεσματικότητά τους .

2. Mobile Sony Ericson W595 με Windows 7 via Bluetooth .
Ευχαριστώ .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Poudim την 02 Απρ 2018, 13:16, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για μεταφορά Data/φωτογραφιών από...

Δημοσίευση από panteleon1 » 25 Ιαν 2017, 12:57

για το πρώτο, με το card reader μπορείς να βάλεις την κάρτα απο τη φωτογραφική και να πάρεις τις φωτογραφίες δεν χρειάζεσαι το ίντερνετ για τίποτα για το δεύτερο πρέπει να έχει και το pc bluetooth έχει?
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για μεταφορά Data/φωτογραφιών από...

Δημοσίευση από telismush » 26 Ιαν 2017, 02:22

Poudim έγραψε:1. Camera Sony Cyber-shot 7.2MegaPixeles σε windows 7 64bit
Aν πρέπει να κατεβάσω αρχεία από το διαδίκτυο , πως θα τσεκάρω την ασφάλεια/αξιοπιστία τους . Αγόρασα ένα USB Card Reader σαν αυτό στην φωτογραφία :
Εικόνα ,
στο οποίο υποτίθεται ότι μπορώ να βάλω την κάρτα από την φωτογραφική μηχανή για να την διαβάσει το PC , ισχύει , ή το πλήρωσα τζάμπα ;

2. Mobile Sony Ericson W595 σε Windows 7 via Bluetooth .
Ευχαριστώ .
Καλημέρα, εφόσον οι φωτογραφίες είναι αποθηκευμένες στην κάρτα μνήμης θα τις βρείτε πιθανότατα μεσ' στο φάκελο DCIM.
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για μεταφορά Data/φωτογραφιών από...

Δημοσίευση από Poudim » 26 Ιαν 2017, 14:18

panteleon1 έγραψε:για το πρώτο, με το card reader μπορείς να βάλεις την κάρτα απο τη φωτογραφική και να πάρεις τις φωτογραφίες δεν χρειάζεσαι το ίντερνετ για τίποτα για το δεύτερο πρέπει να έχει και το pc bluetooth έχει?
Ευχαριστώ , μάλλον έθεσα λάθος την ερώτησή μου , την οποία θα διορθώσω και στην αρχική αγγελία . Στα windows XP που είχα στο παρελθόν , ή camera αντήλλασσε στοιχεία με το PC με καλώδιο USB , πράγμα που δεν γίνεται με τα windows 7 , απ'όπου λείπει το σχετικό πρόγραμμα . Το ποια προγράμματα θα κατεβάσω θα το βρω απ'το διαδίκτυο . Το ερώτημα που παραμένει είναι ο έλεγχος της ασφάλειας και της αξιοπιστίας/αποτελεσματικότητάς τους .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για ανταλλαγή Data/φωτογραφιών μεταξύ...

Δημοσίευση από panteleon1 » 26 Ιαν 2017, 18:00

αν έχεις card reader δεν χρειάζεται να συνδέσεις την κάμερα με το PC βάζεις την μνήμη στο reader και προχωράς με το διάβασμα, άμα δεν έχει επίσημο driver μην ψάξεις στο Internet γιατί έχει πάρα πολλά site με fake drivers που κατεβάζεις με την μορφή .exe και είναι κακόβουλο λογισμικό. Με το card reader δουλεύω χρόνια τώρα.
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για ανταλλαγή Data/φωτογραφιών μεταξύ...

Δημοσίευση από Poudim » 02 Απρ 2018, 13:14

panteleon1 έγραψε:
26 Ιαν 2017, 18:00
αν έχεις card reader δεν χρειάζεται να συνδέσεις την κάμερα με το PC βάζεις την μνήμη στο reader και προχωράς με το διάβασμα, άμα δεν έχει επίσημο driver μην ψάξεις στο Internet γιατί έχει πάρα πολλά site με fake drivers που κατεβάζεις με την μορφή .exe και είναι κακόβουλο λογισμικό. Με το card reader δουλεύω χρόνια τώρα.
Ευχαριστώ , card reader έχω . Το θέμα μου ήταν να μπορώ να ανταλλάξω στοιχεία μεταξύ Η/Υ και κάμερας . Απαντώ με τόση καθυστέρηση επειδή η επαναφορτιζόμενη μπαταρία της μηχανής...πέθανε . Έχω ψάξει σε κάθε...γωνιά του διαδικτύου , έχω ζητήσει από φίλο να ψάξει σε καταστήματα στις ΗΠΑ , αλλά δεν υπάρχει πουθενά επαναφορτιζόμενη , μόνον απλή , η οποία δεν με καλύπτει . Οπότε τι κάνω , πετάω την κάμερα ; Ή υπάρχει λύση ; Ευχαριστώ και πάλι .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Sony Cyber-shot 7.2 ψάχνω για επαναφορτιζόμενη μπαταρία

Δημοσίευση από panteleon1 » 02 Απρ 2018, 13:21

ποιά μπαταρία παίρνει η κάμερα σου? μπορεί να έχω
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Sony Cyber-shot 7.2 ψάχνω για επαναφορτιζόμενη μπαταρία

Δημοσίευση από Poudim » 02 Απρ 2018, 16:12

panteleon1 έγραψε:
02 Απρ 2018, 13:21
ποιά μπαταρία παίρνει η κάμερα σου? μπορεί να έχω
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ευχαριστώ .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Sony Cyber-shot 7.2 ψάχνω για επαναφορτιζόμενη μπαταρία

Δημοσίευση από panteleon1 » 02 Απρ 2018, 17:59

δεν είναι αυτή η δική μου, αλλά με μια απλή αναζήτηση στο σκρούτζ σε μπαταρίες Np-FR1 έχει κάμποσα μαγαζιά που τη πουλάνε γύρω στα 10 ευρώ
https://www.skroutz.gr/c/588/mpataries- ... ony+np+fr1

αυτός την έχει και σε απόθεμα
http://technoshop.gr/shop-2/%CF%80%CF%8 ... /#/ms-20/7

δεν υπάρχουν απλές και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες λιθίου, όλες οι μπαταρίες λιθίου φορτίζονται είτε με εξωτερικό φορτιστή είτε με καλώδιο στη μηχανή
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panteleon1 την 02 Απρ 2018, 18:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Sony Cyber-shot 7.2 ψάχνω για επαναφορτιζόμενη μπαταρία

Δημοσίευση από panteleon1 » 02 Απρ 2018, 18:08

όταν συνδέεις τη φωτογραφική με τον υπολογιστή μέσω USB ο υπολογιστής αναγνωρίζει τη φωτογραφική σαν εξωτερικό δίσκο. Απο εκεί και πέρα η Sony συνοδευόταν με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας που απο εκεί έπαιρνες τις φωτογραφίες μέσω import twain32 κάτι τέτοιο. Δεν χρειάζεται τίποτα τέτοιο για να εισαγάγεις τις φωτογραφίες σου απο τον εξωτερικό δίσκο που είναι η φωτογραφική σου. Αν θέλεις κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας υπήρχε ένα πολύ καλό το Picassa αλλά το σταμάτησαν τώρα ίσως υπάρχει ακόμα δωρεάν το Adobe Photoshop express
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”