Αγορασα laptop χωρίς λειτουργικό

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
emurilia
Platinum Member
Platinum Member
10 17
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 11 Ιαν 2015, 19:37
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Χέρι με Χέρι
Επικοινωνία:

Αγορασα laptop χωρίς λειτουργικό

Δημοσίευση από emurilia » 05 Φεβ 2017, 08:57

Αγοραστιελκε καταλάθος χωρίς OS.
Έβαλα windows 10 αλλά δεν έχω κλειδί ενεργοποίησης και πιστεύω κάποια στιγμή θα σταματήσει να λειτουργει....τα κοινά κλειδιά ενεργοποίησης δεν τα παίρνει....μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?
:welcome: γεια σας ειμαι μανουλα 2 κοριτσιων και προσπαθω οσο μπορω να χαρισω οτι δεν μας χρειάζεται πια μαζι με τον ανδρα μου γενικου περιεχομένου....εχω λογαριασμό πειραιος..


Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με laptop

Δημοσίευση από panteleon1 » 05 Φεβ 2017, 09:52

μπορείς να αγοράσεις κλειδί windows 10 Professional 32ή64 bit με 25,99€ απο εδώ https://www.kinguin.net/category/19429/ ... l-oem-key/ πολύ φθηνό σε σχέση με αυτό που πουλάνε στην αγορά και νόμιμο 100% όχι σπασμένο. Είναι κρίμα να έχεις καινούργιο λάπτοπ και να έχεις σπασμένο windows.
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Demetrios
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με laptop

Δημοσίευση από Demetrios » 05 Φεβ 2017, 12:16

Σε περίπτωση που είστε φοιτήτρια μπορείτε να κατεβάσετε νόμιμα και δωρεάν τα Windows 8.1 από το Microsoft Imagine, χρησιμοποιώντας το φοιτητικό σας email. To σύστημα θα αναγνωρίσει το domain και αν συνεργάζεται με το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό ίδρυμα θα σας αποστείλει email επιβεβαίωσης στο email που δηλώσατε. Στη συντριπτική πλειοψηφία, ισχύει για όλα τα Ανώτερα και Ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (και) της Ελλάδας. Το serial number που θα λάβετε θα συνδεθεί αυτόματα με τον λογαριασμό σας στο Imagine, οπότε καλά θα κάνετε να μην το ανακοινώσετε αλλού.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Συλλογές: Σημειώσεις:
  • Διατηρώ αναμονή 24+ ωρών πριν απαντήσω σε αγγελία μου.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με laptop

Δημοσίευση από polvar » 05 Φεβ 2017, 19:07

Μπορειτε να βαλετε μια εκδοση linux και να κανετε τη δουλεια σας

Άβαταρ μέλους
MKRabbit
new member
new member
2
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 19:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ομαλών Κεφαλληνίας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: L
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με laptop

Δημοσίευση από MKRabbit » 09 Μαρ 2017, 23:31

Μπορείς να κατεβάσεις από εδώ τα Linux, που θα κάνουν τον υπολογιστή σου να πηγαίνει πιο γρήγορα από ότι με Windows 10.

http://blog.linuxmint.com/?p=3182

Αν ο υπολογιστής είναι παλιός, σου προτείνω μια ελαφριά έκδοση, όπως Lubuntu , Linux Mint 18.1 Serena MATE Edition, LMDE κλπ. Αν ο υπολογιστής είναι σχετικά καινούριος, ιδιαίτερα αν έχει 4 GiB RAM και άνω, βάλε μια πιο "βαριά έκδοση", όπως Linux Mint 18.1 Cinnamon Edition.

Πριν ξεκινήσει την εγκατάσταση σου προτείνω να έχεις συνδέσει τον υπολογιστή σου με καλώδιο Ethernet με το router. Όπως θα γυρίσεις το router από πίσω, θα το συνδέσεις σε μια από τις 4 υποδοχές που μοιάζουν μεταξύ τους.

Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, χωρίς να βγάλεις το καλώδιο, βρες και άνοιξε το τερματικό (terminal) και πληκτρολόγησε τα εξής:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install build-essential manpages-dev

Είναι θέμα συνήθειας. Επίσης, θα βρεις ότι με τα Linux μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα τα οποία στα Windows είναι κρυμμένα, πληρωμένα ή κλειδωμένα. Όπως πχ το Word των Linux, και άλλα πολλά. Βρες το Κέντρο Εφαρμογών και εγκατέστησε από εκεί ότι θέλεις, εντελώς δωρεάν, μιας και είναι λειτουργικό σύστημα ανοιχτού κώδικα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”