Διάφορες απορίες για υπολογιστές

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από Muttley Black » 01 Μαρ 2015, 11:51

tblitsas έγραψε: Καλημερα, ελεγα να βαλω την καινουργια μνημη (256 Μb) στο ελευθερο slot, χωρις να αφαιρεσω την παλια. Θα εχει προβλημα;
Καλημέρα. Όχι βέβαια. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Δεν ήμουν σίγουρος ότι είχες δει το ελεύθερο slot. Όπως λες θα το κάνεις. Θα βάλεις και τις δυο μνήμες, μια σε κάθε slot.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.


Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1486
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 01 Μαρ 2015, 12:28

Muttley Black έγραψε:
tblitsas έγραψε: Καλημερα, ελεγα να βαλω την καινουργια μνημη (256 Μb) στο ελευθερο slot, χωρις να αφαιρεσω την παλια. Θα εχει προβλημα;
Καλημέρα. Όχι βέβαια. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Δεν ήμουν σίγουρος ότι είχες δει το ελεύθερο slot. Όπως λες θα το κάνεις. Θα βάλεις και τις δυο μνήμες, μια σε κάθε slot.
Με πρόλαβε ο Muttley Black. Και οι δυο μνήμες θα μπουν πάνω για να έχει το λάπτοπ τουλάχιστον 256 ΜΒ μνήμη για τις βασικές λειτουργίες, μιας και αν μπει μόνο η 256 ΜΒ πάλι θα πάρει το σύστημα πόρους για την κάρτα γραφικών.
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από Poudim » 01 Μαρ 2015, 15:20

Καλημέρα ,
(1) Έχω ένα Netbook της acer με Windows XP , το οποίο βγάζει σε black screen “windows could not start because the following file is missing or corrupt ¨\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM …Sellect “r” at the first screen to start repair” . Πατώντας “r” ξαναβγαίνει black screen με την ένδειξη “Press F2 to go to setup” , πατώντας F2 σε ξαναγυρίζει στην αρχική black screen . Επανέλαβα την διαδικασία πολλές φορές , κάποιες από τις οποίες έβγαλε «blue screen” . Ξέρω ότι η υποστήριξη των XP σταμάτησε τον Απρίλιο του 14’ . Σώζεται το μηχανάκι , ή πάει για πέταμα ?
(2) Έχω επίσης ένα κλασικό PC πύργος , οθόνη , πληκτρολόγιο με Windows 7 , αγορασμένο τον Αύγουστο του 09’ , το οποίο εδώ και καιρό έχει γίνει απελπιστικά αργό . Η Microsoft ζητάει 120€ για να το «καθαρίσει» . Κυκλοφορούν άπειρα free προγράμματα στο Internet , που τάζουν λαγούς με πετραχήλια...αλλά δεν γνωρίζω την αξιοπιστία τους , ούτε τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσουν είτε άμεσα , είτε σε βάθος χρόνου . Τι κάνω ;
(3) Στο PC ο ανεμιστήρςας έκανε πολύ θόρυβο , για τουλάχιστον 1 χρόνο και ξαφνικά σταμάτησε ο θόρυβος ενώ δουλεύει κανονικά . Μου ετοιμάζει κανένα χουνέρι ;
(4) Το έχω σε energy save και το αναβοσβήνω όποτε το χρειάζομαι . Όταν έκανε θόρυβο , με την πρώτη εντολή enter , αναβόσβηνε ένα λαμπάκι στον πύργο , το οποίο δεν αναβοσβήνει πλέον . Σημαίνει κάτι ;
Κατοικώ σε χωριό της Μεσσηνίας , οπότε η συνάντηση είναι αδύνατη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια .
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
tblitsas
VIP Member
VIP Member
66 53
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: 05 Μαρ 2011, 13:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από tblitsas » 01 Μαρ 2015, 15:32

Muttley Black και Masterkeeper, σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πολυ χρησιμες συμβουλες σας.
:thank:
Προτιμώ όταν δίνω αντικείμενα να κανονιζουμε συναντηση με προ-συνενοηση τουλαχιστον 2-3 ημερων ή καταθεση των ταχυδρομικων εξοδων σε λογ/σμό Εθνικης. Όταν ζητάω κάτι είμαι πρόθυμος να έρθω όπου βολεύει αυτόν που το δίνει, εντός της Αττικής - όπου φτάνει η συγκοινωνία του ΟΑΣΑ...

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1486
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Διάφορες απορίες για υπολογιστές

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 01 Μαρ 2015, 15:41

Λογικά τα προβλήματα και στα δύο μηχανήματα, διορθώνονται με επανεγκατάσταση των windows. (Το ότι σταμάτησε η υποστήριξη των ΧΡ δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τα κάνουμε εγκατάσταση.)
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από Muttley Black » 01 Μαρ 2015, 15:46

Poudim έγραψε:Σώζεται το μηχανάκι , ή πάει για πέταμα ?
Linux is your Friend!
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ με αυτό που θα πω σε παρακαλώ άλλα, απορώ πολλές φορές με την επιμονή ορισμένων να δουλεύουν σε ένα λειτουργικό (windows Xp) που ομολογώ ότι στις μέρες του ήταν εκπληκτικό! Αλλά που δεν του παρέχονται πλέον ενημερώσεις & υποστήριξη. Που σημαίνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ κενά ασφαλείας!

Στεναχωριέμαι επίσης απίστευτα όταν σαν δεύτερη επιλογή έχετε την αχρηστία. Δηλαδή η Windows ή πέταμα!

Κάντε την υπέρβαση και δοκιμάστε Linux. Αναγνωρίζω σαφώς ότι υπάρχει φόβος για το άγνωστο, αλλά πραγματικά τα θετικά μιας διανομής Linux είναι απλά ακατανίκητα! Θα σου αναφέρω μόνο ότι στο Linux ΔΕΝ χρειάζεσαι ούτε καν antivirus. Για τέτοια επίπεδα ασφάλειας μιλάμε!

Για απλή χρήση, οffice, σερφάρισμα, θα είσαι υπερευχαριστημένος! :}
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

Poudim
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2480
Εγγραφή: 29 Μάιος 2014, 10:03
Νομός κατοικίας: Ν. Μεσσηνίας
Δήμος - Κοινότητα: Λεύκτρου Μεσσηνίας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Διάφορες απορίες για υπολογιστές

Δημοσίευση από Poudim » 01 Μαρ 2015, 17:58

Αγαπητέ MuttleyBlack σε ευχαριστώ που...μου άνοιξες τα μάτια ! Άκουγα Linux καί δεν ήξερα τί είναι , τώρα διάβασα καί έμαθα κάποια πράγματα , αλλά πώς θα το εγκαταστήσω στο netbook μου , το οποίο συνεχίζει να έχει μόνον black screen ??
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Χαρίζω φυτά κάππαρης

Έχω win-bank μόνον στην Πειραιώς . Σε άλλες Τράπεζες πιστώνω το Α' 10ήμερο κάθε 2μήνου , ή 3μήνου .
Η προσεγμένη , ευπαρουσίαστη και ασφαλής συσκευασία του αντικειμένου που χαρίζουμε , δείχνει ΠΡΩΤΟΝ ότι δεν τόχουμε για τα σκουπίδια και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ότι σεβόμαστε τον παραλήπτη !
Μην πλησιάσεις ποτέ τράγο από μπροστά , γάϊδαρο από πίσω και ηλίθιο από πουθενά .

Άβαταρ μέλους
Muttley Black
VIP Member
VIP Member
65 43
Δημοσιεύσεις: 1743
Εγγραφή: 10 Μαρ 2014, 12:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ελληνικού Αττικής
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από Muttley Black » 01 Μαρ 2015, 19:41

Δεν είναι τόσο απλό! :D

Υπάρχουν πάρα πολλές διανομές Linux, για πολλούς και διάφορους λόγους. Ένας από αυτούς τους λόγους είναι και το πόσο ελαφριά θέλει να είναι μια διανομή. Όταν λέμε ελαφριά εννοούμε πόσους πόρους καταναλώνει από το εκάστοτε μηχάνημα. Ένα μηχάνημα που έχει έχει χαμηλά χαρακτηριστικά, για παράδειγμα 512gb ram, δεν μπορεί να τρέξει την διανομή Ubuntu 14.04. Μπορεί όμως να πετάξει στην κυριολεξία με την διανομή Puppy Linux.

Αυτό που σου προτείνω είναι το εξής:

Γίνε μέλος στην κοινότητα Ubuntu.gr και στην κατηγορία Λειτουργικό Σύστημα γράψε ότι θέλεις να κάνεις εγκατάσταση μιας διανομής Linux. Πρέπει βεβαίως να αναφέρεις και τα πλήρη χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου για να μπορούν με την σειρά τους να σε καθοδηγήσουν, άλλα και να σου προτείνουν την καταλληλότερη διανομή με βάση τα χαρακτηριστικά αλλά και τις προτιμήσεις σου.

Διαφορετικά ίσως να μπορέσει να σε βοηθήσει και το μέλος MASTERKEEPER ή και κάποιος φίλος σου που γνωρίζει.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Δεν κρατώ σειρά προτεραιότητας. Χαρίζω σε αυτούς που πιστεύω ότι το έχουν πιο πολύ ανάγκη και ακολουθούν
τους κανονισμούς του site.

Παράδοση με ΕΛΤΑ ή χέρι με χέρι στον τερματικό σταθμό του μετρό στο ελληνικό.
Διαθέτω λογαριασμό PayPal & τραπεζικό λογαριασμό στις τράπεζες Πειραιώς, Εθνική & N26.

guzelina
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 5096
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 12:04
Νομός κατοικίας: Ν. Πιερίας
Δήμος - Κοινότητα: Πιερίων Πιερίας
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από guzelina » 05 Οκτ 2016, 08:43

Καλημερα :-) Ο η/υ εσβηνε εβγαζε κατι γραμματα και ξαναρχιζε απο την αρχη καθε 20 λεπτα περιπου.Τον πηγα σε τεχνικο και μου ειπε οτι ο σκληρος εχει προβλημα σε καποια σημεια και 110 θα μου κοστισει να επισκευαστει και δεν ξερει τι θα καταφερει να σωσει.Μου φαινονται πολλα ειναι οντως?με συμφερει βα το κανω η να ψαξω τεχνικο αλλο?
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
"Ο ΕΛΕΩΝ ΠΤΩΧΟΝ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΘΕΩ"
As you grow older you will discover that you have 2 hands.One for helping yourself,the other for helping others.

Εχω σοβαρο θεμα υγειας, παρακαλω υπομονη αν αργω.Στειλτε και πμ ,μπαινω βιαστικα και δεν εχω το χρονο να τσεκαρω ολες τις αγγελιες που δημοσιευω, επισης ξεχνω.
http://www.oramaelpidas.gr ΑΣ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΟΤΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΖΩΕΣ

ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΖΗΤΩ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝ

Άβαταρ μέλους
MASTERKEEPER
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 1486
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 18:46
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Αναβαθμίσεις, επισκευές, φορμάτ κλπ

Δημοσίευση από MASTERKEEPER » 05 Οκτ 2016, 12:06

guzelina έγραψε:Καλημερα :-) Ο η/υ εσβηνε εβγαζε κατι γραμματα και ξαναρχιζε απο την αρχη καθε 20 λεπτα περιπου.Τον πηγα σε τεχνικο και μου ειπε οτι ο σκληρος εχει προβλημα σε καποια σημεια και 110 θα μου κοστισει να επισκευαστει και δεν ξερει τι θα καταφερει να σωσει.Μου φαινονται πολλα ειναι οντως?με συμφερει βα το κανω η να ψαξω τεχνικο αλλο?
Κόστος αγοράς ενός σκληρού είναι από 50 ευρώ περίπου... Λογικά χρεώνει την εργασία του από 50 περίπου ευρώ... Για μενα, για την σημερινή εποχή είναι ακριβός...
Μένω κοντά στα μετρό Αμπελοκήπων & Κατεχάκη.
Αποστέλλω με ΕΛΤΑ
Έχω λογαριασμό ΠΕΙΡΑΙΩΣ


Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”