Βοήθεια για στραβωμένα pin σε CPU socket

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από GeorgeF » 26 Σεπ 2017, 14:47

Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά καμιά φορά.Σε κάθε περίπτωση,είστε ελέυθερος να ξανανοίξετε αγγελία στην περιοχή σας και ας μείνει αυτό το θέμα για συζήτηση για όποιον θέλει να βοηθήσει.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από panteleon1 » 26 Σεπ 2017, 16:59

GeorgeF έγραψε:
26 Σεπ 2017, 14:35
xarelle66 έγραψε:
26 Σεπ 2017, 14:28

Εσείς θα μπορούσατε να βάλετε τον επεξεργαστή πριν βάλετε το καπάκι;
Το ότι δεν κλείνει το plate δεν εμποδίζει την εγκατάσταση του επεξεργαστή.Σηκώνεις το socket plate,βάζεις μέσα τον επεξεργαστή,βγάζεις το πλαστικό καπάκι,κλείνεις το plate (ασφαλίζοντας τον επεξεργαστή).Τι ακριβώς σας μπερδεύει;
ακριβώς έτσι τον εγκαθιστάς κατεβάζοντας το κλείστρο με το πλαστικό καπάκι πάνω πετάει το πλαστικό έξω ο εγκατεστημένος επεξεργαστής

θα το διαβάσουν και άλλοι αυτό οπότε ευκαιρία να μην πάθουν και αυτοί κάποιο παρόμοιο πρόβλημα, επίσης το νού σας, μέχρι την λήξη της εγγύησης δεν πετάμε το πλαστικό καπάκι γιατί δεν δέχονται την μητρική (όχι την δικιά σου) τα σέρβις χωρίς το καπάκι, το νού σας
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από telismush » 27 Σεπ 2017, 04:01

Αν θέλετε βγάλτε μία φωτογραφία της περιοχής που χτυπήθηκε να δούνε και τα υπόλοιπα μέλη πόσο σοβαρό είναι το "τραύμα" που υπέστη.
Αν δεν έσπασαν εντελώς τα pins μπορείτε να κάνετε μία προσεγμένη προσπάθεια όπως εδώ πάντα με δική σας ευθύνη:
https://www.youtube.com/watch?v=dd_vhLd8ykc
Εάν τα pins είναι στην σωστή θέση και δεν υπάρχουν σημεία ζωής τότε μπορεί να έσπασε κάποια κόλληση ενδιάμεσα.
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από xarelle66 » 27 Σεπ 2017, 09:08

telismush έγραψε:
27 Σεπ 2017, 04:01
Αν θέλετε βγάλτε μία φωτογραφία της περιοχής που χτυπήθηκε να δούνε και τα υπόλοιπα μέλη πόσο σοβαρό είναι το "τραύμα" που υπέστη.
Αν δεν έσπασαν εντελώς τα pins μπορείτε να κάνετε μία προσεγμένη προσπάθεια όπως εδώ πάντα με δική σας ευθύνη:
https://www.youtube.com/watch?v=dd_vhLd8ykc
Εάν τα pins είναι στην σωστή θέση και δεν υπάρχουν σημεία ζωής τότε μπορεί να έσπασε κάποια κόλληση ενδιάμεσα.
Πολύ καλή η ιδέα σας, αλλά δυστυχώς δεν το σκέφτηκα πιο πριν και ήδη ξεκίνησα την προσπάθεια αποκατάστασης.

Μετά την πρώτη προσπάθεια, έκανα δοκιμή, το board πήρε μπρός μεν, αλλά ακούγονται 5 μακρόσυρτα beep, και μετά κάνει reset.

Ψάχνοντας να βρω τι σημαίνουν τα 5 beep, στο site της gigabyte, αναφέρεται ότι τα short 5 beep στην ΑΜΙ δείχνουν CPU Error.

https://www.gigabyte.com/Support/Faq/816

το πρόβλημα βέβαια είναι ότι κάνει 5 μακρόσυρτα beep, ενώ στο παραπάνω αναφέρει για 5 short beep, ενώ δεν έχει περίπτωση για 5 long beep. Πιθανόν αυτά να εννοούν ως short beeps.

Εννοείται ότι δεν κάνει POST για να βεβαιωθώ από ποιά εταιρία είναι το BIOS, αλλά στις προδιαγραφές του board αναφέρεται ότι είναι της ΑΜΙ.

Τέλος πάντων, έβγαλα δύο φωτογραφίες, με την κατάσταση που είναι τώρα (μετά την προσπάθεια απόκατάστασης), περισσότερο μήπως καταφέρω να δω που μπορεί να είναι το πρόβλημα, μιας και την φωτογραφία μπορούμε να την κάνουμε πολύ μεγάλη μεγένθυση.

Οπότε ανέβασα τις φωτογραφίες για να τις δείτε. Στην πρώτη φωτογραφία έβαλα σε κόκκινο κυκλάκι, το σημείο που χτηπήθηκε, ενώ φαινομενικά δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα. Στην δεύτερη που είναι από το πλάι, ξεχωρίζει λίγο ότι στο σημείο εκείνο υπάρχει μια "αταξία".

Εικόνα

Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για στραβωμένα pin σε CPU socket

Δημοσίευση από telismush » 27 Σεπ 2017, 12:57

Δυστυχώς στην δεύτερη φωτογραφία με μεγέθυνση η περιοχή που έφαγε το χτύπημα είναι σχετικά θολή. Αν θέλετε βγάλε μια φωτογραφία με καλύτερη εστίαση. Παράλληλα η μητρική φαίνεται από την πρώτη φωτογραφία σχετικά ακέραιη. Με μεγεθυντικό φακό δοκιμάστε να επαναφέρετε τα pins στην αρχική θέση ίσως και λίγο πιο ψηλά από την αρχική για καλύτερη επαφή. Πιστεύω πως έχετε πολλές ελπίδες.
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για στραβωμένα pin σε CPU socket

Δημοσίευση από xarelle66 » 29 Σεπ 2017, 15:11

telismush έγραψε:
27 Σεπ 2017, 12:57
Δυστυχώς στην δεύτερη φωτογραφία με μεγέθυνση η περιοχή που έφαγε το χτύπημα είναι σχετικά θολή. Αν θέλετε βγάλε μια φωτογραφία με καλύτερη εστίαση. Παράλληλα η μητρική φαίνεται από την πρώτη φωτογραφία σχετικά ακέραιη. Με μεγεθυντικό φακό δοκιμάστε να επαναφέρετε τα pins στην αρχική θέση ίσως και λίγο πιο ψηλά από την αρχική για καλύτερη επαφή. Πιστεύω πως έχετε πολλές ελπίδες.
Μετά από πολύ προσπάθεια και πολύ προσεκτικές και μελετημένες κινήσεις, κατάφερα και επανέφερα τα στραβωμένα pin και (ούτε εγώ το πιστεύω) ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!!

Βέβαια να πω ότι, αγόρασα έναν μεγενθυτικό φακό ματιού 10Χ (κόστισε 4,5€), όπως αυτούς που έχουν οι κοσμηματοπώλες, γιαυτό μπόρεσα να τα καταφέρω, αλλά και πάλι με εξαιρετική δυσκολία.

Για να δουλέψεις με φακό ματιού, πρέπει να βρίσκεσαι σε απόσταση πολύ κοντινή από το σημείο που θέλεις να εστιάσεις (περίπου 3-5 εκατοστά), με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αρκετός χώρος για να μπούν τα χέρια για να κάνουν δουλειά. Το δυσκολότερο όμως ήταν ότι το μάτι τα παίζει μετά από λίγη ώρα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για στραβωμένα pin σε CPU socket

Δημοσίευση από telismush » 29 Σεπ 2017, 16:02

Χαίρομαι πραγματικά που τα καταφέρατε και ξαναδώσατε ζωή στη μητρική! Πλέον έχετε εμπειρία και σε αυτό το κομμάτι επισκευής :D
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”