Βοήθεια για στραβωμένα pin σε CPU socket

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Βοήθεια για στραβωμένα pin σε CPU socket

Δημοσίευση από xarelle66 » 26 Σεπ 2017, 12:11

Πρόσφατα αγόρασα μια ολοκαίνουργια μητρική (motherboard), GIGABYTE GA-Z270M-D3H, για desktop, αλλά κατά την συναρμολόγηση του υπολογιστή, από απίστευτη ατυχία έπεσε ένα κατσαβίδι επάνω στις επαφές στην βάση της CPU (LGA 1151) με αποτέλεσμα να στραβώσουν μερικές και όπως ήταν επόμενο, δεν μπορεί να λειτουργήσει.

Είναι πολύ κρίμα, καινούργια μητρική ακριβά αγορασμένη να έχει τέτοια τύχη....

Η πρώτη ενέργεια που θα κάνω είναι να προσπαθήσω προσεκτικά να ισιώσω τις επαφές που στράβωσαν, αλλά αν δεν τα καταφέρω σκέφτομαι μήπως υπάρχει η δυνατότητα να αντικατασταθεί η βάση της CPU.

Βρήκα στο ebay βάση CPU πολύ φθηνά (3-5 €), και επειδή υπάρχουν εδώ πολλά παιδιά που ασχολούνται, θέλω να ξέρω πριν αγοράσω την βάση, αν υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός που έχει τη δυνατότητα (και τον απαραίτητο εξοπλισμό) ώστε να μπορεί να κάνει υπεύθυνα την αντικατάσταση της βάσης επάνω στην motherboard.

Κάθε άλλη σκέψη, πρόταση ή αντίστοιχη εμπειρία δεκτή

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.


Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6805
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από vadaris » 26 Σεπ 2017, 12:38

Προσπάθησες να δεις αν περάσει στην εγγυηση; Ο trelis είχε αγγελία για επεξεργαστές. Δεν ξερω αν μπορεί σε μητρικες. Στειλε του ενα μηνυμα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από GeorgeF » 26 Σεπ 2017, 12:39

Γι'αυτό το λόγο πρώτα εγκαθιστούμε τον επεξεργαστή στο socket και μετά αφαιρούμε το προστατευτικό καπάκι το οποίο καλύπτει το socket:
Εικόνα
Το γράφουν συνήθως επάνω και τα καπάκια.Καλό είναι την επόμενη φορά να αφήσετε να κάνει την εγκατάσταση εξειδικευμένος τεχνικός.
Δοκιμάστε να ισιώσετε τα pin για να δείτε αν θα λειτουργήσει.Αν δεν λειτουργήσει τότε μάλλον θα χρειαστεί να προβείτε ξανά σε αγορά μητρικής γιατί είναι μάλλον απίθανο να βρείτε να σας κάνουν τέτοια εργασία δωρεάν και υπολογίζω πως τό κόστος της αλλαγής του socket θα είναι όσο να αγοράσετε μια καινούρια μητρική.

vadaris έγραψε:
26 Σεπ 2017, 12:38
Προσπάθησες να δεις αν περάσει στην εγγυηση; Ο trelis είχε αγγελία για επεξεργαστές. Δεν ξερω αν μπορεί σε μητρικες. Στειλε του ενα μηνυμα
Στραβωμένα pin είναι το μόνο πράγμα που δεν περνάει σε εγγύηση.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από xarelle66 » 26 Σεπ 2017, 13:08

GeorgeF έγραψε:
26 Σεπ 2017, 12:38
Γι'αυτό το λόγο πρώτα εγκαθιστούμε τον επεξεργαστή στο socket και μετά αφαιρούμε το προστατευτικό καπάκι το οποίο καλύπτει το socket:
Το γράφουν συνήθως επάνω και τα καπάκια.
Ήταν ακριβώς την στιγμή που έβγαλα το προστατευτικό καπάκι για να βάλω τον επεξεργαστή. Το κατσαβίδι έπεσε από ψηλότερο ράφι. Εννοείται ότι είναι δικό μου το λάθος, που δεν πρόσεξα ότι το κατσαβίδι δεν στεκόταν καλά, ή ότι έπρεπε να προσέξω καλύτερα. Η τραγική ατυχία όμως είναι δεδομένη.... θα μπορούσε π.χ. να πέσει το κατσαβίδι λίγο πιο πέρα... αυτό όμως προτίμησε να πέσει ακριβώς πάνω στην βάση και μάλιστα με την μύτη!!!! Τι να πω; εξάλλου κάπως έτσι γίνονται τα περισσότερα ατυχήματα.
GeorgeF έγραψε:
26 Σεπ 2017, 12:38
Καλό είναι την επόμενη φορά να αφήσετε να κάνει την εγκατάσταση εξειδικευμένος τεχνικός.
Δεν νομίζω ότι ένας καλύτερος τεχνικός θα είχε διαφορά στην ατυχία... Δεν έχω πρόθεση να περιαυτολογήσω, αλλά έχω εμπειρία (επαγγελματική) στο αντικείμενο από το 1985!!!! Έχω συναρμολογήσει εκατοντάδες υπολογιστές (για να μην πώ πάνω από χίλιους).
GeorgeF έγραψε:
26 Σεπ 2017, 12:38
Δοκιμάστε να ισιώσετε τα pin για να δείτε αν θα λειτουργήσει.Αν δεν λειτουργήσει τότε μάλλον θα χρειαστεί να προβείτε ξανά σε αγορά μητρικής γιατί είναι μάλλον απίθανο να βρείτε να σας κάνουν τέτοια εργασία δωρεάν και υπολογίζω πως τό κόστος της αλλαγής του socket θα είναι όσο να αγοράσετε μια καινούρια μητρική.
Απλά η εμπειρία και οι δυνατότητές μου έχουν κάποιο όριο. Έχω επισκευάσει επανελλημμένα με κολλητήρι μητρικές από υπολογιστές ή κινητά, αλλά η αλλαγή βάσης cpu ξεφεύγει από τις δυνατότητές μου.

Βέβαια υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube για αλλαγή βάσης CPU, και αν τελικά δεν βρώ κάποιον έμπειρο και εξιδικευμένο ηλεκτρονικό να με βοηθήσει για σίγουρα αποτελέσματα, τότε μιας και η μητρική θα είναι άχρηστη, θα δοκιμάσω να αλλάξω μόνος μου την βάση, αφού βρώ τα απαραίτητα εργαλεία και υλικά που χρειάζονται
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από xarelle66 » 26 Σεπ 2017, 13:23

Απευθυνόμενος προς τον moderator GeorgeF,

με αφορμή ότι μεταφέρατε την αγγελία μου στο Chat and fun.....

συγνώμη, κάθε άλλο παρά αστείο είναι!!!

Ζητάω την βοήθεια από κάποιον ηλεκτρονικό, βάζοντας κανονική αγγελία ζήτησης ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

δεν νομίζω ότι στο Chat and fun είναι η κατάληλη θέση
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από GeorgeF » 26 Σεπ 2017, 14:00

Δεν έχω διαλέξει εγώ τον τίτλο της κατηγορίας.Επίσης,η ερώτηση σας παρ'ότι δεν είναι καθόλου "fun",κατατάσσεται στο chat,γιατί όπως την θέσατε είναι περισσότερο ερευνητικής φύσεως ("Κάθε άλλη σκέψη, πρόταση ή αντίστοιχη εμπειρία δεκτή"),οπότε πήγε και στην κατάλληλη κατηγορία.Απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει ηλεκτρονικός στο forum που να διαθέτει τέτοια μηχανήματα ώστε να σας επισκευάσει την μητρική.Αν θέλετε μπορείτε να ξαναβάλετε την αγγελία στην περιοχή σας όπου θα γράφετε ότι ζητάτε-με ευχαριστώ-την επισκευή της μητρικής σας.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από panteleon1 » 26 Σεπ 2017, 14:16

το πλαστικό στο καπάκι γράφει, install processor before removing cover, μετάφραση, βάζουμε τον επεξεργαστή και μόλις κλείσουμε το καπάκι βγαίνει το πλαστικό απο μόνο του.

Μια μητρική που έκανα αναβάθμιση σε ένα γνωστό με το που την εγκατέστησα δεν λειτουργούσε και την πήγα πίσω σαν DOA ο τεχνικός που την παρέλαβε την κοιτούσε επί 20 λεπτά με μεγεθυντικό φακό μήπως έχω στραβώσει τα πίν... ευτυχώς εμένα ήταν άλλο το πρόβλημα και μου την άλλαξαν αλλά είναι το μόνο πρόβλημα που δεν παίρνει εγγύηση
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από xarelle66 » 26 Σεπ 2017, 14:28

panteleon1 έγραψε:
26 Σεπ 2017, 14:16
το πλαστικό στο καπάκι γράφει, install processor before removing cover, μετάφραση, βάζουμε τον επεξεργαστή και μόλις κλείσουμε το καπάκι βγαίνει το πλαστικό απο μόνο του.
Εσείς θα μπορούσατε να βάλετε τον επεξεργαστή πριν βάλετε το καπάκι;

μου θυμίζετε το "ανέκδοτο" που λέγαμε μικροί: Ποιό είναι το άκρον άωτον της ταχύτητας; .... Να κλειδώσεις το συρτάρι και να βάλεις το κλειδί μέσα!!!
(μην με παρεξηγείτε, μεταξύ σοβαρού και αστείου τα λέω, μιας και η αγγελία μπήκε στο Chat and fun)

Στα σοβαρά πάντως ήταν απίστευτη ατυχία, μόλις έβγαλα το καπάκι (σημείωση: λάθος έκφραση χρησιμοποίησα, εννοούσα μόλις άνοιξα το μεταλικό κλιπ που είναι στο πάνω μέρος της βάσης, απλά για συντομία είπα έβγαλα το καπάκι. Εξάλλου, αν δεν ανοίξεις το μεταλικό κλιπ, δεν μπορείς να βάλεις τον επεξεργαστή. Το καπάκι μένει επάνω στο μεταλικό κλιπ και πράγματι βγαίνει μόνο του μόλις το κλείσεις) και πήγα να βάλω τον επεξεργαστή... μιλάμε για κλάσματα δευτερολέπτου!!!

Μάλλον πρέπει να το κάνω ανέκδοτο.... Το άκρον άωτον της ατυχίας
panteleon1 έγραψε:
26 Σεπ 2017, 14:16
Μια μητρική που έκανα αναβάθμιση σε ένα γνωστό με το που την εγκατέστησα δεν λειτουργούσε και την πήγα πίσω σαν DOA ο τεχνικός που την παρέλαβε την κοιτούσε επί 20 λεπτά με μεγεθυντικό φακό μήπως έχω στραβώσει τα πίν... ευτυχώς εμένα ήταν άλλο το πρόβλημα και μου την άλλαξαν αλλά είναι το μόνο πρόβλημα που δεν παίρνει εγγύηση
Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να επιστρέψω την μητρική με την εγγύηση... Αφού γνωρίζω ότι είναι δικό μου σφάλμα. Δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι το πρόβλημα υπήρχε... θα μαλλώνουμε χωρίς να βρίσκουμε άκρη. Δεν μπαίνω σε τέτοια διαδικασία. Εξάλλου δεν ξεπέσαμε και τόσο πια...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xarelle66 την 26 Σεπ 2017, 14:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από GeorgeF » 26 Σεπ 2017, 14:35

xarelle66 έγραψε:
26 Σεπ 2017, 14:28

Εσείς θα μπορούσατε να βάλετε τον επεξεργαστή πριν βάλετε το καπάκι;
Το ότι δεν κλείνει το plate δεν εμποδίζει την εγκατάσταση του επεξεργαστή.Σηκώνεις το socket plate,βάζεις μέσα τον επεξεργαστή,βγάζεις το πλαστικό καπάκι,κλείνεις το plate (ασφαλίζοντας τον επεξεργαστή).Τι ακριβώς σας μπερδεύει;
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
73 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: ΠΙΘΑΝΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΓΙΑ CPU SOCKET

Δημοσίευση από xarelle66 » 26 Σεπ 2017, 14:42

GeorgeF έγραψε:
26 Σεπ 2017, 14:35
xarelle66 έγραψε:
26 Σεπ 2017, 14:28

Εσείς θα μπορούσατε να βάλετε τον επεξεργαστή πριν βάλετε το καπάκι;
Το ότι δεν κλείνει το plate δεν εμποδίζει την εγκατάσταση του επεξεργαστή.Σηκώνεις το socket plate,βάζεις μέσα τον επεξεργαστή,βγάζεις το πλαστικό καπάκι,κλείνεις το plate (ασφαλίζοντας τον επεξεργαστή).Τι ακριβώς σας μπερδεύει;
Τίποτα δεν με μπερδεύει. Ίσως δεν περιέγραψα σωστά το τι έκανα και μπέρδεψα εσάς. Και αυτό ακριβώς προσπάθησα να σας εξηγήσω. Μόλις σήκωσα το socket plate, έπεσε το κατσαβίδι. Πριν προλάβω να βάλω τον επεξεργαστή. Δεν έκανα κάτι λάθος ως προς το θέμα που θίξατε. Η απροσεξία μου ήταν στο κατσαβίδι που ήταν έτοιμο να πέσει από το ράφι. (και η ατυχία μου, το σημείο που έπεσε)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”