Υπερφόρτωση παλιού επεξεργαστή στο youtube

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
YannisTech
Platinum Member
Platinum Member
25 33
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 16 Δεκ 2014, 15:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Υπερφόρτωση παλιού επεξεργαστή στο youtube

Δημοσίευση από YannisTech » 01 Οκτ 2017, 11:25

Γειά χαρά. Λοιπόν έχουμε και λέμε. Σε ένα παλιό υπολογιστη με nforce4 chipset και Amd Athlon 64 3200 + έχω εγκαταστήση τα Windows 7 x86. Η onboard κάρτα δυκτίου που έχε,ι έχει λιγες επιλογες στις ιδιοότητές της. Οποιον browser και να χρησημοποιήσω ο Athlon χτυπάει 100% χρήση κυρίως όταν πάω να δώ κανα βιντεάκι στο youtube. Άλλα βιντεάκια παίζουν ανεκτά καλά και άλλα χάλια. Στο internet αναφέρουν για το πρόβλημα την κάρτα δυκτίου ή και ο σκληρός δίσκος. Μόμο στο eshop.gr μπήκα για να δώ κάρτες δυκτίου αλλα δέν ξέρω τί να επιλέξω. Στο internet αναφέρουν οτι η κάρτα δυκτίου πρέπει να κάνει το encoding/decoding και όχι ο επεξεργστής. Επίσης ανέφεράν κάτι για Buffer που όσο μεγαλύτερος είναι τόσο καλύτερα. Τώρα άν μπορεί κάποιος να με βοηθήση να επιλέξω κάποια κάρτα δυκτίου, όχι απαραίτητα απο το eshop.gr, για να έχω ένα αξιοπρεπές Internet θα το εκτιμούσα πολύ. Αλωστε αυτός ο υπολογιστής θα δωθεί δωρεά και τουλάχιστων να έχει ένα αξιοπρεπεί Internet και Office.
:please:
Φιλικά Γιάννης


Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Πληροφορίες για αγορά κάρτας δυκτίου PCI

Δημοσίευση από GeorgeF » 01 Οκτ 2017, 11:36

Το πρόβλημα σου είναι ο επεξεργαστής ο οποίος είναι πάρα πολύ παλιός και όχι η κάρτα δικτύου.Επίσης, οι κάρτες δικτύου δεν κάνουν "encoding-decoding".Μάλλον εκεί που το διάβασες τα είχαν μπερδεμένα.
Αυτό το μηχάνημα δεν κάνει για χρήση internet,όχι με Windows 7 ως λειτουργικό τουλάχιστον.Καλύτερα εγκατέστησε του μια ελαφριά έκδοση Linux.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Πληροφορίες για αγορά κάρτας δυκτίου PCI

Δημοσίευση από panteleon1 » 01 Οκτ 2017, 11:51

είναι με φρέσκια εγκατάσταση; αν ναι πρέπει να εγκαταστήσεις μερικά αρχεία για να στρώσει το cpu usage
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

telismush
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011, 22:18
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θέρμης Θεσσαλονίκης
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πληροφορίες για αγορά κάρτας δυκτίου PCI

Δημοσίευση από telismush » 01 Οκτ 2017, 11:58

Δοκιμάστε να σβήσετε και να ξαναπεράσετε τους οδηγούς της κάρτας αφού τους έχετε κατεβάσει ήδη!
Έκτοτε εάν δεν δείτε κάποιο αποτέλεσμα τότε δείτε εάν η μητρική σας υποστηρίζει δυνατότερους επεξεργαστές. Mπορείτε να αγοράσετε ένα μεταχείρισμενο σε αρκετά οικονομική τιμή. Εάν η μητρική σας όμως δεν έχει αυτή την δυνατότητα τότε σας συμφέρει να μεταβείτε σε άλλη μητρική-επεξεργαστή.
Κατά περιόδους εδώ μέσα θα δείτε να δίνονται μητρικές-επεξεργαστές σε socket 775 καθώς και σπανιώτερα κάρτες γραφικών σε PCI-e που θεωρώ είναι καλούτσικη λύση αν έχετε σχετικά μικρές απαιτήσεις.
Τώρα όσο αφορά το λειτουργικό μπορείτε να δοκιμάσετε διάφορες διανομές linux που κυκλοφορούν ελεύθερα στο διαδίκτυο.
Εναλλακτικά εάν θέλετε περιβάλλον windows μπορείτε να δοκιμάσετε να βάλετε κάποια παλιότερη έκδοση πχ Windows XP SP3 που είναι ξεκάθαρα πιο ελαφρύ λειτουργικό αλλά με τεράστια κένα ασφαλείας. Επίσης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στα βίντεο η κάρτα γραφικών σας που αν μπορείτε να μεταβείτε από AGP σε PCI-e θα ανεβάσει την αποδοσή του μηχανήματός σας.
Σαν τελευταία λύση μπορείτε να μεταβείτε σε ένα δίσκο SATA 3 που επίσης μπορείτε να βρείτε με μικρό κόστος μεταχειρισμένο.
Παράδοση Θέρμη ή ενδεχομένως περιοχή Χαριλάου εφόσον βολέψει, δεν πραγματοποιούνται αποστολές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πληροφορίες για αγορά κάρτας δυκτίου PCI

Δημοσίευση από polvar » 01 Οκτ 2017, 13:33

Και οι τρεις προλαλίσαντες τα είπαν σωστά κι εγώ θέλω να συνοψίσω:
Εχω ένα ίδιο μηχάνημα με ίδιο επεξεργαστή που προετοιμάζω να χαρίσω
Το πρόβλημα δεν οφείλεται στην κάρτα δικτύου αλλά στην ισχύ του επεξεργαστή και του συστήματος γενικότερα
Το πρόβλημα βελτιώνεται αρκετά με κάρτα γραφικών GeForce σειράς 6 & άνω ή ισοδύναμη η οποία θα ελαφρύνει το έργο του επεξεργαστή (πιθανότατα τώρα δουλεύετε με onboard κάρτα γραφικών ή γενικά πιο αδύναμη) ή με αναβάθμιση του επεξεργαστή ή λύνεται με αναβάθμιση του σετ μητρικής-επεξεργαστή
Τα windows 7 τα δοκίμασα στο δικό μου σύστημα και ήταν "βαριά"
Τα windows 10 δεν ξεκίνησαν καν την εγκατάσταση
Με Linux Lubuntu δεν κατάφερα να δουλέψω την κάρτα ήχου
Οπότε του έβαλα ξανά Windows XP και δουλεύει ικανοποιητικά αλλά δεν θα δέχεται πλέον ενημερώσεις ασφαλείας

Τέλος θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 1 GB RAM (συστήνω 2 GB) γιατί οι σύγχρονοι browsers και το youtube εχουν απαιτήσεις μνήμης και με λιγότερη μνήμη το μηχάνημα συνεχώς θα διαβάζει και θα γράφει από/προς τον δίσκο την cache μνήμη

YannisTech
Platinum Member
Platinum Member
25 33
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 16 Δεκ 2014, 15:12
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Πληροφορίες για αγορά κάρτας δυκτίου PCI

Δημοσίευση από YannisTech » 02 Οκτ 2017, 12:36

Γειά χαρά. Το συστημά μου είναι.

Μητρική με chipset nforce4.
Επεξεργαστής AMD Athlon 64 3200 + [Socket 939]. Συμφωνα με το manual παίρνει Athlon FX / X2 /64 . Μόνο για τον AMD Athlon 64 αναφέρει μέχρι 4200 + .
Μνημη 3GB Dual Channel.
Κάρτα γραφικών Nvidia 9400 512MB
Καρτα ήχου Realtek
Σκληρός δίσκος 80GB IDE. Παίρνει και SATA.
DVDRW IDE

Η εγκατασταση των Windows 7 x86 είναι φρέσκια ( Clean Install).
Τους περισότερους Drivers τους έβαλα εγώ χειροκίνητα απο την Διαχείρηση Συσκευών [με ενημέρωση του προγράματος οδήγησης] χρησημοποιώντας
τους Drivers των Vista που τα υποστηρίζει η μητρική. Κανα δυό άλλοι Drivers εγκαταστάθηκαν μέσω Windows Updates. Ηταν στις προαιρετικές
ενημερώσεις. Ολες οι ενημερώσεις της Microsoft μέχρι και σήμερα είναι εγκατεστημένες.
Οι drivers της Nvidia και της Realtek είναι αυθεντικές απο το Site τους.
Οταν χρησημοποιό τους Browsers δέν βλέπω προβλημα στην μνήμη. Μένει αρκετη διαθέσιμη.
Στις ιδιοτητές για προχωρημένους για την κάρτα γραφικών στην διαχείρηση συσκευών λείπουν κάποιες ιδιότητες σε σχέση με τον πολύ γρηγορότερο υπολογιστή που δουλεύο.
Π.χ δέν αναφέρει τίποτα για IPv6, large send offload IPv4 κ.α που δέν ξερω τι κάνουν και τί τιμές πρέπει να έχουν για να δουλέυη η κάρτα στο μέγιστω.
Τώρα για το επεξεργστή αν βάλω Χ2 [Δυπήρυνος] δέν ξέρω άν θα βηθήση και δέν ξέρω που θα βρώ.
Σας ευχαριστώ παιδια.
:thank:

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39418
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Πληροφορίες για αγορά κάρτας δυκτίου PCI

Δημοσίευση από polvar » 02 Οκτ 2017, 12:49

Από όλα όσα γράψατε νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στον επεξεργαστή και ίσως σε κάποιο driver
Επεξεργαστή μπορείτε να βρείτε στο ebay ή σε εγχώριο site αγγελιών

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Υπερφόρτωση παλιού επεξεργαστή στο youtube

Δημοσίευση από panteleon1 » 02 Οκτ 2017, 13:48

http://www.ebay.com/itm/AMD-Athlon-64-X ... SwBUVZvSpj

25 ευρώ διπλοπύρηνος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panteleon1 την 02 Οκτ 2017, 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7863
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Υπερφόρτωση παλιού επεξεργαστή στο youtube

Δημοσίευση από GeorgeF » 02 Οκτ 2017, 14:04

Οι κινέζοι στο ebay έχουν διπύρηνους με 9-10 ευρώ: http://www.ebay.com/itm/AMD-Athlon-64-X ... SwA3dYKrsY
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”