-5 volt στο ATX 24πινο της μητρικής

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xariseto+
Diamond Member
Diamond Member
48 38
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2017, 15:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αχαρνών Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

-5 volt στο ATX 24πινο της μητρικής

Δημοσίευση από xariseto+ » 25 Απρ 2018, 17:38

Γεια σας και παρακαλώ τα φώτα σας αφού πρώτα δείτε την φωτο
https://eikona.info/image/GLc5u
Βρεθηκαν αυτές οι δυο μητρικές με συνδεση ΑΤΧ 24πιν και ειπα να ασχοληθώ Ως συνήθως δεν μπουτάρουν και δεν κάνουν μπιπ Το θέμα μου είναι το Νο 20 πιν του 24 πινου με τα -5 volt
Έχω το ΑΤΧ -1125ΒΤ 250 watt τροφοδοτικό με έξοδο 20πιν και -5 volt μετρημένο στο άσπρο καλώδιο Αγόρασα ένα καλώδιο ανταπτορα 20 πιν σε 24 για να δοκιμάσω τις μητρικές και διαπιστώνω ότι το Νο 20 πιν είναι κενό και από τις δυο μεριές
Ανοίγω 2 pc φίλων που το τροφοδοτικό τους έβγαζε 24 πιν και έχουν κενό το Νο 20πιν
Θα ήθελα να μου πείτε αν στα δικά σας τροφοδοτικά το Νο 20 πιν τροφοδοτεί την μητρικη ή είναι κενό και αν κάποιος έχει καλώδιο ανταπτορα από 20 σε 24 τροφοδοτείτε το Νο20 πιν Ευχαριστώ εκ των πρότερων


Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: -5 volt στο ATX 24πινο της μητρικής

Δημοσίευση από scorpiogr » 25 Απρ 2018, 18:44

Βασίλη τα νέα motherboard που έχουν 24 pin (ver2.0 & 2.2) ΔΕΝ χρησιμοποιούν τα -5V (που χρησιμοποιόταν στο 20pin ver1.0) για τον λόγο αυτό στο pin των 24 το pin που έδινε τα -5v είναι κενό...

Ελπίζω αυτό να σε βοηθήσει....


Εικόνα
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

Άβαταρ μέλους
xariseto+
Diamond Member
Diamond Member
48 38
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2017, 15:53
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αχαρνών Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: -5 volt στο ATX 24πινο της μητρικής

Δημοσίευση από xariseto+ » 25 Απρ 2018, 18:56

scorpiogr έγραψε:
25 Απρ 2018, 18:44
Βασίλη τα νέα motherboard που έχουν 24 pin (ver2.0 & 2.2) ΔΕΝ χρησιμοποιούν τα -5V (που χρησιμοποιόταν στο 20pin ver1.0) για τον λόγο αυτό στο pin των 24 το pin που έδινε τα -5v είναι κενό...

Ελπίζω αυτό να σε βοηθήσει....


Εικόνα
αυτό το γνωρίζω
αλλά οι φωτο είναι από το manual των μητρικών Θέλω να πω για να το δείχνουν χωρίς κενό πιν όπως φαίνεται στην δική σου φωτο μήπως θα πρέπει να τροφοδοτείται ?

Άβαταρ μέλους
scorpiogr
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: 15 Ιουν 2013, 00:56
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: Αθήνα, Κέντρο
Επικοινωνία:

Re: -5 volt στο ATX 24πινο της μητρικής

Δημοσίευση από scorpiogr » 25 Απρ 2018, 23:59

Από όσο γνωρίζω κανένα πλέον τροφοδοτικό ΑΤΧ δεν βγάζει - 5V σε 24pin
Τα -5V θα τα βρεις μόνο σε παλιά τροφοδοτικά των 20pin
και από ότι πιστεύω σε motherboard με 24pin δεν τα χρησιμοποιεί...αλλά περίμενε να απαντήσουν και οι πλέον έμπειροι από εμένα... ;)
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ με παλιούς Η/Υ & Δίσκους Βινυλίου


Ίσως κάποιοι έχετε ένα παλιό υπολογιστή σε πατάρι η αποθήκη. Παλιά δυστυχώς πετάξαμε υπολογιστές & hardware θεωρώντας τα άχρηστα. Αυτοί οι υπολογιστές δεν πρόκειται να ξαναπαραχθούν. Βοηθήστε να διασωθούν και να μην πάνε στην ανακύκλωση.
Όσοι έχετε παλαιούς υπολογιστές, παιχνιδομηχανές, περιοδικά, περιφερειακά, ή ότι έχει σχέση με συστήματα περασμένων ετών, θα ήθελα να τα διασώσω και να παρουσιάστουν σε εκθέσεις. Έτσι βοηθάτε να σωθεί ένα μηχάνημα και να γίνει έκθεμα για τις νέες γενιές.


Το λογαριασμό τον χρησιμοποιώ μαζί με τη γυναίκα μου
Το μέλος Lila_#7 είναι κόρη μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”