Ερώτηση για ενδιαφέρον για File server

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
99 51
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Ερώτηση για ενδιαφέρον για File server

Δημοσίευση από zakmackraken » 04 Αύγ 2019, 12:36

Καλησπέρα σας

Έχω στην κατοχή μου μια MSI KT3 Ultra2 που μου έδωσε μέλος εδώ στο xariseto με κουμπωμένο εναν socket462/A AMD Athlon, ότι κάρτα γραφικών και να του έχω κουμπώσει πάνω, στην οθόνη βγάζει όλα τα χρώματα σε κιτρινοπρασινοχρυσαφί ακόμα και όταν κάνει post στο BIOS άρα είναι άσχετο με το τι λειτουργικό του έχεις πάνω, έχω κανει την δοκιμή και με AGP και με PCI κάρτα πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα. Επιδή αυτή η μητρική έχει 4 IDE buses που σημαίνει ότι μπορεί να πάρει τουλάχιστον 8 IDE δίσκους πάνω, σκέφτομαι να τον κάνω file server με αντίστοιχο λειτουργικό πχ easyNAS/FreeNAS/Amahi, τα οποιά έχουν web interface και δεν χρειάζεται η διαχείριση του να γίνεται κατευθείαν πάνω στον υπολογιστή. Το θέμα είναι πριν ξεκινήσω τέτοιο project, άραγες θα υπάρχε ενδιαφέρον να το πάρει κάποιος;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zakmackraken την 10 Σεπ 2019, 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
Συντονιστής
Συντονιστής
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για ενδιαφέρον για File server

Δημοσίευση από GeorgeF » 04 Αύγ 2019, 16:02

Αφού όπως περιγράφεις το motherboard έχει πρόβλημα,ποιος ο λόγος να στήρίξεις οποιοδήποτε build επάνω του;Καλύτερα ανακύκλωσε το.
Ενημερωτικά,αυτού του είδους τα fileservers ναι μεν δεν έχουν ανάγκη από cpu power,αλλά για να δουλέψουν άνετα θέλουν το λιγότερο 4GB RAM.
  • Πριν γράψετε κάτι,διαβάστε τους κανόνες

Αποφεύγετε να βάζετε αγγελίες για αντικείμενα (ειδικά για υπολογιστές/κινητά/ηλεκτρονικές συσκευές) για τα οποία δεν είστε σίγουροι αν λειτουργούν.

Aν κάτι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, τότε πιθανότατα δεν είναι αληθινό.

Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
99 51
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για ενδιαφέρον για File server

Δημοσίευση από zakmackraken » 27 Αύγ 2019, 20:43

Τελικά τίποτα από τον υπολογιστή δεν έφταιγε...είναι προβληματικό το καλώδιο του KVM...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”