Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giouli34
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5271
Εγγραφή: 02 Οκτ 2016, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Δημοσίευση από giouli34 » 08 Ιαν 2020, 16:02

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση...
Έχω ένα verbatim 500gb σκληρό δίσκο και μεταφέρω κάποια αρχεία σε αυτόν...
Και ενώ ένα αρχειο μουσικής 250gb μου το πέρασε σε σύντομο χρονικό διαστημα, 2 φακέλους περίπου 100gb τα περνάει με κολλημένη ταχύτητα 355kb/s
Δηλαδή δεν μου τα περνάει...
Ξέρεις κάποιος να μου πει γιατί συμβαίνει αυτο;;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Ψάχνω για: ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ, SUPERZINGS, LEGO FRIENDS και ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ BOX NOW. Άτομα που δεν ανταποκρίνονται, ενώ έχουν κάνει ζήτηση, θα αποκλείονται από μελλοντική ζήτηση.

Οφείλω: 0,30 σε kspil ..
Μου οφείλουν: Anast, skrisos 0,50

Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Δημοσίευση από panteleon1 » 08 Ιαν 2020, 16:14

πρέπει να κοιτάξεις αν ο δίσκος σου είναι φορμαρισμένος σε FAT32 ή NTFS το FAT32 δεν μπορεί να γράψει αρχεία πάνω απο 4GB
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης

Άβαταρ μέλους
giouli34
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5271
Εγγραφή: 02 Οκτ 2016, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Δημοσίευση από giouli34 » 08 Ιαν 2020, 16:23

panteleon1 έγραψε:
08 Ιαν 2020, 16:14
πρέπει να κοιτάξεις αν ο δίσκος σου είναι φορμαρισμένος σε FAT32 ή NTFS το FAT32 δεν μπορεί να γράψει αρχεία πάνω απο 4GB
Είναι NTFS... Όπως ήδη έχω γράψει έχω περάσει ήδη ένα φάκελο μουσικής 250gb
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Ψάχνω για: ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ, SUPERZINGS, LEGO FRIENDS και ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ BOX NOW. Άτομα που δεν ανταποκρίνονται, ενώ έχουν κάνει ζήτηση, θα αποκλείονται από μελλοντική ζήτηση.

Οφείλω: 0,30 σε kspil ..
Μου οφείλουν: Anast, skrisos 0,50

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Δημοσίευση από regent » 08 Ιαν 2020, 16:27

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά.

Πρέπει να γίνει έλεγχος της σύνδεσης (μήπως κάτι κουνήθηκε) και μετά έλεγχος του εξωτερικού σκληρού για κατεστραμμένους τομείς.

Κατ' αρχάς θα σταματούσα την αντιγραφή και αφού αφαιρούσα ασφαλώς τον εξωτερικό, θα τον συνέδεα εκ νέου και θα προσπαθούσα να ξανακάνω την αντιγραφή. Αν συνεχίζει το πρόβλημα θα πρέπει να σαρωθεί ο δίσκος με σχετικό λογισμικό για να διαπιστωθεί η υγεία του.

Σε δεύτερο χρόνο θα πρέπει να δείτε μήπως το πρόβλημα δημιουργείται από τον δίσκο-πηγή.

Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
giouli34
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 5271
Εγγραφή: 02 Οκτ 2016, 11:53
Νομός κατοικίας: Ν. Έβρου
Δήμος - Κοινότητα: Αλεξανδρούπολης
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Δημοσίευση από giouli34 » 08 Ιαν 2020, 17:49

regent έγραψε:
08 Ιαν 2020, 16:27
Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά.

Πρέπει να γίνει έλεγχος της σύνδεσης (μήπως κάτι κουνήθηκε) και μετά έλεγχος του εξωτερικού σκληρού για κατεστραμμένους τομείς.

Κατ' αρχάς θα σταματούσα την αντιγραφή και αφού αφαιρούσα ασφαλώς τον εξωτερικό, θα τον συνέδεα εκ νέου και θα προσπαθούσα να ξανακάνω την αντιγραφή. Αν συνεχίζει το πρόβλημα θα πρέπει να σαρωθεί ο δίσκος με σχετικό λογισμικό για να διαπιστωθεί η υγεία του.

Σε δεύτερο χρόνο θα πρέπει να δείτε μήπως το πρόβλημα δημιουργείται από τον δίσκο-πηγή.

Φιλικά,
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το χρόνο σας... Ο δίσκος πρόσφατα διαγράφηκε πλήρως έγινε έλεγχος διαμόρφωση και τα σχετικά... Όλα οκ... Μετά πέρασα αρχεία μουσικής 250gb σε περίπου ένα 6ωρο αν θυμάμαι καλά... Και δυο μέρες μετά δεν περνάει τίποτα... Ακόμη και 1 αρχείο να περάσω η ταχύτητα είναι χαμηλά σταθερή και ένα αρχείο 50 mb μπορεί να κάνει ένα 10λεπτο να το περάσει... Αλλαξα και θύρα usb αλλά τίποτα...
Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα καλωδίου usb του σκληρού;
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Ψάχνω για: ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ, SUPERZINGS, LEGO FRIENDS και ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΜΕ BOX NOW. Άτομα που δεν ανταποκρίνονται, ενώ έχουν κάνει ζήτηση, θα αποκλείονται από μελλοντική ζήτηση.

Οφείλω: 0,30 σε kspil ..
Μου οφείλουν: Anast, skrisos 0,50

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Δημοσίευση από regent » 08 Ιαν 2020, 19:05

Πολλά μπορεί να είναι η αιτία.

Τι θα έκανα για να ελέγξω την κατάστασή του:

1. Θα έτρεχα ένα διαγνωστικό για τον εξωτερικό σκληρό. Προτιμότερο είναι του ίδιου του κατασκευαστή του δίσκου. Πιθανότερο είναι να είναι μεταξύ της Western Digital, τη Seagate ή της Samsung. Αυτό μπορείτε να το δείτε από την διαχείριση συσκευών του Υ/Η σας. Εναλλακτικά κατεβάστε, αποσυμπιέστε και τρέξτε αυτό HDDScan
2. Αν το παραπάνω ακούγεται πολύπλοκο θα δοκίμαζα τον δίσκο σε κάποιον άλλον Η/Υ να δω αν έχει την ίδια αντίδραση.
3. Θα δοκίμαζα με άλλο καλώδιο (αν υπάρχει)

Γενικά ο εξωτερικός σκληρός κάνει κάποιον ήχο, κάτι που δεν έκανε πριν;
Πρώτα πρέπει να εντοπίσουμε από που προέρχεται το πρόβλημα για να περιορίσουμε εκεί τις δοκιμές.

Ελπίζω να είναι κάτι επιπόλαιο και να μην υπάρχει περαιτέρω πρόβλημα.

Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

kolok
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 03 Οκτ 2014, 11:16
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με αντιγραφή σε εξωτερικό σκληρό δισκο

Δημοσίευση από kolok » 08 Ιαν 2020, 19:45

Προσπάθησε να τοποθετήσεις το σκληρό μέσα στο πύργο......ως εσωτερικό....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”