μοντεμ-ρουτερ με parental control ή άλλες λύσεις περιορισμού

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
xarelle66
Diamond Member
Diamond Member
74 73
Δημοσιεύσεις: 709
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 16:59
Νομός κατοικίας: Ν. Πέλλας
Δήμος - Κοινότητα: Γιαννιτσών
Φύλο: Ζευγάρι
Παπούτσι: 39
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: μοντεμ-ρουτερ με parental control

Δημοσίευση από xarelle66 » 24 Μαρ 2020, 21:11

Υπάρχουν και οι λύσεις software. Π.χ. για κινητά android ένα πολύ καλό app για χρονικούς περιορισμούς είναι το dinner time. Το χρησιμοποιώ στα κινητά των παιδιών πολλά χρόνια, και θεωρώ ότι είναι μια καλή λύση. Έχει βέβαια και τα προβληματάκια του, αλλά δεν μπορούμε να ψάχνουμε το τέλειο σε δωρεάν εφαρμογές.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ


Αυτόν τον λογαριασμό τον διαχειριζόμαστε μαζί με τον άντρα μου και κάποιες φορές απαντάει αυτός.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: μοντεμ-ρουτερ με parental control

Δημοσίευση από polvar » 22 Απρ 2020, 10:26

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις software λύσεων
Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω και γι αυτό και ουσιαστικά μέχρι τώρα είμαι επιφυλακτικός για τις λύσεις αυτές είναι το τι εμποδίζει τον έφηβο να απεγκαταστήσει την εφαρμογή και να "απελευθερωθεί"
Εκτός αν βάλει κανείς τα δικά του δικαιώματα admin στα κινητά αλλά μετά θα του ζητούν συνέχεια να το ξεκλειδώσει για εγκατάσταση ή απεγκατάσταση εφαρμογών
Και φυσικά πάντα θα υπάρχει η "απελευθέρωση" μέσω reset
Ή κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: μοντεμ-ρουτερ με parental control

Δημοσίευση από GeorgeF » 22 Απρ 2020, 11:38

polvar έγραψε:
22 Απρ 2020, 10:26
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις software λύσεων
Αυτό όμως που δεν μπορώ να καταλάβω και γι αυτό και ουσιαστικά μέχρι τώρα είμαι επιφυλακτικός για τις λύσεις αυτές είναι το τι εμποδίζει τον έφηβο να απεγκαταστήσει την εφαρμογή και να "απελευθερωθεί"
Δεν μπορεί να την απεγκαταστήσει χωρίς να βάλει τον κωδικό που έχει ορίσει ο γονέας.Λειτουργεί με άλλα δικαιώματα.
polvar έγραψε:
22 Απρ 2020, 10:26
Εκτός αν βάλει κανείς τα δικά του δικαιώματα admin στα κινητά αλλά μετά θα του ζητούν συνέχεια να το ξεκλειδώσει για εγκατάσταση ή απεγκατάσταση εφαρμογών
Μπορεί ο γονιός να ορίσει από πριν ποιες εφαρμογές θα εγκαθίστανται στο κινητό και ποιες όχι,δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα.Για μη εξουσιοδοτημένες εφαρμογές στέλνει ειδοποίηση στο κινητό του γονέα πχ "το παιδί σας θέλει να εγκαταστήσει αυτήν την εφαρμογή,το επιτρέπετε;"
polvar έγραψε:
22 Απρ 2020, 10:26
Και φυσικά πάντα θα υπάρχει η "απελευθέρωση" μέσω reset
Ή κάνω λάθος;
Εφόσον έχεις εγκατεστημένη τέτοια εφαρμογή (πχ το Family Link το κάνει) δεν μπορείς να κάνεις reset τη συσκευή μέσα από τις ρυθμίσεις (λες να μην το είχαν σκεφτεί αυτό; ) ;)
Μπορείς να κάνεις reset μόνο μέσα από την εφαρμογή,γι'αυτό θέλει να είσαι προσεκτικός με το password.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: μοντεμ-ρουτερ με parental control

Δημοσίευση από polvar » 22 Απρ 2020, 18:37

θα κάνω δοκιμαστική εγκατάσταση σε κινητά δικά μου και γνωστών και θα δω πώς συμπεριφέρεται και αναλόγως θα πράξω και θα ενημερώσω το θέμα καθώς πιστεύω ότι ενδιαφέρει και άλλους
Ευχαριστώ πολυ

Άβαταρ μέλους
tzivas
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 20:18
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Πετρουπόλεως Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: μοντεμ-ρουτερ με parental control

Δημοσίευση από tzivas » 27 Απρ 2020, 17:34

Καλησπέρα, βρήκα στην αποθήκη το πιο κάτω modem και θυμήθηκα την αγγελία σου.
Ψάξε για τις δυνατότητες που εχει και αν σου κάνει πές μου.

Εικόνα
- Ακολουθούμε τους κανόνες
- Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας
---------------------------------------------------------------------------
Αν δεν στέλνετε με Ταχυδρομείο ( χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος) μην μπαίνετε στον κόπο να απαντάται σε τυχόν αγγελία μου.
---------------------------------------------------------------------------
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ5

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: μοντεμ-ρουτερ με parental control

Δημοσίευση από polvar » 24 Ιαν 2022, 23:42

Κάποιες λύσεις δούλεψαν για λίγο καιρό, μετά άρχισε η γκρίνια των παιδιών για τον περιορισμό, αφέθηκαν τα πράγματα ελεύθερα και οι συνέπειες είναι εύκολο να τις φανταστεί κανείς
Στο μεταξύ τα παιδιά μεγάλωσαν και δεν χρειάζεται πια αλλά και δεν μπορεί να επιβληθεί άλλος περιορισμός
Δεν κλείνω το θέμα αλλά το μεταφέρω στις απορίες υπολογιστών για τυχόν άλλον που χρειάζεται συμβουλές
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Στέλνω/λαμβάνω με δέμα ΕΛΤΑ ή boxnow αφού πρώτα σταλεί η αξία του σε τράπεζα Πειραιώς, Alpha, Eurobank ή PayPal

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”