Ερώτηση για λαπτοπ

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
roula1990
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
55 88
Δημοσιεύσεις: 964
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 02:00
Νομός κατοικίας: Ν. Βοιωτίας
Δήμος - Κοινότητα: Τανάγρας Βοιωτίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 42
Μπλούζα: XL
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Ερώτηση για λαπτοπ

Δημοσίευση από roula1990 » 02 Απρ 2020, 02:21

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει με ευχαριστώ εννοείται έστω και από απόσταση θυμάμαι υπήρχε μια εφαρμογή, δεν ξέρω αν συνεχίζει να υπάρχει. Να δούμε τι έχει ένα λαπτοπ. Μου έδωσαν ένα λαπτοπ για τα κορίτσια να διαβαζουν εξαποστασεως και το λαπτοπ λογικά θέλει φορματ αλλά δεν ξέρω κιόλας. Γράφει. Windows 7 ultimate όταν ανάβει
Και η οθόνη μαύρη και κάτω δεξιά γράφει
Windows 7
Build 7601
This copy of windows is not genuine
Και Τα πάντα είναι στα αγγλικά
Ασύρματα πιάνει από το κινητό μου, στο πανελλήνιο σχολείο μπαίνει, κατεβαίνουν τα αρχεία από τα μαθήματα, αλλά δεν τα διαβάζει. Γενικώς μου φαίνεται ότι είναι άδειο. Δεν έχει ούτε word κτλ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος roula1990 την 26 Ιουν 2020, 15:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Κάνω αποστολές, δύο φορές το μήνα. Γιατι δεν έχουμε ταχυδρόμο και πηγαίνω στην πόλη. Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με παζλ


Άβαταρ μέλους
negative
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
43 58
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: 10 Ιαν 2019, 07:20
Νομός κατοικίας: Ν. Εύβοιας
Δήμος - Κοινότητα: Ληλαντίων Εύβοιας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για λαπτοπ

Δημοσίευση από negative » 02 Απρ 2020, 07:50

Χρειάζεται να εγκατασταθεί το office ή κάποιο δωρεάν αναγνωστικό αρχείων Word... (. doc).

kolok
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 03 Οκτ 2014, 11:16
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Ευόσμου Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για λαπτοπ

Δημοσίευση από kolok » 02 Απρ 2020, 08:25

Για να φύγει η μαύρη οθόνη δείτε

https://www.youtube.com/watch?v=HY9TA3RdEWQ

https://www.youtube.com/watch?v=kKP8op-TGKA

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39579
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για λαπτοπ

Δημοσίευση από polvar » 02 Απρ 2020, 08:43

H πιο δημοφιλής εφαρμογή μέσω της οποίας μπορεί κάποιος να το δει εξ αποστάσεως λέγεται teamviewer και κατεβαίνει από εδω
Το λαπτοπ σας λειτουργεί αλλά δεν έχουν ενεργοποιηθεί τα windows γι αυτό είναι μαύρη η οθόνη
Από εκεί και πέρα για να "διαβάζει" εγγραφα χρειάζεται να εγκατασταθούν προγράμματα
Αν δεν μπορείτε να τα κάνετε εσείς προσφέρομαι να βοηθήσω, στειλτε μου πμ

Άβαταρ μέλους
BaCh
VIP Member
VIP Member
57 36
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 20:44
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Ζευγάρι
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για λαπτοπ

Δημοσίευση από BaCh » 02 Απρ 2020, 17:00

Καλησπέρα,
Αρχικά να αναφέρω ότι τα Windows 7 δεν υποστηρίζονται πλέον από την Microsoft. Αυτό σημαίνει ότι αν προκύψουν κενά ασφαλείας, δε θα διορθωθούν.

Αυτό που θα σας πρότεινα αρχικά είναι να κάνετε δωρεάν αναβάθμιση σε Windows 10 από εδώ
Είναι πολύ απλή διαδικασία. Τα κατεβάζετε ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ LAPTOP και κάνετε εγκατάσταση.

Ουσιαστικά θα είναι σαν να έχετε κάνει format.

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία και οι αναβαθμίσεις μπορείτε να κατεβάσετε πάλι δωρεάν τα Libre office πατώντας εδώ

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε βοήθεια.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
Όταν κάποι@ δηλώνει ενδιαφέρον για κάποιο αντικείμενο παρακαλούμε να ελέγχει την αγγελία! Αν του δοθεί και δεν απαντήσει εντός 48 ωρών το αντικείμενο θα τίθεται και πάλι διαθέσιμο.

Παραλαβές χερί-χέρι από Αγ. Βαρβάρα και Μοναστηράκι.

Αποστολές κάνουμε μέσω Speedex σε όλη την Ελλάδα:
3€ τα δυο πρώτα κιλά + 1,24€ για κάθε επιπλέον κιλό.
Υπάρχει επιβάρυνση 2,48€ για την ζώνη απομακρυσμένων προορισμένων (Α.Π). Βλέπετε αν η περιοχή σας θεωρείται Α.Π. εδώ.
Ορισμένα ογκώδη αντικείμενα έχουν επιπλέον κόστος μεταφορικών, θα ενημερώνουμε σχετικά.

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1249
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για λαπτοπ

Δημοσίευση από zakmackraken » 03 Απρ 2020, 21:10

Βήμα 1ο Βρίσκουμε ποιο μοντέλο είναι. Στο κάτω μέρος τους laptop γράφει κατασκευαστή και μοντέλο.
Συγρκίνουμε τα χαρακτηριστικά του μοντέλου στο internet με αυτά που πραγματικά έχει το πρόγραμμα Speccy.

Βήμα 2ο Εντοπίζουμε το αυτοκόλλητο της Microsoft με την έκδοση και τον σειριακό αριθμό του λειτουργικού συστήματος.
Εάν πράγματι έχει COA στο κάτω μέρος του laptop και είναι Windows 7, σημειώνουμε το σειριακό, από το πρώτο βήμα κοιτάμε εάν έχει 2GB RAM, εάν ναι τότε μόνο προχωράμε στην εγκατάσταση Windows 10 με τον σειριακό αριθμό που έχουμε απο το COA.
Βήμα 3 Αφού έχουμε κάνει εγκατάσταση και ενεργοποίηση του λειτουργικού τότε προωράμε σε εγκατάσταση των drivers (στην περίπτωση οπου κάποια συσκευή δεν αναγνωρίζεται) και στην εγκατάσταση των προγραμμάτων που χρειάζονται για τα έγγραφα απο το σχολικό δίκτυο κτλ. Για να βρείτε όλα τα προγράμματα που χρειάζεστε μπορείτε να βρείτε συγκεντρωτικά στο http://www.ninite.com με έναν installer αυτόματα.

Επιλέγετε τα προγράμματα, δημηουργεί το portal τον installer, τον κατεβάζεται και μετα διπλό κλικ για εγκατάσταση.

Foxit Reader για PDF
Libre Office
7Zip
Java
VLC player
Teamviewer

Αυτά είναι αρκετά για να κάνετε δουλειά.

Θα πρέπει να κάνετε εγκατάσταση και τους Driver του εκτυπωτή.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”