[ΖΗΤΑΩ] Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Frumbpt
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 67
Δημοσιεύσεις: 557
Εγγραφή: 30 Αύγ 2017, 04:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από Frumbpt » 17 Σεπ 2020, 16:39

Πρόσφατα αποφάσισα να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών από μια GeForce Go 8600M GT σε Mobility Radeon HD4650. Ναι, θα προτιμούσα μια HD4670 αλλά αυτό βρήκα στο eBay, αλλά τι να κάνουμε. Έκανα λίγη 'έρευνα' και απ'ό,τι βρήκα, η HD4650 είναι συμβατή με το λαπτοπ. Την αγόρασα από eBay μαζί με κάτι θερμοαγώγημα τριμουχάκια και την έβαλα. Θεώρησα ότι, αφού θα βάλω καλύτερη κάρτα (και εφόσον η προηγούμενη είχε αρχίσει τα προβλήματα), την έριξα στην ανακύκλωση...

Όλα πήγαν καλά με βασική χρήση (πλοήγηση στο ιντερνετ, βιντεάκια στο YouTube, τέτοια πράγματα). Μέχρι που εγκατέστησα ένα παιχνίδι (Medal of Honor: Airborne - του 2007) και προσπάθησα να παίξω. Μισή ώρα μετά, έσβησε. Οπότε εγγατέστησα HWiNFO64, σύνδεσα εξωτερική οθόνη και άνοιξα το HWiNFO σε εκείνη την οθόνη και ξεκίνησα το παιχνίδι... και στο μενου η κάρτα ανέβηκε στους 90C. Λέω ΟΚ, θα σταθεροποιηθει, οπότεε ξεκινάω την πρώτη αποστολή... και η κάρτα εκτοξέφτηκε στους 105C. Και τότε τράβηξα το καλώδιο για να το σβήσω. Το άναψα μόλις κρύωσε για να δώ αν έκαψα τίποτα και ευτυχώς λειτουργούσε.

Δεν ξέρω τί να κάνω πλέον.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Καλό θα ήταν να κανετε ανάρτηση στην αγγελία και εφ'όσον απαντήσω στέλνετε ΠΜ

πρέπει επιτέλους να συμμαζέψω τη συλλογή... έχουν προστεθεί μπόλικα πράγματα

Η συλλογή μου με PDA, UMPC και Laptop

Γενικά, προτιμώ να μην ανακατεύομαι με ταχυδρομεία. Στέλνω μόνο μικρά αντικείμενα και μόνο υπό περίπτοση. Που σημαίνει ότι προτεραιότητα έχει όποιος μπορεί να παραλάβει το αντικείμενο/-α χέρι με χέρι.

Κάποιες φορές πουλάω πράγματα στο insomnia.gr και xe.gr. Μπωρεί να δώσω εδώ πράγματα που είχα προς πώληση.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6811
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από vadaris » 17 Σεπ 2020, 18:10

Θα σου προτεινα να βαλεις θερμοαγωγιμη παστα για επεξεργαστη και επανω ενα λεπτο φυλλο χαλκου ωστε να κανει επαφη και να απαγει τη θερμοτητα καλυτερα. Αν δεν μπορεις να βρεις πουλανε ετοιμα μικρα κομματακια στο ebay. Ειδαλλως θα μπορουσε να χρησιμοποιησεις λεπτο φυλλο αλουμινιου. Με προσοχη ομως μην φυγει απο τη θεση του και κανεις βραχυκυκλωμα.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Demetrios
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 22:29
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Εθνική
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από Demetrios » 17 Σεπ 2020, 21:14

Καθαρισμός των εσωτερικών parts (ειδικά των ανεμιστήρων), καλή θερμοαγώγιμη πάστα, αναβάθμιση drivers, χρήση βάσης laptop με ανεμιστήρα. Είναι τα μόνα που μπορείς να κάνεις, εκτός αν αλλάξεις πάλι κάρτα γραφικών (έλεγξε τα χαρακτηριστικά της σε διάφορα benchmarks που υπάρχουν στο διαδίκτυο πριν την αγορά της). Καλή επιτυχία.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Συλλογές: Σημειώσεις:
  • Διατηρώ αναμονή 24+ ωρών πριν απαντήσω σε αγγελία μου.

Άβαταρ μέλους
agis68
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1819
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:22
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από agis68 » 18 Σεπ 2020, 05:28

μγν χρεισιμοποιείς τα μικα σιλικόνης μαζι με παστα δεν κανει δουλεια. Η καλύτερη λυση που ως τεχνικός επαγγελματίας κανω χρόνια ειναι αυτη που ηδη ειπώθηκε με καλή παστα και κομμάτι χαλκου. επισης ψυξη με βαση με δυο τουλάχιστον ανεμιστήρες.
Eίναι δύσκολο να αποστέλω ταχυδρομικά κάποιο αντικείμενο. Απαιτεί χρόνο που είναι πολύτιμος.
Ειδικά βαριά , ογκώδη ή ευαίσθητα ηλεκτρονικά πράγματα ΔΕΝ τα στέλνω.


Οταν πρόκειται να κάνετε κατάθεση στελνετε κωδικό συναλλαγής
Λογαριασμοί ΕΤΕ & Πειραιώς και PAYPAL που το προτιμώ !!!
-Ως ηλεκτρονικός ελέγχω προσωπικά καθετί ηλεκτρονικό που δίνω
-Με κάποια κριτίρια δικά μου επιλέγω ποιος θα παρει το κάθε αντικείμενο

"Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις...την φτιάχνεις" (Οδ.Ελύτης)

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39715
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από polvar » 18 Σεπ 2020, 14:54

Εγώ πάντως λέω ότι η κάρτα δεν είναι συμβατή με το σύστημα ψύξης του λαπτοπ και κακώς την αγοράσατε
Και όποιος θέλει να παίζει παιχνίδια να τα παίζει σε desktop οπου υπάρχουν πολλά περιθώρια αλλαγών hardware και βελτιώσεων του συστήματος ψύξης

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7871
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από GeorgeF » 18 Σεπ 2020, 15:45

polvar έγραψε:
18 Σεπ 2020, 14:54
Εγώ πάντως λέω ότι η κάρτα δεν είναι συμβατή με το σύστημα ψύξης του λαπτοπ και κακώς την αγοράσατε
Η απάντηση που κερδίζει είναι η παραπάνω. Το ότι τυγχάνει να παίζει η 4650 επειδή το διάβασες σε κάποιο forum δεν σημαίνει ότι είναι και πιστοποιημένη από την Acer για να μπει στο 5920G.Πουθενά στο service manual του laptop δεν αναφέρει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η κάρτα.Σε κάθε περίπτωση,καμία από αυτές τις κάρτες που πωλούνται στο ebay δεν είναι καινούριες.Όλες είναι ανακατασκευασμένες ή τους έχει γίνει reballing,οπότε είναι και θέμα τύχης αν πέσεις σε καλό κομμάτι.
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

pantelis85
new member
new member
3
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010, 03:19
Νομός κατοικίας: Ν. Κυκλάδων
Δήμος - Κοινότητα: Τήνου Κυκλάδων
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από pantelis85 » 24 Σεπ 2020, 00:08

Χαίρετε. Εγώ θα πρότεινα πριν τον ανοίξεις ξανά, να τσεκάρεις και τους drivers της ati, γιατί με λάθος driver το σύστημα μπορεί να γίνει ασταθές. Επίσης προτού γίνει αλλαγή της κάρτας γραφικών πρέπει να γίνει κάτι περισσότερο από uninstall των παλιών drivers. Αυτό το είδα σε ενα site οταν είχα βάλει μαζί με το catalyst και έναν νεότερο driver που ελέγχει το σύστημα και κατέληγε μέχρι και σε πάγωμα του μηχανήματος(desktop) και μαύρη οθόνη. Το πρόγραμμα αυτό τσέκαρε το στο ίντερνετ, δεν θυμάμαι τώρα το όνομα του θα το δω ομως και θα στο πω, θα σου αφαιρέσει τα πάντα είτε απο παλαιους drivers και διαφορα στο registry, και σου δίνει την επιλογή να αφαιρέσεις είτε της nvidia ειτε της ati ή και των δύο. Καλό θα ήταν στην περίπτωση σου να αφαιρέσεις και των δύο και να ξαναπερασεις τους drivers της ati που είναι κατάλληλοι της κάρτας γραφικών σου. Αυτο προτεινεται οταν εγκαθιστας νεα καρτα γραφικων στο hardware. Πολύ πιθανά βέβαια είναι και όσα λέει ο GeorgeF. Edit: Το πρόγραμμα για το uninstall θα το βρεις εδώ https://www.guru3d.com/files-details/di ... nload.html , μετά την διαδικασία θα πρέπει να κάνεις και ένα καθάρισμα με το ccleaner, γενικό, και στο registry. Αφού τα κάνεις αυτά, και τις δυο-τρεις επανεκκινήσεις (για τους drivers και τον καθαρισμό), θα εγκαταστήσεις την σωστή εκδοση του catalyst για την κάρτα γραφικών σου. Αυτά λοιπόν, δες αν υπάρξει αποτέλεσμα αλλά απόφυγε να έχεις το μηχάνημα πολύ ώρα σε λειτουργία μην πάθει ζημιά από τις υψηλές θερμοκρασίες. Αν δεις ότι δεν υπάρχει καμμία διαφορά μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις την ίδια διαδικασία και να βάλεις πάλι την nvidia που είχε εξαρχής. Να 'σαι καλά, καλή τύχη

egoman
new member
new member
3
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 24 Μάιος 2010, 02:02
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 43
Μπλούζα: M
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από egoman » 01 Δεκ 2020, 23:09

Και εγώ που έχω το 5920g μου είχε χαλάσει η κάρτα γραφικών. Εγώ έχω την NVidia GeForce 9500M-GS. Το δικό μου το λάπτοπ 2008-2016 δουλεύτηκε πάρα πολύ. Το άφηνα ανοιχτό συνεχόμενα 15-20 μέρες. Εν τέλει μια μέρα το 2016 παρέδωσε πνεύμα η κάρτα γραφικών (τη μέρα που παρέδιδα διπλωματική μεταπτυχιακού - ευτυχώς είχα κρατήσει backup της εργασίας σε cloud). Την είχα βάλει στο φούρνο όπως προτείνει πολύς κόσμος στο ίντερνετ και λειτουργεί. Βέβαια από όταν έπαθε αυτό το μόνο που έκανα στο λάπτοπ ήταν αλλαγή δίσκου με ssd, φορμάτ και απλά το ανοίγω μια φορά το εξάμηνο για ενημερώσεις. Τζάμπα κάθεται. Το ανεμιστηράκι του δε λειτουργεί σωστά (λογικά το πρόβλημα πιστεύω ότι είναι του ανεμιστήρα). Παλαιότερα είχα αγοράσει ένα από το ebay αλλά αυτό που μου είχε έρθει είχε αντίθετη φορά. Δεν έκανε δουλειά και ξαναέβαλα το δικό του. Νομίζω κάποιες φορές σταματάει τελείως ενώ είναι στους 100 βαθμούς κελσίου. Ζητάω ανεμιστήρα σε αυτήν εδώ την αγγελία viewtopic.php?f=12&t=195046. Επίσης αν έχει κάποιος καμιά ιδέα ότι φταίει κάτι άλλο ας την πει. Γενικά απ' ότι καταλαβαίνω αυτά τα λάπτοπ έβγαζαν πρόβλημα στην κάρτα γραφικών.

Άβαταρ μέλους
Frumbpt
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 67
Δημοσιεύσεις: 557
Εγγραφή: 30 Αύγ 2017, 04:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Επίλυση προβλήματος υπερθέρμανσης ενός Acer Aspire 5920G

Δημοσίευση από Frumbpt » 10 Δεκ 2020, 07:00

egoman έγραψε:
01 Δεκ 2020, 23:09
Γενικά απ' ότι καταλαβαίνω αυτά τα λάπτοπ έβγαζαν πρόβλημα στην κάρτα γραφικών.
Περίπου. Απ'ό,τι βρήκα σε φορουμ, άρθρα και δε συμμαζεύεται, το σύστημα ψύξης της συγγεκριμένης σειράς λαπτοπ απλά δε μπορεί να ψύξει επαρκώς τις κάρτες γραφικών με τις οποίες εξοπλιζόντουσαν αυτά. Και η σειρά GeForce 7xxx και 8χχχ της nVidia ήταν "ζεματηστές" στα λαπτοπ και (νομίζω) desktop. Κυριολεκτικά ψήνονται, εκτός και αν έχουν υποστεί μετατροπή στο BIOS (undervolt για παράδειγμα), αλλά είναι πολύ αργά για όσες κυκλοφορούν σήμερα.

Την πάτησα ήδη δύο φορές και σκοπεύω να ξεφορτοθώ το Aspire 5920g που έχω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Καλό θα ήταν να κανετε ανάρτηση στην αγγελία και εφ'όσον απαντήσω στέλνετε ΠΜ

πρέπει επιτέλους να συμμαζέψω τη συλλογή... έχουν προστεθεί μπόλικα πράγματα

Η συλλογή μου με PDA, UMPC και Laptop

Γενικά, προτιμώ να μην ανακατεύομαι με ταχυδρομεία. Στέλνω μόνο μικρά αντικείμενα και μόνο υπό περίπτοση. Που σημαίνει ότι προτεραιότητα έχει όποιος μπορεί να παραλάβει το αντικείμενο/-α χέρι με χέρι.

Κάποιες φορές πουλάω πράγματα στο insomnia.gr και xe.gr. Μπωρεί να δώσω εδώ πράγματα που είχα προς πώληση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”