Cyrix 6x86 δεν ξεκινάει εγκατάσταση Windows 98

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Frumbpt
Μεγάλη υπέρβαση ορίου ζήτησης
47 67
Δημοσιεύσεις: 557
Εγγραφή: 30 Αύγ 2017, 04:45
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Cyrix 6x86 δεν ξεκινάει εγκατάσταση Windows 98

Δημοσίευση από Frumbpt » 03 Φεβ 2021, 23:24

θεωρητικά θα έπρεπε να λειτουργεί μια χαρά. Το optical drive που έχω βάλει γνωρίζω ότι είναι λειτουργικό, η RAM δεν είναι θέμα γιατί POST περνάει κανονικά. Έχει αυτά: Soyo SY-5VX, Cyrix 6x86 PR166+, 80MB RAM, nVidia TNT2, 30GB Seagate HDD, toshiba DVD-ROM/CD-RW. Δεν έχει floppy. Έχω αλλάξει πρόσφατα το RTC (ήταν ODIN αλλά απ'ό,τι έψαξα το DALLAS που έβαλα είναι συμβατό). Ο Cyrix είχε λειτουργήσει για λίγο χωρίς ψύκτρα.

Όταν λέεω δεν ξεκινάει, περνάει απ'το μενού που λέει "Boot from hard disk/boot from CD" και όταν πατάω "boot from cd" δεν πάει παρακάτω. Και τώρα δεν ξέρω τί να κάνω για να προχωρήσω.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Καλό θα ήταν να κανετε ανάρτηση στην αγγελία και εφ'όσον απαντήσω στέλνετε ΠΜ

πρέπει επιτέλους να συμμαζέψω τη συλλογή... έχουν προστεθεί μπόλικα πράγματα

Η συλλογή μου με PDA, UMPC και Laptop

Γενικά, προτιμώ να μην ανακατεύομαι με ταχυδρομεία. Στέλνω μόνο μικρά αντικείμενα και μόνο υπό περίπτοση. Που σημαίνει ότι προτεραιότητα έχει όποιος μπορεί να παραλάβει το αντικείμενο/-α χέρι με χέρι.

Κάποιες φορές πουλάω πράγματα στο insomnia.gr και xe.gr. Μπωρεί να δώσω εδώ πράγματα που είχα προς πώληση.

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1249
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Cyrix 6x86 δεν ξεκινάει εγκατάσταση Windows 98

Δημοσίευση από zakmackraken » 04 Φεβ 2021, 00:47

Πρέπει να κάψεις CD των Windows 98 σε χαμηλη ταχύτητα εγγραφής, γι αυτο και δεν διαβαζει το boot απο το CD και σου τα κάνει αυτά.
Διαφορετικά στο κανονικό σου PC, κάνε εγκατάσταση Windows 98, σε VM αλλά για δίσκος θα επιλέξεις το παλαιο δίσκο του μηχανήματος που θα τον έχεις βάλει σε usb enclosure και μετά τον κουμπώνεις πάνω στο μηχανάκι σου και του περνάς όλους τους drivers...

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Cyrix 6x86 δεν ξεκινάει εγκατάσταση Windows 98

Δημοσίευση από regent » 04 Φεβ 2021, 11:04

Καλημέρα.
Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθώ να αποκλείω ένα ένα τα ενδεχόμενα. Μπορεί να είναι χρονοβόρο αλλά φέρνει αποτελέσματα.
Πρώτα θα τσέκαρα αν το cd-rom με το ίδιο καλώδιο σύνδεσης και το ίδιο CD λειτουργεί σε άλλο pc. Εναλλακτικά, αν δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο σύστημα, θα δοκίμαζα ένα άλλο CD (linux live CD) να δω αν προχωράει με αυτό η εγκατάσταση και αν όχι θα δοκίμαζα και άλλο καλώδιο.
Ανάλογα με τα ευρήματα θα προχωρούσα παρακάτω.
Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”