[ΖΗΤΑΩ] Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από steevius » 15 Απρ 2021, 12:05

Καλημέρα σας έχω ένα πρόβλημα με την ιστοσελίδα μου η εταιρεία που την διαχειριζόταν έκλεισε με αποτέλεσμα να πέσει η σελίδα μου από hosting και προσπαθώ να την επαναφέρω χωρίς επιτυχία αν γνωρίζει κάποιος από joomla και μπορεί να με βοηθήσει

Άβαταρ μέλους
skrissos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6538
Εγγραφή: 15 Μαρ 2010, 14:12
Νομός κατοικίας: Ν. Καβάλας
Δήμος - Κοινότητα: Καβάλας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από skrissos » 15 Απρ 2021, 12:36

Γεια χαρά...
Μπορείς να απευθυνθείς στα παιδιά που έχουν τη σελίδα www.dwrean.net Γνωρίζουν πολλά πράγματα και απαντούν σε όλους αφιλοκερδώς....Σαν dwrean.net έχουν και σελίδα στο facebook.
ΧΑΡΙΖΩ σ'ολους τους νομους ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ εξυπηρετω και χαριζω μονο σε φιλικα προς εμενα προσωπα απο εδω μεσα γιατι η γαιδουρια ορισμενων μελων δεν εχει ορια. ΔΙΑΤΗΡΩ BLACK LIST... Δε σκαω πλεον αλλα χαριζω επιλεκτικα εκει που θελω..........................................................ΔΕ ΚΑΝΩ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cynder
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1954
Εγγραφή: 15 Μαρ 2017, 01:42
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόλου Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από Cynder » 15 Απρ 2021, 13:36

steevius έγραψε:
15 Απρ 2021, 12:05
Καλημέρα σας έχω ένα πρόβλημα με την ιστοσελίδα μου η εταιρεία που την διαχειριζόταν έκλεισε με αποτέλεσμα να πέσει η σελίδα μου από hosting και προσπαθώ να την επαναφέρω χωρίς επιτυχία αν γνωρίζει κάποιος από joomla και μπορεί να με βοηθήσει
Τα αρχεία και την βαση δεδομένων τα εχεις? Αν είναι θεμα hosting, μπορείς να τα ανεβάσεις σε αλλο σέρβερ. Αλλα θα χρειαστεί να έχεις και την πρόσβαση στο domain για να αλλάξεις nameservers. Αν το domain ειναι επίσης στα στοιχεία της εταιρείας θα πρεπει να ζητήσεις ειτε κωδικό εξουσιοδότησης για να το μεταφέρεις στο δικο σου account η να επικοινωνήσεις με τον πάροχο (αναλογα το που είναι - στο papaki, easy κλπ) και να ζητήσεις την κατοχύρωση με δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν.

Αν δεν εχεις τα αρχεία και την βαση λίγο δύσκολο να το αποκαταστησεις... Πάντως, απαράδεκτο που εκλεισε και κρέμασε τους πελάτες, ειναι χοντρό 😩😩
Έχω τράπεζα Πειριαώς (winbank), Εθνική και Eurobank
Επέστρεψα))💗
Αποστολές 1 φορά την εβδομάδα

Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από steevius » 15 Απρ 2021, 13:58

Καλησπέρα. Κωδικους για να μπω ως administrator εχω ..μπαίνω αλλα κατι δεν παει καλα με την βάση δεδομένων.. μου έστειλαν καποια η οποία είναι test μαλλον...Και βγάζει μια σελιδα οταν μπαίνεις στο site που εχει να κανει με plugin coming soon.. Και δεν μπορώ να κανω τπτ

Άβαταρ μέλους
Cynder
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1954
Εγγραφή: 15 Μαρ 2017, 01:42
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόλου Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από Cynder » 15 Απρ 2021, 22:32

Περιμενε... Αφου αν μπαίνεις ως administrator στο back end και λες "οταν μπαίνεις στον σαιτ βγάζει για plug-ins" μου λεει πως το site ειναι στον αέρα, αρα δεν εχεις θεμα hosting. Απλα έχουν χτυπήσει τα plug-ins προφανώς και δεν την εμφανίζει σωστά. Υποψιάζομαι πως είχε να αναβαθμιστεί το joomla πολυ καιρό και το server στο οποίο φιλοξενείται ειναι σύγχρονο με καινουργια επίπεδα ασφάλειας και έχει γειωσει τα plugins τα οποία δεν ειναι πια συμβατά.

Το κακό είναι πως ειναι σχεδον αδύνατο να κανεις update από παλια εκδοση joomla σε πιο πρόσφατη έτσι απλα εφοσομ δεν ειχε γίνει σταδιακά συν το ότι κάποια plug-ins της παλιάς έκδοσης δεν θα υποστηρίζονται από την καινούργια εκδοση😩😩
Η έγινε τελικα το update στην πρόσφατη έκδοση και τίναξαν τα plugins.

Να σου πω την αλήθεια πως ακριβώς για αυτον τον λόγω εχω παρατήσει εδω και 10 χρόνια την joomla και εχω γυρίσει στο WordPress. Πρόσφατα ειχα παρόμοιο πρόβλημα με ενα παλιό αλλα καταπληκτικό site σε joomla και μετα απο μέρες πονοκέφαλο το παράτησα και το γυρίζω σε WordPress τελικά. Γενικά σε ενα παλιο joomla οτι και να κανεις, θα ειναι σαν μπάλωμα προσωρινό μέχρι που θα χτυπήσει και παλι εφόσον θα καταφέρεις να το αναστησεις.

Η καλύτερη λύση είναι, βεβαια, να κανεις ενα καινούργιο σε σύγχρονο joomla η ιδανικά σε WordPress😒😒
Έχω τράπεζα Πειριαώς (winbank), Εθνική και Eurobank
Επέστρεψα))💗
Αποστολές 1 φορά την εβδομάδα

Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από steevius » 16 Απρ 2021, 14:18

Καλησπέρα φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Πιθανόν να έχει γίνει αυτό Σήμερα μίλησα με μία εταιρεία που ασχολείται με joomla τους έστειλα τα αρχεία που είχα για backup και την database και περιμένω να μου πούνε αν γίνεται κάτι ή όχι Θα δούμε αν τυχόν δεν γίνεται τζάμπα λεφτά συμβόλαιο εταιρεία που έδωσα και έκλεισε γιατί για να μην ξανά φτιάξουν αυτό το site τώρα σε wordpress θα χρειαστεί κάποια έξτρα χρήματα δεν ξέρω μήπως μπω στη διαδικασία να το φτιάξω μόνος μου αλλά δεν ξέρω τίποτα από αυτά αναγκαστικά θα πάω βήμα-βήμα μέσω social media

Άβαταρ μέλους
Cynder
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1954
Εγγραφή: 15 Μαρ 2017, 01:42
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόλου Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από Cynder » 16 Απρ 2021, 23:37

Καλησπέρα!
Δεν μας είπες τι αντικείμενο εχει το σαιτ, αλλα αν ειναι να δώσεις λεφτα για καινούργιο για να εχεις απλα την εταιρική ταυτότητα, ρίξε τις δυνάμεις στα socials! Επισης, φτιάχνεις Google business που ειναι και free και σου δίνει την δυνατότητα να εχεις ενα υποτυπώδες σαιτ εκεί (σου το φτιάχνει αυτόματα από τις πληροφορίες που συμπληρώνεις απο την επιχείρηση), κάνεις και αναρτήσεις εκει σαν post και γκουγκλαρεται μια χαρα! Τα υπόλοιπα θα αναπτύξεις και στο ΦΒ και στο Instagram - ετσι και αλλιώς, και να διορθώσεις το παλιο σαιτ, δεν θα σου βλάψει καθολου η παρουσία στα κοινωνικά!
Εγώ προσωπικά πλέον αποτρεπω τους πελάτες που έχουν πχ εστιατόριο η καφε η fast food απο την δημιουργία της ιστοσελίδας και τους οδηγώ στα κοινωνικά - ακομα και με τα ιδια χρήματα εχουν πολυ περισσότερη απόδοση.
Έχω τράπεζα Πειριαώς (winbank), Εθνική και Eurobank
Επέστρεψα))💗
Αποστολές 1 φορά την εβδομάδα

Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από steevius » 18 Απρ 2021, 13:50

Καλησπέρα το site ήταν για κατάστημα με είδη γάμου βάπτισης

Άβαταρ μέλους
Cynder
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
Δημοσιεύσεις: 1954
Εγγραφή: 15 Μαρ 2017, 01:42
Νομός κατοικίας: Ν. Μαγνησίας
Δήμος - Κοινότητα: Βόλου Μαγνησίας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 38
Μπλούζα: M
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Τοποθεσία: Βόλος
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από Cynder » 18 Απρ 2021, 15:33

Ε... Θέλεις και σαιτ τότε και οπωσδήποτε και socials... Εύχομαι να μην ηταν eshop και απλα κατάλογος (((
Έχω τράπεζα Πειριαώς (winbank), Εθνική και Eurobank
Επέστρεψα))💗
Αποστολές 1 φορά την εβδομάδα

Άβαταρ μέλους
steevius
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
1 11
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 19 Οκτ 2018, 13:23
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Χαλανδρίου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

[ΖΗΤΑΩ] Re: Βοηθεια απο κάποιον που δουλεύει joomla

Δημοσίευση από steevius » 19 Απρ 2021, 12:35

Δεν ήταν e-shop είχε μόνο όλα τα προϊόντα των καταλόγων και όποιος ήθελε έπαιρνε τηλέφωνο είχε διακοσμήσεις είχε τα πάντα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”