μπορω να βαλω agp καρτα γραφικων σε θυρα pci?

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikosthereal2
Platinum Member
Platinum Member
3 9
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 13:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

μπορω να βαλω agp καρτα γραφικων σε θυρα pci?

Δημοσίευση από nikosthereal2 » 16 Φεβ 2022, 16:01

μπορω να βαλω agp καρτα γραφικων σε θυρα pci ? γινεται υπαρχει ανταπτορας απο pci σε pcie?

Άβαταρ μέλους
A-Rider
VIP Member
VIP Member
57 51
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: 10 Μάιος 2020, 11:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Δύμης Αχαΐας
Φύλο: Άντρας
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Επικοινωνία:

Re: καρτα γραφικων

Δημοσίευση από A-Rider » 16 Φεβ 2022, 17:37

nikosthereal2 έγραψε:
16 Φεβ 2022, 16:01
μπορω να βαλω agp καρτα γραφικων σε θυρα pci ? γινεται υπαρχει ανταπτορας απο pci σε pcie?
Για δες αν σε βολευει αυτο
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... mainSearch
Ζητω ο,τιδηποτε σχετικο με retro υπολογιστες, 70's, 80's, 90's, hardware (μητρικες, καρτες γραφικων, RAM, οθονες, καρτες ηχου, accesories), software (προγραμματα/games σε κουτι, δισκετες, λειτουργικα DOS/Windows-εως 98) καθως και home computers & video game consoles, games, accesories. Προσπαθω να δημιουργησω μια retro συλλογη, και ο,τιδηποτε σε οποιαδήποτε κατασταση (λειτουργικο ή μη) θα ειναι ιδιαιτέρως εκτιμητεο.
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Η συλλογή μου με retro υπολογιστές

Άβαταρ μέλους
GeorgeF
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 7874
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2009, 18:13
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνία:

Re: καρτα γραφικων

Δημοσίευση από GeorgeF » 16 Φεβ 2022, 19:03

nikosthereal2 έγραψε:
16 Φεβ 2022, 16:01
μπορω να βαλω agp καρτα γραφικων σε θυρα pci ? γινεται υπαρχει ανταπτορας απο pci σε pcie?
Αν κατάλαβα καλά,ρωτάς αν μπορείς να βάλεις agp κάρτα γραφικών σε θύρα pci express. Όχι,δεν γίνεται.
Επίσης αν υπάρχει αντάπτορας από pci σε pcie. Όχι,οι δίαυλοι δεν είναι συμβατοί μεταξύ τους,και ακόμα και να υπήρχε αντάπτορας σίγουρα δεν θα μπορούσε ένας τέτοιος αντάπτορας να σηκώσει το bandwidth μιας κάρτας γραφικών.
Αν χρειάζεσαι μια απλή κάρτα γραφικών pci express για το pc σου έχει εδώ: viewtopic.php?f=13&t=198169
  • Δεν χαρίζω σε μέλη τα οποία δεν στέλνουν με ταχυδρομείο αλλά ζητάνε να παραλάβουν με ταχυδρομείο.

    Οι αγγελίες μου

Άβαταρ μέλους
nikosthereal2
Platinum Member
Platinum Member
3 9
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 13:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

Re: καρτα γραφικων

Δημοσίευση από nikosthereal2 » 16 Φεβ 2022, 19:22

GeorgeF έγραψε:
16 Φεβ 2022, 19:03
nikosthereal2 έγραψε:
16 Φεβ 2022, 16:01
μπορω να βαλω agp καρτα γραφικων σε θυρα pci ? γινεται υπαρχει ανταπτορας απο pci σε pcie?
Αν κατάλαβα καλά,ρωτάς αν μπορείς να βάλεις agp κάρτα γραφικών σε θύρα pci express. Όχι,δεν γίνεται.
Επίσης αν υπάρχει αντάπτορας από pci σε pcie. Όχι,οι δίαυλοι δεν είναι συμβατοί μεταξύ τους,και ακόμα και να υπήρχε αντάπτορας σίγουρα δεν θα μπορούσε ένας τέτοιος αντάπτορας να σηκώσει το bandwidth μιας κάρτας γραφικών.
Αν χρειάζεσαι μια απλή κάρτα γραφικών pci express για το pc σου έχει εδώ: viewtopic.php?f=13&t=198169
α σας ευχαριστω οχι pci θελω αλλα δεν νομιζω να βρω κατι

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3140
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: καρτα γραφικων

Δημοσίευση από regent » 16 Φεβ 2022, 19:33

Τι δυνατότητες θέλετε να έχει η PCI κάρτα γραφικών;
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
nikosthereal2
Platinum Member
Platinum Member
3 9
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 13:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

Re: καρτα γραφικων

Δημοσίευση από nikosthereal2 » 16 Φεβ 2022, 20:42

regent έγραψε:
16 Φεβ 2022, 19:33
Τι δυνατότητες θέλετε να έχει η PCI κάρτα γραφικών;
να επαιζε κανα παιχνιδακι παλιο σονικ 1991 πχ οχι κατι αλλο

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3140
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: καρτα γραφικων

Δημοσίευση από regent » 16 Φεβ 2022, 21:45

Έχω κάποιες PCI κάρτες γραφικών. Μπορείτε να μου πείτε ή να με παραπέμψετε σε ένα Link με τις απαιτήσεις του παιχνιδιού;

Edit:

Αν το παιχνίδι και οι απαιτήσεις είναι αυτές τότε δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω. Οι PCI κάρτες γραφικών που έχω είναι μέχρι 4MB.

Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
nikosthereal2
Platinum Member
Platinum Member
3 9
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 13:30
Νομός κατοικίας: Ν. Αχαΐας
Δήμος - Κοινότητα: Πάτρας
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 42
Επικοινωνία:

Re: καρτα γραφικων

Δημοσίευση από nikosthereal2 » 17 Φεβ 2022, 11:00

regent έγραψε:
16 Φεβ 2022, 21:45
Έχω κάποιες PCI κάρτες γραφικών. Μπορείτε να μου πείτε ή να με παραπέμψετε σε ένα Link με τις απαιτήσεις του παιχνιδιού;

Edit:

Αν το παιχνίδι και οι απαιτήσεις είναι αυτές τότε δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω. Οι PCI κάρτες γραφικών που έχω είναι μέχρι 4MB.

Φιλικά,
ε εχει υψηλες απαιτησεις δυστηχως παρα την ηληκια του ....δεν περειαζει θα το βαλω στα ποιο χαμηλα γραφικα και θα το παιξει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”