Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Elpidaki123
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 31 Μάιος 2022, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από Elpidaki123 » 31 Μάιος 2022, 12:09

Καλησπερα σε ολους. Παρακαλω μπορει καποιος να με βοηθησει στην ανακτηση δεδομένων?

Ο εξωτερικος δισκος ειναι transcend και θελει αλλαγη πλακετας.

Η εταιριες μου ζητανε 400 ευρω αλλα δεν εχω να τα διαθεσω.

Καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη.

Ευχαριστω πολυ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Elpidaki123 την 31 Μάιος 2022, 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από regent » 31 Μάιος 2022, 12:28

Καλησπέρα σας.
Ίσως να μπορούσα να βοηθήσω με κάποιες συμβουλές.
Αν θέλετε στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα.
Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
vadaris
Υπέρβαση ορίου ζήτησης
Δημοσιεύσεις: 6806
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 13:49
Νομός κατοικίας: Ν. Ηρακλείου
Δήμος - Κοινότητα: Αρχανών Ηρακλείου
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 41
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Πειραιώς
Επικοινωνία:

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από vadaris » 31 Μάιος 2022, 12:51

ΚΑλησπέρα. Αν τα δεδομένα είναι σημαντικά για εσάς τότε καλύτερα να απευθυνθείτε σε εταιρεία. Σας το λέω εκ πείρας γιατί παλαιότερα είχα το ίδιο πρόβλημα και αν και το έστειλα αρχικά σε μια εταιρεία που ήταν φθηνότερα ενω μου ειπαν αρχικά ότι ανακτουν το 75% μετά ειπαν ότι ειναι μη ανακτήσιμα. Τον εστειλα σε άλλη και μου είπαν ότι ο προηγουμενος που τον ανοιξε τον κατεστρεψε.
σας το λέω γιατί ναι μεν αν έιναι πλακέτα σίγουρα και βρεθεί μια ίδια λογικά θα λειτουργήσει.
Αλλά αν είναι κάτι άλλο και προσπαθήσετε εσεις ή καποιος άλλος να ανακτησετε τα δεδομένα το πιθανότερο είναι να τα χασετε.
Οπότε όπως προείπα αν είναι σημαντικά για σας τα δεδομένα καλύτερα να μην τον πειράξετε και όταν εχετε τα χρήματα απευθυνθείτε σε μια εταιρεία.
ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΚΑΡΤΕΣ

Δεν χαρίζω με σειρά προτεραιότητας. Κρατάω πάντα αναμονή 2-3 μέρες
Έχω Paypal και Πειραιώς

Μπορώ να σας βοηθήσω και σε αγορές από το ebay
Φιλικά Γιάννης


"Ποτέ μην τα βάζεις με έναν ηλίθιο.Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας"
:gr:

Χρωστάω 1,50€ σε Mishkalito και 0,50€ σε xeniachr

Elpidaki123
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 31 Μάιος 2022, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από Elpidaki123 » 31 Μάιος 2022, 13:03

vadaris έγραψε:
31 Μάιος 2022, 12:51
ΚΑλησπέρα. Αν τα δεδομένα είναι σημαντικά για εσάς τότε καλύτερα να απευθυνθείτε σε εταιρεία. Σας το λέω εκ πείρας γιατί παλαιότερα είχα το ίδιο πρόβλημα και αν και το έστειλα αρχικά σε μια εταιρεία που ήταν φθηνότερα ενω μου ειπαν αρχικά ότι ανακτουν το 75% μετά ειπαν ότι ειναι μη ανακτήσιμα. Τον εστειλα σε άλλη και μου είπαν ότι ο προηγουμενος που τον ανοιξε τον κατεστρεψε.
σας το λέω γιατί ναι μεν αν έιναι πλακέτα σίγουρα και βρεθεί μια ίδια λογικά θα λειτουργήσει.
Αλλά αν είναι κάτι άλλο και προσπαθήσετε εσεις ή καποιος άλλος να ανακτησετε τα δεδομένα το πιθανότερο είναι να τα χασετε.
Οπότε όπως προείπα αν είναι σημαντικά για σας τα δεδομένα καλύτερα να μην τον πειράξετε και όταν εχετε τα χρήματα απευθυνθείτε σε μια εταιρεία.
Ευχαριστω για την απαντηση σας. Καταλαβαινω τους κινδυνους αλλα οπως ειπα δεν εχω να διαθεσω αυτο το μεγαλο ποσο. Θα το παλεψω με τη βοηθεια καποιου ανθρωπου που θα ηθελε να με βοηθησει.

Άβαταρ μέλους
polvar
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 39556
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009, 12:30
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Τοποθεσία: Τούμπα
Επικοινωνία:

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από polvar » 31 Μάιος 2022, 17:35

regent έγραψε:
31 Μάιος 2022, 12:28
Καλησπέρα σας.
Ίσως να μπορούσα να βοηθήσω με κάποιες συμβουλές.
Αν θέλετε στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα.
Φιλικά,
Το φόρουμ είναι δημόσιο και επομένως δημόσια θα πρέπει να πείτε τις συμβουλές σας
Στα πμ δίνονται μόνο τα προσωπικά στοιχεία

regent
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 24 Οκτ 2008, 16:54
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από regent » 31 Μάιος 2022, 20:54

Καλησπέρα.

Δεν νομίζω πως παραβίασα κάποιον κανόνα αλλά για να μην υπάρχει καμία υπόνοια/υποψία για κάποιου είδους συναλλαγή αυτό που θα συμβούλευα είναι να βγει ο δίσκος από την θήκη του και να συνδεθεί με κάποιο τρόπο (hdd dock πχ) σε κάποιο άλλο σύστημα. Ανάλογα την συμπεριφορά του (χτυπάει, εντελώς νεκρός κτλ) θα πρέπει να γίνει και το απαιτούμενο troubleshooting.

Φιλικά,
Ποιο είναι το αντικείμενο που πήρατε από το site και το χαρήκατε/χρησιμοποιήσατε πιο πολύ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ

Οι χρήστες που λαμβάνουν από εμένα αντικείμενα αποδέχονται αυτόματα τον μοναδικό όρο, τα αντικείμενα αυτά να επαναχαρίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται πια ή/και να ανακυκλώνονται όταν φτάσουν στο τέλος της ζωής τους.

Άβαταρ μέλους
zakmackraken
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 1250
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009, 14:38
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Άντρας
Μπλούζα: XL
Επικοινωνία:

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από zakmackraken » 01 Ιουν 2022, 09:43

Ο εξωτερικός δίσκος έχει 2 controllers, o ένας αφορά την συνδεσημότητα του δίσκου με το interface Πχ. usb, ethernet και ο άλλος controller είναι πάνω στο brick του δίσκου που ρυθμίζει την θεση της κεφαλής, την ταχύτητα περιστροφής και την διαμεταγωγή των δεδομένων στα υπόλοιπα στυστήματα μέσω του pata ή sata interface.

Βήμα 1. Βρίσκουμε ποιος controller έχει πρόβλημα.
Λύνουμε το hdd enclosure και αφαιρούμε τον δίσκο από μέσα. Συνδέουμε τον δίσκο εσωτερικά σε υπολογιστή ώστε να δύμε μέσα από το BIOS ή το UEFI ότι ο δίσκος εντοπίζεται άνευ λειτουργικού συστήματος. Εαν δεν εμφανίζεται στο BIOS ή το EUFI τότε πράγματι η πλακέτα πάνω στον δίσκο μας έχει αφήσει χρόνους και θα πρέπει να επικοινωνήσετε με εξειδηκευμένη εταιρία ανάκλησης δεδομένων. Εάν εμφανίζεται τότε προχωράμε σε boot του λειτουργικού συστήματος και βλέπουμε εάν το λειτουτουργικό σύστημα μπορεί να διαβάσει το File System, εφόσον γνωρίζουμε το File system type του δίσκου, συγκεκριμένα τα Windows δεν θα διαβάζουν ext4/bfs/zfs ενώ fat12/16/32/ntfs μπορεί να τα διαβάσουν. Εάν τρέχουμε Linux τότε μπορεί να τα διαβάσει το προαναφερόμενα τις περισσότερες φορές.

Βήμα 2. Ανάγνωση δεδομένων
Εαν ο δίσκος αργεί, κάνει παράξενους θορύβους της κεφαλής ή κάνει connect/disconnect ή στην προσπαθεια μας ανοίγματος ενός αρχέιου δεν το ανοίγει ή το εμφανίζει ως corrupted, τότε κάνουμε τα εξής:

Αφαιρούμε την υγρασία από τον δίσκο. Τοποθετούμε και βυθίζουμε το δίσκο μέσα σε μεγάλο βάζο με ρύζι, το τελευταίο θα πάρει ολη την υγρασία, το αφήνουμε όλο το βράδυ, εναλλακτικά μπορουμε να τοποθετήσουμε τον δίσκο σε ενα κουτι μαζι με κάποιο σύστημα αφαίρεσης υγρασίας και συλλογής της σε δοχείο (πουλάνε τα supermarket). Θέλουμε να φαιρέσουμε την υγρασία ώστε όταν θα επιχειρήσουμε την μέθοδο συστολής να μην δημιουργηθούν κρύσταλλοι στο εσωτερικό του δίσκου.

Freezing time..Παίρνουμε μεσαία σακούλα φαγητού, βάζουμε μέσα τον δίσκο, αφαιρούμε τον αέρα και δένουμε την σακούλα, μετά βάζουμε τον δίσκο στην κατάψυξη, έτσι με την συστολή θα στενέψουν οι αυλακώσεις στην επιφάνεις του δίσκου και έτσι θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να διαβάσουμε σωστά τα δεδομένα.

Αφαιρούμε τον δίσκο από την κατάψυξη μετά απο μερικές ώρες και γρήγορα τοποθετούμε τον δίσκο στο PC, το καλό σεναριο είναι να ανοιξει ο δίσκος κανονικά και να μπορέσουμε να πάρουμε εφεδρικό αντίγραφο όλων δεδομένων έως ότου ξαναζεσταθεί ο δίσκος. στο κακό σενάριο ο δίσκος και πάλι δεν διαβάζεται σωστά από το λειτουργικό σύστημα ή εμφανίζεται το partition του σε RAW μορφή, σε αυτή την περίπτωση κατεβάζουμε το δωρεάν πρόγραμμα recuva και προσπαθούμε να κάνουμε ανάκτηση δεδομένων με αυτό.

Elpidaki123
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 31 Μάιος 2022, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από Elpidaki123 » 01 Ιουν 2022, 12:42

ευχαριστω για την λεπτομερη απαντηση, ειναι τοσο χρησιμη που πιστευω αυτο το ποστ θα βοηθησει και αλλους παθοντες.

Στα δικα μας τωρα, δυστυχως προσωπικα υποπεπτω στην υποπεριπτωση "...Εαν δεν εμφανίζεται στο BIOS ή το EUFI τότε πράγματι η πλακέτα πάνω στον δίσκο μας έχει αφήσει χρόνους και θα πρέπει να επικοινωνήσετε με εξειδικευμένη εταιρία ανάκλησης δεδομένων..." εκει ζηταω τη βοηθεια του κοινου!!! Να παραγγειλουμε εναν ιδιο δισκο και ιδια πλακετα και να κατεβασουμε το ιδιο firmware.

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Αεναος
Platinum Member
Platinum Member
33 26
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 22 Οκτ 2015, 20:15
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Αθήνας
Φύλο: Οικογένεια
Επικοινωνία:

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από Αεναος » 01 Ιουν 2022, 23:57

Είναι ένα ρίσκο...
Μπορεί να τύχει να βρεις δίσκο από την ίδια παρτίδα και να έχεις ίδιο firmware μπορεί όμως και να μην είναι ίδιοι.
Μπορεί με την αλλαγή πλακέτας να κάψει και την καινούρια.
Άμα ο δίσκος περιέχει μόνο τραγούδια, και όχι άλλο σημαντικό περιεχόμενο που πρέπει να σωθεί, τότε δεν πιστεύω να αξίζει τον κόπο μιας και συλλογές τραγουδιών μπορούν να βρεθούν εύκολα.
Αν έχει φωτογραφίες και βίντεο που δεν υπάρχουν κάπου αλλού, τότε καλό είναι να απευθυνθείτε σε επαγγελματία.

Elpidaki123
new member
new member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 31 Μάιος 2022, 11:58
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Καλλιθέας Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Επικοινωνία:

Re: Ανακτηση δεδομενων απο σκληρο δισκο

Δημοσίευση από Elpidaki123 » 02 Ιουν 2022, 10:11

εσυ το εχεις κανει ποτε αυτο με επιτυχια? εννοω να αγορασεις δισκο πλακετα και να δουλεψει???

αν θελεις δωσε μου το εμειλ σου να σου στειλω φωτογραφιες

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”