Η κάρτα οθόνης μου αλλοιώνει τα γράμματα και τα χρώματα

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τεχνικές πληροφορίες για κάρτα οθόνης

Δημοσίευση από πελοπας » 20 Σεπ 2009, 21:11

katterin έγραψε:Ax Πέλοπά μου, ούτε έτσι δείχνει τίποτα.

Θα περιμένω μπας και βρει ο Ευγένιος καμιά κάρτα που να ταιριάζει (ή και ο s-stratos άμα δει την αγγελία) και αν δε γίνει τίποτα θα ετοιμάσω ένα γράμμα με κουραμπιεδάκια και όλα τα σχετικά, και τα Χριστούγεννα θα βάλω αγγελία για τον υπολογιστάκο μου.

Ευχαριστώ πολύ, πολύ :D
Από κάρτες γραφικών η gt 7600 (agp port) και μάλλον η σειρά gt 7*** θα πρέπει να σου κάνει, αλλά καλύτερα να στο επιβεβαιώσουν και οι άλλοι.

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τεχνικές πληροφορίες για κάρτα οθόνης

Δημοσίευση από πελοπας » 23 Σεπ 2009, 04:11

Κατερίνα εδώ χαρίζει 2 κάρτες γραφικών agp, δεν ξέρω αν σου κάνουν.
Δεν γράφει καθόλου στοιχεία για τις κάρτες και ούτε αν λειτουργούν.
Αν θες να ρίξεις μια ματιά, είναι εδώ.
http://www.xariseto.gr/viewtopic.php?f= ... 167#p23167

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τεχνικές πληροφορίες για κάρτα οθόνης

Δημοσίευση από katterin » 23 Σεπ 2009, 07:20

Καλημέρα :D

Εχθές μου είπε ο πληροφορικάριος που έχουμε στη δουλειά να ακολουθήσω την εξής διαδρομή:

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας - properties - settings - Advanced - Color Management

και να διαγράψω το χρωματικό προφίλ που έχει δημιουργήσει η εγκατάσταση της οθόνης.

Αυτά τα προφίλ είναι ρυθμισμένα για όσους παίζουν παιχνίδια και θέλουν εντυπωσιακά χρώματα.

Το έκανα και πλέον τα χρώματα είναι πιο συμπαθή (έριξα και τη φωτεινότητα στο 60!!!) και τουλάχιστον τώρα δεν στραβώνομαι.

Επίσης, έχω βάλει τον εαυτό μου στην ψυχολογική διαδικασία να σκέφτεται ότι ο υπολογιστής μου σέρνεται, ήλθε η ώρα του πλέον να αποσυρθεί, και οδεύω ολοταχώς στο να κάνω μία πλήρη αναβάθμιση τα Χριστούγεννα. Κουτί - μητρική - επεξεργαστής - μνήμη, υπολογίζω κανά 300άρι.

Αυτά που έχω τώρα, αν δε δοθούν εδώ, θα πάνε στο ΕΠΑΛ που είναι μαθητής πληροφορικής ο γιος μου και έχουν κάτι απαρχαιωμένα μηχανήματα (με win 2000) να τα ξεκοιλιάσουν μπας και μάθουν τίποτα :mrgreen:

Σ' ευχαριστώ πολύ Πέλοπα κι εσένα και τα άλλα τα παιδιά που βοήθησαν να λύσω το πρόβλημα. Ίσως το θεματάκι στο μέλλον να φανεί και σε άλλους χρήσιμο (τι στο καλό; Μόνο εγώ έχω αρχαίο υπολογιστή; :lol: )

πελοπας
VIP Member
VIP Member
2 4
Δημοσιεύσεις: 1009
Εγγραφή: 12 Ιουν 2009, 01:47
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω τεχνικές πληροφορίες για κάρτα οθόνης

Δημοσίευση από πελοπας » 23 Σεπ 2009, 13:10

Καλημέρα Κατερίνα,

Δεν είχα σκεφτεί το "Color Management". :oops:
Στα έξοδα για την αναβάθμιση δεν έχεις προσθέσει τροφοδοτικό και σκληρό δίσκο, τα οποία χρειάζονται.
Πάντως είναι και άλλοι με παλιούς υπολογιστές, ανάμεσά τους και εγώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”