ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ CAMPING

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διαβάστε τους κανόνες της κατηγορίας
Αν βρείτε κάποιο θέμα που δεν ισχύει πλέον παρακαλούμε πατήστε την αναφορά για να το ελέγξουμε και να το σβήσουμε
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panteleon1
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις: 6988
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:48
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Νέου Ηρακλείου Αττικής
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 44
Μπλούζα: XXXL
Επικοινωνία:

Re: Ζηταω πληροφορίες για καμπινγκ

Δημοσίευση από panteleon1 » 20 Ιουν 2013, 18:32

για κοντά στην Αθήνα, είναι το κάμπινγκ στους Αγίου Θεοδώρους http://www.e-camping.gr/attiki/notia-dy ... os-camping
να βλέπετε και τις ΕΝΕΡΓΕΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΜΟΥ μπορεί να βρείτε και κάτι άλλο που σας ενδιαφέρει

Για τα ταχυδρομικά έξοδα έχω λογαριασμό Πειραιώς, Εθνικής
------------------------------------------
24 ώρες καθυστέρηση απάντησης


Άβαταρ μέλους
Anid716
Diamond Member
Diamond Member
47 31
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 17:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαμά Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Ζηταω πληροφορίες για καμπινγκ

Δημοσίευση από Anid716 » 20 Ιουν 2013, 18:38

Χαιρομαι πολυ που μου ειπατε ολοι τοσα πραγματα!!Πραγματικα ευχαριστω!! Μarskia χαιρομαι που λες οτι δεν θα το μετανιωσουμε ,ηθελα να ρωτησω γενικα αποψεις σχετικα με το αν ειναι καλη εμπειρια το καμπινγκ η οχι! :)

Άβαταρ μέλους
katterin
Οικονομική στήριξη
Οικονομική στήριξη
43 23
Δημοσιεύσεις: 531
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 10:39
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Μεταμορφώσεως Αττικής
Φύλο: Γυναίκα
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζηταω πληροφορίες για καμπινγκ

Δημοσίευση από katterin » 20 Ιουν 2013, 18:44

Εικόνα

Εγώ πάλι, ως βετεράνος, είμαι πιο οργανωμένη. Έχω και λίστα για να τικάρω κουτάκια, μην και ξεχάσω τίποτα. (Πηγαίνω και μακριά και δε με παίρνει...).

Αυτή είναι η νέα μου λίστα. Η παλιά όταν τα παιδιά ήταν μικρά, περιελάμβανε και κούκλες, αυτοκινητάκια, ρακέτες κ.λπ. :D

Όσα έχω κάτω από τη λίστα ΨΥΓΕΙΟ που είναι τικαρισμένα ήδη, τα έχω μόνιμα μέσα στο ψυγειάκι κι έτσι δε χρειάζεται να τα ψάχνω κάθε χρόνο.

Τα παιδιά μου έχουν γεννηθεί και έχουν μεγαλώσει μέσα σε camping, θεωρούν αδιανόητο το να μην πάνε μία χρονιά, και κανένας άλλος τρόπος διακοπών δεν τα καλύπτει!

Το camping να ξέρεις, δεν είναι φτηνό σπορ! Όταν πας για πάνω από 2-3 ημέρες, θέλεις πολλλλλλλλλλλάααα (κυρίως για να μη γυρίσεις σκεβρωμένος...).

Καλές διακοπές.

Υ.Γ.: Για κοντά στην Αθήνα, ρίξε μια ματιά κι εδώ: http://www.camping-in-evia.gr/

Δεν έχω πάει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και έλεγα γι' αυτό το τριημεράκι. Μία με μιάμιση ώρα από Αθήνα μέσω Χαλκίδας ή με φέρυ από Ωρωπό!




Edit: χαχαχαχ, μετά από 20 χρόνια που έχω αυτή τη λίστα, πρώτη φορά πρόσεξα αυτό το Sleeping bang! Καλάααααα :D

Άβαταρ μέλους
makis
Διαχειριστής Site
Διαχειριστής Site
Δημοσιεύσεις: 6723
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008, 18:19
Νομός κατοικίας: Ν. Θεσσαλονίκης
Δήμος - Κοινότητα: Θεσσαλονίκης
Φύλο: Άντρας
Παπούτσι: 46
Μπλούζα: L
Τραπ. λογ/σμός: Eurobank
Τοποθεσία: ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ζηταω πληροφορίες για καμπινγκ

Δημοσίευση από makis » 21 Ιουν 2013, 00:23

Εδώ θα βρείτε μια λίστα με τα πράγματα που πρέπει να πάρετε στο κάμπινγκ που θα πάτε,καποια από αυτά είναι για κάμπινγκ αρκετών ημερών, αρα εσείς θα κανονίσετε πια από αυτά πρέπει να πάρετε η όχι .


Eδω η πληρης λιστα καμπινγ για εκπτυπωση
Εικόνα


ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΔΗ
Αντίσκηνο
Σφυρί (αλλιώς ζητήστε από ένα «γείτονα» )
Τέντα 2Χ3 μέτρα 20-30€ (για μπροστά από την σκηνή)
Νάιλον για κάτω από την σκηνή (γιατί αν εχει πέτρες θα σχιστή η σκηνή η το στρώμα)
Νάιλον για μπροστά από την σκηνή (μαύρα με 15€ 4μ Χ 5μ)ή (πράσινο με 1€/ΤΜ) ή διάφανες με 2€ /κιλο =4τμ
Νάιλον για πάνω από την σκηνή για βροχή και ηλιο (4μ Χ 5μ)
Σκηνή για δέσιμο τέντας αντίσκηνου , ρούχα απλώματος κ.α (50 μέτρα λεπτό)
Στρώμα φουσκωτό για ύπνο ή αφρολέξ ή υπνόσακο
Ντουλάπα με ράφια από νάιλον η πανί (20-25€)
2* σεντόνια 1 μαξιλάρι 1 πικέ (αν κρυώνετε) (ανα άτομο)
2* πετσέτες (παραλίας και Ντουζ)
Τραπέζι, καρέκλες (σπαστές) και Τασάκι
Γκαζάκι με εστία (Θεόφιλος – πεντογκαζ) η μάτι ηλεκτρικό (αν το «σηκώνει» )
Κατσαρόλα, τηγάνι, μπρίκι
Σουρωτήρι για μακαρόνια, κουτάλα, πιρούνα
Κουτάλια, πιρούνια, μαχαίρι (ένα μεταλλικό τουλάχιστον)
Μίξερ για φραπέ
Παγοκυψελες
Ψυγειακι από φελιζολ (10-15€) ή με ανεμιστήρακι (40-50€)
Σχάρα (αν ψήνετε και είστε μερακλήδες, προσοχή στης φωτιές) αν έχετε χώρο και ψησταριά
Θερμό για κρύο νερό-καφέ
Ομπρέλα θαλάσσης , ψάθα, αντηλιακά, μαγιό και γυαλιά ηλίου.


ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ (αν δεν έχετε χώρο μπορείτε να τα πάρετε και από εκεί που θα είστε)
Καφέ, ζάχαρη, φρεντο ή ότι ρόφημα πίνετε
Μακαρόνια, σάλτσα, λάδι
Κονσέρβες (ντολμαδάκια-καλαμαράκια – φασολάκια – τόνο κ.α)
Καλαμάκια, οδοντογλυφίδες ,ξυλάκια για (σουβλάκια-καλαμάκια)
Πλαστικά ποτήρια-πιάτα-πιρούνια
Αλάτι , πιπέρι, ρίγανη
Χαρτί υγείας - χαρτί κουζίνας – σακούλες για σκουπίδια - χαρτοπετσέτες και οινόπνευμα


ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ
2 -3* πολύμπριζα 4πλα
2* Καλώδιο ( 3χ1,5 ) 10-15 μέτρα
2* λάμπες 60 W (μπαλαντέζες )
1 ταφ (τριπλό) για την μπριζα που θα πάρετε
Φορτιστές κινητών – λαπτοπ
Τηλεόραση κεραία
Laptop
Ραδιοφωνακι
Ψυγείο 60cm αν έχετε τρέιλερ ! (απαραίτητο αν πάτε για πάνω από 15 μέρες)

*Η ποσότητα εξαρτάτε από το τη χώρο μεταφοράς έχετε και είναι ενδεικτικός αυτός που γράφετε , αν μπορείτε παραπάνω καλύτερα , οι τιμές είναι ενδεικτικές

Καλά είναι να κάνετε μια δοκιμή της σκηνής στο σπίτι σας , για να δείτε την ευκολία στησίματος αλλα και μήπως λίπη κάποιο «εξάρτημα», αλλιώς μην ντραπείτε να ζητήσετε βοήθεια από κάποιον κατασκηνωτή με παρόμοιο αντίσκηνο

Κάποια TIPs
-Βρείτε κάποια κιβώτια (από super market) για ράφια.
-Αν δεν έχετε νάιλον για κάτω μπορείτε να βάλετε (αν έχει πετρούλες) κομμένα χόρτα.

-Αν δεν έχετε ψυγειακι ή δεν μπορείτε να κουβαλήσετε (ακόμα και αν έχει κοινόχρηστο ψυγείο) μπορείτε να βρείτε ένα τελάρο πλαστικό (μαναβικής) και να βάλετε γύρω-γύρω φελιζολ και μέσα νάιλον ή μεγάλη σακούλα (π.χ Τζάμπο)και να αγοράζετε πάγο ή με της παγοκυψελες αν μπορείτε να της «παγώνετε» σε κοινόχρηστο ψυγείο.

-Να βρίσκετε μέρος ίσιο και κατά προτίμηση ανάμεσα σε 4 δέντρα για καλύτερη σκιά αλλά και αν βάλετε νάιλον .

-Το καλώδιο να το έχετε στον αέρα από δέντρο σε δέντρο πάνω από 2 μέτρα για να μην σκοντάψει κανείς την νύχτα.

-Μπορείτε να πάρετε από το σπίτι σας τάπες από συσκευασίες (τυριού –βιταμ-παγωτών κ.α) για να τα χρησιμοποιείτε για σαλατιέρες η για αποθήκευση των τροφίμων που σας περισσεύουν , ώστε να τα πετάξετε και μην χρειάζεται να τα ξαναπάρετε.


και εδω θα βρεις τα 12 καμπινγκ του νομου αττικης : http://www.2030.gr/viewforum.php?f=181


ΠΗΓΗ : CAMP-HOTEL.GR & 2030.gr
ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ XARISETO.GR

===========================
THRIFT STORE (ΧΑΡΙΣΟΜΑΓΑΖΟ) Ανοιχτο 15:00 εψς 23:00 ΕΚΤΟΣ Κυριακης

CU: 6945.175598 , Τηλ: 231.2.203040

Χρωστάω γραμ/μα : dianeira
ΒΟΗΘΟΣ ΜΕΛΩΝ

Vagsdr
Platinum Member
Platinum Member
39 40
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Σεπ 2011, 13:34
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Ακάνθου-Σταγείρων Χαλκιδικής
Επικοινωνία:

Re: Ζηταω πληροφορίες για καμπινγκ

Δημοσίευση από Vagsdr » 21 Ιουν 2013, 01:36

Επίσης εαν και εφόσον δεν έχετε ήδη σκηνή , να πάρετε τουλάχιστον για ένα άνθρωπο παραπάνω... δηλαδή αν θέλετε για 2 άτομα , να πάρετε σκηνή για 3 άτομα (τουλάχιστον).

Επίσης ένα γκάζακι θα σας ήταν χρήσιμο είτε για καφέ είτ και για μαγείρεμα (πιο μεγάλο).
Αν αποφασίσετε να μαγειρέψετε θα πρέπει να προμηθευτήτε και ένα κατσαρολάκι από αυτά τα πιο λεπτά για οικονομία γκαζιού κα χρόνου

Άβαταρ μέλους
Anid716
Diamond Member
Diamond Member
47 31
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: 16 Ιουν 2012, 17:19
Νομός κατοικίας: Ν. Αττικής-Πειραιώς
Δήμος - Κοινότητα: Παλαμά Καρδίτσας
Φύλο: Γυναίκα
Παπούτσι: 40
Επικοινωνία:

Re: Ζηταω πληροφορίες για καμπινγκ

Δημοσίευση από Anid716 » 23 Ιουν 2013, 11:57

Νομιζω ηταν υπεραρκετες οι πληροφοριες!! Σας ευχαριστω πολυ!!!!Ελπιζω να βρουμε αυτο που ψαχνουμε! :) Καλο καλοκαιρι σε ολους!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τόποι - ταξίδια - περιηγήσεις”